Falu a Börzsöny szívében

Full text search

Falu a Börzsöny szívében
Ha síkvidéki, alföldi ember vetődik a Felvidékre, a Börzsöny-hegység vulkanikus, kúpos, meredek oldalú hegyei közé, a kéklő-sötétlő rengeteg látványa borzongással töltheti el. Hegyvidéki ember, ha más országrészből jön ide, örömmel nyugtázza az ismerős képet, a párába, ködbe burkolódzó hegycsúcsokat, a völgyekben megbúvó aprófalvakat, a kanyargós utakat, a hegyre kapaszkodó ösvényeket, a patakok csobogását és a vadak nyomait az erdők csapásain.
Itt, e rengeteg szívében fekszik egy nagy múltú település, Nagybörzsöny, hajdanvolt földesúri bánya-, majd mezőváros, ma kis falu, amelyik első aranykorát a középkorban élte meg nemesérc bányáinak köszönhetően, a másodikat a XVIII. században kitűnő bora hozta meg, a harmadik, jobb kort pedig, csak sejthetjük és remélhetjük, hogy a szinte érintetlen természeti környezet és a község archaikus szépsége teremti meg számára a jövőben.
Magyarország Dunán inneni felén, annak is az északi részén található az Északi-középhegység legnyugatibb tagja, a Börzsöny-hegység, ott ahol a Duna éles kanyarulatot vesz Visegrádnál. A hegységet északnyugatról félkörívben az Ipoly folyó – mely egyúttal a mai szlovák magyar határ is –, nyugatról a Nógrádi-medence, délről a Duna folyó határolja.
A Börzsöny-hegység meredek oldalú, s ezért a szemlélődőnek magasabbnak tűnő vulkanikus vonulatai 18–19 millió évvel ezelőtt keletkeztek, melyek a mai napig megőrizték eredeti ősvulkanikus formájukat, szerkezetüket. Szép példa erre a hegység legmagasabb csúcsa, a Csóványos, mely 938 méterre emelkedik a tengerszint fölé és a 864 méter magas Nagy-Hideg-hegy. E két hegycsúcs képezi az északkeleti peremét egy 13 kilométer átmérőjű kör alakú, gyűrűs szerkezetű rétegvulkánnak, mely váltakozva épült fel a lávából megszilárdult kemény kőzetekből és a kráterből kilövellt törmelékből.
A Börzsöny tömegének nagy része vulkáni eredetű andezit-agglomerátum, de egyéb kőzetek is megtalálhatók a vulkáni törmelékben: ambifol és piroxén ásványok. A hegy aljzatát ősi kristályos pala képezi, ami több százmillió évvel ezelőtt keletkezett, és erre rakódtak le mintegy 250 millió éve üledékes kőzetek. A vulkáni tevékenységet követően tenger öntötte el a hegyvidéket, ami lajtamészkövet hagyott maga után a hegység peremén. Külön említést érdemel, hogy a falutól északkeletre fekvő Bányapuszta térségében az andezit mellett szürkés színű ásványt, dácitot is találtak, míg a községtől keletre, a Rózsa-hegy, a Magyar-hegy, a Várbükk és a Csóványos által határolt mélyedésben felszíni ércterületet, szulfidos ércteléreket fedeztek fel. Ez az a terület, ahol a középkorban aranyat, ezüstöt és ként találtak, melyek kitermelésére még napjainkban is szövögetnek terveket. A kitermelhető ércek közé tartozik az arany, az ezüst, az ólom, a réz, a bizmut, melyekhez ritkaelmek is társulnak: indium, higany, szelén, gallium, ón, volfrám, urán, berillium, cink, ólom és palládium. Az andezitekből kimállott gránát (almandin) megtalálható a Kecske-hát-völgyi patak medrében.
