A gazdaság mérföldkövei

Full text search

A gazdaság mérföldkövei
Kenderes gazdasági életében a mezőgazdaság mindig elsődleges szerepet játszott, míg az ipar és a kereskedelem legfeljebb kiegészítő jelleget mutat. A XVIII–XIX. században szántóföldjein kölest, búzát, árpát, később kukoricát termesztettek, a legelőkön hatalmas állatállományt tartottak. Határát Vályi András Magyarországnak leírása című munkájában, 1799-ben így jellemezte: „Földgye trágyázás nélkül is termékeny, szőleje, nádgya, fája van, de piatzozása távol esik, s legelőjét néha a víz áradások járják.” Az 1828-as országos összeírással kapcsolatos felmérésből arról értesülünk, hogy a falu földjeit három nyomás szerint művelték, vagyis az ugarolást általánosan alkalmazták, de a trágyázás még nem terjedt el. A trágyát tűzifa hiányában inkább tüzelőnek használták. Szőleik alig, inkább csak gyümölcsöseik voltak, és pincékkel nem rendelkeztek. Amikor a mezei munka szünetelt, a fogatos gazdák a majorsági földeken termesztett dohányt és egyéb terményt Debrecenbe vagy Pestre fuvarozták.
Az 1862-ben befejezett tagosítás és a Tisza szabályozása a mezőgazdaság szerkezetében minden eddiginél nagyobb átalakulást eredményezett. 1852 és 1879 között a szántóföld területe megduplázódott, 6283 katasztrális holdról 12 013 holdra növekedett. Ugyanakkor a rét és a kert aránya majd a felére csökkent. A parasztság közel háromezer katasztrális hold legelővel növelte meg saját birtokát, melyet ezután szántóföldként művelt meg. A még meglévő kevés szőlőterületet a filoxéra az 1800-as évek végére teljesen kipusztította. Az állattartás szerkezetében az a XIX. század közepétől ugyancsak alapvető változások következtek be. 1852 és 1895 között Kenderesen a szarvasmarhák száma majd a négyszeresére növekedett. A lovak száma nagyjából azonos maradt, a juhtartás viszont körülbelül hatvan százalékkal esett vissza. A kukoricatermesztés általánossá válásával folyamatosan növekedett a sertéshizlalás jelentősége, és az első világháborút megelőző években már közel négyezer sertést írtak össze a faluban.
A hagyományos földműveléssel és állattartással kapcsolatos munkamódszerekről, szokásokról a szolnoki muzeológusok néprajzi gyűjtései szolgáltatnak adatokat. A gabonát vetéskor vászonkötőből vagy lepedőből szórták a földre, 1900 után vált általánossá a vetőzsák használat. A kenyérgabona levágását régen takarásnak nevezték, az aratás szó használata csak a XX. században terjedt el. A gabona vágása idején rendszerint aratópárban egy férfi és egy nő együtt dolgozott. Az arató (kaszás) vágta a gabonát, a nő (marékverő) szedte a markot, kézzel, kukával (marokszedő kampó), 1920 után pedig sarlóval. Néha dolgozott velük egy keresztrakó is. A munka végén a kévéket keresztbe rakták és lekötötték, hogy a szél szét ne hordja. A keresztet kepének is nevezték, míg a halhé a csomóba rakott kévét jelentette. A keresztek behordásából, összerakásából készült az asztag.
Régen a learatott búzát lóval csépelték, nyomtatták, a lovat körbe-körbe jártatták a gabonán. A rozsot cséphadaróval verték ki, hogy a szára épségben maradjon: a rozsszalmát zsúptetők készítésére használták fel. A cséplőgépek elterjedésével bandába tömörült munkások végezték a betakarításnak ezt a fázisát. A kicsépelt gabonát kamrában vagy veremben tárolták. A kamrában kétrekeszes hombárokban, egyrekeszes szuszékben vagy a zsindelyszerű fából készült és lakattal zárható tóthombárban helyezték el. A gabonásverem (búzásverem) körte, illetve sír alakú volt. A verem belsejét kiégették. Ezekben körülbelül húsz köböl búza fért el. Régen a katolikus temetőnél, a falu szélén, csoportosan álltak az ilyen vermek. Ha a betakarítás idején a gazda meglátogatta az aratókat, szalmakötéllel vették körül a derekát, „kévébe kötötték a gazdát”. Az uradalmakban Felvidékről érkezett aratók is dolgoztak, akik olcsóbban vállalták a munkát, mint a helybeliek, és munkamódszerük is jelentősen eltért. A palócoknál például két embernek volt egy marékverője, s ők dalolták az alábbi aratónótát: „Ki az idén meg akar házasodni, / Kenderesre gyűjjék le az aratni, / Aki innen elveszi az egész részt, / Megérdemli azt a barna menyecskét.”
