Tiszaalpár Összefoglaló

Full text search

Tiszaalpár
Összefoglaló
A Kárpát-medence közepén, a Tisza árterének szépséges természeti környezetében fekszik Tiszaalpár község, amely Alpár és Tiszaújfalu egyesítésével jött létre 1973-ban. A falu mai területén előkerült régészeti leletek arról tanúskodnak, hogy a vidéken korán megtelepedett az ember. A régészeti szempontból kiemelkedő jelentőségű várdomb és templomdomb földje egy középső bronzkori település emlékét őrzi, amely a Vatyai kultúra népe által épített földvár köré szerveződött. A bronzkori földvár lakói a halászat, vadászat és gyűjtögetés mellett földműveléssel és állattartással foglalkoztak.
Alpár történeti hírnevét mindenekelőtt Anonymusnak, a királyi udvarban dolgozó ismeretlen nevű jegyzőnek köszönheti, aki 1200 körül írott művében a honfoglalás korára vonatkozóan kiemelkedő jelentőségű események helyszínévé tette a mai Várdomb területén épült földvárat és környékét. A Gesta Hungarorum leírása szerint a magyarok bejövetelekor Árpád vezér Alpár homokjának a füvéből kért egy jelképes nyalábot az Alföld középső és déli területeit birtokló bolgár vezértől, Salántól, akinek székhelye „Alpár vára” volt. Anonymus a magyarok és a görög csapatokkal támogatott bolgárok közötti döntő csata színhelyéül szintén Alpár vidékét nevezte meg. Anonymus legendás leírásának hitelességét a legújabb ásatások és történeti kutatások nem valószínűsítik.
Alpár eredeti nagy határát az államalapításkor három részre osztották: déli része a Bor-Kalán nemzetség kezére, a középső a váci püspökség birtokába, az északi pedig a garamszentbenedeki bencés apátság tulajdonába került. A helynév legkorábbi említése egy 1075. évi királyi oklevélben található, amelyben I. Géza király a terület északi részét a garamszentbenedeki apátságnak adományozta. Az északi Felsőalpár és a váci püspök által birtokolt, középső Alsóalpár falvak mellett a középkor végére a déli fekvésű Újfalu is kialakult.
A XVI–XVII. század fordulója táján, osztozván a török hódoltsági települések sokaságának sorsában, a három falu elpusztult. Több mint egy évszázados pusztalét után a hajdani Alsóalpár helyén éledt újjá a mai Alpár.
Az újkori Alpár benépesedése, amely 1727-ben kezdődött, egy hosszan elhúzódó, lassú folyamat keretében ment végbe. Ennek keretében elsősorban az északi vármegyékből több hullámban szivárogtak be a falu első lakói, akik közül némelyek továbbálltak, mások viszont helyben maradva megvetették a törzsökös alpári familiák alapjait.
A váci püspökség földesúri fennhatósága alá tartozó Alpár úrbéres jogállású lakóinak mindennapi életét mindenekelőtt azok az úrbéri kontraktusok határozták meg, amelyekben a váci uradalom részéről a feudális szolgáltatásokat, terheket, kötelezettségeket és lehetőségeket szabályozták. A XVIII. század végétől a korábban pénzen megváltott munkajáradék fejében a falubeliek rendszeres robottal tartoztak földesuruknak. Az alpáriak a gazdálkodás alapjait jelentő földművelés és állattartás mellett az árucsere révén bekapcsolódtak a táj kereskedelmi életébe, és nem elhanyagolható jelentőségű kézműves-tevékenységet folytattak. A falu gazdasági életében kimagasló szerepe volt a Tisza közelségének, amely körülmény a halászat, a révtartás, a fakereskedelem, a vízimalomtartás és a vesszőfonás helyi virágzását eredményezte.
Az 1848 utáni változások az úrbéri viszonyok felszámolása, a polgárosodás előrehaladása és a gazdasági fejlődés révén új utakat nyitottak a község számára. A korszak árnyoldalához tartozik, hogy a falu társadalmában rohamosan előrehaladt az elszegényedés és súlyosbodott a földhiány. Emellett igen hátrányosan érintette Alpárt a Tisza szabályozása is, amelynek következtében az élő Tisza több kilométerre került a településtől. A vizek korábbi hasznából csak a halászat és a vesszőfonás maradt életben. A kosárfonás a XX. században a falu legfontosabb háziipari tevékenységévé vált, amelynek termékei messze földön híresek és keresettek lettek.
A világháborúk sújtotta XX. század első felében Alpáron létrejöttek a gazdasági és szociális infrastruktúra legfontosabb elemei, megalakultak és felvirágoztak a társadalmi életet behálózó kulturális intézmények és közösségi formák. A második világháború és az azt követő politikai változások alapjaiban változtatták meg a gazdasági és társadalmi fejlődés korábbi menetét.
Az Alpárral 1973-ban egyesített Újfalu újkori története némiképp eltérően alakult. Határa a XVIII. század elején a gróf Károlyiak kezére került, akik előbb a kecsemétieknek, majd a csongrádiaknak adták bérbe a pusztát. A XVIII. század derekán létrehozott dohánykertésztelep lakossága hosszú ideig nem állandósult. A XIX. században több földesúri majorságot alakítottak ki a határban. Az újfalusi Károlyi-birtok egy részének felparcellázása elősegítette a gyors tanyásodást és „Puszta-Újfalu” népességének gyors megnövekedését. A külterületi lakosság számának gyarapodása azonban nem járt együtt automatikusan a társadalmasulás folyamatával, aminek következtében a XX. században hivatalosan is községgé szerveződött Tiszaújfalu gazdasági, szociális és kulturális fejlődését tekintve elmaradt a szomszédos Alpártól.
Az újkori Alpár római katolikus népe számára az ünnepek legfontosabb színterét az 1752–55 között fölépített templom jelentette. Az 1760-ban megalapított plébánia élén álló plébánosok a lelkipásztori, liturgikus tevékenységük, illetve a paptartás révén a XX. század első feléig szorosan összefonódtak a falu mindennapjaival. Az egyházi jelenlét a szentségek kiszolgáltatásával kapcsolatos szertartások révén átszőtte az alpári emberek életét a születéstől a halálig. A XX. század második felének politikai viszonyai következtében felgyorsult szekularizáció és vallástól való elfordulás ellenére az alpári egyházi hitélet jelentősége az ezredfordulón is számottevő.
Újfalu népe a XX. század közepéig az alpári plébánia fennhatósága alá tartozott. Ez a körülmény nagymértékben elősegítette a két falu társadalmi összefonódását. Az újfalusi tanyák hitéletének gondozására az 1920-as években bencés nővérekből alakult szerzetesrend kezdte meg itteni működését, akiknek zárdája és temploma a környék szellemi és kulturális missziós központjává vált. A zárdatemplom, és az azzal csaknem egy időben felépült újfalusi templom megszületésében óriási szerepe volt a helyi híveknek, akiknek anyagi és fizikai segítségében az egyéni vallásosságuk mértéke érhető tetten.
Amikor a Tiszaalpárra vetődő idegen a bronzkori földvár valós és Zalán várának legendás emlékét őrző Várdombon, illetve a kicsiny ékszerként feltűnő barokk templomot hátán tartó Templomdombon sétálgatván a magaslatról a Tisza árterére, a természet szemet gyönyörködtető kincseiben bővelkedő tájra tekint, felejthetetlen érzések örök emlékét raktározhatja el magában. A falu jövőjének egyik legfőbb lehetősége éppen a természeti környezet értékeire és a történelmi hagyományokra épített idegenforgalomban rejlik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me