Falunk határa nagyrészt a Börzsöny központi részét alkotó hegyektől, Csóványostól és a Nagy-Hideg-hegytől keletre terjed ki. A Magas-Börzsönyt és a Déli-Börzsönyt elválasztó Hosszú-völgy kezdeténél fekvő település belterületén emelkedik a 273 méter magas Pánholc-hegy, a völgytől északra csúcsosodik Kis-Inóc (683 méter), Korom-bérc (825 méter), Nagy-Pogány-hegy (630 méter), Hegyes-hegy-orom (571 méter), Magyar-hegy (714 méter), délre a Nagy-Sas-hegy (608 méter), Só-hegy (584 méter), Nagy-Koppány (548 méter).
Nagybörzsöny a 200–240 méter tengerszint feletti magasságon telepedett meg. A községet megközelíteni a hegyek felől csak gyalogosan lehetséges, más a helyzet, ha délről, Budapest-Vác felől előbb a Duna, majd az Ipoly folyását követve jutunk el addig a 3 kilométer hosszú bekötőútig, ami a 2-es főútról nyílik. Az út hosszan elnyúló dombhátak között vezet be a faluba.
A Börzsöny-hegység talaja rendkívül változatos. A vulkanizmus előtti tenger meszes üledékére agyag rakódott le, melynek egyes rétegei közé vulkáni por préselődött, majd egy újabb rétegben kavicsra telepedett kvarchomokkal találkozhatunk. E rétegekre rakódott rá néhol a vulkáni tevékenység után a lajtamészkő. A hegyvidéket barna erdei talaj borítja, míg a hegység lábától az Ipoly völgye felé lefutó dombokat löszös, agyagos, márgás, meszes homok és finomabb tufa fedi. A mezőgazdaságilag megművelt területeken szántók, málnások és gyümölcsösök találhatók. Ez a terület számított a közelmúltig a Kárpát-medence legészakibb szőlőtermő vidékének.
A Börzsöny-hegységben a mérsékelt övi hegyvidéki éghajlat jellemző. A hegyek útjába állnak a különböző szeleknek, így a légtömegek felemelkednek, lehűlnek és párateltté válnak, ettől csapadékosabb az itteni időjárás. Területén évente átlagosan 660 milliméter csapadékot mérnek, de feljebb haladva a hegyeken, ez a mennyiség évi 850–900, sőt a csapadékosabb években 1200 milliméter is lehet. E viszonylag nagy mennyiségű csapadék kis része szivárog le a talajba, nagyobb része eltűnik a vulkáni törmelék repedéseiben, majd forrásként tör a felszínre. A Börzsönyben számlált források száma háromszáz, ezek között azonban nincs hévforrás.
A felhőzet az év 55–60 százalékában takarja a napot, így a napsütéses órák száma valamivel alacsonyabb az országos átlagnál, évente 1950 óra. Az évi középhőmérséklet 9,3 Celsius-fok, s a hótakaró 100–105 napig marad meg a hegyekben, a leghosszabb ideig az országban a Nagy-Hideg-hegyen.
A Börzsöny növényzetét hatalmas kiterjedésű erdők alkotják. A legjellemzőbb fafajták a molyhos, a kocsánytalan és a csertölgy, de az északi lejtőkön megtalálható a bükk, a magas kőris, a hegyi szil és a juhar. (Az 1879-es kataszteri felmérés szerint a Nagybörzsöny határában levő vegyes erdők tölgyfából, bükkből és cserfából álltak.) Az alacsonyabb fekvésű részeken dús aljnövényzet fejlődött ki, a virágok közül a legjellemzőbb a keltike, a nőszirom, a fehér varjúháj, a szagosmüge, a mérgező termésű farkasboroszlán és a harangvirág. A magasabb fekvésű bükkerdők és hegyi rétek virága a verescsenkesz, a perje, a vadrózsa és az aranyzab. Jellegzetes a Börzsöny mohavilága is, s különösen ritka ezek között a levéltelen moha.
