Az Anjouk korától a török hódításig

Full text search

Az Anjouk korától a török hódításig
A tudós ciszterci szerzetes, Békefi Remig szerint „Somogyvár város előkelőségét a sok templomon kívül az is mutatja, hogy tizedkerület, vagyis mint a középkorban nevezték, »tizedkés« volt.” Somogyvár papja, Péter 1333-1335-ben évi két pensát fizetett pápai tized fejében. A Szent Péter egyháza mellett a másikat Szent György tiszteletére szentelték. Papja, Antal 1333-ban hat garast és harmincnyolc kis dénárt, Pál lelkész pedig 1335-ben száz kis dénárt fizetett pápai tizedként.
A XIV. század végén Somogyvár az olyan ismert mezővárosok közé tartozott, mint Nagyvázsony, Sümeg, Keszthely vagy Marcali. Magyar Kálmán – Mályusz Elemérre hivatkozva – megállapítja: bár kereskedelmi szempontból jelentéktelen, az országhatártól vagy fontos kereskedelmi úttól távol feküdt, a somogyi mezővárosok sorában mégis Somogyvár bírt a legfejlettebb városi struktúrával. Presztízsét emelte, hogy a nemesség több közgyűlést is tartott itt. 1492-ben pedig már vármegyei törvénykezési székhelyként ismert.
Az 1400 évek elejétől fogva Somogyvárt királyi birtokként tartották nyilván. „Mint királyi város 1410-ben jelenik meg. Benne vendégek, vagyis polgárok laknak. Somogyvár vámos hely volt” – jellemezte Békefi. Egyébként vámját – amelyben a bencések is részesek voltak – több ízben is említették a források. Zsigmond 1411-ben a Marcali Miklósnak és Dénesnek adta a várost királyi adományul. Békefi Remig és Csánki Dezső szerint 1410-ben történt az adományozás, s nemcsak e két férfinak, hanem János fia György, István fia Miklós és Péter fia László számára is.
Ugyanakkor az apátságnak is – a Marcaliakkal lefolytatott pereskedést követően – maradtak földesúri jogai. Ezt követően gyakran cserélt gazdát a település vagy annak egy része. Tamás somogyi apát ekkortájt, 1417-ben szakította meg a függőségi kapcsolatot a franciaországi anyamonostorral.
Az 1460-as években a Laki Thúz család tagjai lettek a monostor kegyurai. Mátyás azonban hamar visszavette tőlük ezt a jogot, s 1467-ben kérte a pápától, hogy nevezzen ki a „felette nagy romlásban lévő monostor” élére egy kommendátort, vagyis gondnokot, ami meg is történt Fegyverneki Dénes, zágrábi kanonok érkezett Somogyvárra. Az ő 1483. évi lemondása után Kálmáncsehi Domokos kapta meg az apátságot, tíz évvel később pedig Csaholy Péter vette át az irányítást.
1474 után Somogyváron a Marcaliak – Csánki szerint örökösödési szerződéssel – helyébe lépő ecsedi Báthoryak és a monostor osztoztak. A Marcali család még 1481-ben is birtokosa a község egy részének.
A falu 1495-ben királyi adományként került a Báthory család birtokába. Báthory István és András 1513. április 1-jén Báthory György feleségével, Buzlay Katalinnal olyan egyezséget kötöttek, hogy asszony, ha „…a férje meghal és ő özvegyen marad, megkapja Marcali mezővárost tartozékaival…, továbbá Somogyvár várost s Jut, Maros és Szemes birtokokat. Ha pedig újra férjhez megy, akkor négyszáz forintot jegyajándék címén neki kifizetnek, ő meg az említett birtokokat köteles visszaadni.”
A középkor utolsó nagy, Balaton környéki építkezései sorában számos plébániatemplom mellett három somogyi kolostort is meg lehet említeni. Ezek az építkezések a Báthory család tevékenységéhez kapcsolódtak. A nagyszabású munkák a somogyvári bencés kolostort is érintették: temploma kivételével teljesen átépítették valamikor az 1510–1520-as években.
Az erdélyi Marosvásárhelyen, a Bolyai Tudományos Könyvtárban őrzik a Mátyás-kori somogyvári, az egyetlen ismert középkori formuláskönyvet, amely nemcsak történeti forrásként jelentős, hanem mutatja Somogyvár középkori jelentőségét is. Az ebben szereplő oklevelek közül 246-ot Mátyás király, illetve a személyes jelenlét bírósága, 37-et az ország zászlósurai, egyet Somogy vármegye ispánja, kettőt a kisebb hatóságok, végül a pécsi, a vasvári, a budai, az aradi és a váradi káptalan 55-öt adott ki. A kódexben szerepel még négy és – vélhetően – még további 35 oklevél a somogyvári konventtől, egy pedig Fegyverneki Dénes somogyvári kommendátortól. „A formuláskönyv sokat beszél a Mátyás-kori Somogyvárról: említi, hogy megyeszékhely volt, …hogy a nádor is időzött a városkában. Találkozunk a somogyvári szőlőhegygyel, az utcákkal, a plébániákkal és lelkészeikkel, a városka egyes hospeseivel is. …[végül] csak a többször szereplő Marcaliakra utalnék, név szerint bánfia Lászlóra és unokatestvérére: Istvánra, kiknek hatalmas birtokai a megye gerincét tették ki, akik egy időben Somogyvár földesurai, a konventnek sokszor perbeli ellenfelei is voltak.”