A nagy szakértelmet igénylő dohánytermesztéssel foglalkozó gazdákat kukásoknak nevezték. A magot általában Tiszaroffról kapták, februárban, nedves szűrből készült zacskóban csíráztatták ki. Ezután melegágyat készítettek, nyolcvan centiméter trágyára tizenöt-húsz centiméter földet raktak, ebbe vetették a kicsirázott magvakat. Ha jó volt az előkészítés, három nap múlva kibújt a növény. Hideg időben védőpaplant – hasurát – készítettek cirokból a melegágy védelmére. A kis növény a gondos ápolást meghálálva hamar megerősödött, s így május 1-jén már megkezdhették a palántázást a földekre. A kiültetett dohányt három-négy alkalommal kapálták, töltögették és locsolták. Időnként leszedték a hónaljleveleket: ezt koccsolásnak nevezték. Az augusztusra beérett leveleket letörték, dohányfűző tűvel felfűzték, majd dohánypajtában szárították. A szárítás után következett a csomózás, az osztályozás, és végül a bálázás, az előkészítés a szállításra.
A paraszti háztartásban kiemelkedő fontossággal bírt a sertéstenyésztés. Az állattartás ünnepi aktusának számító disznóölések ideje Erzsébet-nap táján kezdődött, és február végéig tartott. A vágás napján reggel hat óra tájban gyűltek össze a meghívottak, és egy-egy kupica jófajta pálinka elfogyasztása után kezdetét vette a munka. A hízót lámpás mellett kihúzták az ólból, maga a gazda vagy a rokonság egyik tagja leszúrta, és a jól sikerült ölés után bőven volt hagymás vér reggelire. A perzselés száraz szalmával kezdődött, ahol már a család apraja-nagyja megjelenhetett. Perzselés közben kaszakéssel állandóan kaparták a hízót, hogy a mosást követően szőrmentes, szépen sült legyen a bőre.
A hízó bontását a család kívánságának megfelelően hasáról vagy a hátáról végezték. A bélpucolás általában az asszonyok feladata volt. A töltésre kerülő húsokat a gazda kívánsága szerint ízesítették. Közben elkészült az ebéd: orjaleves csigatésztával, karikapecsenye hasábburgonyával és savanyúsággal, de az igazi tort a vacsora jelentette a toros vagy töltött káposztával, sült hurkával és kolbásszal. A sültek után hájas tésztát ettek, a finomságokból a háziasszony a rokonoknak, ismerősöknek kóstolót küldött. A disznóöléshez kedves helyi népszokás kapcsolódott. Vacsora idején megjelentek a vidámabb szomszédok hármas-négyes csoportokban „pócurkának” öltözve. Rossz, kifordított ruhákat vettek magukra, az arcukat bekormozták, hogy ne ismerjék fel őket. „Megérkeztünk. Szabad-e széjjelnézni? Éhesek vagyunk! Hosszú útról jöttünk!” – mondták, s ezután kaptak egy tál ételt, majd a távozáskor hurkát is adtak nekik.
A falu mezőgazdaságában az 1930-as évek végén új, eddig ismeretlen növénykultúra jelent meg, a rizs. Termesztésének kialakulása szoros összefüggésben állt a kormányzó birtokának fejlesztésével és a vidék állami eszközökkel finanszírozott fellendítésével. Horthy Miklós azonban nemcsak családi birtokainak, hanem a környező települések mezőgazdaságának sorsát is szívén viselte. A korszak legkiválóbb vízmérnökeit és gazdasági szakembereit bevonva maga kereste a megoldást a Tiszántúl népét sorozatosan sújtó aszálykárok leküzdésére. Ezzel összefüggésben a Teleki Intézet megbízásából gazdászok, geográfusok, szociológusok és néprajzosok hatalmas felmérést végeztek Kenderes környékén. A sokrétű vizsgálat eredményeit összegezve a rizs meghonosítását találták a legkedvezőbb lehetőségnek.
1940-ben a szükséges öntözővíz biztosítására hatvan kilométer hosszú, húsz kilowattos magán villamos távvezetéket létesítettek, amely a Tiszaörvénynél épített vízkiviteli művet látta el árammal. Ezzel juttatták a Tisza vizét egy betoncsatornába, és vezették a negyven kilométerre lévő kakati uradalomba. A költséges beruházás az államkasszát terhelte ugyan, de a hasznát nemcsak a kormányzó gazdasága, hanem a környékbeli nagybirtokok és parasztgazdaságok tulajdonosai is élvezték, mivel sokan próbálkoztak meg a jól jövedelmező rizstermesztéssel. Az új növényt Horthy Miklós személyesen is népszerűsítette. Birtokának első rizstermését meghántoltatta, és az alkalmazottai között szétosztatta. Bőven jutott belőle disznóöléskor a hurkába, sokan kedvet kaptak a rizsföldek műveléséhez.