Rendkívül gazdag a Börzsöny állatvilága, nem véletlen, hogy területén számtalan vadásztársaság működik. Az erdők belsejében élő hazai legnemesebb nagyvaddal, a gímszarvassal ritkán találkozhatunk. Pár évtizede telepítettek a Börzsönybe muflonokat, s számuk szépen gyarapodott az utóbbi időben. Egész évben vadászhatók a vaddisznók. Az apróvadak közül megtalálható a fácán, ritkábban a fogoly és a mezei nyúl. A ragadozókat a rókák, a vadmacska, a borz, a nyest, a görény, a menyét és a vidra képviseli. A madarak világa is rendkívül sokszínű. A ragadozók szinte mindegyike megtalálható a Börzsönyben a Magyarországon honos fajok közül, a ritkábbak közé tartozik a parlagi sas, a békászó sas, a kígyászölyv, a darázsölyv és a kerecsensólyom, s itt fészkel a kabasólyom, a vörösvércse és az egerészölyv is. Nem sorolhatjuk fel mind az itt honos 83 énekesmadár-fajt, csak hívogatóként említünk közülük néhányat, mert aki menekül a város zajától, az erdő csendjében egész nap hallgathatja a fülemüle, a rigó, a füzike, az erdei pacsirta énekét, a süvöltő, a szajkó, az erdei szalonka, a császármadár, a gyurgyalag és a szalakóta hangját. A bányák környékének lakója a búbosbanka, míg a jégmadár inkább a halastavakat, a csóka és a denevér a köves, romos helyeket, a holló az erdő mélyét kedveli. A vadvizek halállománya a hazánkban honos fajokból tevődik össze (márna, ponty, keszegfélék), de előfordul a sebes és a szivárványos pisztráng, a fürge cselle és a kövicsík is. A Farkas-völgyi-patak tóvá duzzasztott vizében telepített halak horgászhatók. A kétéltűek közül itt is honos a kecskebéka, a tarajos gőte, a hegyi és a vöröshasú unka, a zöld levelibéka, s a különösen védett foltos szalamandra. A hüllők táborába tartozik az erdei sikló, a vízisikló, a lábatlan gyík, a faligyík és a zöldgyík.
A Börzsöny-hegység közlekedési hálózata a hegyek-völgyek centrifugális szerkezetét követi. Az Ipoly menti települések és a folyótól egy kissé távolabb fekvő Nagybörzsöny egyetlen úton közelíthetők meg, a Budapesttől Vácon át Ipolyság felé vezető 2-es főúton. A hegység közepén nincs úthálózat, csak bekötőutak, melyek leginkább gyalogosan járhatók. A 2-es főútról Nagybörzsöny felé leágazó bekötőút véget ér a községben, tovább nem vezet. A vasútvonalak ma már csak a peremterületeket (Vác–Szob, Vác–Drégelypalánk–Balassagyarmat) érintik, míg korábban, a két világháború közti időszakban, hetven kilométer hosszú keskeny nyomtávú ipari vasút is kiépült a Börzsönyben – személyeket is szállított –, de ma már csak a Kismaros–Szokolya, illetve Királyrét közti szakaszon közlekednek a vonatok.
A Börzsöny legkorábbi lakói kedvező természeti adottságai miatt választották e területet a letelepedéshez. A nehezen megközelíthető hegyoldalak és kiemelkedések, a zárt völgyek, a folyó közelsége, az erdőben kitermelhető fa az őskorban és ókorban vonzotta ide az embert, majd a középkori telepesek a felfedezett és kitermelhető arany kedvéért jöttek ide, s maradtak itt leszármazottaik a mai napig, annak ellenére, hogy a bányák kimerültek. S a lakosok újból a természethez fordulva az erdő adta fát dolgozták fel, s művelték a földeket, a kedvezőtlen körülmények között is. S ahogyan a föld és az erdő már nem tudta eltartani a helybelieket, akik nagy része elvándorolt, ismét jöttek az idegenek, a vendégek, a hétvégi telepesek, hogy megtalálják itt a Börzsönyben fekvő kis faluban azt, amit a város már nem tud nyújtani: az „őstermészet” közvetlen közelségét, romantikáját és az archaikus szépségét megőrző kis falut, Nagybörzsönyt.

Nagybörzsönyi látkép (1935)

Panoráma az iskolaudvarról (1960-as évek)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me