A Hangyától a termelőszövetkezetig

Full text search

A Hangyától a termelőszövetkezetig
A szövetkezeti mozgalom Magyarországon, külföldi példák nyomán, a múlt század végén indult fejlődésnek. Gróf Károlyi Sándor és néhány más nagybirtokos 1898-ban alapította meg a Hangya központot – teljes nevén Hangya Termelő–Értékesítő és Fogyasztási Szövetkezet, a Magyar Gazdaszövetség Szövetkezeti Központja – azzal a céllal, hogy vidéken a szövetkezeti gondolatot terjessze, a falu népét szövetkezetekbe tömörítse. Községünkben a mozgalom második, Trianon utáni fellendülési időszakában, 1920-ban alakult meg a Sopronhorpácsi Hangya Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezet. Elnöke Kovács Péter plébános, pénztárosa Mészáros Imre (Papszer) gazda lett. Az alapítók a tisztségviselőkön kívül: Horváth Antal, Pócza József, Pócza Sándor, Nagy Ferenc, Kustor István, Papp János, Varga Sándor, Rasztovich János, Molnár Ferenc, Kiss József, Szedenics István, Mészáros József (Lédec) és Molnár Gyula.
A szövetkezet élén 1934-ben hét tagú igazgatóság állt, melynek elnöke és pénztárosa az alapítás óta azonos maradt, Kovács Péter és Mészáros Imre személyében, az üzletvezető Szedenics Gyula volt.
A Hangya üzlete is megnyílt a Fő utcában. Eddig csak egy zsidó bolt volt, Goldschmied Henrik magánkereskedése, most a második üzlettel konkurencia teremtődött. A mi Hangyánk árubeszerzéseit szabadon intézhette, kapcsolata volt például az albertfalvai és sátoraljaújhelyi kirendeltségekkel is.
A bolt még az 1940-es években is alig lakás nagyságú épületben működött. Szűkös áruválasztéka, amolyan szatócs jelleggel a lakosság alapvető ellátására szorítkozott. Később Szőke Kálmán magánkereskedő is boltot nyitott, miközben Goldschmied Henriket és családját elhurcolták, házukat, ingóságaikat elárverezték a zsidók deportálásakor, 1944 őszén. A Hangya szövetkezet pincéjében 1945-ben, a front átvonulása előtti időben többször megfordult Szálasi Ferenc nemzetvezető és Baky László nyilaskeresztes politikus rövid tárgyalásra és poharazásra. Szálasi Brennbergből vagy Kőszegből jött át Bakyhoz, aki akkor a Széchényi-kastélyban lakott.
A front átvonulása minden árukészletétől megfosztotta a Hangyát. Dühöngött az infláció, megkezdődött a cserekereskedelem. Lisztért, zsírért, tojásért lehetett vásárolni vegyi árukat és főleg ruházati termékeket. A szó szoros értelmében pénz nélküli kereskedelem folyt, amelybe a hadifogolytáborban szolgáló szovjet katonák is bekapcsolódtak. Boltunkban átvették az élelmiszereket, kivitték Ausztriába, és ellenértékként ruházati és más árucikkeket hoztak. Mindez megbízásos alapon, kölcsönös érdekek érvényesülése mellett történt. A „tovarisok” nem csapták be a bolt vezetőjét, akit akkor Csigó Károlynak hívtak. Mint ízig-vérig kereskedő, nem ismert lehetetlent, jobb híján kerékpáron hordta az árut a harminc kilométerre levő Sopronból. Méltó társa volt Kántor Miklós akkori kereskedősegéd. Ez volt a Hangya igazi hőskora.
Politikai megítélés tekintetében a mozgalmat úgy minősítette az akkori rendszer, mint a gazdag parasztok és nagybirtokosok szervezetét. Igazságtalanul. Hiszen például tagja lehetett bárki, aki legalább kétpengős üzletrészt jegyzett. Ha lényeges kérdésekben szavazásra került sor, a részjegyek száma döntött, ez azonban a szövetkezet működésében nem játszott meghatározó szerepet. A részjegyek után osztalék, a boltban vásárolt áruk értéke után vásárlási visszatérítés is járt.
1946-ban, a forint bevezetésével lendületesen fejlődött a kereskedelem is, vele együtt falunk boltja. A kapitalistának nevezett Hangya szövetkezet életképes volt, de az akkori politikai hatalom óriási nyomást gyakorolt rá. Nem engedett életteret a „politikai csökevény”-ként emlegetett üzletnek. 1949-ben egyesült a később megalakult Földműves-szövetkezettel, nem is tehetett mást. Új neve Sopronhorpácsi Földműves-szövetkezet lett. A kikényszerített házasság később konfliktusok kialakulásához vezetett.
A szövetkezeti mozgalom most már „az új alapokon” haladt előre. A gazdasági stabilizálódás folytán megnőtt a szövetkezetek hitelképessége, így bankhitelből tudta kiterjeszteni tevékenységét. Egyesülési folyamatok indultak meg. A Sopronhorpácsi Földműves-szövetkezethez 1951-ben betársult Und és Egyházasfalu az „egy falu, egy szövetkezet” korábbi elvét félretéve. 1961-ben aztán ide csatlakozott Zsira, Répcevis, Szakony, Ujkér és Gyalóka község is. A horpácsi bolt megkapta a „középfokú ellátási központ” címet, ami akkor igazi rangot jelentett.