Az 1940-es évek elején a háborús konjunktúra ösztönzőleg hatott a falu mezőgazdaságára, ám a környéken heteken át zajló hadműveletek és a szovjet megszálló hatóságok mértéktelen rekvirálása óriási károkat okozott. 1944 őszén elmaradt a betakarítás, a következő év tavaszán pedig hiányzott a vetőmag és a földműveléshez szükséges igavonó állatállomány. Az újonnan földhöz juttatottak szinte csak önellátásra termeltek, és a kivetett adót sem tudták befizetni. Helyzetüket 1947 nyarán a súlyos aszálykárok tovább nehezítették. A kisgazdaságok csak az évtized évek végére kezdtek nagyobb mennyiségben piacra termelni, de a beszolgáltatási rendszer és az erőszakos téeszszervezés gátat szabott továbbfejlődésüknek.
Kenderesen a téeszek szerveződése viszonylag korán, már 1948-ban megkezdődött. Szolnok megye keleti részén a kollektivizálást paradox módon éppen a Horthy kormányzó által annak idején annyira szorgalmazott rizstermesztés segítette elő, mivel a rizsföldeket korábban is közösen, munkacsapatokba szerveződve művelték meg. Rákosi Mátyás és a legfelsőbb politikai vezetés a nagykun városokat és környéküket a szövetkezeti mozgalom valóságos mintaterületének tekintette.
A nagyobb állami támogatás ellenére a termelőszövetkezetek működése nehezen indult meg. Az első téeszek tagsága jórészt szegényparasztokból verbuválódott, gépekkel, állatállománnyal, de még szükséges mennyiségű szerszámmal sem rendelkeztek. Az 1948-ban megalakult első közös gazdaság, egy tíz főből álló szövetkezeti csoport egy éven belül felbomlott. A tagok az államtól kapott negyven anyakocát eladogatták, s ezután kimondták a feloszlatást. 1949-ben 22 taggal újabb szövetkezet jött létre, az életképesebbnek bizonyuló Vörös Csepel Tsz, és létszáma év végére százharminc főre emelkedett. A gazdálkodást nyolcszáz katasztrális holdon, kevés jószággal, de annál nagyobb munkabefektetéssel végezték. Gépparkjukat az első évben egyetlenegy G–35-ös traktor képezte. 1950-ben Bereczki János vezetésével ötszáz katasztrális hold területen megalakult a Haladás Tsz, végül 1952-ben a Béke Termelőszövetkezeti Csoport is.
Kezdetben a gazdálkodás mindhárom kenderesi szövetkezetben rendkívül nehéz körülmények között folyt. A munkát sokszor csak későn, délelőtt kilenc órakor kezdhették meg, mert először kenyérért kellett sorba állni. Takarmány hiányában az állatállomány jelentős részét levágták, és tavasszal a belépő új tagok állataival végezték el a szántást-vetést. Újonnan belépők mindig akadtak, mert a többszörösükre növekedett beszolgáltatási kötelezettségektől csak így lehetett megszabadulni. Bánhalmán 1949-ben jórészt gróf Nemes János kisajátított nagybirtokán, továbbá a Jekly- és a Csikós-tanyához tartozó ingatlanon állami gazdaság alakult. A Tiszafüred, Tiszaszentimre és Kisgyócs határára is kiterjedő, hatezer katasztrális holdas Bánhalmai Állami Gazdaság fő profilját az 1950-es években a rizstermesztés jelentette.
Az 1956-os forradalom leverése után a szövetkezetesítés új lendületet vett. 1958-ban a Béke Tsz beolvadt a Haladás Tsz-be, s a gazdaság a Vörös Csepel Tsz-szel együtt az évtized végére már nagyon megerősödött. A szövetkezetekbe most már középparasztok, sőt a korábban kuláknak minősített gazdag parasztok is beléphettek, akik nemcsak bevitt javaikkal, hanem szélesebb körű gazdálkodási ismeretekkel és tapasztalataikkal is hozzájárultak a szövetkezetek sikeres működéséhez. 1974-ben a két kenderesi szövetkezet egyesült, s ebben a mezőgazdasági nagyüzemben a növénytermesztési és állattenyésztési főágazat mellett építési és cipőgyártó részleg működött. A nehéz piaci körülmények ellenére a szövetkezet az 1990-es években sem bomlott fel.
