III. Emlék Sorok

Full text search

III. Emlék Sorok
Magyarország s ezzel kapcsolatban a szabolcsi ev. ref. egyház évezredes ünnepélyéről
Magyarország ezeréves fentállásának emlékezetére ünnepet ül; még pedig oly ünnepet, melyet minden e hazában élő ember, ki magát magyarnak vallja, vallásfelekezeti külömbség nélkül a Magyarok ünnepének ismer el.
Hosszú ideig tartó ünnep ez, melynek napjaiban minden magyar úgy érzi mintha ereiben felfrissülve buzogna a vér, mert egy sajátságos hőséget, –
a hazaszeretet melegét érzi átfutni idegein. Ennek hatása alatt azután a legparányibb község lakossága is épen úgy mint a nagy városok népe erejéhez mérten külsöleg is emlékezetessé óhajtotta tenni eme nagy napokat.
Ezért készült azután az egész nemzet ez ünnepélyre a mely mig egyrészről a magyar nemzet hálaadása a Magyarok Istenének addig másrészről egy erejének s szellemi képességeinek öntudatával bizó nemzetnek figyelmet keltő szava a világ minden népeihez.
Kicsiny nemzetnek tengereken túlható erős szava ez, melyet meghallva, sietve jönnek a nagy nemzetek, hogy megnézzék a kiáltozót. Eljönnek a hivó szóra a nemzet szivébe Budapestre, a hova ekkor már összegyűjtötte a magyar az ő kincseit lovagiasságának és vitézségének ősi ereklyéit, műveltségének és tudományának fényes alkotásait.
A ki azután idejőve alkotásainkban látott bennünket, az megértette hogy miért kiáltottunk oly erősen s hazatérve azt regélte övéinek hogy: „Volt egyszert egy igen beteg nemzet a melynek török, tatár és német folyton ásta sírját – söt sokszor még maga is segitett nekik – de azért eltemetni mégsem tudták; mert felgyógyult és él és élni is fog mindenha.”
A szabolcsi ev. reform. egyház tagjai is élükön lelkipásztorukkal Tomori András tiszteletes úrral, áthatva a hazaszeretet buzgó érzetétől, örök emlékezetüvé tették e minden magyar elött úgy is feledhetetlen ünnepet. Azon napon ugyanis a melyen minden magyar községből hálaadó fohász szállott fel az egek urához, Szabolcs is megemlékezett a honszerző örökösről s az ő dicső tetteik emlékezetére kétnapig tartó ünnepélyt rendezett.
Az elő napon azaz május 9-én az iskolás gyermekek ünnepélye folyott le. Olyan ünnep volt ez a melynek lefolyása alatt az öreg magyar fejével bolintgatva mondogatta magában hogy: „Bizony csak sast nemzenek a sasok.” És valóban a ki látta ezeket a kipirult arczu és ragyogó szemű gyermekeket a mint hazafias szellemben irott rövid versecskéiket elmondogatták,
a ki hallotta az énekeket amelyektől a magyarnak vére pezsdül, az bátran elmondhatta hogy: Örökké élni fog a magyar!
Az iskolai ünnepély sorrendje a következő volt:
Reggel 8 órakor isteni tisztelet, a melyen a község és egyház elöljárói, valamint a gyülekezet tagjai is teljes számban részt vettek. Isteni tiszteletünk végeztével nemzeti szin zászló alatt mindannyian a csinosan feldiszitett iskolaterembe vonultunk, a hol a gyermekeknek egyszerű, de lelkesedéssel elmondott beszédjök, mindenkire jó hatást gyakorolt. Ezután az iskolás gyermekek a község lakosaitól kisértetve, zászlójuk alatt énekelve körüljárták a falut. Majd a vároldalra fölmenve annak ormán mintegy esküképen hangzott ajkaikról a „Tied vagyok, tied hazám e sziv e lélek” cimű szép magyar dalocska.
Ezzel az iskolás gyermekek ünnepélye véget ért. Folytatásképen következett azonban a gyermekek számára rendezett közös étkezés a melyen a jelenvolt öregebbek is látható örömmel szemlélték az iskolában, most az egyszer nem papiros galuskát falatozó muzsafiakat.
Délután pedig az egész gyermeksereg tanítója vezetése alatt Balsára rándult át, a hol is a balsai gyermekekkel együtt a zeneszó mellett vigan aprózták a magyar ember legkedvesebb tánczát, a csárdást.
