Régvolt idők emlékei

Full text search

Régvolt idők emlékei
A kedvező természetföldrajzi adottságoknak köszönhetően viszonylag korán megtelepedtek az első emberek azon a területen, amely ma köz-igazgatásilag Sióagárdhoz tartozik. A Leányvár alatt, a Sió mellett egy ovális gödörből állatcsontok, valamint olyan edénytöredékek kerültek elő, amelyeket az úgynevezett vonaldíszes kultúra jellegzetes, bekarcolt mintái ékesítettek. A leletek arra utalnak, hogy körülbelül hatezer évvel ezelőtt már ember élt e tájon. Az újkőkornak, a neolitikumnak nem ez az egyetlen emléke a falu határában. Nem messze a lelőhelytől, ugyancsak a Leányvár alatt, a régészek egy mellékletekkel ellátott, zsugorított csontvázra bukkantak. A kor szokásainak megfelelően a halottat egykoron gazdag útravalóval látták el: földfestékkel pirosra festett edényekkel, kőbaltával, vésővel és vadkanagyarból készített amulettel. A sírt a csontváz jellegzetes, alvó embert utánzó fekvése és a mellékletek alapján egyértelműen a Wosinsky által felfedezett lengyeli kultúrához sorolhatjuk, csakúgy, mint az Ágostonpusztán feltárt, zengővárkonyi típusú telepet és a hozzá kapcsolódó temetőt.
Vidékünk különösen gazdag bronzkori leletekben. Nemcsak tárgyak, hanem kora bronzkori házak nyomai is előkerültek a falutól három kilométerre északra, a gencsi határrészben; a Sió bal partja mentén, a folyó és a község közé eső területsávon pedig egy hamvasztásos urnatemető maradványaira bukkantak. A legnevezetesebb bronzkori emlék azonban maga a Leányvár, amit már Wosinsky „praehistorikus védműként” említ. A neves régész e védmű déli és délkeleti részén széles, emberi kéz munkálta teraszokat fedezett fel.
A Kárpát-medence első név szerint ismert népe, a kelták úgyszintén hátrahagyták nyomaikat a településen. Sírmezőjüket Wosinsky a Leányvár tetején vélte megtalálni, de a község más részeiből is kerültek elő e korból származó leletek.
A római uralom idején is lakott volt a vidék, erre utalnak az Ágoston-pusztán feltárt római villa maradványai, az ettől északra lévő magaslat IV. századi római sírjai és a Leányvár alatti gödrökből előkerült idomtéglák és mészkődarabok.
A Nyugatrómai Birodalom 476-ban bekövetkezett bukása után mozgalmas időszak vette kezdetét a Kárpát-medence területén. A népvándorlás korának népei közül azonban mindeddig csak az avarok nyomait fedezték fel Agárdon a mözsi dűlőben, ahol három avar sírt tártak fel. A temető nagy része valószínűleg a múlt század végi gőzekés szántás következtében semmisülhetett meg.
A Sióagárd határában előkerült legrégibb és legfiatalabb leletek kora között több mint hatezer év a különbség. Szinte valamennyi nagy régészeti korszakból, a neolitikumból, a bronz- és vaskorból, a Római Birodalom időszakából és a népvándorlás korából is kerültek elő itt tárgyak a földből. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a község mostani határa évezredeken át folyamatosan lakott lett volna. A leletek mennyisége és jellege egyértelműen kizárja ezt a feltételezést.
A honfoglaló magyarság Tolna megyei megtelepedéséről nagyon hézagosak az ismereteink. Az e korból származó hitelesített lelőhelyek száma csekély, ami éppúgy utalhat a kutatás hiányosságaira, mint ahogy jelezheti a megye egykori betelepedettségének mértékét is.
Kniezsa István elsősorban nyelvészeti adatokra támaszkodva úgy vélte, hogy a Mezőföld déli része a honfoglalás korában csak gyéren megszállt terület volt, ahova a XI. században besenyőket telepítettek. A XIII–XIV. századi oklevelek vizsgálata alapján a kor másik jeles kutatója, Győrffy György is arra az eredményre jutott, hogy a Sárvíz két oldalát elsősorban besenyők lakták, akik aztán a XII. századra teljesen elmagyarosodtak. Konkrétan Agárdra vonatkozó adattal e korból egyáltalán nem rendelkezünk, s a községben előforduló földrajzi nevek sem szolgálnak információval erre az időszakra nézve. Nagyon kevés az adat a kora középkor évszázadaiból is, ezek mégis elegendő bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a település az Árpád-korban már létezett. A község nevének „d” kicsinyítő képzős alakja maga is Árpád-kori keletkezésre utal, a régészeti leletek és okleveles források pedig további bizonyítékkal szolgálnak Agárd Árpád-kori eredetére vonatkozóan. Első okleveles említése az 1292 körüli időből származik, amit alátámaszt Rosner Gyula 1967-ben végzett ásatása is, melynek során megtalálta a középkori falu házainak és templomának maradványait. A feltárás során tizenkét sírt, három ház alapját és nyolc hulladékgödröt sikerült kibontania.
Az írott és íratlan források hiánya miatt azonban a település XIII–XVI. századi története még nagy vonalakban sem rekonstruálható. Nem sikerült megnyugtatóan tisztázni azt a kérdést sem, hogy a korai századokban mikor kinek a birtokában volt a község.
