Falu a Pákozd-hegy alatt

Full text search

Falu a Pákozd-hegy alatt
A Velencei-tó északi partjának adottságait már az újkőkor népessége is kedvezőnek találta. A Császár-víz völgyéből és a tópartról neolitikus faluhelyeket ismerünk. A település régészetileg kiemelkedő fontosságú emléke a környék régi lakói által is Pákozdvárnak nevezett középső bronzkori földvár. Az erődítmény a Duna–Tisza közén és a Dunántúlon található huszonhat hasonló típusú építmény közül a legnagyobb: használatának idejében uralta a Velencei-tó környékét és a Mezőföldet. Az erdőkkel borított Meleg-hegy délnyugati magaslatán helyezkedik el, a Hurka- és a Csöpögő-völgy fogja közre.
A lelőhely három jól elkülöníthető részre tagolódik: a várat a feljáróul szolgáló Bodza-völgy osztja fel, a nyugati, egyik oldaláról sánccal övezett Nagyvárra és a keleti, kettős sánctól és árokrendszertől erődített Kisvárra.
A többi korabeli földvárhoz hasonlóan két egységből álló erődítmény földsáncainak felső peremét agyaggal összetapasztott kőburkolat erősítette. A följáró felső nyílását bástyaszerűen felhányt magaslatok védték, a kapunál a védők elhelyezkedésének biztosítására teraszt képeztek ki. A földvár oldalába emberi kéz vájta Bárcaházi-barlang keletkezése a közelében talált edénytöredékek tanúsága szerint ugyancsak a bronzkorra tehető, magával az erődítménnyel állhatott kapcsolatban.
A Kisvártól északra fekszik a lelőhely harmadik eleme, a telep egykori urnatemetője, amely már a múlt században ismert volt.
A hajdani bronzkori település földbe vájt lakóházainak nyomait a Nagyvár területén ásták ki. A földvár feltárását Marosi Arnold irányította 1925– 1927 között. A leletek – melyekben a bronz másodlagossága mellett a kő-, csont- és agancseszközök dominálnak – az úgynevezett Vatya–Koszider-kultúra jellemzőivel mutatnak rokonságot; a telep korát a Kr. e. 1400–1200 közötti időszakra teszik a kutatók.
A területet a késő vaskorban a kelták lakták. Településeik nyomát és temetőiket három helyen találták meg a község területén. Az M7-es autópálya építésekor (1971) egy forrásszentélyre bukkantak; a lelőhelyen domborított maszkkal díszített korong, más bronztárgyak, továbbá egy munkahelyül szolgáló épület maradványai is előkerültek három kemencével.
A megtelepedett népesség folytonosságát jelzi a Börgöndön feltárt temető, amely kelta, római kori és késő avar kori sírokat is tartalmaz. Az Aquincumból Gorsiumba vezető út mellett, a Bella-patak völgyében nagy kiterjedésű római kori település ismeretes. A római katolikus templom 1960-as évek elején végzett felújításakor befalazott sírkövekre bukkantak; az egyik háromalakos sírkő a sekrestye melletti külső falban látható. Az Óbudát Székesfehérvárral összekötő középkori út, régi római nyomvonalon, a Velencei-hegység és a tó között Velencétől Sukorón át Pákozdra vezetett. A község az út mellett alakult ki.
Pákozd nevét elsőként Anonymus munkája, a honfoglalás eseményeit regényesen elbeszélő, XIII. század elején keletkezett Gesta Hungarorum említi Pacoztu alakban. Árpád fejedelem egyik „költött” vezére, Ősbő a Veszprém ellen indított hadjáratban egyik táborhelyét Pákozd hegye közelében üti fel, miként a Budáról Veszprémbe vezető országút egyik állomása is településünk. A község neve feltehetően szláv eredetű személynévből származik, amely a magyar pákosztos melléknévvel állhat etimológiai rokonságban.
A legkorábbi birtoklástörténeti adatok szerint a falu már egyházi birtokként jelenik meg a forrásokban. 1279-ben a veszprémi püspök – melynek egyházi fennhatósága alá tartozott a középkori Fejér megye is – Székesfehérváron álló palotáját Kolin veszprémi főesperes használatába adta azt követően, hogy a főesperes visszavette az épületet az azt jogtalanul elfoglaló fehérvári polgároktól. A palota javadalma a Pákozdon elterülő birtok is (terra de Pakazt), a veszprémi püspök királyi adományként juthatott ezekhez a püspöki palota fenntartását szolgáló jövedelmekhez; nem lehetetlen, hogy még a püspökség alapításakor, Szent István életében. 1298-ban is mint birtokot említik a vele nyugatról szomszédos Noé (Novaj), a mai Kisfalud nemesek által birtokolt részének határleírásában.
A birtok benépesülésére, a falu meglétére enged következtetni a XIV. század első harmadában – az adat 1323-ban kelt – az egyik fehérvári kanonok neve, aki származási helyére utaló melléknévvel szerepel a forrásokban: Paulus de Pakazth (Pákozdi Pál). (Ő maga valószínűleg a káptalan közelségének, illetőleg annak, hogy Pákozd egyházi birtok volt, köszönhette azt, hogy bekerült a rangot és javadalmat jelentő székesfehérvári káptalanba.) Noha Pákozd az 1332–1337 között készült pápai tizedjegyzékekben még nem szerepel a templomos helyek között, 1348-ban egy oklevél a válival együtt már plébániáját említi, amelyhez templom is tartozhatott.