A második napon azaz május hó 10-én következett a tulajdonképeni ünnepély. Már kora reggel sürgött-forgott a falunépe. Az öregebbek összeültek s elbeszélgettek azokról a régi jó idökról a melyet csak úgy híréből ismertek. Olyan formát is beszélgettek, hogy szükség esetén még ők is lepiszkálnának egyet kettöt a vároldalra kapaszkodó ellenségből.
A legénység ezalatt szintén nem hagyja magát hanem ugyancsak igyekszik felállitani azt a hatalmas árboczot, melyröl a tetejébe erősitett zászló ellátszik legalább is Balsáig. A gondatlanabb rész ezalatt azon tanakodik hogy vajjon soká jön e még a czigány és hogy huzza e majd kivilágos kivíradtig.
Míg ezek ilyen s ehhez hasonló dolgokkal vannak elfoglalva, addig a leánysereg az ő gondos természetéhez hiven igyekszik a házat és udvart minél csinosabban rendbeszedni, közbe-közbe pedig meghányják-vetik, hogy milyen nagy ünnep is ez a mai nap.
Legboldogabbak azonban a gyermekek a kik egyre magasztálják az ősöket, a miért épen ezer évvel ezelött foglalták el e hazát, mert igy legalább ma nem kell menni iskolába.
Egyszerre csak megkondulnak a harangok s imádkozni hivják azokat a kiknek az Isten véghetetlen kegyelmessége megengedte, hogy e napot, – mely a honfoglalás ezredik évfordulója – azon boldog tudattal érje meg, miszerint nemzetünk a békesség utain haladva a legjobb reménységgel lépheti át a második ezredév küszöbét. A harangok hivó szavára csakhamar egybe is gyült az egész község lakossága a reform. templomban, a hol mindenki áhitattal hallgatta szeretett lelkipásztorunknak alkalmi szónoklatát, melyben az ősökről megemlékezve, a most élő nemzedéket is a hazának mindenek fölött való szeretetére buzditja. Eme lelkesitő szónoklat után praesbyteri diszgyülés tartatott, melyről is a felvett jegyzőkönyv a 112-ik oldalon olvasható. A praesbyteri diszgyülés után a község minden lakosa, egy magyar banda által kisértetve és a nemzeti szin zászló alatt énekelve a várba vonult; Itt az egyházi énekkar elénekelte a „Hymnuszt” mely után Tomori András lelkész úr felolvasta „Szabolcs község Története” czimű müvét a melynek egy másolata az emlékéül ültetett diófa tövébe egy olajos üvegben lett elhelyezve.
A felolvasás bévégeztével a várban községi diszgyülés tartatott, melynek tárgya, a vármegye diszgyülésére küldendő póttagok választása volt.
A jelenvoltak egyhangulag Tomori András, Ragályi Gedeon és Vattay András urakat választották meg, kik is a küldetést illetve megbizatást köszönettel elfogadták.
Diszgyülés után az előbbeni sorrendben a tanítói lakhoz tértünk vissza, hol is a községi pénztár hozzájárulásával és egy a község lakosai által összeadott összegből mindnyájunk számára közös ebéd készittetett.
Ebéd után következett a táncz, a melyet délután egy igen kedves jelenet szakasztott rövid időre félbe. Ugyanis Balsa község hazafias lakossága, az ottani ünnepély bevégeztével Szabolcsra vonult át. A mint a mulatozó szabolcsiak hirét vették a balsaiak közeledésének, abba hagyva a mulatságot zászlóikkal és a zenészekkel elibök siettek. Éppen a falu végén találkozott a két csapat a hol is összeölelkezve úgy üdvözölték egymást mint szerető testvérek. Innen azután együtt indultak a várba a melynek ormán a balsai énekkar egypár gyönyörű dallamú hazafias énekkel áldozott az örök emléknek.
A várból újra a tanitói lak udvarára tértek vissza és mindenki mulatott tánczolt, mig csak kedve tartotta.
Szabolcs 1896 május 19.Vargha János egyh. jegyző

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me