Most lészen a pimbor kikérése

Full text search

Most lészen a pimbor kikérése
Ma már csak a múzeumokban és a helyi gyűjteményekben szembesülhetünk településünk népi életének tárgyaival, emlékeivel, s a népi hagyományokat is szinte csak a könyvekből ismerhetjük meg. Keszei Dénes a jó emlékezetű, igazi néptanító szinte az egész életét Nagycenk és Kiscenk története felkutatásának, feldolgozásának szentelte. A múlt század ötvenes éveiben – valóban az utolsó pillanatban – látott neki a néprajzi hagyományok, a cenki szokásvilág gyűjtésének, feltárásának. Egy évtizeddel később Varjú Sándor tanár doktori disszertációjául Nagycenk gazdasági néprajzát választotta. Munkáját 1998-ban meg is jelentette. Műveikből következtethetünk a régi falu mindennapi életére, jeles napjaira, családi ünnepeire, örömteli és gyászos eseményeire.
Nagycenk népélete az időszakonkénti számottevő német és horvát lakosság, az osztrák határ közelsége, a cukorgyár német és a környező községek idegen ajkú és szokású – kópházai és hidegségi horvátok, illetve fertőbozi németek – szomszédsága ellenére a Dunántúl hagyományrendszeréhez kötődik, és ezen belül is a Rábaközzel mutat rokonságot.
Az itt gyűjtött népdalok és gyermekjátékok szövegei a rábaközieknek helyi módosulásai. A kiolvasók, a labdakiütés, a párnajáték, a tejesköcsögözés és a túrós játék szabályai megegyeznek a környező falvakéival.
A naptárhoz, az időjáráshoz kötődő szokások sem térnek el lényegesen a hagyományos magyar népi megfigyelésektől, szokásoktól. A mezőgazdaságból élő parasztpolgár természetesen itt is figyelte a természeti jelenségeket, az évszakváltozásokat, s alkalmazkodott hozzájuk. Néhány ilyenről már szóltunk az éghajlat ismertetése kapcsán.
A fiatalság szokásai közül még a XX. század elején is élt a farsangi maskarás falujárás. Ilyenkor csoportokban járták a legények a községet, egy részük lánynak öltözve, és különböző mókákkal – amelyekről nem maradt leírás – szórakoztatták a háziakat. Közben társaik, tojást, fánkot, kolbászt loptak az éléskamrából, amit a gazdasszony természetesen „nem vett észre”.
A farsangi bálok idején zajlott a legényavatás is. Erről Horváth István, aki az ötvenes években volt 87 éves, mesélt Keszei Dénesnek, szerinte ez nagyon várt, fontos esemény volt a fiatal férfiak körében:
„1905-ben avattak legénnyé. Az idősebb legények egyenként felemeltek bennünket, avatandókat, vízzel, borral lelocsoltak. Ez volt a keresztelő. Majd mindegyikünk a jelenlevők közül egy keresztanyát és két keresztapát választott. A keresztanyámat, borosüveggel a kezemben megtáncoltattam. Utána a két keresztapám – Tama Pius és Ragats János – felemelt. A kezemben lévő pintes üveg bort úgy kellett a földhöz vágnom, hogy eltörjék. Sikerült. Különben később egy új avatás lett volna.”
Ettől kezdve a felavatott járhatott bálba, kocsmába.
A májusfaállítás szokása napjainkban újjáéled. Régen a legények az éj leple alatt nyír- vagy nyárfát állítottak a választott lány ablaka elé. Az elmúlt században nemcsak a lányok kaphatták a fát, hanem a kocsmáros és a tehetősebb polgárok is. „Borravaló” – többnyire ital – járt érte a legényeknek.
Az aratás nemcsak nehéz fizikai munka, hanem jeles esemény, a termés betakarításának örömünnepe is volt. A munka befejezését a friss gabonából megfont aratókoszorú szimbolizálta. Este az aratóáldomáson, aratóbálon mulatott a falu apraja-nagyja.