Somogyvár nem volt szegény település, sőt lakói között igen gazdagokat is lehetett találni. A források ötvösökről és kereskedőkről, valamint művelt írástudókról is beszélnek. A város gazdag hospeseire tartotta a történész (Magyar Kálmán) jellemzőnek azt a felsorolást, amely „Lukács sáfár XV. század végi oklevelében szerepel: a Szent Egyed utcában fekvő házak, vásárolt és zálogos szőlők, szántóföldek, lovak, marhák, készpénz, ezüst barmok, árucikkek és bármilyen jószágok.”
A XIV–XV. századi mezőváros lakosait a szőlőművelés és a helyi kereskedelem tette tehetőssé. A formuláskönyvből kiragadott idézet is ezt támasztja alá: „Szőlőzálogosítás. Somogwar-i Miklós János fia: István deák az egyház földjén, Somogwar oppidum területén, a Kozep Nesth hegyen fekvő szöllejét minden használatával a prov. Somogwar-i Sixtusnak és feleségének: Luciának a teljesen felvett 8 arany forintért elzálogosítja s a visszaváltásig szavatosságot vállal.”
1512-ben egyesült a Szent Márton-hegyi, a somogyi és a zalavári bencés apátság. A somogyvári monostor 1525-ben II. Lajos királyhoz folyamodott a somogyi urak ellen, mert a tizedet nem természetben, hanem pénzben akarták megadni. A bepanaszolt urak között volt enyingi Török Bálint és Dersffy Miklós. Török Bálint egy évtizeddel később, 1535. július 24-én vette bérbe egy évre háromszáz forintért Máté főapáttól s konventjétől Somogy vármegye tizedeit.
A somogyi hiteleshely ekkortájt még működött. 1543-ban ugyanis igazolta Dersffy István Budára küldött okmányainak 1541-ben történt elpusztulását. Az is igaz, hogy az ügyben 1543-ban Somogyvárra idézett
tanúkat már nem tudta kihallgatni. A perlekedők egyike sem vette a bátorságot – a török portyázóktól való félelme miatt –, hogy megjelenjen a hiteleshely előtt. Később még nehezebbé vált a munkája. A monostor utolsó apátjáról, Istvánról 1553-ban írnak a források. „Az 1575. évi XVII. tc. alapján elrendelték [megmaradt] iratainak Szombathelyre való átszállítását a kapornaki konvent és zalavári apátság irataival együtt, ahol azok további őrzését a vasvári káptalanra bízta a törvény” – írta Kanyar József.
Török Bálint mint dunántúli főkapitány Szapolyai János király nevében sorra foglalta el a várakat, így Szigetvárt, Somogyvárt és Öreglakot. Somogyvár az 1520-as évektől volt a nagyúr kezén.
Az 1536. évi királyi adólajstrom szerint a város két részből állott: Somogyvárhidas hat, Somogyvár-alsópiac pedig tizennyolc jobbágytelekkel szerepelt az összeírásban mint Török Bálint birtoka. A település ekkor Tardi Benedek járásába tartozott. Török Bálint még az 1530-as években megerősítette a monostort.
A török kor kolostorerődítéseinek első időszakában, 1526 és 1543 között a Dél-Dunántúlon fekvő mintegy hatvan vár egyike sem volt alkalmas arra, hogy komolyabb török ostromnak ellenállhasson. Az 1520– 1530-as esztendők fordulóján még inkább csak hatalmaskodásokra használták a közben megerősített kolostorokat. Csorba Csaba szerint élenjárt „…az egyházi javak foglalásában …Török Bálint. Az 1530-as években lett az övé Somogyvár nagy hírű erődített bencés kolostora, 1538-ban is ott tartózkodott. Ez egyelőre még lehetővé tette a szerzetesi élet fennmaradását is, a konvent mint hiteleshely még 1539-ben is adott ki kiadványt.” 1535-ben Martonfalvy Imre, Török Bálint számtartója írta: „Mivel Szigliget várát nem volt honnét építenöm, Somogyvárból kezdém építeni.”
Az 1542. évi besztecebányai országgyűlés elrendelte, hogy az „elpártolás miatt elvesztett és elfoglalt várakat és birtokokat a régi tulajdonos kezére vissza kell adni”. Ezzel a feladattal I. Ferdinánd király Báthory Andrást bízta meg. A főúr Török Bálint feleségének parancsba adta, hogy Somogyvárt hűtlenség terhe alatt adja vissza. „Keserves asszonyiállat megadatá mind ezöket s mind az több jószágot, – nem akara fejére és gyermökére hítlenséget hozni, mindeneket megadata Filep deák uram által” – mint azt Békefi idézi.

Somogyvári sírleletek a középkorból (Bakay)

Velencei üvegserleg, XV. század, a Szent Egyed apátságból

Zathai János sírköve a kolostorból

A kolostor ciszternája (Bősze Sándor felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me