Háborúk, halottak, hanyatlás

Full text search

Háborúk, halottak, hanyatlás
A nemesi kiváltságok megszűnése, a polgári szabadságjogok kivívása, a közteherviselés bevezetése Köveskálnak nem hozott igazi fellendülést. Mezővárosi rangját a XIX. század végéig ennek ellenére megőrizte, főszolgabírói, járásbírósági székhely lett, a térség központjává vált. A gazdagabb birtokosi réteg jelenlétét és bizonyos pogárosodást mutat az a tény, hogy jelentős számú iparos és kereskedő telepedett le itt. Így 1925-ben öt vegyeskereskedés, két kocsma, egy beszálló vendéglő, 25 iparűző, köztük hentes és mészáros öt is működött itt. 1935-ben számuk egyetlen fővel csökkent, három mészáros, öt cipész, két-két szabó, asztalos, borbély és fuvaros, három kovács, négy molnár, egy-egy kádár, lakatos és cementes tudott a helyiek megrendeléseiből megélni.
A dualizmus korától mégis hanyatlás, elszegényedés figyelhető meg, ezt egy ideig sikerült még a látszattal eltakarniuk. A váltók, az árverések mindezt a bomlási folyamatot igazolják, bár a társadalmi élet intenzitása, a költekezés, az ellenkezőjét feltételezné. 1877-től Tapolca gyorsabb fejlődésével a közhivatalokat fokozatosan oda telepítették át. 1885-től fosztották meg főszolgabírói hivatalától a települést. Utolsó főbírója a Győrffy, majd a Csekő kúriában hivatalt tartó Győrffy Dániel volt.
A mezővárosból körjegyzőség lett, Monoszlóval és Balatonhenyével alkotva egy körzetet. A három falut Köveskál orvosa és állatorvosa látta el. Miután 1908-tól Tapolcát bekapcsolták a vasúti forgalomba, Köveskál sorsa végleg megpecsételődött, a falvak sorába süllyedt. A közösség ügyeit a továbbiakban is elöljárósága és képviselő-testülete intézte. Az elöljáróság élén a bíró állt, mellette a törvényesség őre, a körjegyző. Ide tartozott még a helyettes bíró, négy esküdt és a közgyám. Képviselő-testülete húsz-húsz választott és virilis (utóbbiak a legtöbb adót fizetőkként, választás nélkül lettek a képviselő-testület tagjai) tagból, négy-négy póttagból, négy esküdtből állt, de beletartozott még a körorvos és a körállatorvos is. Pénzügyileg és az igazságszolgáltatást tekintve első fokon Tapolcához, másodfokon Zalaegerszeghez tartozott. Jegyzőjén és orvosain kívül helyben lakott református lelkésze, mindkét felekezet tanítója, valamint okleveles bábája. Legfontosabb községi bevételei a vásárjognak és a vadászati jognak a bérbe adásából származtak, továbbá a körjegyzőséghez tartozó falvaknak az orvosi lakások fenntartásához való hozzájárulásából. Községi tulajdonban csak a községháza, az itt lévő jegyzőlakás, valamint a két körorvosi lakás volt.
Népessége a kiegyezést (1867) követően egészen 1920-ig ezer fő fölött mozgott, szemben a XIX. század első felének 890 fő körüli létszámával. Az 1920-as évektől azután újra ezer alá csökkent lakóinak száma. Ugyanakkor a születések aránya az egész korszakban pozitív képet mutatott, mindvégig meghaladta a halálozások arányát, viszont a házasságkötések száma nem érte el a tíz százalékot. Az első világháborút követően mintha megállt volna a lélekszám mindvégig kismértékű növekedése, ugyanis mintegy tíz esztendő alatt alig fordult elő új lakóház építése.
Az első világháború 45 hősi halottat követelt a közösségtől, sokan rokkantan tértek haza. A nyugat-magyarországi harcok idején mégis szép számmal adakoztak a hadviselés céljaira. A hősi halottak neveit megörökítő emléktáblákat elkészítették ugyan, de a két felekezet nem tudott megegyezni felállításának helyét illetően, ezért a reformátusok külön készíttettek hősi emléktáblát. A világháború után visszavonhatatlanul eltűnt a régi életforma, s vele véget ért a dicsőséget hozó, s e dicsőség árnyékát még megmutató XIX. század. A háborút követően megváltozott a lakosság életmódja, eltűnt a hagyományos élet tárgyi emlékeinek java része. A gazdasági szakismeretek hiánya, sokszor pedig a pazarlás sokak helyzetének tragikus megromlásához vezetett. A tendencia abban is megmutatkozott, hogy az előző korszakhoz képest ez időben kevesebb gyermeket taníttattak.
