Sióagárd Összefoglaló

Full text search

Sióagárd
Összefoglaló
Sióagárd Tolna megyében, a Mezőföld déli csücskén, a Sárvíz és a Sió közti hátságon, a megyeszékhelytől, Szekszárdtól nyolc kilométerre fekszik.
Az ember megtelepedésében, majd évezredekkel később a falu kialakulásában a kedvező természetföldrajzi tényezőknek, elsősorban a Sár vizének volt meghatározó szerepe. A középkorban fejlett vízgazdálkodás folyt, a török hódoltság idején azonban a táj teljesen elmocsarasodott, a szántóföldi termelés visszaszorult. A vizek szabályozása a XVIII. század közepére halaszthatatlanná vált, a munkálatok azonban – gyakran éppen az érdekelt megyék és községek ellenállása miatt – több mint száz évig elhúzódtak.
A neolitikum időszakából kerültek elő a legkorábbi régészeti leletek, ezt követően pedig szinte valamennyi régészeti kultúra hagyott hátra emlékeket a ma közigazgatásilag Sióagárdhoz tartozó területen. A leletek menynyisége és jellege ugyanakkor kizárja azt a feltételezést, hogy a vidék a magyar honfoglalás előtti időszakban folyamatosan lakott lett volna.
A mához szorosan kapcsolódó fejlődés kezdetét a középkori falu kialakulásának idejére tehetjük. A megtelepedés időszakából nagyon hiányosak a forrásaink. Bizonyosak csak abban lehetünk, hogy a település az Árpád-korban keletkezett; ezt az okleveles anyag és a régészeti adatok egyaránt alátámasztják. A török hódoltságot megelőző évszázadokban a falu valószínűleg a szekszárdi apátság és/vagy az Agari, Agárdy család tulajdonában volt. A kora középkor legfontosabb máig ható öröksége a település neve, amelynek eredetére a nyelvészek két megoldást kínálnak. Az egyik szerint Agárd neve egy személynév kicsinyítő képzős változatából ered, a másik szerint az „ágár” régi magyar szavunkból származik, aminek jelentése „fűzcserjékkel benőtt zátony”.
A falu fejlődésében jóvátehetetlen károkat okozott a török hódoltság száz-ötven esztendeje. A török adóösszeírások tanúsága szerint a község a hódoltság első évtizedeit a hadjáratok és a kettős adóztatás ellenére is még viszonylag jól átvészelte. Az igazi törést az 1593-ban kezdődő tizenöt éves háború jelentette. A hadműveletek során falvak százai néptelenedtek el.
A XVII. század végére pusztahellyé vált Agárd is, határát az időközben rác földművesekkel betelepített közeli Új-Palánk földművesei használták.
A török kiűzése után az egyik legfontosabb feladat a tulajdonviszonyok tisztázása volt. Agárd birtokáért hárman is harcba szálltak a kérdésben illetékes bizottság előtt, I. Lipót végül 1703-ban a szekszárdi apátság jogát ismerte el. Az új-régi birtokos, a szekszárdi apát azonnal hozzálátott az elnéptelenedett falvak újratelepítéséhez. Agárd a fennmaradt összeírások tanúsága szerint 1715-ben települt újra, mégpedig száz százalékban rác népességgel. Az 1720-as évek második felében érkezett a betelepülők második hulláma, magyarok és tótok, akik az észak-magyarországi Felvidék túlnépesedett megyéit elhagyva a Sárvíz mentén leltek új otthonra. A magyarok és rácok együttélése nem volt hosszú életű: a szerb családok az 1730-as évek közepére elhagyták a települést.
A magyar népesség megjelenését követő másfél évszázadban megsokszorozódott a község lélekszáma: a XIX. század közepére meghaladta az 1600 főt. A megnövekedett népességszám miatt megváltoztak a gazdálkodás feltételei, mert a kezdetekre jellemző földzsaroló módszerrel a rendelkezésre álló terület már nem biztosította a megélhetéshez szükséges terménymenynyiséget. A parlagoltatásról az 1720-as évek közepén a kétnyomásos, majd a század második felében a háromnyomásos művelésre tértek át. Az agárdiak fő megélhetési forrását a növénytermesztés jelentette, a búzán és kétszeresen kívül termeltek kukoricát is. Fontos kiegészítő jövedelemforrás volt a jobbágyok számára a szőlőművelés, amit nem a saját községük határán belül, hanem a közeli szekszárdi, harci és zombai dombokon folytattak. Az állattenyésztés fejlődését is a növénytermesztés érdekei határozták meg. Az igavonó ökrök biztonságos ellátása érdekében a víz járta, szűk határú községben a XVIII. század végén betiltották a juhtartást.
