Az új földesúr: a vallásalap

Full text search

Az új földesúr: a vallásalap
A XVIII. század második felének Habsburg uralkodói (Mária Terézia és fia, II. József) a kiépülő felvilágosult abszolutizmus érdekeinek befolyására az állam elkerülhetetlenné vált korszerűsítését a katolikus egyház vagyonának és hatókörének megnyirbálásával kívánták megoldani. Olyan egyházat akartak, amelynek belső lehetőségeit (évi négymillió forintos jövedelemét és közel tízezer főnyi tanult emberét) e nagy cél javára mozgósíthatják. Ennek érdekében igyekeztek az egyház állami irányítását biztosítani, külföldi szálait elvágni, jövedelemhalmozását megszüntetni, a kolostorokban élő „dologtalanokat” munkára szorítani, a falusi plébániák számát növelni, a papokat a népnevelés terén hasznosítani, és kiemelni az egyház köréből a művelődés olyan szektorait, amelyek – mint például az oktatásügy – a régi kereteken belül már nem voltak megújíthatók.
Ezért hozták létre a közalapítványokat is, melyek elsősorban tanulmányi, valamint kulturális célok anyagi fedezeteként szolgáltak. Ezek közül a legfontosabb a tanulmányi alap, az egyetemi alap és a vallásalap volt.
A tanulmányi alapot 1773-ban Mária Terézia létesítette a feloszlatott jezsuita rend vagyonából, de később más szerzetesrendek birtokait is megkapta. Célja főként a középiskolai oktatás fejlesztése, új iskolák létesítése, a középiskolás ifjak tanulásának anyagi és szellemi támogatása volt.
Az egyetemi alapítványt is Mária Terézia hívta életre 1778-ban, amikor úgy rendelkezett, hogy a megszűnt pécsváradi bencés apátság javai a magyar tudományegyetem birtokába kerüljenek, és attól fogva az egyetem céljait szolgálják.
A vallásalapot II. József 1782. szeptember 10-én kiadott rendelete hozta létre, amellyel a feloszlatott kolostorok vagyonát a katolikus vallás céljaira – elsősorban új plébániák szervezésére – adományozta és a lelkészpénztárhoz csatolta. (A lelkészpénztárt a kisebb jövedelmű plébánosok segélyezésére még III. Károly alapította 1733-ban.) A vallásalapnak adományozta azután az uralkodása későbbi éveiben feloszlatott rendházak és megszüntetett prépostságok vagyonát, valamint az üresedésben lévő egyházi javadalmak jövedelmeit is. Ide kerültek azok a pénzösszegek is, amelyek a nyilvános árveréseken eladott templomi edények, kelyhek, képek – sajnos hamar szétszóródó műtárgyak – után befolytak.
A somlóvásárhelyi kolostor és birtokai sorsát is alapvetően érintették II. József intézkedései. 1782. január 12-én közzétett rendeletében feloszlatta és lefoglalta mindazon szerzetesrendek vagyonát, amelyek iskolai oktatással, betegápolással, illetve tudományok művelésével nem foglalkoztak, így elsőként a kamalduli, kapucinus, karmelita, karthauzi és klarissza kolostorokat, majd pár év múlva (1786-ban) a bencés, domonkos, ferences és premontrei, végül a pálos rendházakat. (A bencés, premontrei és ciszterci rendet 1802-ben visszaállították.)
A klarisszák birtokai – köztük Vásárhely mezővárosában, Felsőiszkáz, Csősz, Kisszőlős falvakban és Lovaspusztán birtokolt területei – a vallásalap kezelésébe kerültek. A rendelet végrehajtására és az összeírás nagy és terhes munkájára a helytartótanács királyi biztosul Perczel Jánost rendelte ki, összeíróbiztosként pedig Veszprém vármegye részéről Rába Boldizsár másodszolgabírót és Csoknyai József esküdtet.