Komoly gondot és veszélyt jelentett a nagymértékű, egyre terjedő alkoholizmus. A TBC-vel együtt valóságos népbetegség Köveskálon is különösen a szegényebb néprétegekben szedte áldozatait, azok közt, akiknek sem lakásuk, sem táplálkozásuk nem volt megfelelő, egészséges vagy legalább elégséges. Egyébként egészségügyi szempontból a település az országos rangsor elején állt, az orvosi kezelés nélkül elhunytak száma három százalékot tett ki, ami helyben lévő orvosának és gyógyszertárának köszönhető. A kórházi ápolásra szorulókat Tapolcára vitték.
A falu birtokviszonyai azt mutatják, 1925-ben csupán közbirtokosságának kezén volt száz katasztrális holdat meghaladó terület (249), amiből legtöbbet, százötven katasztrális holdat a legelő tett ki, kedvező feltételeket biztosítva az állattartáshoz. 1910–1940 között a település lakossága döntő többségének a mezőgazdaság biztosított megélhetési forrást. Az iparból élők száma nem érte el az ötvenet. Közel ennyien kényszerültek cselédkedni.
Amint az egész Balaton-felvidéken, itt is a törpebirtokok nagy száma volt a jellemző. Ötven–száz katasztrális hold közötti birtokterületet mindössze ketten, húsz–ötven holdnyit huszonnégyen, tíz–húsz közöttit negyvenhárman mondhattak magukénak. Ezzel szemben öt–tíz katasztrális hold birtoka 41, egy-öt holdja már 142 főnek, ennél kisebb birtoka pedig 134 családnak volt. Vagyis a tíz katasztrális holdnál kisebb birtokok területe együttvéve 286 személy között oszlott meg, a tíz–ötven katasztrális holdnyi birtokok tulajdonosából 108 volt.
A kis-és törpebirtokok magas részaránya a két világháború közötti évtizedekben is nyomasztónak mondható. Az összlakosságnak több mint a fele mind 1910-ben, mind 1941-ben birtokos és bérlő, azaz mezőgazdaságból élő volt (462 és 409 fő). Másik fele viszont gazdasági cselédként, napszámosként kereste meg a mindennapi kenyerét.
A gazdasági cselédek alkották a társadalom legmozgékonyabb rétegét. Könnyen felkerekedtek és elköltöztek a környező vagy a távolabbi falvakba. A szociális nyomor leginkább őket sújtotta. A napszámosok helyzetét némiképpen kedvezőbbé tette, hogy fizetésük egy részét természetben, a többit pénzben kapták, szemben a csak természetbeni juttatással felfogadott cselédekkel. A gazdasági világválság körüli időkben oly nagy volt a szegénység, hogy tehetősnek mondták azt, aki egy új kaszát tudott vásárolni.
Az 1930-as években a napszám egy pengő volt, amiért két óra ebédszünettel napkeltétől napnyugtáig kaszáltak. A napszámosok az aratáson kívül a cséplőgépnél vállaltak munkát, valamint harmadában kapálást. Ily módon jutottak annyi terményhez, hogy mindennapi szükségleteiken túl állatot is nevelhettek. Különösen keresett volt a cséplőgép melletti munka.
Saját tulajdonú cséplőgépe a faluban ez időben Kaszáséknak, Mohoséknak, Szabó Dánielnek és Burján Lajosnak volt. Egy cséplőgép mellett mintegy húszan dolgoztak. Az elcsépelt termésnek egytizede járt nekik, amely fele-fele arányban oszlott meg a gép és a cséplők között. A legmegbecsültebb személynek számító gépész, az etető, a zsákaggató és mázsáló alkották a felfogadottak felső rétegét. A kévevágó, kévehányó, szalmarázó, petrencés, adogató, kazlazó utánuk következett. A sor végén a törekesek álltak. A munkáért kapott bér a fontossági sorrend arányában oszlott meg. A helybelieknek végzett munkán túl Fajszra, Szentgálra, Vöröstóra, Barnagra, Nemesvámosra, Óbudavárra, Öcsre, Diszelbe, Balatonhenyére, Szentbékkállára, Mindszentkállára jártak el rendszeresen csépelni innen.
