A Széchényiek faluja

Full text search

A Széchényiek faluja
Vályi András a XVIII. század végén a következőképpen írta le Horpácsot: „Horvát falu (itt téves volt az információja – a szerző) Sopron Várm[e-gyében] földes Urai G[róf] Széchényi, és több Uraságok, lakosai katolikusok, fekszik Czenktől délre 2 1/4 órányira, Soprontól 3 mértföldnyire, a’ Rábán kivül való járásban, ‘s az Uraságnak kastéllyával jelesíttetik; erdeje nagy van, határja jó termékenységű, vagyonnyai különbfélék, eladásra jó módgya van.”
A falu határának is részét képező Sopron megyei Nagyerdőben a XIX. század elején katonaság elől bujdosó szegénylegények – betyárok – rejtőztek. Kémeik, orgazdáik pásztoremberek. Sokat adtak a köztük fennálló úgynevezett betyárbecsületre és a fegyelemre, de azért a búcsúi mulatságokon gyakoriak voltak az összetűzések. Még 1868-ban is nagyerdei betyárok lőtték meg a lövői zsidó nagybérlőt, Frisch Kálmánt és feleségét. Pénzüket azonban az összecsődült nép nem engedte elrabolni.
A helytartótanács 1810-ben közbiztonsági okból elrendelte a „magányos” puszták és csárdák összeírását, majd a „zsiványok” összefogdosását és a veszé-lyes csárdák lerombolását.
A rendelet végrehajtásaként 1813-ban a szolgabírák összeírták ezeket a helyeket. Darás Sándor szolgabíró jelentette: „A horpácsi erdőben levő birkás major korábban kocsma volt, amely az uradalmi helységtől fél, a többi szomszéd helységektől egy órányi messzeségre fekszik s ott a kóborlók szálláshelyet találnak, ezért veszedelmes. A múlt esztendőben több zsivány ott összegyülekezett, s az arra birkákat hajtó zsidókat megtámadták és állataikat elvették. Az ottani juhászgazdát és a bojtárokat mint orgazdákat ekkor börtönnel sújtották. 1806-ban több szalmával kereskedő soproni embert, amikor a csepregi vásárról hazatérni akartak, megtámadták és kirabolták. Többek is történhettek, melyek most tudva nincsenek. Ugyanezen épületben mikor még bort is mértek, a kocsmárost megölték.” Mindezek után úgy találja, hogy ezen épület „elhányattassék, nehogy a kóborlóknak szállás és menedékhely szolgáltassék”. Jelenti továbbá, hogy a csárdához vezető keskeny utat, mivel az erdő nagyon sűrű, szükséges volna szélesíttetni.
Veszélyes, romantikus idők ezek. Jellemzésükre ide kívánkozik a Sopronhorpácson még élő szájhagyomány, hogy a híres betyár, Savanyó Jóska édes-anyját is itt temették el. A temetésen a szigorú és országos körözés ellenére Savanyó is részt vett. A jelenlevő gyászolók közé vegyült egy drótostót – hátán szokás szerint faládában a szerszámaival –, aki azután a szertartás befejeztével szőrén-szálán eltűnt. A találgatásnak aztán véget vetett Savanyó üzenete, miszerint ő volt az a bizonyos drótostót.
1831–1832-ben kolerajárvány szedte áldozatait a faluban és környékén. Gyógyszerként túlnyomórészt mezei füveket használtak. A községeket zár alá helyezték, a földesurak elmenekültek, a közlekedés megszűnt. Vasvillás őrök álltak a falvak bejáratánál, hogy idegen be ne léphessen. Ekkor született a vers:
Falu végén a vasvilla, mégis bejött a kolera.
Nem urakra, nem papokra, hanem szegény parasztokra.
Drinóczy György csornai premontrei kanonok így írta le a falut az 1840-es években: „Horpács jelenleg 49 házaiban 356 catholicus és 5 zsidó lakosokat számlál. Határa jó termékenységű, erdeje derék. Mezejét a tag osztálytul fogva Gróf Széchenyi Lajos külön is ültetésekkel, mintegy nagy kertté varázsolta. Van a Grófnak itt derék kastéllya angol ülésű kerttel, és szép majorja.”