A bizottság munkája 1782. március közepén kezdődött, és március 21-én fejeződött be. A helytartótanács valamennyi biztosnak megadta az utasítást, hogyan járjon el dolgában. Ennek megfelelően Vásárhelyen is felolvasták a föloszlató rendeletet, majd a birtok tiszttartójával és alkalmazottaival esküt tetettek, hogy lelkiismeretesen vallanak be és adnak át minden birtokot és vagyontárgyat. Ezek után megindult a javak, tárgyak és készletek összeírása és átvétele.
Először a készpénzt és a kamatokra kiadott alapok és tőkék jegyzékét írták össze és vették át. Azután szakértő iparosok meghallgatásával számba vették és értékben kifejezték az épületeket, a naturáliákat (bor, élelmiszerek), fölszereléseket, bútorokat, szerszámokat, az irattár tartalmát, a templom, kápolnák, a lelkészlak fölszerelését. A külső birtokon értelmes földművesek segítségével hasonlóan folyt a munka. Összeírták a jobbágyokat, szolgálmányaik és kötelezettségeik mennyiségét, a majorsági birtokok értékét és jövedelmét, az állatok számát.
A birtokösszeírás és -átadás megtörténte után következett a vallásalapnak mint birtokosnak berendezkedése az átvett javakon. Az uralkodó jól áttekinthető és ellenőrizhető, központosított rendszert alakított ki. A vallásalap birtokainak gazdasági igazgatását nyolc kerületre osztotta. Vásárhely mezővárosát a szentmártoni kerületbe helyezték, ahová még Pannonhalma, Lébény (Győr megye), Csorna, Ledec és Wohndorf (Sopron megye), Nezsider (Moson megye), Majk (Komárom megye), Tihany, Türje, Rokolán, Nyavalád (Zala megye) tartozott.
A kerület központja Pannonhalma volt, élén a kerületi jószágkormányzóval (provisor, prefectus districtus), akinek vezetése és hatásköre alá tartozott a gazdasági kerület igazgatása. Az alapítványi uradalmak tőle kapták a körleveleket, rendeleteket, birtokkezelési, gazdálkodási és számadási utasításokat, ő ellenőrizte működésüket. A pénzügyek intézését a győri kamaraigazgatóság végezte. Feladatköréhez tartozott az alapítványi uradalmak gazdaságának pénzügyi irányítása, a könyvelés, számvitel intézése. Segítette az uradalmakat évi nagyobb számadásaik elkészítésében, innen kapták egyúttal az alkalmazottak kiutalt fizetésüket és díjazásukat is. A győri pénzügyi hivatal viszont a királyi kamarának, az 1790-es évektől a helytartótanácsnak számolt el.
A kerület további számtartóságokra oszlott. Az egyik ilyen számtartóság központja Vásárhelyen volt. A somlóvásárhelyi közalapítványi uradalom iratai szerint igazgatása alá tartozott a klarisszák volt birtokain (Vásárhely mezőváros, Lovaspuszta, Felsőiszkáz, Kisszőlős, Csősz falun) kívül Agyaglikpuszta (a bakonybéli bencés apátsághoz tartozott), Tüskevár (a tüskevári pálos rend korábbi területe), a pápai pálos rend feloszlatás előtti javai közül Pápa mezővárosban lévő javak, Tima, Karakó és Dabrony faluban, Jánosi-, Léhert- és Vázsonyszentmihálypusztán fekvő birtokai. Ezenkívül a dömölki Benedek-rend konventjének jószágai közül Kisjenő, Várda, Felsőmesteri, Pórdömölk és Kiscell. Továbbá Adásztevel község korábban a zirci ciszterek által birtokolt jobbágytelkei, az Ugod melletti Vadkerten lévő urasági vadászház és végül a Somló hegyen a pozsonyi klarisszák, a dömölki bencések, a tüskevári és pápai pálosok által – a feloszlatás előtt – birtokolt szőlőterületek.
