Falu a Keleti-Mecsekben

Full text search

Falu a Keleti-Mecsekben
A község a festői szépségű Keleti-Mecsek északi peremén fekszik, az észak– déli, a Völgységi-patak vízgyűjtőjéhez tartozó Magyaregregyi-patak völgyében. Fő vízfolyásának mellékágai a Várvölgyi- és a Nyárádi-patak.
A község határának legmagasabb pontja a tengerszint felett háromszáz, legalacsonyabb pontja száz méter. Domborzata hegyvidéki jellegű. A 12–17 százalékos lejtőkön mezőgazdasági termelés, az ennél meredekebbeken, a 17–25 százalékos lejtőkön erdőgazdálkodás folyik. A mellékvölgyek rövidek, nagy esésűek, általában keleti, illetve nyugati lefutásúak. A lejtőkön a csapadék hatására intenzív lemosódás észlelhető. A lemosódott anyag a völgyek peremén felhalmozódott. Komolyabb eliszapolódás a település déli szomszédságában fordul elő.
Földtani fejlődéséről fontos tudni, hogy a földtörténeti középkorban keletkezett tengeri eredetű mészkövek, vulkanikus kőzetek és a harmadkorban keletkezett kavicsos, agyagos, homokos rétegek jellemzik a földkéreg ide eső darabját. A jurakorszakban és a liászkorszak elején a község mai területén is mocsári erdőségek alakultak ki, amelyek alapját képezik a liászkorszak későbbi szakaszában kialakult kőszén-előfordulásoknak. Határának kicsiny északi részét fedi csak lösz, míg a határ 63 százaléka gyengén savanyú, további 11 százaléka erősen savanyú agyagbemosódásos barna erdőtalaj. Előbbi a rozsnak és az árpának kiváló, a búzának, burgonyának jó, a kukoricának, a cukorrépának, a napraforgónak, a lucernának, a szójának és a borsónak közepes termőhelyi feltételeket biztosít.
A község földesura, meghatározó földbirtokosa a pécsi püspökség, amely csaknem kizárólag erdőgazdasággal foglalkozott. Az erdőket 1945-ben a földreform során államosították. A Pécsi Állami Erdőgazdaság kezelésébe kerültek, ami feladatát a szomszéd faluban, Kárászon működő erdészete útján végzi a mai napig is. A település földművelő lakóira a kisbirtokos birtokkategória a jellemző.
A nagy kiterjedésű határ, amelynek túlnyomó részét erdő borítja, a falut nem képes eltartani. Sokan ingáznak, elsősorban a komlói és a szászvári szénbányákba, illetőleg azok bezárását követően jelenünkben más, elsősorban termelő jellegű munkahelyekre. A helyi ipari és kereskedelmi vállalkozás a megélhetéshez a mező- és erdőgazdasághoz hasonlóan ugyancsak nem biztosít kellő lehetőséget. Sokan kétlakiak. Alkalmazottként, a mezőgazdaságban földtulajdonosként igyekeznek érvényesülni.
Magyaregregy közlekedési kapcsolatrendszere hiányos. Országúton ugyan három irányból is megközelíthető (a 6-os főközlekedési útról Hosszúhetényen át, valamint Komló és Szászvár felől), vasútállomása azonban nincs. A legközelebbi vasútállomás „Kárász-Köblény” a településtől három kilométer távolságban.
Közigazgatásilag a település Baranya megyéhez, Komló város területéhez tartozik. Önálló jegyzősége van.
Egyházi hatósága a Pécsi Római Katolikus Püspökség, illetve a Kárászi Plébánia Hivatal. Búcsújáró hely. A XIX. században épült kápolnája köré tömörült lakosság az önálló plébánia létrehozását nem tudta elérni.
A község mai nevének alapja középkori eredetű, Egrögy, Egregy névalakban szerepel az oklevelekben. Az égerfa régebbi (egir, agür) alakjából „gy” képzővel alakult ki. Jelzős formája a szomszédos völgyben a XVIII. században betelepített német falutól, Német-Egregytől (a későbbi Kisbatytyántól) való megkülönböztetésül változott a XIX. század első felében. A község nevét az Országos Községi Törzskönyv Bizottság 1902-ben meghagyta, annak ellenére, hogy az országban e néven több hasonló nevű község is található. Az új helyesírási szabályzatnak megfelelően csupán névírását változtatta meg Magyar-Egregyről a máig használt Magyaregregy formára.