Drinóczyval szinte egy időben Fényes Elek is bemutatja a települést: „…magyar falu, Sopron v[ár]megyében, Sopronhoz délre 3 1/2 m[ér]-föld: 600 kath[olikus], 15 zsidó l[akja]., paroch[ia] templommal, jeles kastélylyal és kerttel. Határa róna s főleg buzát, még pedig szépet terem. A majorsági föld mennyisége nem közöltetett. A lakosok birnak 800 h[old] szántóföldet, 432 hold erdőt, melly egyszersmind legelő. Birja gr[óf] Széchenyi Lajos.”
Bár a két idézet lakosságszámai egymásnak ellentmondanak, mégis plasztikus képet rajzolnak Horpácsnak az 1840-es évekbeli állapotáról.
Az 1848-as forradalom és a forradalmi törvényhozás eredményeképpen a jobbágyok szabaddá váltak. A születő polgári társadalomban a horpácsiak birtokviszonyai kedvezőnek voltak mondhatók, míg a lédecieké kevésbé. Jól mutatja ezt a nemzetőrök 1848-as összeírása.
A nemzetőri cenzus szerint annak kellett elszegődnie, akinek a birtoka elérte a fél telek nagyságot, önkéntes viszont kisebb birtokkal is lehetett valaki, ha erkölcsileg megfelelt. A 36 horpácsi nemzetőr közül tizennyolc, Lédecen pedig a húsz főből tizenhat volt önkéntes.
A soproni alsó járáshoz tartozó Horpácson Kéry Péter szolgabíró végezte el a nemzetőrök összeírását. Horpácson 36 főt írt össze (névsorukat és adataikat lásd Függelék IV.), feltehetően 1848 májusában.
A Sopron megyei nemzetőrség egyik századát a következő hét község adta: Horpács, Lédec, Völcsej, Lövő, Und, Füles és Malomháza. Pólány János lövői nemzetőr visszaemlékezése szerint június derekán a század Horpácsra vonult, ahol gróf Széchényi Lajos elfogadta a kapitányságot és megesküdött, hogy a századot „jó és balsorsban” vezetni fogja. Betegsége miatt mégis fiát, Imre grófot küldte maga helyett, aki csak egyszer jelent meg a századnál. A kapitányi – századosi – tisztet hamarosan Kéry Péter szolgabíró töltötte be. Kiképző Letényi hadnagy volt. Rajtuk kívül a következő horpácsi tisztségviselőket ismerjük: Horváth Ferenc tizedes, Finda Ferenc dobos és Lédecből Németh Mihály tizedes.
A horvát támadás hírére a vármegye a századot szeptember 26-ra mozgósította, azzal a céllal, hogy Fehérvár felé vonuljon. A kiindulás napjára megváltozott a cél, ugyanis Batthyány Lajos miniszterelnök Vidos József kormánybiztos alá rendelte Sopron megye zászlóaljait, azzal a feladattal, hogy támadják meg Horvátországot. A zászlóalj s benne a század előbb Szombathelyre, majd a horvátok utánpótlási útvonalát elvágni Zalaegerszeg, Nagykanizsa irányába vonult. A már korábban idézett Polány János visszaemlékezése szerint a század Kanizsa visszafoglalása – október 3. – után ért be a városba. Őrszolgálatot látott el, majd Kiskanizsáig az elmenekült horvátok után vonult, később Pórládonyból hazabocsátották.
A század második kimozdítását Csány László kormánybiztos rendelte el azzal a céllal, hogy a parndorfi táborból támadásra készülő magyar sereg tartalékául szolgáljanak. Az október 30-i schwecháti vereség után a nemzetőröket haza küldték, s többé nem alkalmazták őket hadi szolgálatra.