A vásárhelyi számtartóság gazdaságának irányítását és felügyeletét a tiszttartó (provizor) látta el. Vásárhelyen ezt a feladatot a klarisszák utolsó intézője, Tadeus Bittó végezte 1794-ig, utódja Schendl Mátyás lett, akit győri kamaraigazgatóságról helyeztek ide, magyarul nem beszélt, levelezéseit németül és latinul folytatta. Lakása Tüskeváron volt, az uradalom ügyeit is gyakran onnan intézte. Ő tartotta a kapcsolatot a felettes szervekkel, irányította a házi kezelésben lévő birtokok gazdálkodását, a termelt javak eladását, ellenőrizte a javak bérbeadását, a bérlők fizetését.
Feladata sokrétű volt, hiszen gazdászati kérdéseken kívül foglalkozni kellett építészeti, rendészeti ügyekkel is.
A gazdaság irányításában a központi elv az volt, hogy a kisebb birtokokat bérbeadás útján kell hasznosítani, míg a nagyobbakat házi kezelésben tartani. Ennek megfelelően először a kisebb és félreeső birtoktesteket, épületeket, kocsmákat, malmokat adták bérbe (később közülük többet el is adtak), majd az urasági házak és az allodiális (a földesúr saját kezelésében tartott) földek kerültek kiadásra.
A szerzetesek mindennapi ellátását biztosító gazdaságot (lovakat, szarvasmarhákat, szárnyas jószágot) felszámolták, annak felszerelését – ekéket, kocsikat – eladták, a szolgálatukban álló tiszteket, cselédeket elbocsátották.
A házi gazdaságok felszámolása, a bérbeadási szerződések megkötése, a fizetség behajtása a tiszttartó feladata volt, de ahogy az uradalom irataiban megőrzött nyugták és számlák tanúsítják, a kölcsönügyletek lebonyolítását – nyilván a tiszttartó felügyeletére bízott birtokok nagy száma és területi távolsága miatt is – a birtokátvételt követő években a helyi bíró és esküdtjei végezték, a tiszttartó csupán ellenjegyezte az elkészült szerződést vagy elszámolást. Ily módon a mezőváros vagy község ténylegesen befolyásolhatta a település lakóinak kezelésében lévő föld, ház, kert, esetleg más haszonvételek (mint a kocsma, mészárszék, malom) használatát. (A győri kamaraigazgatóság ellenőre időnként megjegyzést is tett a bérbeadás körülményeinek ellenőrizetlenségére.) Az 1790-es évek végén kelt árendás szerződések szerint vásárhelyi polgárok bérelték ekkor Lovaspusztát, valamint a vásárhelyi urasági házak és kertek többségét.
Az uradalom gazdasági igazgatásának és személyzetének kiépülésével a mezőváros és a falvak önkormányzatának ilyen szerepvállalására már nem volt szükség, a későbbiekben csupán a dézsmajegyzékek hitelesítéséül írta alá nevét a város vagy a falu bírója, elöljárósága.
A XIX. század elejéről ismerjük a vásárhelyi uradalom alkalmazásában álló személyzet összetételét, fizetésének nagyságát. A gazdaság irányításáért felelős tiszttartó közvetlen munkatársa és segítsége a számtartó (racionista) volt, aki az uradalom számadásait végezte. Ő készítette az uradalmi pénztár havi mérlegeit, éves kimutatásait, fizette ki a személyzet illetményét. Mikovinyi Ignác, aki közel harminc évig töltötte be ezt a hivatalt (1800– 1828), gyakran helyettesítette a távollévő tiszttartót is. A számtartó munkáját segítette a kasznár (frumentor) és az írnok (scribar), ez utóbbi az irodai munkát végezte.
