A Szentháromság jegyében

Full text search

A Szentháromság jegyében
A földesúri faluról az 1332–35. évi pápai tizedjegyzék a legkorábbi forrás. Eszerint a helységnek temploma és plébániája volt. A fehérvári egyház fennhatósága alatt működő plébános évi harminc ezüstdénárt tartozott fizetni egyházi tizedként. A sárdi egyházközség történetének mai krónikása, Dóber Viktor a korabeli feljegyzések alapján leírja, hogy az ősi templom alapjait biztosan őrizte az a templom, amely még állt a XIX. században. A középkorban egzisztált a falu határában még egy, plébániával, pappal rendelkező település: Szentkirály – megemlékeztünk már róla –, amely Sörnyepuszta területén helyezkedett el.
„Saárd” helység legkorábbi lakosainak vallási életéről történeti forrás nem tudósít bennünket. A török hódoltság korában valószínűleg nem volt teljes a pusztulás, legalábbis erre következtethetünk a legkorábbi időből, 1720-ból fennmaradt ecclesia összeírásból. A történeti fejezetben említett 1695. évi kamarai összeírás mint legrégebbi dokumentum tájékoztat bennünket arról, hogy Sárd újranépesedése főként katolikus vallású „illyrekkel”, azaz sokácokkal kezdődött, de a többi összeírt jobbágycsalád is a katolikus vallást követte. A helység katolikus jellege folyamatosnak tűnik, ebben meghatározó szerepet játszott az a körülmény, hogy újkori földesurai maguk is ezt a hitet vallották.
A katolikus közösség nem alkothatott önálló hitközséget a XVIII. század elején az alacsony lélekszám miatt. A hívek az 1717-ben újjáalapított nagybajomi római katolikus plébániához tartozó filia, azaz leányegyház keretében gyakorolták a hitéletet. Az egyházi összeírók egy földesúri kápolnát találtak, s feljegyezték, hogy a jobbágyközösségnek nem volt külön oratóriuma (imaháza). A veszprémi püspök az 1748. évi látogatása alkalmából megállapította, hogy Csák Mihály földbirtokos újíttatta fel a régi templomot, amelyet Urunk színeváltozása tiszteletére szenteltetett fel. Más forrásból tudjuk, hogy 1731-ben történt ez a fontos esemény. Meg kell jegyezni, hogy ebben az időben Csák Imre volt a nemesi család feje, akinek nem volt Sárdon birtoka. Valószínű, hogy a híveket megcsalta az emlékezetük, amikor a régi templom sorsáról vallottak a magas egyházi látogatóknak.
A lakosok vallási életéről és a filiáról az 1745. évi egyházi lélekösszeírás szolgál némi információval. Fekete Márton bajomi plébános feljegyzése szerint a faluban ekkor háromszáztíz katolikus hívő lakott, nagy többségüket illyrnek, azaz horvátnak nevezték. A sárdi hívők világi ura ekkor már egyedül Somssich Antal – családjával kezdték az összeírást. Sörnyén, amely szintén a plébániához tartozó hely, de még puszta volt, 67 lelket írt össze a bajomi plébános.
A vallási életről és annak legfőbb színteréről, a templomról további érdekességek olvashatók az 1748. évi egyházlátogatási jegyzőkönyvben. A régi templom akkor is leromlott állapotban volt, ezért a püspök ismételten kérte az új földesurat, hogy építtesse újjá, s vállalja annak kegyuraságát, azaz a templom fenntartásának a költségeit. A leírásból megtudhatjuk, hogy a templom mellett volt a körülárkolt temető, amelyben egy nagy nagy kereszt állt. Az új helyre települt falu közepén helyezték el a Szent kereszt tiszteletére emelt harangot.
A plébános lelki szolgálata ellenében a hívek különféle munka- és terményszolgálattal fizettek, akiket ez alkalommal is horvát nemzetiségűnek neveznek, megjegyezve, hogy jól beszélik a magyart. A hívek számát 322 főben állapították meg, akik ezúttal is név szerint szerepelnek a jegyzőkönyvben. Sörnyén – ekkoriban már falu – a földesúr családja evangélikus vallású volt, a többi 92 lakos a katolikus vallást követte.
