Zalahátság peremén

Full text search

Zalahátság peremén
Söjtör az Ős-Rába erősen tagolt hordalékkúpján kialakult Észak-Göcseji-dombság határmezsgyéjén, de már az úgynevezett Kelet-Zalai-dombság (Zalahátság) területén fekszik. Göcsejnek is peremvidéke – határhelyzetét néprajza is mutatja –, s ezen etnikailag egységes tömbhöz Gönczi Ferenc szerint mégiscsak odasorolható.
A tájegység legfőbb sajátossága, hogy az itt fekvő, agyaggal, homokkal, lösszel borított pannon táblát (az évszázmilliókkal korábban az egész Kárpát-medencét meghódító Pannon-tenger emlékét őrzi elnevezése) észak-déli irányú völgyek egymással párhuzamos hátakra tagolják. Nyugatról kelet felé sorolva az első a Tófej felőli oldalon dombsorral záruló Zalaszentmihály-Söjtöri-hát, amelyet a Felső-Válicka és a Principális-csatorna fog közre. Söjtör az egyik települése. A következő a Zalaapáti-hát (a Principálistól keletre), végül a Türje-Zalavári-hát következik, lezárva a tájegységét. A táblát hátakra – völgyek közötti, azok talpához viszonyítva magas-dombos földnyelvekre – szabdaló vízfolyások (egy ezek közül a Válicka) a valamikori ős-Duna elhagyott medreinek valamelyikét járják. Akkor alakultak ki, amikor még nem innen vagy száz kilométerrel keletebbre igyekezett dél felé Magyarország legnagyobb folyója.
Kedvező talaj- és vízföldrajzi adottságok jellemzik ezt a vidéket, noha magában a völgyben – a völgyekben – már azok a réti és lápföldek a jellemzőek, amelyek jobbára csak legelőként hasznosítható területeket kínálnak a gazdálkodó ember számára, gazdag vegetációt és sajátos faunát fölvonultató mocsárvilággal tarkítva. A legtöbb, a táblát osztó vízfolyás kis esésű, ha a medret nem gondozzák, hajlamos nagy lendülettel beleharapni önnön partvidékébe, elárasztva, meghódítva a talpat, annak széles sávját. Az itt élő ember már a történelmi időkben is arra kényszerült, hogy szabályozza ezeket a vízjárásokat, s eltekintve a török idők meg az azt követő zavaros periódus majd kétszáz esztendejétől – amikor részben szétzüllöttek, meggyengültek a gazdálkodás civilizációs keretei –, a középkortól a XVIII. század végéig föl is halmozta mindazokat a tapasztalatokat, amelyekkel aztán képes volt (már a XIX. században) hatásosan megregulázni azokat.
A Kelet-Zalai-dombság éghajlata a délvidék közelsége miatt – némi túlzással élve – mediterrán jellegű. Nincsenek szélsőséges hőmérsékletek, többé-kevésbé mérsékelt a meleg, ritka a kemény tél, sok a csapadék, de az ország némely más tájaihoz hasonlítva feltűnően kevés a napsütéses órák száma. Vízhiány nem sújtja a vidéket. Söjtör határában is számos kisebb-nagyobb forrás, patak, időszakos és állandó vízfolyás szabdalja a dombokat, és ez így együtt inkább pozitív, mint negatív irányban befolyásolja a mezőgazdaság esélyeit. A hátság adottságai a növénytermesztés, az állattartás szempontjából Zala más részeihez viszonyítva is kedvezőek.
Söjtör határa a növényföldrajzi jellemzők tekintetében ismét csak mezsgyevonal. Itt érnek véget a dombságokat jellemző bükkösök; a faluval szomszédos Pölöske kétszáz éves ősfákat nevelő bükkerdeje az utolsó nagyobb összefüggő erdőrész ebből a nemből, bár a söjtöri szőlőhegy nyugati lejtőin is sűrűn előfordul (a Bükk-hegyen, Bükkalja felett, ahogy a név is utal rá). Ugyanakkor uralják a vidéket a hátságok jellegzetes lombos fái, a kocsányos és kocsánytalan tölgy, a csertölgy, az akác és a gyertyán (Gyertyános – mondja a dűlőnév a szentlászlói határban), meg a dél közelségét demonstráló szelídgesztenyések. A fenyő sem idegen a dombos hátaknak ezen az északnyugati traktusán. Az egész tájnak egyébként – állítja a flórakutatás – a zárt erdőség volt a jellemző növénytakarója. Az erdőknek különösen a XVII-XVIII. századtól felgyorsuló irtásával teremtett magának termőterületet a söjtöri földbirtokos, a jobbágy – akkor és az előtt. Halott erdők sírhalmain rendezkedett itt be a település és a civilizáció.