Az egymástól távollevő uradalmak élén az ispánok (spanus) álltak, akik a házi kezelésben maradt birtokok gazdasági ügyeit intézték. 1802-ig (a bencés rend visszaállításáig) három ispánt alkalmaztak: a dömölkit, dabronyit és karakóit. Havi jelentéseiket a vásárhelyi központba küldték, ide érkezett a terményszolgáltatások egy része is.
A gazdaság személyzetéhez tartoztak még a hajdúk (öt), juhászok (Lovason, Dabronyban és Karakón), marhapásztorok (Pápán és Lovason), erdőőrök (öt), vincellérek (három), a vadász, kéményseprő és kosárkötő.
A vásárhelyi számvevőség jogi ügyeit az uradalmi ügyész (fiscalis) intézte, aki 1848-ig szorosan hozzátartozott az uradalom személyzetéhez. Vásárhelyen egy időben Rohontzy János töltötte be ezt a hivatalt.
Az uradalmi személyzet részben készpénzben, részben természetben kapta illetményeit. A tiszttartó és számtartó éves fizetése háromszázötven forint, míg a kasznáré és az uradalmi ügyészé kétszáz, illetve 218 forint volt. Utánuk következett az írnok és a vadász százforintos, majd az ispánok nyolcvanforintos járandósággal. A kéményseprő hetven, a hajdúk átlagosan ötven, a juhászok harminc, a marhapásztorok és erdőőrök huszonöt, a vincellérek tizenhét forintos évi bért kaptak. A készpénzen kívül különböző járandóságok egészítették ki a jövedelmüket. Így a terményjárandóságon (búza, rozs, árpa, zab, bor, só, széna, szalma és tűzifán) kívül az uradalom személyzetét meghatározott mennyiségű föld, valamint az állattartás joga is megillette. Lakást általában természetben kaptak, de ha a közalapítvány nem rendelkezett az illető székhelyen megfelelő lakással vagy házzal, a lakásilletményt pénzben fizették ki. Szolgálatuk leteltével (az eltöltött idő arányában) nyugdíjban részesültek. A személyzet általában hosszú időt töltött el a közalapítvány szolgálatában. Árpási András hajdúként 32 évet szolgált, Horváth István erdőőr 31 évig, haláláig dolgozott az uradalomnál. Gyakrabban változott a vincellérek és pásztorok személye.
Az alkalmazottak képzettsége a XVIII. század végén és a XIX. század első felében még csupán a paraszti technika évszázados gyakorlatát jelentette. A gazdálkodás elmaradottságát időnként az uradalom alkalmazottai is kritizálták, mint Menyhárt György karakói hajdú 1806-ban a tiszttartónak írt levelében: „ a mi vetéseink is lehetnének oly szépek, mint más uraságé ezen a tájon, de mivel a parrag földet csak egy szántás után vetteti el az Ispán Úr, lehetetlen, hogy jók legyenek”. Gazdálkodásukban alapvető szemléletváltozás nem következett be, a gabonakonjunktúra idején sem törekedtek mindenáron termőterületük gyors kiterjesztésére.
A mezőgazdasági termelést és az állattenyésztést tekintve az új kormányzóság ugyanazokat termelte, amit a korábbi birtokosok meghonosítottak. A fő súly természetesen a földművelésre helyeződött, mellette azonban tekintélyes helyet foglalt el a szőlőművelés a Somlón és (a Celldömölk melletti) Ság-hegyen. Dabronyban, Karakón és Pórdömölkön birkatartással foglalkoztak, Vadkerten erdészet és vadgazdaság működött.
A helytartótanácshoz beküldött rendszeres jelentések tájékoztatnak bennünket az uradalmakban termett gabona, takarmány, bor mennyiségéről, az úrbéri szolgáltatásokból befolyt termékek nagyságáról. Ugyanis a vallásalap uradalmait is megillették azok az úrbéri eredetű szolgáltatások, amelyet a jobbágyok a földesúr részére teljesítettek terményben, munkában vagy pénzben.