Bár az egyes községek önállósága csökkent, az erők összpontosítása fejlődést is eredményezett. Az évek során – nagyobbrészt saját erőből – 843 ezer forint értékű beruházást valósított meg a földműves-szövetkezet Sopronhorpácson 1967-ig.
Ekkor a földműves-szövetkezeteket Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezetté – Áfész – szervezték át. Nagyobb lett az önállóság, kevesebb a felülről érkező utasítás. Különösen a tartós fogyasztási cikkek forgalma növekedett. Megtörtént a presszó-vendéglő korszerűsítése másfél millió forintos költséggel. Nagyobb változás 1976-ban következett be, egy újabb egyesítési hullám keretében. Sopronhorpácshoz került a soproni járás déli részéről 17 község Áfész-szervezete.
Az Áfész saját üzletpolitikája alapján önállóan gazdálkodott. Alapszabály szerint évente közgyűléseket tart, igazgatóság és felügyelőbizottság is tevékenykedik. Egyik legnagyobb beruházása a helyben 1984-ben nyolc millió forintos költséggel felépült, 500 négyzetméter alapterületen korszerűen berendezett ABC áruház volt. Ezenkívül az 1980-as években Csapodon fel-építette a birkacsárdát, Pusztacsaládon boltot és italboltot, Ivánban ugyancsak egy áruházat. Az Áfész vezetője 1988-tól Mészáros Béláné.
1993 és 1999 között a kereskedelem területén tovább erősödött a piaci verseny. Az Áfésznak sikerült talpon maradnia, és a hozzá tartozó 17 községet növekvő színvonalon ellátnia. Négy új boltot nyitott, ugyanakkor felvásárlási tevékenységét megszüntette. Évente tíz–tizenöt millió forintot fordított állagmegóvásra, berendezések pótlására. Létszámát nyolcvanról, hatvanra csökkentette az elmúlt években. A változásokat szervezeti átalakulások kísérték. 1993-ban az Áfész kft.-t hozott létre, ezt 1999-ben részvénytársasággá alakította. Tagja lett nyolc bolttal a Coop Hungary Rt. nagykereskedelmi hálózatnak.
Szólni kell a falusi életmód legnagyobb átalakítójáról, a mezőgazdasági termelő szövetkezetről is. Országosan már 1948-ban elkezdték a mezőgazdaság kollektivizálását. Bár a nagyüzemi gazdálkodásnak vannak vitathatatlan előnyei, a humánus szervezés helyett nálunk inkább a kényszerítés kapott szerepet. A magyar parasztnak pedig egyetlen tollvonással le kellett mondania majdnem összes vagyonáról.
Községünkben 1956 februárjában kezdődtek az agitálások és március 8-án Kossuth néven Sopronhorpácson, Hunyadi néven Lédecen megalakult a termelőszövetkezet, az elnök Dovánszky József és Pócza Gyula lett. Az állatállományt istálló híján a nagyobb gazdáknál helyezték el, és a munka is megindult. De az 1956-os forradalom ezeket a tsz-eket elsöpörte.
1959 februárjában erőteljes agitáció után újra megalakult a két termelőszö-vetkezet, Horpácson Alkotmány, Lédecen Hunyadi néven. Most Csigó István lett az elnök, alig egy évig, utána Drázsnyák István, Lédecen újra Pócza Gyula. A következő években a tsz-ek az indulás nehézségeivel küszködtek, a tagság dolgozott a magyar paraszt szívósságával. Két év múlva az „egy falu, egy szövetkezet” mozgalom keretében a község két szövetkezete egyesült Béke Termelőszövetkezet néven, 160 taggal, 1404 katasztrális holdon. A helyi gépállomás szolgáltatta a gépi munkát, és 1962-ben elnyerte az élüzem címet, 1963-ban az érintett termelőszövetkezetek között felosztották.
A további években a tsz lassan magára talált, fejlődött, növekedett a vagyona, egyre több árut értékesített, de a tagok jövedelmén ez kevéssé látszott. A szövetkezet erdőgazdálkodást is folytatott a volt úrbéresektől elvett többszáz katasztrális hold területen: hetvenholdnyi erdősávval rendelkezett.
1970. január 1-jétől felsőbb intézkedésre Sopronhorpácsi Alkotmány Tsz néven egyesült a sopronhorpácsi Béke, az egyházasfalui Haladás, az undi Új Élet, a zsirai Ady Endre és a völcseji Május 1. Szövetkezet. Szavazás nem volt. Az összevont tsz 8227 katasztrális holdon gazdálkodott, melyből 7029 hold volt a szántó. A terület átlagos aranykorona-értéke 17,09. A dolgozó tagok száma 715, az állandó alkalmazottaké 65.
