A Dersfy család birtokában

Full text search

A Dersfy család birtokában
Szent István állam- és egyházszervező tevékenysége nyomán hazánkban is kialakult a feudális államszervezet, fokozatosan kiépültek a földbirtokláson és a jobbágyrendszeren alapuló feudális gazdasági és társadalmi viszonyok. Az állam életében és az emberi viszonyok szabályozásában egyre növekvő szerep jutott az írásbeliségnek, mindenekelőtt a kolostori hiteles helyeken kiadott okiratoknak. Az oklevelek készítői írásba foglalták az uralkodó rendelkezéseit, valamint a király nevében a birtokviszonyok változásairól és a nemesek különféle ügyeiben hozott ítéleteket.
Sárd létezésének kezdeteiről – alapításáról vagy betelepítéséről – nem maradtak fenn adatok, de okleveles bizonyítéka van annak, hogy a község már az Árpád-házi királyok idején lakott hely volt. I. Károly Róbert az 1323. június 9-én kelt oklevelében igazolta, hogy a (zselic)szentjakabi monostort jogosan illetik meg azok a birtokok, amelyeket a korábbi patrónusok adományoztak az apátságnak. Az okiratban felsorolták ezeket az adományozásokat, így a II. András által 1217-ben kiadott oklevelet, amelyben Sárd prédium birtokba adását is megerősítette. A dokumentum alapján megállapítható, hogy Sárd ekkor pusztabirtok, tehát nem jobbágyok, hanem szolgák lakhelye, eredeti tulajdonosát nem ismerjük. Mindenesetre tény, hogy a mai falu határában – bár nem a mai lakott területen, hanem a régi templom és temető, a későbbi Újmajor közelében – már 1200 körül lakott hely volt.
A következő évszázadban, az 1241–42. évi tatár pusztítás éveit leszámítva, a helység gyarapodott. Erről árulkodik az a tény, hogy az 1332–35. évi pápai tizedösszeírás idején már a fehérvári egyházhoz tartozó plébániás hely, az egykori pusztabirtok villa lett, faluvá fejlődött. A helység ebben az időszakban került a Szerdahelyi család birtokába. A família a Győr nemzetségből származott, amelynek őse Atha (másként Ottó) nádor, német lovag, akit a zselicszentjakabi bencés apátság (1061) alapítójaként ismerünk. A nemzetségnek ez az ága Szerdahelyről (ma: Kaposszerdahely) kapta előnevét, ők voltak a kegyurai az apátságnak és monostornak. Sárd mint a szentjakabi apátság birtoka szorosan kapcsolódott a Szerdahelyi családhoz, majd egy 1346-ban végrehajtott birtokmegosztás során a család egyik ágához tartozó Ders fia (vagy: Dersfy) Miklós tulajdonába került, és másfél évszázadig ez a família uralta.
A valószínűleg néhány száz lakost számláló Sárd jobbágyainak sorsát az 1490-es évektől azok a birtokviszályok befolyásolták kedvezőtlen módon, amelyek egy 1490-ben kelt végrendelkezés nyomán bontakoztak ki. Ekkor történt, hogy Szerdahelyi Dancs Pál fogadott fiára, Bornemissza Jánosra hagyta felerészben a falu birtokjogát. Előzőleg, 1400 körül, a szomszédos vár ura, a Korothnai (vagy: Korokhnay) család szerezte meg a sárdi birtok másik felét, akik közül az utolsó jelentős birtokos, Korothnai István több hatalmaskodást, vagyis birtokháborítást vitt végbe Dancs Pál jószágai ellen.
A vitás ügyekben kelt okiratok azért is rendkívül érdekesek számunkra, mert itt találkozhatunk először sárdi lakosok neveivel, mégpedig azokéval, akik részt vettek Korothnai oldalán a hatalmaskodásokban. Néhányan közülük állandó személyes szolgálatában álltak, mint Sárdi Fejes Gergely udvarbíró, Sárdi Fejes Benedek, Sárdi Szabó Barnabás. Az ugyancsak 1511-ben lezajlott másik, hatalmaskodást lezáró peres ügyben további jobbágyok neveit is rögzítették. Az előbbiek mellett, a következő sárdiak neve maradt ránk a középkor végéről: Zabó Péter, Kathona Máté, Zemlyén Bálint, Baynok János, Lewcze Benedek, Zabó János, Lewcze Balázs és Illés, Saaros Pál.
A magyar főurak és kisebb birtokosok a török fenyegetés árnyékában is folytatták birtokszerző harcaikat egymás ellen. E küzdelmek Sárd hovatartozását is kérdésessé tették az 1500-as évek első felében. A Dersfy család birtokrészért folytatott perekben még Kaposújvár – a mai Kaposvár – ura, Ujlaki Miklós herceg is magának követelte Sárd fele részét, ám végül átengedte a családnak.
