A nagy szomszéd vonzásában

Full text search

A nagy szomszéd vonzásában
Nyíracsád és Debrecen kapcsolatai mindenekelőtt földrajzi jellegűek. Debrecen geológiai felépítettségét tekintve ugyanúgy a Dél-Nyírség része, mint településünk.
A falu a középkor folyamán – valamiféle rövid és közelebbről nem ismert kezdeti időszakot leszámítva – ugyanúgy Bihar vármegye része volt, mint a város. Bár Nyíracsádnak és Debrecennek merőben más, egymástól sokban eltérő volt mind a gazdasági, mind, a társadalmi és a kulturális fejlődése, ez a Bihar megyéhez való tartozás egyfajta egységben tartotta mindkét települést.
Ez az „egység” három alkalommal is alapvetően módosult. Először 1361-ben, amikor Debrecen erősen kiválva, kiemelkedve környezetéből, szabadalmas mezőváros lett. Két tényezőt jelölhetünk meg okként. Az első az, hogy az 1361. évi kiváltságolás elindította a városi parasztpolgárság kialakulását. Annak, hogy Debrecenről, mint cívis városról beszélhetünk, itt van a kiindulópontja. A másik tényező pedig: a mezővárosi státus elengedhetetlen tartozéka – alapja – volt a vásártartás. Debrecenben is, bár már korábban is voltak vásárai, a mezővárosi besorolás adott nagyobb lendületet a helyi vásároknak, a vásárhely gazdag és sokoldalú gazdasági, társadalmi és kulturális strukturálódásának.
Nyíracsád és Debrecen kapcsolatának sarkalatos kérdései a vonzáskörzet alakulásával függnek össze. Településünk az ugyancsak korán kialakult és a megyebeli hovatartozás által is támogatott nagyváradi vonzást hamarosan a debreceni vonzáskörzetbe való beágyazódással váltotta. fel. Mint adalékot említjük csak, hogy a részben Debrecenen keresztül, a debreceni tőzsérek szervezésében lebonyolódó középkori szarvasmarha-kereskedelem egyik jelentős beszállítója Nyíracsád és környéke volt.
Nagyvárad elestével az ide kötődő kapcsolatok szinte teljesen elsorvadtak, a reformáció korai elterjedésével pedig nemcsak a régebbi egyházi kapcsolatok szűntek meg, hanem újak is keletkeztek. Például azáltal is, hogy Nyíracsádról is többször menekülniük kellett a lakosoknak. Közülük néhányan Debrecenbe futottak, és ott telepedtek meg. Őket és leszármazóikat nevezték aztán acsádiaknak. A fordítottjára is volt elegendő példa, amikor a Caraffa-járás néven ismert vérengzés elől elmenekült debreceniek közül néhányan Acsádra is eljutottak. Ott maradván a Debreceni családnevet kapták. Ebből az időből származik mind Debrecenben, mind Acsádon a Bujdosó családnév is. Az acsádi Debreceni út, utca, illetve Debrecenben az Acsádi út, utca elnevezés is az ezekben az időkben kialakult erős kapcsolatokról beszél.
A harmadik „módosulás”, a XVI–XVII. századi berendezkedéshez és a XVIII. századi átalakuláshoz képest újat hozó változás 1951-ben következett be, amikor is a XIX. század eleji Szabolcs megyéhez való „visszatérés” és a Nagykállói Járásba, illetőleg az 1920-ban létesített Ligetaljai Járásba való bekebelezés-szereplés után Acsádot a Ligetaljai Járás többi községével együtt 1950-ben Hajdú-Bihar megyéhez csatolták, és Nyíracsádot a debreceni járásba osztották be.
Ebben a közigazgatási beosztásban sok korábbi debreceni gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolat érvényesült. Gazdaságilag például úgy, hogy az acsádi és környékbeli erdőgazdálkodás fája a Városi Faraktárba került, ahol feldolgozták, úgy adták tovább. (Az 1882-ben létesült Guti Iparvasút – mint már említettük – eredetileg ennek a fakitermelésnek, illetve erdőgazdálkodásnak a céljait szolgálta, és nem is ért el Acsádig.)
Tekintve a vasút nélküli hosszú időszakot, Acsádon igen fontos szerepet töltöttek be a fuvarosok, és töltenek be ma is a szállítási vállalatok. Megbízásaik nagy hányada Debrecenbe vagy Debrecenből indított fuvarból állt és áll ma is. Az acsádi dohány a Debreceni Dohánygyárba került feldolgozásra. Hasonlóképpen a debreceni piacra került az acsádi méz is. A XIX–XX. század fordulójára szinte egyértelművé vált, hogy Nyíracsád Debrecen vonzáskörzetébe tartozik, hogy értelmiségét Debrecenből kapja, a város közép- és felsőfokú, valamint különböző szakiskolái az acsádi továbbtanulók iskolái, hogy közegészségügyileg ide, illetve Debrecen egészségügyi, közegészségügyi intézményeihez kapcsolódik. Ez az egyre jobban erősödő és táguló kapcsolatrendszer akkor vált teljessé, amikor a járások feloszlásával, 1984-ben Nyíracsád közvetlenül Debrecen városkörzetéhez került.