Az általánosan elfogadott felfogás a középkori Agárdot a szekszárdi apátság birtokaként tartja számon. Ez a feltételezés valószínűleg azon az 1703-ban kiállított oklevélen alapul, amely a török hódoltság utáni birtokrendezések kapcsán felsorolja azokat a falvakat, amelyeknek a birtokában a király az apátságot újra megerősíti. Az oklevélben szereplő 44 település között ott találjuk Agárdot is. A birtokjog igazolására a szekszárdi apát, Mérey Mihály az apátság 1061 és 1698 között keletkezett okleveleit mutatta be.
Az igazoló okiratok rendkívül széles időhatárából viszont az következik, hogy ez a XVIII. század eleji oklevél semmiféle bizonyítékkal nem szolgál arra nézve, hogy az apátság a török hódoltság előtti vagy alatti időszakban szerzett-e birtokjogot Agárdon. A tulajdonjogi kérdések tisztázását nehezí-ti, hogy a szekszárdi apátság 1061-ből származó alapító oklevele csak egy későbbi másolatban, töredékesen maradt fenn. Az abban név szerint említett birtokok között nem szerepel Agárd, s nem található a település neve azon az 1351-es oklevélen sem, amely a szekszárdi apátság birtokaként 28 települést sorol fel.
A Zsigmond- és a Hunyadiak korabeli oklevéltárakban több ízben felbukkan az Agari család neve. Csánki Dezső Hunyadiak korát feldolgozó alapvető munkája pedig Tolna megye főbb birtokosai közé sorolja őket. Egy 1460-ból származó feljegyzés például arról tudósít, hogy Kisagari Kepther Mihály és fia, László, valamint Dobozy Kelemen fegyverrel tört Agárdy Péter, Tamás és Benedek Pál Agaron fekvő részbirtokára.
Újabb híradás a településről, amely szerint jó két évtizeddel később Mátyás király vizsgálatra utasította a Tolna megyei szolgabírákat, mert az aurani perjel Agárdy Imre egyik jobbágyát agárdi birtokáról Faddra hurcolta. A fentiek azt valószínűsítik, hogy a XV. században a község részben vagy egészben az Agari, Agárdy család birtokában volt. A korra jellemző bonyolult birtoklási viszonyok miatt azonban nem zárhatjuk ki a szekszárdi apátság tulajdonjogát sem.
Az Agari családról, illetve Agárd korai történetéről az eddig elmondottakon kívül van még néhány szórványadatunk. Tudjuk, hogy a család több tagja, például Imre és Miklós a XV. század közepén szolgabírói tisztet töltött be, Agárdi Mihály pedig 1425-ben a bécsi egyetemen tanult.
A falu kora középkorára vonatkozó forrásaink nem többek néhány oklevélben megőrzött mozaikszerű adatnál és tucatnyi régészeti leletnél. Ez a kor mégis fontos örökségként hagyta ránk a település nevét, ami sok minden mással ellentétben túlélte a török hódoltság másfél évszázadát is.
Az Agárd elnevezés nagyon „népszerű” volt a középkorban, hiszen a Sárvíz menti településen kívül még további négy is viseli ezt a nevet. A megkülönböztetés igénye csak a XX. században, 1913-ban ragasztja a Sió előtagot a falunév elé. Ezt megelőzően rövid ideig Zemplénagárd mintájára Tolnaagárdnak is nevezték, sőt felmerült az a lehetőség is, hogy a települést Sáragárdként vegyék a hivatalos jegyzékbe. Az ötletet végül a helyiek – a szó vélt vagy valós negatív csengése miatt – elvetették.
A helynév eredetére vonatkozóan számos elképzelés született. Tudományosan megalapozottak s meseszerűen szépek is, mint például az, amely a név köré kis történetet szőve a Leányvárból „A-gárd, a-gárd, a-gárd” kiáltással jajveszékelve menekülő hajdani várúrnőt álmodta a község névadójának. A valóságban a település ekkor már évszázadok óta viselte a nevét, amely eredetét tekintve minden kétséget kizáróan az Árpád-korból származik.
Pataki József, a tolnai táj földrajzának és történetének értő szerelmese a névadás hátterében azt sejti, hogy a települést a korai századokban királyi agarászok lakták. Ennek a feltételezésnek sincs azonban komoly történeti alapja, a rendelkezésre álló adatok, ha nem is zárják ki, de nem is valószínűsítik ezt az elképzelést. Kiss Lajos nyelvész a település nevének eredetére két lehetséges magyarázatot kínál. Az egyik szerint Agárd neve egy személynév kicsinyítő képzős változata, a másik szerint az „ágár” régi magyar szavunkból származik, aminek jelentése „fűzcserjékkel benőtt zátony”.
A Sárvíz menti településre vonatkozó okleveles anyag, illetve a község fekvése mindkét értelmezést lehetővé teszi, de mindeddig nem rendelkezünk olyan adattal, amely az egyik vagy másik megoldás felé billentené a mérleg nyelvét.

Késő bronzkori agyagedény a Leányvárból (Gaál Attila felvétele)

Késő rómaikori leletek Sióagárd-Ágostonpusztáról (Gaál Attila felvétele)

VII. századi avar cserépedény Sióagárd-Ágostonpusztáról (Gaál Attila felvétele)

Árpád-kori cserépbogrács egy Sió-parti halásztanyáról (Gaál Attila felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me