A bajomi plébános egyedül nem tudta ellátni a filiákban a lelki szolgálatot, így abban segítségére voltak a ferencesek. Sárdon a Segesdről és Andocsról kiküldött barátok mint káplánok segítettek a misézésben, az anyakönyvezésben és más lelki szolgálatokban.
Sárd lakosainak vallási életében is nagy változások történtek Somssich Antal földesurasága idején. Az új földbirtokos nem kívánta a falutól távol lévő régi templomot rendbe hozatni, úgy döntött, hogy új szentegyházat építtet saját családja és jobbágyai használatára. Somssich 1755-ben tájékoztatta szándékáról a veszprémi püspököt, s három év múltán már állt az épület az új kastély közelében. Egy későbbi egyházi összeírás szerint 1758 volt az ecclesia, másként szólva a gyülekezet, esetünkben a filia alapításának éve. A Szentháromság tiszteletére felszentelt templom kegyura, Somssich Antal és utódai gondoskodtak annak fenntartásáról, a hitélet és az elemi oktatás anyagi feltételeiről.
A sárdi lakosok hitélete, vallásgyakorlata nyilván rendszeresebbé vált a templom elkészülte után, amelyet erősített az a tény is, hogy a földesúr állandó káplánt tartott, aki segédpapként szolgált a bajomi plébános mellett. A következő lélekösszeírás során, 1757-ben már 41 katolikus nagycsaládot s 383 lelket számláltak össze, ám feltűnő, hogy a Somssich család neve ezúttal nem szerepel az összeírásban. A Sörnyén lakó hívek száma is meghaladta a százat 1757-ben.
A következő évtizedekben fokozatosan gyarapodott Sárd népessége s ezzel a katolikus hívek száma. Az 1784. évi megyei paróchia (plébánia) öszszeírás készítői nyolcszáz hívet számláltak, ezért felvetették azt a javaslatot, hogy plébániát kellene létesíteni a mezővárosban. Maga a földesúr, Somssich József is osztotta ezt a véleményt s ennek megfelelő nyilatkozatot tett a megyei közgyűlés előtt. Nem tudjuk, miért, végül is a püspökség nem szervezett önálló egyházközséget Sárdon.
A veszprémi püspök 1815-ben tett újabb körutat az egyházmegyéjében. A sárdi templom, a vallási közösség és hitélet helyzete részletesen elénk tárul a jegyzőkönyből. Olvashatjuk például, hogy az alapító kegyúr, Somssich Antal ötszáz forintos alapítványának kamatai fedezték a templomi költségeket. A bajomi plébános köteles volt minden harmadik vasárnap misézni Sárdon, ha éppen nem volt házi káplánja az uraságnak. A jegyzőkönyvben leírták azt is, hogy a régi templom még állt, de torony nélkül, fazsindelyes tetővel, s nagyon elhanyagolt állapotban. Arról nem tettek említést a látogatók, hogy tartottak-e szertartásokat ebben a házban.
A lakosság vallási megoszlása nem változott, néhány család kivételével katolikusok éltek Sárdon. A sörnyei filia ebben az időben már a somogyfajszi plébániához tartozott. A lakosság nagy többsége ott is változatlanul katolikus vallású. A vallássoság, de legalábbis a hitélet helyzetéről nem túlzottan kedvező megállapítások olvashatók a jegyzőkönyvben. A sárdiak hétköznap nemigen vettek részt a miséken, a sok munka miatt. A hitoktatást rendszeresnek, ám a hívek erkölcseit és magatartását néha kifogásolhatónak minősítette a vizitáció.
A sárdi katolikus hívek számának további gyarapodása miatt az egyházi kötelezettségek igen nagy terhet jelentettek a bajomi plébánosoknak, nem is szólva a távolságról, amit bajos dolog volt áthidalni a korabeli útviszonyok közepette. 1825-ben komoly nézeteltérés támadt a sárdi hívek és a plébános között, ezért a megyéhez fordultak panaszukkal. A vitát az egyházi hatóságnak kellett rendeznie, elmozdították a plébánost, igazat adván a panaszosoknak.