A jeles napok közül csak a karácsonyi ünnepkörről emlékezünk meg. December 13-án, Luca napján szalmacsomóval a hónuk alatt járták a legények a házakat. Jókívánságokkal halmozták el a ház népét.
„Luca, Luca kitty-kotty! Tikai, ludai jó tojók legyenek! A disznónak annyi zsírja legyen, mint a kútban a víz! Csörgéje annyi legyen, mint égen a csillag! Szalonnája olyan vastag legyen, mint a mestergerenda! Kolbásza olyan hosszú legyen, hogy az egyik végét (itt az egyik faluvégi lakos neve következett), a másikat a (itt a másik faluvég lakójának a neve jött) fogja! Luca, Luca kitty-kotty!” Majd a magukkal hozott szalmát széjjelszórták. A jókívánságokért járó jutalom – általában a versben szereplő ételek valamelyike – most sem maradt el. A háziasszony az összeszedett szalmát kivitte a tyúkok alá, hogy többet tojjanak. Ezen a napon tilos volt varrni is, nehogy „bevarrják a tyúkok fenekét”.
A betlehemezés is újra feléledőben van a faluban. Karácsony előtt a gyerekek saját készítésű betlehemmel járják a házakat, és versben, énekben elmesélik Jézus születésének történetét.
A karácsonyi regölést már csak azért sem hagyhatjuk ki, mert a szakirodalom szerint csak Erdélyben maradt fenn a maga természetességében. Bár Nagycenken a gyűjtők megállapításai szerint már a XX. század tízes éveiben megszakadt ez a szokás, mégis 1977-ben sikerült a nyomára akadni. A nagyon kifejező, személyre szabott, páratlan szövegre és dallamra az akkor 73 éves Markó István és a hatvanéves Nagy József emlékezett vissza.
„A legények egy csoportja a ház udvari ablaka alatt minden bevezetés nélkül nekikezd: Amott keletkezik egy sebes folyóvíz, / Aztat körülfogja zöld pázsit. / Azon legelészik csodaféle szarvas. / Csodaféle szarvasnak száz agancsa volna, / Száz misegyertya gyullatlan gyulladjék, / Oltatlan aludjék. / Sej, regü-rejtem, regü-regü rejtem. // Amott mondanának egy szép legényt, / Kinek neve volna, [itt egy férfinév hangzik el] volna. / Sej, regü-rejtem, regü-regü rejtem. / Hozzá mondanának egy szép leányt, / Kinek neve volna [itt egy lánynév következik] volna. / Sej, regü-rejtem, regü-regü rejtem.
(Sorra következik a család minden tagja, utoljára a gazda.)
Regüljük a gazdát, vele az asszonyát. / Gazdaasszonyának cserfa köpönyegje, krumplihéj a sarka. / Úgy felkutyorodjék, mint a kisnyúl farka. / Sej, regü-rejtem, regü-regü rejtem.
(Ének nélkül): Látjuk a gazdaasszony szíves szándékát, hogy forgatja a pénzesláda kulcsát. Az aprókat félrerakja, az öregeket a regülőknek adja.”
A paraszti élethez fűződő hagyományok közül a mai napig él néhány lakodalmas szokás. A mozsárágyúzás már nem tartozik ezek közé. A második világháborúig dívott a faluban. Hajdan a lakodalmi menet üdvözlésében a kovácsműhelyben őrzött – eredetileg „felhőriasztó” – mozsárágyúk is szerepet kaptak. Puskaport szórtak az ágyúk csövébe, majd fűrészport, és a cső végét fadugóval lezárták. Tüzesített végű dróttal „robbantották” be, így köszöntve az ifjú párt. Sokáig a községi gyűjteményben őrizték a vasmozsarakat.
