Összefoglaló

Full text search

Összefoglaló
Az Árpád-kortól lakott Zala megyei település az Észak-Göcseji-dombság peremén, de már az úgynevezett Kelet-Zalai-dombság területén, a Válicka völgyében fekszik. Domborzata változatos, hálás talaj- és vízföldrajzi adottságok jellemzik az erősen erdősült tájat. A völgytalpon hosszan elnyúló rétek, a magasabb dombvonulaton szőlőművelésre kiválóan alkalmas és már a középkorban bort termő hegyoldalak kínáltak alkalmas feltételeket a megtelepedésre. A tájegység jellemzője a jelentős csapadékhozam, ahogy a viszonylag kiegyensúlyozott, a szélsőségeket nem ismerő éghajlati adottságok is.
Régészeti kutatások bizonyítják, már a rézkori kultúrák embere is lakta a falu határát, mint ahogy egy, az 1970-es években publikált nagyszabású feltárás a tényt: valamikor az 1060 körüli években, amikor a délnyugati határ vonalát az addiginál több tíz kilométerrel délebbre és nyugatabbra helyezte át az országot száz évvel korábban elfoglaló magyarság, ide, a mai falu déli részének közelébe őrfalut telepítettek, amelyet akkortól az erődített védvonalhoz tartozó közeli Zalavárnak szolgáló, katonáskodó várjobbágyok és családjaik laktak. Szép számban. A már akkor is tekintélyes lélekszámú faluban a XII. században mintegy háromszázan éltek, köztük az első földbirtokossal érkező jobbágyokat megelőzve vagy másfél százan a katonáskodással idővel nemesi jogot szerző családokhoz tartozó söjtöriek.
A falu neve oklevélben első ízben 1214-ben fordul elő, de nincs okunk kételkedni abban, hogy az első őrtelep is ezt a nevet viselte – noha bizonyítani nem tudjuk. A nevet etimológiája a sajtár szóval kapcsolja össze, azzal az edénnyel, amely ókori ürmértékként is szolgált: a név pedig talán a település helyére, a sajtár alakú katlanra utal.
A falu első temploma a mai úgynevezett felső temető dombján épült fel, zalavári mintára Szent Adorján tiszteletére, feltételezések szerint a XI. század végén. Két nemzedékkel később megjelenik a falu határában az első földbirtokos, akinek III. István magyar király (1162-1172) adományoz itt és másutt jelentős földterületeket: a Hoholt nemzetséghez tartozó thüringiai német lovag, a Hahót-Buzád nemzetség ősatyjának személyében. (Családnevét a Söjtörrel szomszédos település, Hahót őrzi.) Mivel egy, a XIV. században kelt újabb adománylevél az itt élő várszolgákat magvaszakadtaknak mondja, fel kell tételeznünk, hogy ekkorra a falu határának csak a kisebbik része maradt az egykori határőrkatonák utódainak kezén, és jelentős területeket lehetett újraadományozni. Ez meg is történt, főleg a XIV-XVIII. században, amikor a Hahótok – illetve leszármazottaik – mellett földet kapnak Söjtör határában más jeles, esetenként főrangú famíliák, a Széchyek, Hásságyiak, zalabéri Horváthok. A XVIII. századra alakul ki a határ birtoklásának végleges családi rendje, jellegzetesen középbirtokokat tulajdonolnak itt a négy-öt családhoz tartozó földesurak.
Söjtör jobbágyainak – a már az 1500-as évekből fennmaradt urbáriumok szerint is – viszonylag nagy telkek állnak rendelkezésükre, a robot nem túl nagy, a gyakorlatilag szabad erdőhasználat révén – házaik, épületeik boronaházak – saját szükségleteiket a kor igényei szerinti színvonalon el tudják látni, helyzetük konszolidált. A kedvező környezeti adottságokat kihasználva jelentős állatállományt mondhatnak magukénak, a falu lélekszáma – emiatt s mert az erdőktől elvett irtásföldekre szívesen hoznak új és új telepeseket a földesurak – jelentősen gyarapodik már akkor is, ahogy mindvégig a legnagyobb településnek mutatják az összeírások a térségben.