A közalapítványi iratok szerint a jobbágyoknak minden terményükből kellett kilencedet adni, így a gabonaneműeket illetően búzából, kétszeresből, rozsból, árpából, zabból és ezenkívül a borból.
Az 1810-es évek elejétől tűnnek fel a dézsmajegyzékekben a kapásnövények: a kukorica és a burgonya, majd az 1830-as évektől a dohány. Kukoricát elsősorban Dabrony, Csősz, Felsőiszkáz és Kisszőlős jobbágyai termeltek, míg krumplival Dabrony és Kisszőlős lakosai foglalkoztak.
A bordézsma szolgáltatásokról külön jegyzékeket vezettek. A borkilenced nagysága a termésátlagtól függően igen eltérő lehetett. 1786-ban például a Somló vásárhelyi oldalán adózó 223 személy (közülük 119 vásárhelyi, 24 idegen helységbeli) ezerhatszáz akó (egy akó = 54,3 liter) termése után 177 akó bordézsmát szedett be a tiszttartó. 1801-ben a borkilenced ugyanerről a területről 179 akó, 1802-ben 704, 1807-ben 890, 1809-ben 664 akó volt. (A termésátlag emelkedése összefüggött a robotmunkáról a bérmunkára való áttéréssel is.)
A kilenceden kívül a terménylajstromokban tüntették fel rendszerint a papi tizedet is, amelyet szintén az uradalom szedett be az egyház részére, és átvételét a település plébánosa névaláírásával ismerte el a lajstrom lezárása során.
A közalapítványi uradalmak jobbágya robottal is tartozott. Robotnapjait, hátralévő robottartozásait és a már leszolgált napokat a robotlajstromokon tartották nyilván. A Somló környéki községek és Vásárhely mezővárosának jobbágyai a robotnapokat pénzben váltották meg, a szekeres robotot napi húsz krajcárral, az évi tizenkét nap gyalogrobotot három ezüstforinttal.
A vallásalap kezelésében lévő somlói szőlőket napszámban műveltették, a kifizetési jegyzékek szerint elsősorban vásárhelyi munkásokkal. A kapálásért fizetett bér napi tizenhét krajcár volt, kötözésért kilenc krajcár, a szüretkor alkalmazott napszámosok fizetése feladatkörüktől függően hat–húsz krajcárig változott (a szedők hat, a csöbörhordók tizenhét, a zsáknyomók húsz krajcár fizetést kaptak naponta).
A „pénzes munkások”, napszámosok munkája nagyobb eredménnyel kecsegtetett, mint a robotban elvégzett szőlőmunka. A termés mennyiségének növelésére annál is inkább szükség volt, mert a XIX. század elején, majd különösen az 1820-as évek második felében megnőtt az érdeklődés a könnyű francia borokéhoz hasonló minőségű magyarországi fajták, így többek között a somlói bor iránt is. A kereskedők az 1801–1804-es török háborúba is szállítottak bort a Somlóról a kedvező piaci lehetőségek miatt. (Nem véletlen, hogy a napóleoni háborúk idején a francia katonaság számára is elsősorban bort követeltek Somlóvásárhelyről. Pedig a Somlót és környékét 1809 nyarán csak a csapatmozgások szele érintette, harci tevékenység nem folyt a közelben.) A borkivitel értéke az 1815 utáni évtizedben a XIX. század elejéhez képest egyharmadával, 1831 és 1840 között évente átlagosan további hat-hét százalékkal nőtt.
Az alapok jövedelmeit a terményeken kívül a regálék (kisebb királyi haszonvételek: vám, kocsma, mészárszék) bérbeadásából származó bevétel, a községek által a robot és a földesúrnak járó egyéb szolgáltatások megváltása ellenében fizetett összegek és kölcsönök kamatai tették ki. A fölösleges gabonát, takarmányt, bort, építési anyagokat eladták – az értékesítés rendszerint a központ előzetes engedélyével történt –, s mindig jelentést küldtek róla a helytartótanácsnak.