Az esküvői menetből kaláccsal dobálták meg az utcán bámészkodókat. Ha nem jutott belőle, ezt kiabálták: „Azért nincsen kalácsotok, mert nem kelt meg a kovászotok!”
Ha a lányt más faluba vitték feleségnek, a templomi esküvő után a helybeli legények vámot kértek. Asztalt, székeket vittek az utcára, és kötelet feszítettek ki keresztbe az úton. Megállították a kocsit, és pénzt tettek az asztalra. „Ha ennek a párját adják, vihetik a menyasszonyt!” Fizetés után mehetett tovább a násznép, a legények pedig elvonultak szerzeményükkel a kocsmába. Mind Nagycenken, mind a környéken általános volt ez a szokás, de az 1890-es évekre már zsarolássá fajult. Szolgabírói utasításra beszüntették.
Fontos eseménye volt a lakodalomnak a pimborkikérés (pint bor) és a pimbortánc. A mai napig él, annak ellenére, hogy a lakodalmakat már nem háznál tartják. Korábban addig hozzá sem nyúltak a vacsorához, amíg a pimbort ki nem kérték.
A pimbor azoknak a legényeknek járt, akik a vőlegény baráti köréhez tartoztak, de nem kaptak meghívást a lakodalomba. Egyrészt azért, mert nem tartoztak a közeli rokonsághoz vagy az összeházasodók családjainak anyagi helyzete nem engedte meg nagy lakodalom tartását. A nevezett legényeknek joguk volt elmenni a lakodalmas házhoz és néhány táncot eljárni a menyasszonnyal meg a koszorúslányokkal. A legényeket a legrátermettebb társuk vezette, olyan, aki hibátlanul tudta a pimborkérő verset, és a násznagy megjegyzéseire is meg tudott felelni. A vezető nemzetiszínű szalaggal átkötött bottal kopogtatott megérkezésükkor, majd elkezdődött a kikérés:
„Dicsértessék a Jézus Krisztus!
Szűnjék meg hegedűk zengése, némuljon sarkantyúk csendülő pengése, mert most lészen a nagycenki legénység pimbor kikérése! Legyenek mindnyájan csendben, míg nem lészen végzésem…
Tisztelt násznagy uram! Eljött a nagycenki legénység apraja-nagyja, a falu sok szép lányával a menyasszony búcsúztatására. Igaz, ő már nem lány, hanem ifjú asszony, de azért még hatalmunkban áll, mert menyasszony… Eljött a legénység a járandóságokért, mely nem is sok csak csekély. Egy kis hordó bor, mely lehet száz akó. Egy kis kalinkó, mely lehet százszor akkora, mint Budapesten a legnagyobb kaszinó. Egy kis sültet kívánunk melléje, hogy a száraz kalács senkinek a torkán ne akadjon. Amely lehet malac, vagy liba, vagy kakas. És végül három táncot, mely lehet harminchárom, hogy minden nagycenki legény és leány földhöz verhesse a csiklandós talpát.
Ha ezt mind megkaptuk, hálásan elvonulunk, minden jót kívánunk, hogy az Úristen szent áldása mindig az új páron maradjon!
Húzd rá, cigány!”
Miután az öt–hét táncot eljárták, a násznép figyelmezteti a pimborosokat, akik elvonulnak „járandóságukkal” a kocsmába. A lakodalmi fonott, kör alakú kalács, a kalinkó közepébe általában sült kakast raktak, mellé egy-két üveg bort adtak.
A gyermekáldással kapcsolatos hiedelmek itt is éltek. A keresztelőig rózsafüzért tartottak a pólyában, nehogy kicseréljék, vagy megrontsák a kicsit. „Hatásos” ellenszere volt a megigézésnek, ha a kötény alatt ujjukkal fityiszt mutattak (a hüvelykujjat a mutató és a középső ujj közé szorították).