A település lakosságának vallási életében még sokáig nem történt szervezeti változás, annak ellenére, hogy a lakosság lélekszáma folyamatosan emelkedett, s a népesség túlnyomó többsége változatlanul a katolikus vallást követte. A bajomi plébánosok mellett továbbra is a Ferenc-rendi szerzetesek szolgáltak a Somssichok házikáplánjaként, s elláták a filia lelkészi teendőit. 1884-ben alkalmaztak először világi papot házi káplánnak, egy, a veszprémi egyházmegye kötelékébe tartozó lelkipásztort.
A barokk templom első nagyobb felújítására és belső átalakítására 1862– 63-ban került sor, majd 1898-ban Somssich Andor végeztetett hasonló munkálatokat. Valószínűleg 1848 után szűnt meg véglegesen az ősi, leromlott állapotban lévő templom használata, legalábbis a Pesty Frigyesnek adatokat szolgáltató nagybajomi jegyző szerint. Az ősi szentegyház sorsa végül 1896-ban teljesedett be, amikor életveszélyes állapota miatt le kellett bontatni. Az akkori házi káplán kimentette a faoltárat, s abból készítette el saját kezűleg az oldalhajóban (kápolnában) elhelyezett szent sírt. Megjegyezzük, hogy a sárdi hívek közössége kísérletet tett a régi templom megmentésére az 1890-es évek elején, amikor is támogatást kértek, egyenesen Rudolf főherceg trónörököstől, annak helyreállításához. Jóllehet a kérelem és a vele kapcsolatos egyéb iratok nem maradtak fenn, az elutasító válaszról tudunk.
A hitélet és egyházi szervezet nehéz időszaka volt az 1914–1920 közötti időszak. Ezekben az években nem működik állandó házi káplán Somogysárdon. A bajomi plébános vagy kisegítő, ideiglenesen ott tartózkodó lelkészek gondoskodtak, csakígy, a község katolikusainak pasztorálásáról. A feladat a korábbinál is megterhelőbb: a hívek száma ekkor már megközelíti a kétezret. Érthető, hogy ismét napirendre került az önálló anyaegyház megszervezése. A háborús viszonyok késleltették ezt a lépést, de a háború után mind a helyi vallási közösség, mind pedig az egyházi hatóság halaszthatlannak ítélte a plébánia megalapítását. Minden bizonnyal szerepe volt ebben a politikai körülmények alakulásának, hiszen az önmagát keresztény nemzeti szelleműnek hirdető hatalmi rendszernek szüksége volt a katolikus egyházra mint a lakosság többségének lelki és erkölcsi életét befolyásoló intézményre.
1923. január 1-jei hatállyal alapították meg a somogysárdi római katolikus egyházközséget. A plébánia a felső-segesdi esperesség kebelébe tartozott, s azon keresztül épült be a veszprémi egyházmegye szervezetébe. Első plébánosa Schoderbeck Lajos, aki 1920-tól mint házi káplán már Somogysárdon működött. A plébános, egyházi előírás alapján, a Historia domusban jegyezte le a vallási élet és a plébánia fontosnak tartott eseményeit. A második világháború idején minden irat megsemmisült, amikor a nagybajomi frontszakaszon zajló heves harcok miatt a lakosságnak el kellett hagynia a községet. Az egyházközség két háború közötti történetéről ezért keveset tudunk. Azt igen, hogy a működési feltételek nem voltak túlzottan kedvezőek, amire jellemző, hogy a régi kápláni lakházban kellett elhelyezni a plébániahivatalt is.
A második világháború után bekövetkezett változások gyökeresen új kereteket szabtak a vallási élet számára, miközben az egyházak szerepe a politikai küzdelem egyik ütközőpontja lett. Az újonnan kialakuló államszocialista rendszer lényegéből fakadt, hogy a vallást és az egyházakat az egyik fő ellenfelének tekintette. A magyar társadalom nagy többségének vallásossága ugyan arra kényszerítette a pártállamot, hogy eltűrje az egyházak működését, de alapvetően igyekezett ezt korlátozni, a magánéletbe száműzni, szoros ellenőrzés alá vonva az egyházi szervezeteket és személyeket.