A település hírnevét tájának már említett szépsége, a határában fekvő Márévár és nem utolsósorban lakói adják. A vidék szépsége megihletett számos írót és tudóst, elbűvölt számtalan odalátogatót. A reneszánsz típusú építési elemei várának kultúrtörténeti jelentőséget adnak, az „egrögyi embör” ugyanakkor egyedi jelenség. Máig őriz egy archaikus élet- és természetfelfogást. A természetben él, arra támaszkodik, de meg is hallja szavát. A gazdasági körülményeknek való kiszolgáltatottsága ellenére büszke, látszólagos keménysége ellenére érzékeny, viszonylagos zárkózottsága ellenére barátságos. „Egrögyinek” többnyire csak születni lehet. A „gyüttmentek” az egregyi ember tulajdonságait csak nehezen tudják magukévá tenni. A betelepültek és beházasodottak a jellemző tulajdonságokat csak hosszú idő után sajátíthatják el.
Amennyire jellegzetes az egyes egregyi ember, legalább annyira az a helyi társadalom. Sajátságos erkölcsi szabályokkal rendelkezik, ami nem biztos, hogy fedésbe hozható a Magyarországon általánosan elfogadottakkal, de az sem, hogy mindenben megfelel az ország törvényes rendelkezéseinek. Magyaregregyen például a szűkös megélhetési lehetőségekkel összefüggésbe hozható orvvadászat majdhogynem dicsőség dolga. Az erdőföldek mindenkori törvényellenes elszántása még csak bocsánatos bűnnek sem számít. Annak ellenére nem, hogy a múltban éppen az egyházi birtok kárára követték el ezeket. Ugyanakkor ez a közösség rendelkezik igazságérzettel, annak a maga eszközeivel alkalomadtán érvényt is szerez. A helyi szabályok megsértőit a falu kiveti magából. A kiközösítés megnyilvánulási formája esetenként az igazságosztó helyről, a kocsmából történő tettleges kidobás is lehet. Az egregyiek ugyanakkor a befogadottak mellett kiállnak, őket a hivatalos hatalommal szemben is megvédik, mint ahogy tették ezt a második világháború után a szomszéd falvakból korábban betelepült németekkel. Vendégszeretők, társaságkedvelők. Betöretlen, megalázatlan, szabad emberek. A közösség megtartó ereje sokkal erősebb gazdasági lehetőségeinél. Természeti és emberi tulajdonságukat a falusi turizmus keretei között kamatoztatják az 1920-as évektől kezdődően.
Magyaregregyen a helyi igazgatásban főszerepet csak helybeliek vagy azzá váltak tölthetnek be. Vezetőit a közösség így még az 1950-es években is kezében tudta tartani. Magyaregregyen a megbecsülést nem politikai pártokhoz való tartozás határozza meg. A munkásmozgalmi mártír családja a közösségben éppen olyan megbecsült helyet foglal el, mint az 1956-os események során érdemeket szerzett. Magyaregregyen a diploma egymagában nem jelent a közösségben megkülönböztetett helyet, azért külön érdemeket is kell szerezni.
Itt minden „egrögyivé” válik. A Keleti-Mecseket beborító erdőrész, a szomszéd falu csemetekertjéből hozott és Magyaregregyen felnevelt gyümölcsfa (alapot adva a köznyelvben élő „Gyümölcsös-Egregy” falunévnek), a község határán átvonuló vad, a völgyön áthaladó közút, az átfolyó patak. Szűkebb környezetét is a maga képére igyekszik formálni, emiatt a szomszéd falvakkal nézeteltérése is támad. Elhatárolódik tőlük, különösen a szomszédos Kárásztól, riválisától. Vezető szerepre tör, környezete azonban ellenáll. Inkább Szászvár felé orientálódik.

Újvárosi falurészlet (Lantos Miklós felvétele)

A falu középső része a „Högyodó”-val (Lantos Miklós felvétele)

Egregy centruma a Sarokrésszel (Lantos Miklós felvétele)

Rákóczi út (részlet)

A Rákóczi út felső szakasza

Lukaci falurész

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me