Miután azonban időközben ellopták a család jogait igazoló okiratokat a zselicszentjakabi monostorból, majd azok végleg megsemmisültek Buda 1526-ban történt felégetésekor, a falu hovatartozását mindig vitatta valaki a török hódoltság bekövetkezéséig. A Dersfy család leszármazottai és a Lengyel(tóti) család pereskedett a birtokért, az utóbbiba tartozók zálogba is adták Allya Mátyás korotnai várkapitánynak.
II. Szulejmán 1566-ban újabb sikeres hadjáratot indított Magyarország ellen, és Szigetvár eleste után szinte egész Somogy megye török uralom alá került, vele együtt Sárd is. Lakosainak súlyos veszteségeket okoztak már a korábbi hadjáratok is, amint erről az 1534. évi portaösszeírás számadata is tanúskodik: 28 adózó portát találtak a helységben. A következő évtizedekben gyakorlatilag elnéptelenedett a falu. Lakóinak többsége elmenekült távoli, biztonságosabb településekre, közülük csak kevesen éltek azzal a lehetőséggel, hogy a környező erdőkbe, nádasokba húzódjanak vissza átmenetileg, a csatározások és az adóbiztosok elől, majd aztán a vész múltán visszatértek.
A korabeli forrásokból nem derül ki, de az 1700-as években készült magyar összeírásokban olvasható családnevek arra engednek következtetni, hogy – talán egy-két kivételt leszámítva – nem az egykori lakók leszármazottai népesítették be újból a török idők után Sárdot. Tudjuk, hogy a szintén elmenekült nemesi családok ekkor is számon tartották birtokaikat, noha azok adóit csak korlátozottan élvezhették.
A korabeli forrásokban azt olvashatjuk, hogy a Dersfyek után rövid ideig birtokos volt itt bizonyos Szánthay János özvegye és Sybrik Oszvát, majd a XVI. század végén az osztopáni Pernesziek. A szinte lakatlanná, így értéktelenné vált helység ezután kevéssé ismert családok tulajdonát képezte a XVII. században. A Könczöl, Somogyi és a Doby család kezére került Sárd, de arról nincs adat, hogy milyen módon lettek a falu urai.
A mai Sörnyepuszta helyén már a XIII. században élő településről egy 1263-ban lezajlott birtokmegosztási pert lezáró oklevélből szerezhetünk tudomást. A Suernye és Swernye néven említett falu közvetlen szomszédságában, a későbbi Szövécspuszta területén egy másikról, a Szentkirály nevűről is van adatunk. Utóbbiról az a legenda maradt ránk, hogy Szent István megpihent egyszer azon a helyen. Pesty Frigyes 1864-ben készült leírásából tudjuk, hogy még a XVIII. században is voltak nyomai a határban ennek a helységnek.
A török hódoltság előtti időkben Sörnye is a Korothnai család birtoka volt, közvetlen szomszédságában középkori várral. Ennek, vagyis a korothnai várnak az emlékét a Törökvár helynév őrizte meg. Valószínűleg teljesen elpusztult a török időkben.
Somogysárd középkori történetéről, akárcsak a legtöbb település esetében, ennél többet nehéz tényszerűen elmondani, mert azok az írott források, amelyek beszámolnának a gazdálkodásról, a vallási-közösségi élet szokásairól, megsemmisültek a török hódoltság és a Rákóczi-szabadságharc időszakában. A jobbágyok és a szolgák a földesúr fennhatósága alatt lévő falusi szervezetben évszázadokon keresztül változatlan szabályok és szokások keretei között élték le – általában rövid – életüket. A kezdetleges eszközökkel folytatott gazdálkodás, a mai fogalmainkkal primitívnek tekinthető életkörülmények rendkívül keserves és szűkös keretei a megélhetésnek.
A tömeges járványos betegségek szinte állandó veszélyt jelentettek a középkori ember számára. Könnyen elképzelhetjük azt is, hogy a viszonylag békés mindennapok nyugalmát hogyan dúlták szét a földesurak közti háborúskodások, akik gyakran egymás birtokaira rontva égettek fel egész falvakat, hurcoltak el jobbágyokat, szolgákat. Ebben a világban csak a keresztény vallásos hit, az egyház pásztori tevékenysége és nevelő munkája adott lelki vigaszt, reményt egy sajátos jövőben.

Az időkkel dacoló öreg fa a kastélyparkban

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me