Mártély Összefoglaló

Full text search

Mártély
Összefoglaló
A Tisza közvetlen közelében fekvő terület gazdag növény- és állatvilágával, termőföldjével, legelőivel már az újkőkor emberét is vonzotta. Környéke a népvándorlás korában folyamatosan lakott hely.
A honfoglalás után Szent István király a zalavári bencés apátságnak adományozta a Tisza menti falut földjeivel és halászóvizeivel együtt. Az Árpád-kori települést és templomát Szent Adorján mártírról nevezték el. Kiheverte a tatárjárást, a török dúlásokat is átvészelte, de a török kiűzésekor folyó háborúk során lakatlan pusztává vált.
Ilyen helyzetben szerezte meg 1723-ban Mártélyt gróf Károlyi Sándor, Vásárhely tizenhét pusztája közt az elsőt. Fia dohánykertészeket telepített közvetlenül a Tisza partjára. Az egykori falu határát vásárhelyi gazdák legeltették, majd az urbárium rendelkezéseinek megfelelve jobbágytelkeire szállásokat, utóbb tanyákat építettek. A dohánykertészek bő száz évig munkálkodtak a Tisza partján. Tevékenységüknek a dohánymonopólium vetett véget, de Mártélyon más ok is közrejátszott a tevékenységük megszüntetésében. A Tisza gátjának elkészültével (1862) a falu a töltésen belülre került. A megemelkedő vízszint miatt a lakosok szükségből új házaikat a vásárhely–mindszenti út mellett építették fel.
A megélhetés gondja miatt a falu lakóinak életformát kellett váltani. Egy részük az addig is gyakorolt halászat felé fordult, más részük elszegődött a református vásárhelyi gazdákhoz cselédnek, napszámosnak. Magában a faluban továbbra is megmaradt a zárt közösség.
Nagy változást hozott a falu életében az, hogy 1882-ben Hódmezővásárhely törvényhatósági jogú város Gorzsa pusztával együtt Mártélyt is bekebelezte. Ettől kezdve szerves része lett a vásárhelyi határnak, még tanyaközpontot sem alakítottak ki a településen. Házszámai a tanyavilág házszámai közé sorozódtak. A négy utca egyike sem kapott nevet. Újabb megrázkódtatás érte a falut 1892-ben, amikor a 86. átvágás elkészült, amellyel a mártélyi Tisza holtággá vált. Mártély kiesett a hajóforgalomból. A morotvatón sajátos növény- és állatvilág alakult ki.
A szentesi vasút megépülése után némi fejlődésnek indult a település. Saját templomot építettek. Az iskolákban, olvasókörökben pezsgő kulturális élet folyt. Lelkes tanítók Tisza-ünnepélyeket rendeztek. A mezőgazdaságba is jobban bekapcsolódtak, nemcsak cselédekként és napszámosokként dolgoztak, terjedt közöttük a földbérlet vállalása, annak egy sajátos ága: a felesbérlet és a kistanyásság. A vallási elkülönültség is kezdett oldódni az iskola és a házasságok révén. Az első világháború és az azt követő román megszállás (mártélyi csata) sok áldozatot követelt, emberéletben és anyagiakban egyaránt. A háború után a vidékre nehezedő nyomorúságban más utakat kezdtek keresni. 1921-ben az idegenforgalomtól várták a megélhetési lehetőségek javulását. Megnyílt a strand, fölelevenítették a Tisza-ünnepélyt. A festőművészek már előbb is jó hírét keltették a gyönyörű tájnak. Fővárosi vendégeket hívtak, megszervezték a vendéglátást. De az igazi föllendüléshez infrastrukturális fejlesztés is kellett volna. Vásárhely azonban nem lelkesedett a nagy tervek megvalósításáért, mert félt az „elszakadástól”.
Mártély semmi önállósággal, sem önálló vezetőkkel, sem saját értelmiséggel nem rendelkezett. Elsőként éppen ezekért indult meg a küzdelem Hódmezővásárhely városával szemben. Orvost, temetőt, járlatírást és piacot kértek. Kéréseik lassan, csak lépésről lépésre teljesültek. A közigazgatási kirendeltség például csak 1946-ban valósult meg. Az első hároméves tervben így is szembetűnően hátramaradt a falu érdeke. Csak 1950. január elsejével adta meg a törvény az önálló községi státust. Az egykori mártélyi határt ekkor csatolták a községhez. A falu gazdasági életére továbbra is rányomta a bélyegét az, hogy a lakosságának 98 százaléka mezőgazdasági foglalkozást űzött. A tervgazdaság anomáliái megkeserítették a lakosság életét, még a halászokat is sújtotta a beszolgáltatási kötelezettség.
A továbblépés alapjait azonban ekkor rakták le. Új községháza készült, igaz, a régi falutól elég távol. Később körülötte épültek fel a község új házai. A terület benépesülése 1960 után vett igazi lendületet, bár a strandélet fejlődése már az ötvenes években megindult. A vállalatok és a magánszemélyek üdülői gombamód szaporodnak az ártérben, lényegében az egykori Mártély kertészközség helyén, a Tisza védtöltésén belül. A festőművészeket 1957 óta fokozottan vonzotta az itt létesült nyári tábor, az alkotás és kiállítás lehetősége.
A község múltja iránt is föltámad az érdeklődés. Mártély lakóinak nyomon követhető formálódó azonosságtudata. Új címerébe a halat helyezték, utalva a sporthorgászatra, a természeti értékeket a vízililiom szimbolizálja. A község 1964 óta üdülőfalu.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me