A terméseredmények az 1980-as évek végéig folyamatosan emelkedtek, több vonatkozásban elérték vagy túlhaladták a megyei átlagokat. Ezt az agrotechnikai eljárások szigorú betartásával és a tápanyag-utánpótlás folyamatos biztosításával sikerült megvalósítani. A szövetkezet például bekerült a bábolnai iparszerű kukoricatermesztő Rendszer – IKR – által kezdeményezett „nyolctonnások” klubjába. Ez azt jelentette, hogy a hektáronkénti átlagtermés elérte vagy meghaladta a nyolc tonnát – májusi morzsoltban számítva.
El kell ismerni, hogy az ilyen és hasonló terméseredményeket bármelyik nyugati állam fejlett mezőgazdasága is szívesen magáénak mondta volna. Így aztán a tagság közösből származó jövedelme is növekedett. Később előtérbe került a növénytermesztés: a közösben a napraforgót és a repcét, a háztájiban a mákot, burgonyát és babot termelték, és ma is ezek a fő növények.
1984-ben Drázsnyák István – aki 1960 óta töltötte be az elnöki tisztséget – nyugállományba került. Az új elnök Stefánka László, akit Parragh István követett. Közben szociális téren is történtek előrelépések. Példa erre egy balatoni üdülő időszakos bérbevétele a tagok és családtagjaik részére. Nemes gesztus a nyugdíjas tagság évenkénti egyszeri megvendégelése és pénzbeni támogatása, a balfi gyógykezelésekhez történő hozzájárulás. A szövetkezet lassú fejlődés után, fokozatosan gyarapodott. 1970 és 1998 között saját erőből és támogatásból nagyobb beruházásokra és gépvásárlásokra megközelítően 205 millió forintot költött.
A privatizáció és a kárpótlás lebonyolítása előtt a Sopronhorpácsi Alkotmány Termelőszövetkezet a vidék egyik leggazdagabb szövetkezete volt. Bár a bérezés nem volt túl magas, valószínűleg közel állt az országos átlaghoz, maga a szövetkezet már akkor több lábon álló, magas átlagterméseket produkáló, rendezett anyagi háttérrel bíró üzem volt.
Az 1990. évi rendszerváltozás után egy csapásra megváltozott a szövetkezetek politikai megítélése. A felhalmozott vagyont jelentősen csökkentette a kárpótlási törvény végrehajtásakor a termelőszövetkezettől magánkézbe került ingatlan és ingó tulajdon értéke: 2441 hektár szántó, 473 hektár erdő, 91 számosállat, 1275 mázsa szemestermény és 13 millió forint értékű gép, berendezés, épület. Újabb rést vágott a szövetkezet vagyonán az 1993 utáni vagyonnevesítés során kiadott szántóföld, épületek, gépek, állatok tömege. Megszaporodtak az üres gépszínek, istállók, majorok. Működött a spekuláció. Gyorsan és meggondolatlanul történtek az intézkedések, törvényesen vagy törvénytelenül.
A vagyonnevesítés lebonyolítása, a gépek, az üzemanyag, a permetezőszerek árának ugrásszerű emelkedése padlóra küldte még az olyan erős szövetkezeteket is, mint a Sopronhorpácsi Alkotmány. Közrejátszott még az agrártermékek mesterségesen alacsonyan tartott ára, a szükségtelen import tételek. A szövetkezet bruttó jövedelme az 1990-es 101,5 millió forintról, 1993-ra 62,5 millió forintra csökkent, ugyanakkor a nyeresége 63,7 millióról 19,2 millióra esett vissza. A következő táblázat szemlélteti a következő években bekövetkezett további hanyatlást.
Eddig nem látott gondok nehezítették a szövetkezet működését, 1993-ban például a sertéstenyésztő ágazatban lopások történtek, amit a rendőrség nem tudott kinyomozni. Az eladott terményekért a vevők nem tudtak, vagy nem akartak fizetni. Az eseteket bírósági útra kellett terelni. A kárpótlásul kapott jegyek értékvesztése 18,1 millió forintra rúgott (1994). 1998-ra állandósultak a pénzügyi nehézségek, tőkehiány állt fenn. Elavult az eszközállomány. A termények – mint az előző években is – alacsony áron keltek el, viszont magasak a gépek, eszközök, vetőmagok, permetezőszerek, alkatrészek árai. Részleges váltás következett be a szövetkezet vezetésében: elnök Kótai József, főkönyvelő Horváth Györgyné, agromónus Németh István lett. De az új vezetés sem tudta még megközelítőleg sem elérni a korábbi eredményeket, nem tudott csodát tenni. A termelőszövetkezet leépülése tovább folytatódott, 1998-ban már csak 83 dolgozót tudtak ellátni munkával.
A szövetkezet teljesítménye a kilencvenes években
ÉvA tszStatisztikaiMűtrágyaNyereség,
földterületeállományihatóanyag felh.ill. veszteség
(ha)létszám (fő)(kg/ha)(millió Ft)
199322310619,2
19942440204144– 28,2
1995189815894– 19,4
199618131311080,7
1997162892136– 65,7
1998160083200– 34,0

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me