A jobbágyterhek egységes szabályozását Mária Terézia 1767-es rendelete vezette be. Papíron Agárdon is elkészült az urbárium, a valóságban azonban még két évtizeden át az uradalom és a jobbágyok között kötött külön megállapodás volt érvényben. Az urbárium tényleges bevezetésére csak 1788-ban került sor, ami az uradalom tulajdonjogi helyzetében bekövetkezett változással függött össze; II. József a szekszárdi apátsági birtokot a Magyar Királyi Tanulmányi Alapba olvasztotta be.
1848-ban a forradalom felszámolta a feudális szolgáltatási rendszert. Az 1853-as úrbéri pátens megjelenése után országszerte megkezdődhetett a jobbágyfelszabadítás gyakorlati végrehajtása, a végleges befejezésre viszont évtizedeket kellett várni. A szabadparaszttá vált egykori agárdi jobbágyok is hosszan tartó pereskedést folytattak az uradalommal. A bíróság a vitatott kérdések többségében a Tanulmányi Alap javára döntött.
A kiegyezés után felgyorsuló kapitalista fejlődésnek voltak vesztesei is.
A század végére a birtokaprózódási folyamat jelentős mértékben előrehaladt, így számottevően nőtt a kis- és törpebirtokosok száma. A falu általános elszegényedéséről mégsem beszélhetünk. A jómódú középbirtokos parasztság ugyanis az új korszak követelményeinek megfelelően sikeresen alakította át gazdaságait. A termelés egyre belterjesebbé vált, a század vége felé áttértek a vetésforgóra, a növénytermesztésben növelték a takarmányfélék arányát, a szarvasmarha-tenyésztésben jól tejelő új fajtákat honosítottak meg. A filoxérajárványt követően, kihasználva az állami támogatás nyújtotta előnyöket, nagyarányú szőlőtelepítésbe fogtak. Az 1880-as években kezdtek paprikát termelni, s a környékbeli falvak készleteit is felvásárolva értékesíteni. Az extra jövedelemnek köszönhetően átalakult a falu képe is. Új házakat emeltek, megjelentek az első polgári ízlést tükröző épületek, rendezték az utcák vonalvezetését, artézi kutat fúrtak. A XX. század elején megszólalt a telefon is. Ebben a korszakban alakult ki a jómódú középparasztság ízlésvilágát és vagyoni helyzetét tükröző jellegzetes agárdi viselet is, amely a bor és a paprika mellett a község egyik ismertetőjelévé vált.
A kiegyezés után meginduló fejlődést a háború és a forradalmak törték meg. Az áldozat emberéletben is nagy, nyolcvanhárman vesztek oda a különböző frontokon. A két világháború közötti időszak nem tartozik a köz-ség történetének legfényesebb lapjai közé. Többszöri nekirugaszkodás ellenére sem készült el a település villamosítása, és késett az utcák kövezése. Az állattenyésztés szempontjából fontos bikaistálló és a lakosság egészség-ügyi ellátásához nélkülözhetetlen orvoslakás építése is többször halasztást szenvedett. Agárd a két világháború között is agrárjellegű település maradt. Malom sem működött, csak egy cseretelep, amit a Bonyhádi Hengermalom Részvénytársaság létesített, így a falu egyetlen ipari üzeme a Leányvárban létesített községi szeszfőzde volt. A vasút úgy tűnik véglegesen, de hosszú ideig a rendszeres autóbuszjáratok is elkerülték a községet.
1945 után a termelőszövetkezeti mozgalom felszámolta a parasztgazdaságokat, amelyek évszázadokon keresztül a gazdaság és társadalom alapegységeit alkották. A nagyüzemi termelési módszerek mellett egyre kevesebb munkáskézre volt szükség, a közeli megyeszékhely vonzása pedig az ipartelepítések miatt egyre erőteljesebbé vált. A népességszám évről évre csökkent. Ez a folyamat most megállni látszik, elsősorban annak köszönhetően, hogy egyre többen költöznek ki a város közeli, természeti szépségekben és kulturális hagyományokban gazdag faluba.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me