A település nemesi közbirtokosságának tulajdona, a földbirtokon kívüli szeszfőzde (kukulla) és a kocsma az 1913. évi X. törvénycikkel a Legeltetési Társulat tulajdonába és ezzel állami felügyelet alá került. De a korábbi, 1871. évi, az 1880. évi, majd az 1908. évi törvények ellenére a közbirtokosság alapszabályát, ügykezelését a szokásjog befolyása alól nem sikerült kivonni sem itt, sem másutt. Nem véletlen, hogy vagyonkezelését a közigazgatási hatóság Köveskál községre ruházta, amivel megszüntette korábbi autonómiáját, de visszaszerzését meg sem kísérelték. A vagyonkezelés kérdése ezzel azonban nem oldódott meg, ugyanis a község a közbirtokossági vagyont községi vagyonként kezelte, ezért késedelmeskedett azt a legelőtársulatnak átadni. A törvénynek 1929. évi életbe léptetését követően csak 1933-ban vehette át az új vezetőség a vagyont.
A szociális érzékenység megtestesülésének, a szociális gondoskodásnak jele, hogy a két felekezet úgynevezett Magtárat hozott létre a községben. A reformátusoké 1874-ben, a római katolikusoké 1895-ben alakult meg. Mérsékelt kamattal adták kölcsön a gabonát a rászorulóknak, akik azután ezt gabonában törlesztették. Néhányszor rászorult ezekre a kölcsönökre Köveskál gazdatársadalma, hiszen 1891-ben, 1894-ben, 1905-ben, 1907-ben összesen hét alkalommal pusztítóan, 1913-ban, 1920-ban, 1921-ben, 1924-ben, 1926-ban és 1933-ban pedig kisebb károkat okozva verte el a jég a határt. 1913-ban, 1926-ban, 1935-ben a tavaszi fagy tette tönkre a termés egy részét, míg 1894-ben, 1908-ban, 1917-ben és 1935-ben java részét az aszály. Időnként az ürge és a mezei egér dézsmálta meg betakarítás előtt a terményeket.
A legnagyobb csapás Köveskál gazdálkodására azonban a szőlőket 1896-ra teljesen elpusztító filoxéra jelentette, ellehetetlenítve sok birtokost és napszámost. Az Amerikából behurcolt, Franciaországon át érkező járványos növénybetegség soha nem látott pusztítás veszedelmét hozta a vidékre.
A falut, ahogy az egész káli-medencét, két irányból, keletről Sóly felől, nyugatról pedig Meszesgyörök térségéből lepte meg. 1892 és 1896 között mindössze két hold új telepítésű homoki szőlő maradt meg a település határában. Ezt szénkénegezni lehetett. A korábbi, jól működő borüzletek megszűntek, a szőlőföldek értéküket veszítették. A Balaton-part kormánybiztosa, Széchenyi Imre Köveskált is felkereste, ismertetve a kormánynak a szőlők fajtaváltásdsal egybekötött rehabilitációs elképzeléseit. E célra 1896-tól agrárkölcsönöket vehettek fel, de ezzel az eredménytelenül gazdálkodók csak terheiket növelték. A talpra állás, az újbóli telepítés és termelés az amerikai alanyfajták meghonosításával vált lehetővé. Az. oltványokhoz állami segítséggel jutottak hozzá Tapolcán, vagy a köveskáli húsvéti vásárokon. A vad alanyokért búzát lehetett venni, egy szál oltvány egy liter borba került.
A településen elsőként Lampérthék hoztak létre alanytelepet, de erre törekedett minden szőlőbirtokos is 1895-ben tíz szőlősgazda összefogásával szövetkezetet alapítottak a faluban, amely oltványokkal látta el tagjait, a felesleget pedig eladta. Állandó szakértőt alkalmaztak, oltási tanfolyamokat szerveztek, ez új munkát és keresetet jelentett. Itt alakult ki a környék oltóközpontja. Tanult vincellérek irányították a munkát: Horváth Gábor, akit Győrffy Géza fogadott fel, Gyimóti Lajos, Pálffy Sándor, Szabó Ferenc. Gyenis Kornália, Győrffy Géza, Sebestyén Gábor birtokán is folyamatosan készítették az oltványokat szakképzett vincellérek irányításával, majd eliskolázták a beoltott szőlőt. Napi hetven krajcárt kaptak munkájukért a férfiak és ötven krajcárt a nők. Ez sokaknak jelentett megélhetést a faluban. Munkát adott még a helyieknek Fellner András is az általa megvásárolt Győrffy Géza-féle birtokon, a felső nagy mandulásban. Mandulát telepítő napszámosainak itt az 1930-as években dupla bért fizetett. További megélhetési lehetőséget a részes aratáson és egyéb napszámon túl 1910 után az ipar jelentett, például a bányánál, a vasútnál, valamint a műút építésénél. Utóbbi vállalkozás 1928-ban kubikosként és kőtörőként alkalmazta faluban a férfiakat is. Az elszegényedés és a további hanyatlás azonban megállíthatatlannak bizonyult, s ebben a trianoni határok is döntő szerepet játszottak.