Falunk halottkultuszát a legérzékletesebben Lajtha László 1956-ban megjelent munkájából ismerhetjük meg. Még a XX. század jó részében sem volt ravatalozó a községben, a halottakat a háznál „terítették ki”, s innen kísérte a gyászmenet a temetőbe. Virrasztására a rokonok, szomszédok, barátok gyűltek össze, főleg esténként.
A rég múlt századokban az előimádkozó kántor vezetésével imádkoztak, énekeltek. Az egyházlátogatási jegyzőkönyvek szerint a kántortanítóknak ezért fizetség járt. Például 1631-ben a kántor „a halott felett való processiotul 12”, 1750-ben pedig, „ha éjjel nappal kántál, 50 dénárt” kapott. Az 1835-ös jegyzőkönyv bővebben írja le a búcsúztatást: „az esendő halottaknak a harangozás, ha férfiú 3 verset, ha asszonyi rendbe való haland meg 2 verset a nagyobbik haranggal” kellett a kántornak harangozni.
A XIX. század végétől már nem a kántor, hanem más „jámbor lelkű” hívő végezte ezt a feladatot. Nagycenken ezt a tisztet Pölcz Vencel töltötte be, aki „tisztes foglalkozására nézve útkaparó” volt. Kántálása szövegét Lajtha László könyvéből idézzük: „Igy füzet a földi világ, / Sokat ígér, keveset ád. / Igen hitvány azon kis bér, / Amit nékem oly szűken mér. / Négy szál deszka rideg házam, / Zörgő forgács nyugvó ágyam. / Ez az egész keresményem, / Ezzel most már be nem érem. / Majd a sötét sír ölében, / Rothadásnak kebelében / Sok rút féreg, vívnak értem, / Osztozkodnak testrészemen. / Frissességem enyészettel / Cserélem fel, szenvedéssel. / Kígyók, békák laktársaim, / Mindennapi barátaim. / Én Istenem! Én Istenem! / Ki voltál és vagy mindenem, / Adj testemnek nyugodalmat, / Lelkemnek mennyben jutalmat. / Ámen!”
A helyi viselet felidézéséhez is Keszei Dénest hívtuk segítségül. Településünkön a régi öltözeteket a XIX. század végén és a XX. század elején még hordták.
A férfiak viseletére az „asztrakánprémes”, sötétkék dolmány „szerszámokkal” (zsinórral kötött gombokkal) s egybeszabott zsinóros csizma-nadrág volt a jellemző, ezt asztrakán, csúcsosan viselt sapka és sokráncú csizma egészítette ki. A zsinórozásról fennmaradt, hogy egy-egy öltözékre 18–22 rőf zsinórt is felhasználtak a szabók. A nyári munkaruha bő szabású, alul rojtozott vászongatya volt.
A serdülő lánykák hosszú, az asszonyok földig érő sokszoknyát viseltek köténnyel, bő szárú „majkóval” (blúzzal) és hátrakötött kendővel.
Itt emlékezünk meg településünk népművészetéről. Király Zsiga faragott és spanyolozott mángorlófája a Soproni Múzeum néprajzi gyűjteményének egyik legszebb darabja. A helyi gyűjtemény is sok szép faragványt őrzött. A legkiemelkedőbb népművész faragók, Nemes Tompa István és fia, a Széchenyiek számadó juhászai voltak a XIX. század végén. Mindketten mesterien faragtak. Tompa Pista legszebb alkotása az a hatvan-hetven centiméteres, százféle motívummal díszített képkeret, amely ma Mariazellben látható. Saját arcképével díszítette furfangos záródású, szarukulcsos falakatját. Ezek a hagyományok élnek ma tovább Nagy László faszobraiban is, aki a millennium tiszteletére kopjafát készített a községnek 2000-ben. Ugyancsak ő faragta a sportcsarnokot díszítő községi címert.

Kezdődik az aratás (1961)

Esküvői menet a Vámnál (1952)

Pimborkérés után (1930 körül)

Viselet-bemutatóra beöltözött gazda munkaruhában (1950-es évek)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me