A török megszállás másfél évszázadában – az 1550-es évektől a XVII. század végéig – sem néptelenedik el a falu, mindvégig lakják, bár kétségtelen, hogy a törökkor elmúltával komoly apálya mutatkozik a lélekszámnak. De a XVIII. századra regenerálódik Söjtör, az első magyarországi népszámlálás adatai szerint (1784-1787) 225 házat regisztrálnak, az itt élők száma pedig megközelíti az ezerötszázat (természetesen a nemesekkel együtt: huszonöt különleges jogállású famíliát tart számon a statisztika ebben az évkörben). A XVIII. század hozza azt a változást is, ami – következményeiben – országos hírrel s dicsőséggel ajándékozza meg a települést. A Hásságyiak örökében megjelenő Deák család első tagja az 1760-as években veszi át az itt fekvő több mint ezerholdas birtokot, az ő unokájaként születik meg a faluban 1803. október 17-én Deák Ferenc, akit a magyar történelmi emlékezet a Haza Bölcsének nevez mint az 1867. évi osztrák-magyar politikai kiegyezés, a magyar nemzet és a Habsburgok megbékélésének kovácsát.
Amikor Deák átveszi felmenőitől söjtöri birtokait, az országban és itt is érlelődik már a fordulat. Az úrbéri rendezést, majd a jobbágyfelszabadítást követően, az 1850-es évektől a maga uraként gazdálkodó s az előzmények miatt akár tehetősnek is mondható parasztfalu, Söjtör a kis- és középgazdák faluja lesz, és változatlanul a legnagyobb Göcsejben. Ezen a néprajzilag határozottan elkülönülő vidéken, amelyet sajátos nyelvhasználata, gondolkodásmódja és szokásrendje különböztet meg Magyarország minden más országrészétől, népcsoportjától. A falu születésétől katolikus, magyar és göcseji – névállománya is erről vall –, családjai öt-, hat-, hétszáz éve élnek itt, egész hagyományvilága, közösségi kultúrája ezekre az előzményekre épül. Az 1920-30-as években éli virágkorát, közösségei ekkorra építik ki a maguk infrastruktúráját, Söjtör egyéni és közös gazdasági teljesítményei ekkor érik el azt a szintet, amely megtartó erejét tovább erősíti. A negyvenes évekre több mint 2500-an lakják, a sorban utána következő göcseji település lélekszáma jó harminc százalékkal marad alatta ennek.
1945 – és 1948 – után a falu sorsa éppen úgy alakul, ahogy minden másiké Magyarországon. Összetartó kisközösségeit szétveri a hatalom, a szorgos paraszti gazdálkodás kereteivel együtt. Megalakult az első s hamar csődbe került szövetkezet, s bár a második ér majd el eredményeket, s idővel a helyi kezdeményezések is eljutnak odáig, hogy a közösségek újraszervezéséhez hozzáfogjanak, Söjtör identitása meggyengül, miközben más tekintetben a falu fejlődik. Főleg intézményei és ellátórendszerei. A kilencvenes évekre azonban az 1960. évihez viszonyítva majd ezer lelket veszít: a társadalmi mobilitás régen várt javulásának maga a község lesz az áldozata. A falu – a kor igényeit is tekintve – nem tud már eltartani (mint amikor a legtöbb volt) 2600, legfeljebb 1700 lelket (a legutóbbi, az 1990. évi népszámlálás adata). A maradék lehetőségeket is összezilálta az 1990-es esztendővel szimbolizált rendszerváltozás, amelynek még nincs ott hozadékában a falu belső világának valamiféle újrastrukturálása, közösségeinek legalább részleges rehabilitálása, gazdaságának rendbetétele és új rendszerbe foglalása.
Deák Ferencnek, a Haza Bölcsének faluja útját keresi. Abban a reményben, hogy amire rátalál, ugyanaz lesz, amelyen közel ezer esztendeje jár. Magabíró tehetséggel élhető életet kínál s mutat majd. Története, amelynek töredékeit ez a kismonográfia kísérelte meg összerakni – először a falu históriájában –, ehhez kínálhat támpontokat.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me