IV. Egy különös házasság története 1940-ből

Full text search

IV. Egy különös házasság története 1940-ből
„Én egy püspöknádasdi lány voltam. Józsi, aki később a férjem lett, pécsváradi legény volt. A mi házasságunk úgy kezdődött, hogy az én unokatestvérem lakodalmán párom volt egy legény, aki Józsi szomszédja volt. Nádasdi szokás szerint megkérdeztem a legényt, lesz-e a párom és kalapjára tűzhetem-e a fehér viaszcsokrot és a rózsaszín szalagot. Igent mondott, így ő kísért a templomba. Ő, mivel nem ismerte a szokást, hazavitte a csokrot. Mikor azonban megtudta, ezt vissza kell adni a leánynak, megkérte Józsit, vigye el őt Nádasdra. Ez Katalin napján történt. Este a bálon találkoztam velük, táncoltunk, a mulatság végén hazakísértek. A viaszcsokrot emlékbe akarta, ezért tiltakozásom ellenére is kifizette a háromszoros árát. Józsi kérdezte, nem tudnék-e ajánlani egy rendes lányt, mert házasodni akar. Mondtam neki, a szomszédban ismerek egy tisztességes leányt, aki talán férjhez menne. (Később bevallotta, énrám gondolt.) Józsi egyszer meglátogatott, karácsonyi lapot, levelet is küldött, melyben kérte, hogy legyek a felesége. Megköszöntem ajánlatát, de nem akartam elhagyni szüleimet, testvéreimet és a falut. Ennek ellenére Józsi nem adta föl a harcot, vasárnap újra eljött hozzánk és a szüleimmel is beszélt. Ezután, mikor jobban megismertem, én is igent mondtam. Józsi árva gyerek volt, édesanyja már 3 éves korában meghalt, majd később édesapja is, így neki kellett gondoskodnia testvéreiről. Lovakkal, jószággal foglalkozott, sokat dolgozott.
Az esküvőig sokat járt hozzánk kocsival, sőt még gyalog is. Január 30-ára terveztük az esküvőt (1940). Nem tudtuk, hogy addig még sok meglepetés ér minket. A lakodalom előtt három héttel be kellett jelentkezni a községházán és a papnál. A pap már akkor is ellenezte a házasságunkat.
A keresztapáink egyik vasárnap délután házról házra járva meghívták a rokonságot, ismerősöket, barátokat. Kezükben egy-egy szál rozmaringot tartottak fehér szalagokkal átkötve. Az édesanyák a közelebbi rokonokat hívták segíteni a lakodalom előkészítéséhez, sütéshez, főzéshez. Ekkor jöttek a meglepetések. Külön-külön hivattak minket a községházára, vőlegényemet és engem is megkérdeztek, mi lesz akkor, ha valamelyikünk lemond a házasságról. Ők sem akarták, hogy összeházasodjunk. Máig sem tudjuk, hogy miért. Szándékunkról egyikünk sem mondott le.
A lagzi az én szülőházamban lett megtartva. Négy nappal előtte kezdődött a készülődés: 1 disznót, 1 borjút, libákat, kacsát, csirkét vágtunk. Még a férfiak is besegítettek a tésztagyúrásba. Keddi napon, délután volt az esküvő. Elindultunk a násznéppel a községházába és onnan a templomba, de bemenni nem tudtunk, mert a pap bezáratta és elutazott. A násznép velünk együtt fagyoskodott a 25 fokos hidegben. A nép zúgolódott, így
a harangozónak ki kellett nyitni az ajtót. Pap nem volt, így esküdni sem tudtunk, hazamentünk. Szerencsére a faluban akadt egy lengyel pap, aki felajánlotta, hogy jöjjünk csak vissza, ő megesket minket. Így hát újra elindult a menet a templomba, ahonnan már mint férj és feleség tértünk vissza. Minden jó, ha jó a vége, kezdődhetett a mulatság.
Régen torta sem volt, de mégis kaptunk egyet: hóból, szépen feldíszítve, csak akkor csodálkoztunk nagyot, mikor a tányéron már csak a díszítés úszott, a többi elolvadt.
Soha nem fogjuk elfelejteni ezt a napot, lányainknak, unokáinknak is sokat meséltünk már róla.”
Tompek Józsefné szül: Bernhárdt Mária
(1922. február 17-én)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me