Túl a természetföldrajzi adottságokon – amelyeket Söjtör esetében s öszszességükben kedvezőknek mondhatunk –, egy falu életminőségét (gazdaságát és gazdagságát) térségi kapcsolatrendszere határozza meg. E tekintetben a születéskori előnyök – hogy tudniillik a falu a szinte megközelíthetetlen gyepűvonalon, mocsaras, erdős, vadvíz járta vidéken települt, határőrző várjobbágyok otthonaként – a modern időkben, már sok száz éve inkább hátrányt jelentenek az itt élő új és új nemzedékek számára. Különösen az után, hogy a saját szükségletekre történő termelés rovására országosan egyre nagyobb teret nyer a kereskedelem közvetítésével elérhető piacokra irányuló felhasználás s értékesítés lehetősége. S ezzel együtt azok az igények, amelyeket maga az így (is) ösztönzött civilizációs fejlődés teremt. Egyszerűbben: az élet komfortjának mindenkori országos színvonala csak úgy érhető el, ha a falu bekapcsolódik a közelebbi és távolabbi régiók gazdasági munkamegosztásába. Már ha be tud kapcsolódni...
Söjtör ennek a folyamatnak a mostohagyermeke.
A legkevésbé sem véletlen, hogy míg a XVIII. század végén egy leírás szerint a falut „tehetősebb jobbágyok lakják”, a XIX. század közepére-végére, a XX. századra egyre szegényebb, csak a maguk világában kerek életet élő egzisztenciák települése már a község, amelyre a XX. század közepétől a száz- és százakat érintő elvándorlás lesz a jellemző.
Mindez kétségtelenül a történelmi örökség következménye. Annak, hogy a közforgalom elkerüli a falut. Az 1700-as évek végére kialakuló úthálózatnak a közelebbi térségen áthaladó vonala, a „Kanisa Posta és Kereskedő Út Eszéktől Bécsnek” néven tabellált és kiterjedt jobbágyi közmunkával jól karbantartott (Eszék)-Kanizsa-Zalaegerszeg-(Bécs) országút Hahóton keresztülvágva, a söjtöri dombokon túl halad el a falu magasságában. Így jutva el Bak fölé (ahol egy másik főútvonalat, a Lenti felől érkezőt fogadja). Ehhez az országos kereskedelmi főútvonalhoz Söjtörről ma is mindössze egy nehezen járható földút teremt kapcsolatot a településen belül. A Deák Ferenc faluját a Deák Ferenc utca néven átszelő megyei út csak valamikor a XIX. század elején épült ki, igencsak megkésve az igényekhez képest. Az első katonai felmérés idején, a XVIII. század végén egyszerű dűlőútként jelenik meg a térképen, nagyjából azt a vonalat foglalva el, amelyet a mai országút, azzal a különbséggel, hogy a felső temetőt keletről kerüli el.
Vasút ebben a térségben jócskán megkésve, a századvéghez közeledve épült. 1890. október 19-én, vasárnap, délután négy órakor pöfögött át a koszorúval, zászlókkal felékesített, Zalaegerszegről induló gőzös először Tófejen, Lenti-Alsólendva felé igyekezve, nyugatról kerülve ki a községet. Lehetett volna talán másként is. A falu határában valóban leír egy vargabetűt a vonal, s kétségtelen, hogy amikor e szakasz első tervei készültek, még ott volt az elgondolt állomások között a falu neve.
A kereskedelmi és közlekedési kapcsolatok gyengesége nem csupán a kifelé mutató gazdasági aktivitást hátráltatja. Az országos vásárok naptárába nem egészen száz éve veszik fel Söjtört. S ami – végül – a település régión belüli, a közigazgatási hierarchiában elfoglalt státusát illeti, az is csak a századforduló évkörére alakult át előnyére. 1891-ben csatolták át a falut a Zalaegerszegi járáshoz, ezzel a megye fővárosához, ami kétségtelenül kedvező változás a kapcsolatok teherbíró képességét illetően, hiszen a vármegyei közigazgatás közelsége több előnnyel, mint hátránnyal jár. Addig a Nagykapornak székhelyű Kapornaki járáshoz tartozott a község – követve az egyházmegyei igazgatást –, s még korábban, a középkorban, Zalavárhoz, a katonai központhoz. Bár ezek az utóbb említett települések légvonalban nincsenek semmivel sem távolabb a falutól, mint a megyeszékhely, státusuk és megközelíthetőségük másodrendűsége gyengítette Söjtör pozícióit.

A Válicka völgye Söjtörnél

Az ősgesztenyés egy szép példánya a hegyen (dr. Erdélyi Zoltán felvétele, 1975)

Erdőfoltok koszorúzzák a dombokat

Az 1783. évi katonai felmérés szelvénye Söjtör északnyugati portáival, a felsőtemetőt jelölő keresztek és a Berekfalu telkeinek rajzával

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me