A község ipara sok évszázados fennállása alatt mindig jelentéktelen maradt. Az uradalmakban foglalkoztatott néhány iparos nem önálló mesteremberként, hanem cselédként nyert alkalmazást, akik földesuraikkal szolgai viszonyban álltak. A közeli Kisújszállás és a többi nagykun település fejlett céhes ipara, illetve vásárai a ruházati holmi, lábbeli, mezőgazdasági szerszámok, edények és más termékek iránti igényeket teljesen fedezték. A XIX. század elején a nagy hírű mezőtúri kovács-lakatos céhnek falunkban rövidebb ideig külső, úgynevezett filiális tagjai is voltak, de önálló céh alakulására nem került sor. Ezek a vidéki mesternek emlegetett kenderesi iparosok a mezőtúri vásárokon előnyt élveztek a többiekkel szemben.
Noha jelentősebb számú, módos iparos- és kereskedőréteg a jobbágyfelszabadítás után sem alakult ki, a XIX. század végén már ötvenöt-hatvan vásározó iparos, három szatócs és három vegyeskereskedő lakott itt. A legtöbben a hagyományos iparágakban dolgoztak. Tizennégy csizmadiát, kilenc molnárt, hét kerékgyártót, öt ácsot, öt kovácsot, négy szűcsöt és három szabót írtak össze 1879-ben. Az 1900-as évek elején minden pénteki napon hetivásárt, évente háromszor, április 9-én, július 9-én és november 9-én vagy a megelőző vasárnapokon országos vásárokat tartottak. Ipari üzemet azonban még az első világháború után is csak kettőt tartottak számon: a Pádár Sándor- és a Vályi–Török-féle, öt, illetve négy munkást foglalkoztató gőzmalmot, majd az 1930-as években egy kisebb téglaégetőt is működtettek. Ez idő tájt hat kocsma, egy vendéglő és egy kávéház szolgálta a helyi igényeket a vendéglátásban.
1925-ben a kereskedelemügyi miniszter a negyedik országos vásárt is engedélyezte a február 9-ét megelőző hétfői napon. 1928-ban a vásártéren cédulaházat építettek, ahol a gazdák az állatok járlatleveleit intézhették. 1936-ban a község piacán négy összecsukható, hosszú asztalt állítottak fel, hogy az élelmiszereket, különösen a tej- és hústermékeket ezután ne a földről árusítsák.
A két háború között a parasztgazdaságok fejlesztésében kiemelkedő szerepet betöltő Hangya Szövetkezetnek községünkben őstermelői szövetkezetet alapított, boltot nyitott, és tulajdonába vette a hengermalmot is. Az 1940-es évek elején tervezték egy tízezer tojás befogadóképességű baromfikeltető-gép üzembe helyezését, tésztagyár és szálloda építését. 1944 februárjában Csánky Benjámin lelkipásztor, aki hosszabb hollandiai tartózkodása idején a fejlett nyugati mezőgazdasági módszereket megismerte, indítványozta, hogy a települést fejlesszék szövetkezeti munkafaluvá. Sikerült megnyernie az ügynek dr. Wünschler Ferenc egyetemi magántanárt, a Hangya Szövetkezet országos alelnökét, de a háborús események és a hatalomváltás a falu gazdasági fejlődését egészen más irányban jelölték ki. Az 1945-ben megalakult Kenderesi Földműves-szövetkezet két év múlva átvette a Hangya üzletét, majd bekebelezte a magánkézben lévő többi kiskereskedelmi egységet is.
Az 1950-es évek elején a kisiparosokat súlyos adóterhekkel önállóságuk feladására kényszerítették. Többségük az 1951-ben megalakult Kenderesi Vegyesipari Kisipari Szövetkezetben talált magának munkát, ahol később Erdős János elnök vezetése alatt szép szakmai sikereket értek el. Az egyetlen jelentősebb ipari létesítményben, a Növényvédő Állomáson a hatvanas évek elején 114 dolgozót alkalmaztak. Innen látták el Szolnok megye szinte egész tiszántúli részének repülőgépes növényvédelmét. Az 1980-as években a Kunszöv varrodája és a Mátraplast Műanyagfeldolgozó Szövetkezet telepe is számos kenderesi lakosnak biztosított ipari munkalehetőséget.

Ebédhordás aratóknak az 1940-es években (a felnőttek társaságában a hatéves Nász Antal és Nász Teréz)

Aratás a kenderesi határban, a kép előterében, kaszával, Nász József kisbirtokos (1941)

Cséplés gőzgéppel az 1920-as években

Horthy Miklós lovai között (Kenderes, 1942)

Esőztető öntözés a kenderesi határban a Kakat-iskola közelében (1950-es évek vége)

A téesz javítóműhelye (1960 körül). A kép bal szélén Kozák Miklós, az autógumit javító férfi Szappanos Lajos, mögötte Kun Imre áll

Házak Bánhalmán

Balogh Miklós üveges-kereskedő (1931)

Indulásra váró távolsági buszok az autóbusz-megállóhelyen (az 1960-as évek eleje)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me