A feloszlatás után a vallásalap átvett más földesúri jogokat is, amelyekkel a megszüntetett apátságok és szerzetesrendek mint földesurak rendelkeztek, így a kegyúri jogokat és kötelességeket, valamint a bíráskodás jogát. Nem vette át viszont az egyházi és iskolai funkciókat.
A vallásalapra átszármazott kegyúri jogokat (mint a plébánosi állás betöltését) a helytartótanács intézte a megyés püspök jelölését és véleményét figyelembe véve. A templomi szükségletek fedezéséről, az egyházi épületek karbantartásáról, az alkalmazottak fizetéskiegészítéséről, tüzelőellátásáról, a szükséges felszerelések megvásárlásáról a tiszttartó gondoskodott.
A szemlélet különbözősége és a haszonelvűségre törekvő gondolkodás miatt a vallásalap keveset áldozott erre a területre. Addig, amíg az egyház a gazdaság fejlődéséhez mérten építkezett és rendben tartotta épületeit, a vallásalap csupán a legszükségesebb javításokat végeztette el, az átvett épületeket – s különösen a központtól távol esőket – elhanyagolta. Ha mégis építkezésbe kezdett, a kolostori épületekből lakást, raktárt vagy magtárakat alakított ki. Ez történt Vásárhelyen is, ahol a monostor épületét az adminisztráció szükségletei szerint irodákká és lakásokká, valamint terményraktárrá alakíttatta át.
Egyszerűbbé vált a templom felszerelése, a régi istentiszteletek díszéhez-fényéhez nem adott támogatást, sőt a „felesleges és hivalkodó” körmeneteket egyszerűen megtiltotta. Kétségtelen viszont, hogy II. József uralkodásának tíz éve alatt az így átcsoportosított összegekből ezerkétszáz új lelkészséget szervezett.
Ha összehasonlítjuk Vásárhely lakóinak életlehetőségeit a pozsonyi klarisszák és a vallásalap birtoklásának időszakával, azt látjuk, hogy a – szabadabb határhasználat és a robot megváltása révén bekövetkezett – kezdeti fellendülés után megtorpanás következett. Az 1820-as évektől a vallásalapítvány gazdasági vezetése korlátozni kezdte a város megszerzett jogait és haszonvételeit. Az európai gazdaság kihívásaira és lehetőségeire nem a majorság modernizációjával, hanem a régi rendszer konzerválásával, a már túlhaladott szolgáltatások visszaállításával felelt.
Akkor, amikor az egyre erőteljesebben fejlődő cseh-morva és osztrák textilmanufaktúra-ipar nyersanyagigénye mind jobban felértékelte a magyarországi gyapjú nyersanyagforrását, vagyis a magyar juhászatot, a vallásalapítvány nem a maga birkanyájainak számát szaporította, hanem legelőit adta bérbe annak, aki többet ígért érte. A vásárhelyiek egyik legnagyobb vesztesége, hogy „a lovasi legeltetésből idegenek miatt kivetkeztettünk”, ugyanakkor az uradalom a maga birkáit a vásárhelyi határába, legelőrétjeire hajtatta, kárt okozva így a még megmaradt területekben is. Pedig az uradalmi földek bérbevétele létfontosságú volt az itt élők számára, mert a vásárhelyi jobbágyok és zsellérek, akik telkiállománnyal már alig rendelkeztek vagy a használatukban lévő földbirtok alapján nincstelennek látszottak, a bérföldek révén esetleg telki állományuk többszörösét tartották kezükben. Ráadásul legelőiket, rétjeiket felszántották, ami után sem kilencedet, sem tizedet nem fizettek. A vallásalapítvány pedig a bérelt legelők elvételét megtetézve még az ezek után járó szolgáltatások megfizetését is követelte. A városiak további sérelme, hogy a pénzszolgáltatás helyett az uradalom újra robotmunkára szorította őket. Az 1820-as évektől az itt élő mesterembereket a vallásalap súlyosan megadóztatta, így többségük más településre költözött, csupán a legszükségesebb kiszolgáló ipar maradt meg.