Már a községbe bevonuló szovjet alakulatok komoly károkat okoztak a barokk templom berendezésében és díszítményeiben. Az egyházközség iratai is – ahogy említettük – megsemmisültek. Szólás Zoltán 1941-ben került a plébánia élére, neki kellett a nehéz helyzetben újjászerveznie az egyházközség életét és működését. 1946-ban kijavíttatta a templombelső legsúlyosabb sérüléseit. Ezután még hosszú évekbe telt a károk teljes felszámolása.
A gyülekezet és a plébánia működését új alapra kellett helyezni a földreform után, mert a templom és egyházközség kegyura, Somssich Miklós birtokát kisajátították. S ugyan a plébánia is kapott – mint korábban már utaltunk rá – tíz hold szántót kántorföld címén, ez csak a teljes államosításig, 1952-ig maradhatott az egyházközség használatában. A súlyos adóztatás arra kényszerítette a plébánost, hogy – sok birtokos gazdához hasonlóan – felajánlja földjét az államnak.
A működés anyagi feltételei tehát lényegesen romlottak, a lelki szolgálatért járó díjazások és a hívek adományai teremtették elő szűkösen a hitélet minimális feltételeit. Az egyházközség kezelésében lévő épületek fenntartása, felújítása folytonos nehézséget okozott a következő évtizedekben, s csak esetenként számíthattak az egyházmegyei hatóság segítségére. A régi plébániaépület tönkrement, nem volt alkalmas a hívek fogadására, a hitélet gyakorlására.
A legnehezebb évek szolid lenyomata a Historia domus 1952-ben kelt bejegyzése: „Június 27. és 28. Reggel 8–14 óráig lehetett a gyerekeket hittanra beíratni. Bizonyos lazaságok is megnehezítették a jelentkezést; de a fő nehézség abban nyilvánult meg, hogy kellően nem lehetett a hívek tudomására hozni a jelentkezés idejét és feltételeit. Így 144 katolikus tanuló közül 88 lett csupán hittanos.”
Az egyházközség trörténetében emlékezetes eseményként tartják számon a megrepedt nagyharang helyreállítását. A megjavított harangot izgalmas körülmények között emelték a helyére, ugyanis Szólás Zoltán akkori plébános úgy tervezte, hogy 1954 karácsony szentestéjén tartott ünnepi mise keretében szólaltatják meg ismét a nagy becsben tartott, közel kétszáz éves bronzot. A javítás azonban késlekedett, s csak az utolsó órákban sikerült Sárdra szállíttatni és időben helyére emelni a majdnem három mázsa súlyú nagyharangot. Ezzel az ünnepélyes aktussal zárult le a templomot ért legsúlyosabb károsodások helyreállítása.
Az 1956-os forradalom eseményeinek érdekes utójátéka játszódott le a templomkertben, amely szomszédos volt az akkori iskola udvarával. Néhány iskolás gyerek katonásdit játszott, amelyben az oroszok voltak az ellenség. A játék kiváltotta egyesek nemtetszését, olyannyira, hogy újságcikk jelent meg a somogysárdi gyerekek „ellenforradalmi” játékáról, szerzője a plébános felelősségrevonását követelte.
Kossiczky Magdolna kántor 1955-ben kezdte meg harmincéves szolgálatát, a hívek nagy megelégedésére. Az egyházközség élén 1962-ben Hoszszú Mihály plébános váltotta elődjét, s volt tíz évig Somogysárd plébánosa. 1972-től 2000-ig Dóber Viktor volt az egyházközség plébánosa.
A plébánia leromlott állagú és szűkös épületének átalakítására, a megnagyobbított lakrész és az igényeknek megfelelő hivatal kialakítására 1963 és 1965 között került sor. A befejező munkálatok még évekig elhúzódtak. A költséges átalakítás részben a hívők anyagi áldozatának, részben az egyházmegye támogatásának volt köszönhető.
A somogysárdi egyház krónikáját egy igazán fontos esemény bemutatásával zárhatjuk: 1986-ban fejeződött be a templom belső tereinek és alkotásainak hat éven át tartó restaurálása.

A régi temetőből származó vaskereszt

A Sárdi Madonna

A Szent kereszt az új templom oldalkápolnájában

Kápolna Sörnyepusztán

Az egykori káplánlak, a későbbi – az első – plébániaépület

Elsőáldozó gyerekek Szólás Zoltán plébánossal (1952)

A helyreállított nagyharang

Kereszt a templomparkban

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me