A püspöki és káptalani vagyon átrendeződése nyomán a XV. században a települést már a jelentős birtokokkal rendelkező, kiváltságos helyzetben levő fehérvári társas káptalan – pontosabban a káptalan egyháza, a Boldogságos Szűz Máriáról nevezett királyi bazilika – birtokában találjuk. A birtokos káptalan szerepének súlyát emelte, hogy hiteleshelyi tevékenysége országos hatáskörű volt, a hozzá tartozó egyház pedig a magyar királyok koronázótemploma. Őrkanonokja (custos) ügyelt a koronázási jelvényekre, vezetője egyben a királyi kancellária első embere; kulturális jelentőségét az általa működtetett préposti iskola jelezte.
Egy 1474. évi birtoksértési per kapcsán ismerjük a káptalan négy pákozdi familiárisának és ötvenhét jobbágyának nevét is: Egyházi, Kis, Mohai, Bíró, Bónis, Sukorói, Sági, Nemezes, Török, Igari, Köncöl, Takács, Kántor, Borsos, Regös, Baranyai, Pünkösd, Tál, Veres, Jó, Tót, Paksi, Szalai, Illés, Benedek, Kaszás, Fornai, Vég, Váli, Botos, Nevetlen, Csáki, Somogyi, Orondi, Szemes, Varga. Lázár deák térképén 1522-ben a falut templomának stilizált rajza illusztrálja.
Székesfehérvár elfoglalásakor, 1543-ban a törökök nemcsak a várost, hanem a környékbeli falvakat is feldúlták. A megye hódoltsági terület lett, a település magyar földbirtokosa, a székesfehérvári káptalan még abban az évben feloszlott. Pákozd elnéptelenedett, csak majd az 1563–1565-ben készült török adóösszeírás mutatja, hogy népességének egy része visszatért régi lakóhelyére.
A Fehérvár elestével megszűnt magyar nemesi vármegye szerepét – Pákozd esetében – fokozatosan Komárom megye hatósága vette át. A falu igazgatás és adózás szempontjából egyaránt kettős (magyar–török) irányítás és elosztás alá került. Mindez a háborús konfrontációk időszakától eltekintve többé-kevésbé egyezményesen és békességben zajlott.
Az uralkodót és a földesurat illető adó megállapítása érdekében készült összeírások közül a török források mondanak többet a településről, a lakosság gazdasági teljesítőképességéről. A hász- és tímárbirtokok 1570. évi öszszeírása gabona- és szőlőtermelését, valamint a puskapor előállításában hasznosítható salétrombányáját emeli ki. A később, a XVIII. század első felében Magyarországot leíró Bél Mátyás is azt írja az egész megye jellemzésében, hogy a talaj termékenysége salétromtartalmának tulajdonítható, a legelők némelyike só gyanánt szolgál a csordának, a Veszprém megyeiek pedig rendszeresen vásárolnak a sós földből. A falu 1570-ben nem jelentéktelen összeget, 17 500 akcsét jövedelmezett török földbirtokosának, a szultánnak.
III. Murád uralkodása alatt Pákozdon hatvan jobbágycsaládfőt és egyetlen házas szolgát írtak össze (lásd: Függelék I.). A családtagokkal és a házaknál élő szolgákkal együtt összesen száztíz felnőtt férfit jegyeztek fel név szerint. A hatvan családfő mintegy ötven jobbágytelket birtokolhatott, mivel ötven egység után kellett ötven-ötven akcse (egy forintnak megfelelő) fejadót (kapuadót), összesen kétezer-ötszáz akcsét fizetniük. A falu népessége ekkor körülbelül háromszáz fős lehetett, lakóinak használatában hatvan hold szántó volt. A környező községek egy részének pusztulása lehetővé tette, hogy a pákozdiak idegen határokat is művelés alá fogjanak. Az intenzív gazdálkodást jelzi a falu mérete (a székesfehérvári náhijéban, ahová Pákozd tartozott, csak Battyán és Polgárdi múlta felül), valamint a szolgák nagy száma (minden második telekre jutott egy).
A pákozdiak művelték a Velencei-tó déli partján fekvő Agárdpusztát, s „régtől fogva” szántották, vetették a vele szomszédos Gárdonypusztát is; a termés után járó tized ezer, illetőleg ezerötszáz akcsét tett ki. A Pátka és Pákozd közé eső, egykor virágzó Ság falu területét is a XVI. század második felében pákozdi lakosok művelték, a Vörös nevű rét és Szabó János rétje után ezer akcsét fizettek. A következő századokban a sági határon megosztozott a török hódoltságot átvészelő két szomszédos település, az egykori középkori falu fekvésére utal Pákozdon a Sági-hát, Sági-rét, Sági-kút név. 1862-ben feltehetően Ság kőtemplomának romjai kerültek elő a földből a Sági-háton.
A hódoltsági Fejér megye falvainak királyi adóját 1551-től, ingyenmunkáját (robotját) 1567-től a közeli Palota, a Veszprém megyei végvár védelmére fordították. Pákozd 1588-ban – erre a célra – évi adóját hat porta után fizette. A porták számát az adóalap, elsősorban az állatállomány függvényében állapították meg.

Philip Zoltán Pákozdvárat ábrázoló rajza 1930-ból

Anonymus Gesta Hungarorumának részlete Pákozd első említésével

Lázár deák térképének részlete 1522-ből

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me