Ebben az időszakban érvényesült két, a debreceni kapcsolatoknak ellene nem mondó, másik kapcsolat is. Elsőnek a község hatvan-hetven százalékos magyar görög katolikussága hajdúdorogi (újfehértói), később, az 1912-ben alapított hajdúdorogi magyar görög katolikus püspökség Nyíregyházára településével nyíregyházi egyházi, vagy egyházi indítékú, sokszor családi kapcsolatokban is megmutatkozó kapcsolatairól van szó.
A Hajdúdoroghoz fűződő kapcsolatok jelentős tényezője volt a negyvenes években működő görög katolikus tanítóképző intézet, akárcsak napjainkban a közelmúltban létesített görög katolikus gimnázium.
A nyíracsádi görög katolikusokhoz hasonlóan a nyíracsádi zsidóságnak is voltak másfelé irányuló kapcsolatai. A nagynevű, gazdag, neves jesívát tartó nyíracsádi zsidóság vallási és ebből következően családi összeköttetései is egyszerre voltak gazdasági, főleg kereskedelmi kapcsolatok is. Hosszú időn át – mint már említettük – elsősorban Kisvárda zsidóságával tartottak kapcsolatokat a nyíregyházi, az újfehértói és az érmihályfalvi, illetőleg nagyváradi, diószegi kapcsolatok mellett. Nyíracsád zsidósága mindig tartott – nagyobbára közvetlen – kapcsolatokat Debrecen zsidóságával is.
A kapcsolatok nagymértékben megerősödtek az első világháború után, amikor Érmihályfalvát, Nagyváradot, Diószeget országhatár választotta el községünktől.
Ide társulnak napjaink, a legújabb idők kapcsolatai is. Nagyrészt a rendszerváltáshoz kell kötnünk őket. Mégpedig a rendszerváltás egyik legnagyobb vívmányához, az önkormányzati rendszer bevezetéséhez. „Az önkormányzatok számára manapság talán a legnehezebb feladat a térbeli társadalmi-gazdasági fejlődés lehetőségeinek feltárása, a fejlődést biztosító politika megszervezése és kivitelezése. A területi tervezés korábbi centralizált rendszere összeomlott, a központi támogatások kijárására-kisírására alapozott önkormányzati taktika ma már nem követhető” – írta Süli-Zakar István az 1993-ban kiadott, az akkori felméréseken alapuló, Hajdú-Bihar megyét a fejlesztés lehetőségeinek szempontjából felmérő kiadvány bevezetőjében. Úgy gondoljuk, hogy Nyíracsád urbanizációs törekvéseiben, az ősi község „öntudatosulásában”, új utakon való elindulásában lépten-nyomon megtalálhatók a cívis városhoz tartozás jelei. Különösen szépen láthatóak, érzékelhetőek ezek Nyíracsád gazdasági problémái megoldása közben, akárcsak a helyi társadalom demokratikusan kiszélesedő változásaiban vagy a nagyszabású kulturális program végrehajtásán való fáradozásban. A Debrecennel való együttműködésről leginkább tanúskodó művészeti, műemlék-védelmi kapcsolatokat emelhetjük ki, közülük is elsősorban az ősi, a XII–XIII. század fordulójából vagy még korábbról származó, eredetileg római katolikus, a XVI. század dereka óta református templom (román stílusjegyekre is utaló gótikus építmény, XV. századi freskókkal) országos érdeklődés övezte műemléki helyreállítását.
Nyíracsád a cívis város közelében zajló megújulásának, tervezett és részben már meg is valósított fejlődésének szép kifejeződése az a lelkes propagandatevékenység is, amely a Debrecent Nyíracsáddal is összekötő erdei vasút, a Zsuzsi visszaállítását szorgalmazza. Természetesen új célok – természetvédelem, turizmus, vadászat, kertgazdálkodás, sajátos iparfejlesztés – eléréséért, sokszor alapvető infrastrukturális fejlesztésként.
Bár a mai Nyíracsádnak is egyik központi feladata kell hogy legyen a közlekedési lehetetlenségből való kilábalás, nyilvánvaló, hogy a „nagyvasút” ide ágaztatásával ezt a kérdést nem lehet megoldani. A sokban lehetetlen közlekedési (szállítási) helyzet megváltoztatásában az úthálózat jobb, korszerű megtervezésével, kiépítésével segíthet az ország. A nehéz feladatot akárhogy és akármikor is oldják meg, Debrecent nem lehet meg- vagy kikerülni. Hiszen, hogy csak egyetlen tényt említsünk, a Nyíracsádról ingázók – közel ötszáz ember – java része Debrecenbe jár dolgozni.

Debrecen regionális vonzáskörzete
Jelmagyarázat: 1. Agglomerálódó területek; 2. Sokszínű és igen intenzív kapcsolatok; 3. Sokoldalú, kiegyensúlyozott és közepesen intenzív kapcsolatok; 4. Hiányos és gyenge intenzitású kapcsolatok; 5. Debrecen intenzív regionális vonzáskörzetének nyugati és déli határa

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me