1928-ig a településen önkéntes tűzoltóság működött, ettől kezdve a szolgálatot a község vezetőségének kötelezővé kellett tennie, ugyanis jelentkezők hiányában a megszűnés veszélye fenyegette az örséget. Felszerelésük egy lajtos kocsiból és két fogatos fecskendőből állt.
A településre a villany bevezetése meglehetősen későn, 1935 után kezdődött meg. Az 1910-es években csak a Burján-malomban volt áramfejlesztő. Rajtuk kívül innen Kaszásékhoz és Pálffy Zoltánékhoz vezették be az áramot.
A második világháború kitörését követően a falu lakossága a hadi állapotokat csak annyiban érezte meg, hogy a munkaképes férfiak bevonultak, a harctérre kényszerültek. 1945 virágvasárnapján azonban közelről tapasztalhatta meg a háború kegyetlenségét a civil lakosság is. Bombatámadás érte a falut, találatot kapott a római katolikus templom, tizenkét lakóház kigyulladt, a védtelen polgárokat repülőgépekről vették célba. Azután a megszálló szovjet katonák valóságos rablóportyákat indítottak a faluban. A lakosságot megfosztották állatállományától, borától, élelmiszer-tartalékától, mint egykor a török martalócok és az őket üldöző hajdúk. A megszállás hetei, hónapjai kifosztott települést hagytak maguk után. A harcok áldozatai között katona, civil egyaránt megtalálható.
1947-ben olyan szárazság sújtotta a vidéket, hogy – amire még nem volt példa – kiapadt a Kornyi-tó. Éhínség csapott le a településre, ember és állat egyaránt éhezett. A határban annyira elszaporodtak az egerek, hogy a megtermett kevés gabonát szinte mind felették. Az ökröket feles tartásba Seregélyesre adták és élelmezésükre egyet a kiteleltetőnek hagytak.
1949-ben a legszegényebbek megalakították az első termelőszövetkezetet. Az 1950-es évek kuláküldözése megbénította és visszavetette a falu életét. Többeket földönfutóvá tettek, a települést az elnéptelenedő falvak sorába taszították. A gazdák egy része a súlyos beszolgáltatás terhei elől
a szövetkezet védelmébe menekült. 1959-ben azután mindenki számára kötelező lett a szövetkezeti tagság. A közös gazdálkodás Csengey Károly elnöksége alatt, 1960 és 1974 között még virágzónak és jövedelmezőnek is mondható. Ezt követően, a kővágóörsi szövetkezettel történt egyesülés után már ez sem igaz. Adósságok halmozódtak fel, több, korábban jövedelmező ágazatot megszüntettek. A népesség fogyása sem állt meg.
A falura az 1980-as években kutatók, majd művészek figyeltek fel. Utóbbiak házakat vásároltak és hoztak helyre, jelentős értékeket mentettek meg. Sajnálatos, hogy a falu közösségébe nem tudtak vagy nem akartak beilleszkedni. Az 1990-es évek, a rendszerváltozás itt is változást eredményezett. Jótékony hatására egyre több új ház épül, és talán az elvándorlás is megáll. A hajdani mezőváros szépülése, megújulása, rendezetté válása biztatóan megindult.

Győrffy Juliska, 1917 (LDM Néprajzi Gyűjtemény)

Baráti társaság a Városkútnál, 1928 (LDM Néprajzi Gyűjtemény)

Kisnemesi pár 1889-ben (LDM Néprajzi Gyűjtemény)

Világháborús hősi emlékmű 2001-ben (Sonnevend Imre felvétele)

Térképház a falu közepén, 2001. Állíttatta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága. Tervezte Fabó Zsigmondné (Sonnevend Imre felvétele)

A Marton-kereszt a felső temetőben (Sonnevend Imre felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me