A mezőváros önkormányzatának működési köre is beszűkült. A városba érkezők és ott letelepedni kívánók kérelmét a vallásalap számtartója bírálta el, a bíráskodás, a végrendelkezés és az árvák vagyonának kezelése is kicsúszott az elöljáróság hatásköréből, mindezt a vallásalap tisztviselői intézték. Az 1820-as évektől az uradalom a városi ingatlanok szabad adásvételébe is beavatkozott.
A lakosság két nagy csoportja, a nemesség és az úrbéres jobbágyok együttes érdekérvényesítését mindezekkel szemben erősen akadályozta, hogy az egymás rovására folytatott viták merítették ki energiáikat. A lakosság közel felét kitevő kisnemesség viszonya a reformokhoz amúgy is ellentmondásos. Birtoktalan lévén anyagi veszteség alig fenyegette a feudalizmus lebontásával, ugyanakkor nemesi privilégiuma volt egyetlen tulajdona, amitől többnek érezhette magát a „szegény adózó népnél”. Ez a kettősség magyarázza ingadozó, sokszor kiszámíthatatlan állásfoglalását. Ennek ellenére lelkesedéssel fogadták 1848 márciusa eseményeinek hírét, a mezőváros lakossága pénzbeli adományokkal és katonával támogatta a szabadságharcot. (A vásárhelyi nemzetőrök jegyzékét a Függelékben közöltük.)
A mezőváros népessége fél évszázad alatt sem számban, sem gazdasági erejét tekintve nem gyarapodott. Gazdasági fejlődésének megakadását a korban gyakori természeti csapások is befolyásolhatták. A szabályozatlan Torna-patak 1838-ban, majd 1844-ben és 1847-ben a mezőváros épületeinek többségét, az állatállomány nagy részét elsodorta, szántóföldjein a vetéseket, a kertek veteményeit, a réteket iszappal borítva használhatatlanná tette.
A halálozások száma is magasabb volt az átlagnál településünkön. A jelenségre már 1848-ban felhívta a figyelmet Cseresnyés Sándor Veszprém megye tiszti főorvosa. Szerinte a város kedvezőtlen éghajlata, lapályos fekvése miatt „színtelenek, puffadtak, görvélyességre hajlandók” a város lakói, elsősorban a gyermekek. A helység különösen a gümőkór-halálozás (tuberkulózis) tekintetében mutatott tragikusnak minősíthető adatokat.
1848-ban, Rosos István első alispán – Veszprém megye állapotáról készített – jelentése szerint lakóinak száma 1 450 fő (ugyanekkor Veszprém 13 846, Pápa 12 332, Várpalota 5 839, Devecser 3 180 lelket számlált). Közülük 619 nemes, 831 jobbágy. A mezőváros 259 házból áll, 113-at kisnemesek, 119-et szerződéses jobbágyok, 27-et zsellérek laknak. A XIX. század közepén Vásárhely a lakosság számát, gazdasági szerepvállalását a település önkormányzati jogait tekintve már alig különbözött valamiben a megye közepesen fejlett falvaitól.

Részlet a vásárhelyi uradalom javainak összeírásából (szoba leltár), 1782 (VeML)

Bitto Thadeus, mint a somlóvásárhelyi közalapítványi uradalom tiszttartója és Módler György szerződése szántóföldek bérbeadásáról, 1788 (VeML)

A vásárhelyi (Pap utcai) jobbágyok szolgáltatásai, 1807 (VeML)

Vásárhelyi gazdasági épület tervrajza, é. n. (VeML)

Somlóvásárhelyi adakozók jegyzéke 1848 júniusából (VeML)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me