Honfoglaló Csákok nemzetsége

Full text search

Honfoglaló Csákok nemzetsége
A keleti frank (német) királyság uralma mintegy száz évig tartott a Dunántúlon. A 895–899 közti években a hétmagyarnak („hetumoger”) nevezett törzsszövetség hadai benyomultak a Kárpát-medence keleti felébe, majd 900 nyarán váratlan támadással elözönlötték és a németektől elfoglalták a Dunántúlt. Annyi bizonyos, hogy a magyarok a Magas-Bakonyt, de a Bakonyalját sem szállták meg azonnal. Népünkre utaló korai település és temető csak Cseténynél került elő a hegységben.
A honfoglalás korában és az azt követő mintegy ötven évben a Magas-Bakonytól délre, nyugatra és északnyugatra elterülő síkságot, a honfoglaló, Veszprém várát is elfoglaló Szalók nemzetség szállta meg. Azonban a 950 körül a távoli Tiszántúlról a Dunántúlra települő nagyfejedelmi Turul nemzetség (Árpád és utódai) birtokukba vették Veszprém várát, s a Szalók nemzetséget a Marcal vidékére szorították. (Lásd Nemesszalók helynevét.) Veszprém birtokba vételével egyidejűleg a nagyfejedelmi nemzetség a Magas-Bakonyt is elfoglalta. Lakosság betelepítésére azonban most sem került sor.
Géza nagyfejedelem (973–997) és fia, István nagyfejedelem (a későbbi I. Szent István király, 997–1038) megszervezte a királyi várispánságok rendszerét. A Veszprém, Karakó, Győr, Fejér királyi várispánság között elterülő Bakony valószínűleg a veszprémi fennhatósága alá tartozott. Élén a meghatározott önállósággal rendelkező bakonyi királyi erdőispán állott, feltehetőleg Zirc székhellyel. (Az ismert erdőispánok névsorát lásd az II. számú függelékben.) A terület természetesen királyi birtok volt. Ez a helyzet a XIV. századig fennállt. Az erdőispánság elsősorban a sokszor napokig-hetekig tartó nagy királyi vadászatoknak volt színhelye, a fegyvergyakorlatok terepének biztosítása és a kíséret fegyveres népének élelmezése volt a feladata.
A magyar királyság megszervezésének kezdetén, a XI–XIII. században Ugod még nem létezett; sem okleveles, sem régészeti nyomai nincsenek a településnek, ennek ellenére a környék bár gyéren, de lakott hely lehetett.
A királyság első évszázadaiban, a királyi tulajdonban lévő bakonyi erdőispánság területén csak a római katolikus egyház kaphatott birtokokat, illetve alapíthatott ott monostorokat. Az első bencés rendi kolostorok a Bakonyt nyugat-keleti irányban átszelő út mentén: Bélen (Bakonybélen 1018 körül) és Jásdon (1164 körül) épültek, majd III. Béla király 1182-ben, a Bakonyt észak-déli irányban átszelő útvonal mellett megalapította a zirci cisztercita apátságot.
A korai időkben talán az a Bána nemzetség szerepelt a bakonyi királyi erdőispánok között, melynek egyik tagja a Cseszneki családból még II. András királytól (1205–1235) kapott jelentős birtokot a bakonyi királyi erdőispánság területén, s ennek a birtoknak a védelmére a család felépíttethette a Bakony északi peremén Csesznek várát.
A később oly nagyhírű Csák nemzetség ebben az időben még nem szerepelt a Bakonyban. A nemzetség egyik tagjának 1231. évi végrendeletében a nemzetség birtokai Fejér, Sopron, Somogy, Zala, Vas, Arad, Csanád és Zaránd királyi várispánságokban szerepeltek. Bakonyi birtokok s azon belül Ugod vára és várbirtoka ekkor még ismeretlenek voltak a forrásokban.
A Csák nemzetség első okleveles említése II. Géza király (1141–1161) korából ismert, mely név szerint Csák nembeli Pálról tett említést. Egyik ágát, a későbbi Ugodi ágat Luka fia I. Demeter mester („Magister Demetrius de genere Chak”) ivadékai, Ugod és Ádám alkották.
A mongol-tatár támadás idején, 1242 februárjában, amikor a tatár hadak Esztergom felől a Dunántúlt is elárasztották, a Csák nemzetségnek itt, a Magas-Bakony térségében még nem volt különösebb szerepe. Ez a vidék ekkor királyi és királynéi tulajdon. A várható tatár támadás hírére a hagyomány szerint a mai Pápa helyén lévő települések népessége, valamint a környező falvak lakossága bemenekült a Bakonyba, a későbbi Ugod várához tartozó területen, a mai Iharkút határában lévő Tevelvár, illetve a közelében lévő Pápavár nevű őskori földvárakat megerősítette, s ott húzta meg magát a veszedelem idején.
A mongol-tatár hadak 1242 nyári elvonulása után még vagy harminc évig a Magas-Bakony eme részében változatlan volt a helyzet. Az erdőispánság továbbra is királyi tulajdonban volt, s egy 1243. január 29-én írott oklevél szerint a mai Ugoddal szomszédos Bödöge (Homokbödöge) falu IV. Béla király feleségéé, a bizánci származású Laszkarisz Mária királynéé, s a birtok határos az Ugodtól Vázsonyig terjedő nagy királyi erdővel.
A tatárjárást túlélő Csák nembeli Luka fia, I. Demeter ispán húsz esztendővel a tatárjárás után IV. Béla király és fia, István herceg, az ifjabbik király, áldatlan emlékű 1262–1266. évi belháborújában István herceg oldalán állt és harcolt. Miután IV. Béla 1270. május 3-án meghalt, napokon belül István herceg került V. István néven a trónra (1270–1272). A hálás uralkodó még 1270-ben a Csák nembeli Luka fia, I. Demeter comest „örökös bakonyi ispán” címmel, számos birtokkal (Fenyőfő, Lövöld, Rendek, Esztergár) s várépítési joggal jutalmazta meg. Csák nembeli Luka fia, I. Demeter ispán azonban rövidesen, 1271-ben meghalt. Az örökös bakonyi ispáni cím, a birtokok és a várépítési jog elsőszülött fiára: Csák nembeli I. Demeter fia, Ugod ispánra szállt.

A Csák nemzetség címere

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me