A község hadi eseménynek is részese lett. Jellačic´ horvát bán 1848. szeptember 11-én körülbelül 30 ezres sereggel átkelt a Dráván, de Móga tábornok szeptember 29-én Pákozdnál megverte. A vert sereg Bécs felé menekült. A sereg értéktelenebb része, körülbelül tízezer ember, Todorovic´ császári tábornok vezetésével, vidékünk felé vette útját, hogy visszatérjen Horvátországba. Elhaladtában rabolt és pusztított. Október tizedikén az éjszakát a fertőszentmiklósi táborukban töltötték, és másnap indultak községünk felé. Röjtökön „egészen betsülettel” keresztülvonultak, de Lövő előtt a Nagyerdőnél a soproni lovas nemzetőrök és honvédek sikertelenül támadták meg őket. A magyar parancsnok, Kovács Zsigmond, a Sopron megyei lovas nemzetőrség őrnagya így számolt be erről: Az ellenséget mintegy déli 11 órakor Röjtök nevezetű helységnél elértem. Lovas osztályom – 365 fő – népfelkelőkkel, önkéntesekkel és gyalogos nemzetőrökkel kiegészülve is csak 1800 főt ért el. Az így létrejött alakulat a népfelkelők nyomására megtámadta a horvátokat. Mintegy három órán át tartott a harc, majd amikor az ellenség ágyúit visszahozta, visszavonulni voltunk kénytelenek.
A horvátok Lövő községen torolták meg veszteségeiket. Vezérük hatórás szabad rablást engedélyezett nekik. Sokakról a ruhát lehúzták, a bort a hordókból kiengedték, a dunyhákat felhasogatták, a lovakat elhajtották, a templomot kirabolták, végül a községet felgyújtották. Utána Völcsej és Horpács következett. Amíg a pusztítás folyt, Todorovic´ a horpácsi kastélyban tartózkodott.
A sereg itteni ténykedéseiről a lakosok emlékezetében fennmaradt, és ma is él egy epizód, amit Csitkovics János mondott el. Lédec közepén harangláb állt. A harang kötelének végét egy süldő lábára kötözték, s a szegény állat, szabadulni akarván, egész nap félreverte a harangot. A tulipános ládákból mindent kiszórtak, a dunyhákat felhasogatták, törtek-zúztak. Az adatközlő dédapja akkor hatéves gyerek volt. Szülei egy kenyeret kötöttek a hátára, és útba indították az erdő felé, ahová a lakosság mindent hátrahagyva menekült. Csak néhány bátor férfi maradt a faluban, őket a horvátok megkínozták.
Karger Ferdinánd és Zichy-Ferraris Manó őrnagy Horpácson kelt jelentéseiből tudjuk, hogy még 11-én újból megtámadták a horvát sereget Lédec és Salamonfa – ma Zsira – között. Mellettük részt vettek a csatában Kovács Zsigmond őrnagy megyei lovas nemzetőrei is. A horvátok közül többet levágtak, kilencet az ágyúk sebeztek halálra. Egy katonán rajta volt a lövői tímár bundája. A magyarok közül öt huszár és egy honvédtüzér esett el. A horvátok Peresznyénél ellentámadásba mentek át, és kifosztották a két Vis községet – ma Répcevis. Végül Kőszeg mellett elhagyták hazánkat.
A két világháború közötti években felmerült a terv, hogy a csata emlékére Horpács állítson emléktáblát. A megkeresés a Hadtörténelmi Múzeumtól érkezett, mellékelve az emléktábla költségvetését is 114 pengő 32 fillérről. A községi képviselő-testület 1929. január 21-én tárgyalta az ügyet, és úgy határozott, hogy emléktáblát nem készíttetnek, mert erre fedezetet nem tudnak biztosítani.
Községünk lakói nemcsak nemzetőrként, hanem honvédként is szolgálták a hazát. A húszéves Széchényi I. Dénes gróf, Lajos gróf fia főhadnagyként vett részt a szabadságharcban. Harcolt többek közt a schwechati csatában is. Apja a bécsi udvarnál emiatt lett kegyvesztett – ahogy erről a családról szóló fejezetben már megemlékeztünk. Zsófia főhercegnő – akinek Széchényi Lajos főudvarmestere volt – nem bocsátotta meg, hogy Dénes gróf – fia egykori játszótársa – Ferenc József ellen fegyvert fogott.
Többen honvédként szolgáltak a községből. Sorozás útján került a Győrben felállított 23. honvédzászlóaljba Horváth István, aki 1828-ban született. Az ugyancsak Győrben felállított 39. zászlóalj katonája lett az 1829-es Mészáros István és Torkos István. Ők ketten a szabadságharcot követően nem tértek vissza. Elestek, külföldre menekültek vagy az országban bujdostak – nem tudjuk. Sem Horpácson, sem a megyében nem jelentkeztek a kiegyezés után, így joggal feltételezhetjük, hogy a magyar szabadságért haltak hősi halált.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me