Ősidők mélységei

Full text search

Ősidők mélységei
Ugod nagyközség a Pápai-Bakonyalja néven ismert kistáj közepén helyezkedik el. Ez a halmos, dombos vidék mint különálló kistáj Veszprémvarsánytól Noszlopig hosszan végigkíséri a Bakony hegység északnyugati lejtőit, s átmenetet képez északnyugati irányba a szomszédos Pápa–Devecseri-sík és a Marcal-völgy felé, amelyek már a távolba nyúló Kisalföld részei.
A Bakonyaljától délre-délkeletre a Magas-Bakony vonulatai emelkednek. A tájat észak-déli irányú tektonikus törésvonalak szabdalják különálló kúpokra és szigetszerű magaslatokra, ezek a geológiai törésvonalak váltak az ősidők óta a vízfolyások természet adta medreivé. Mivel a történelmi Ugod térségének – amely magában foglalta a XIX. század közepe előtt a mai Iharkút határát is – déli felében húzódnak a Magas-Bakony legnagyobb hegyei, ott található a vízválasztó is. Annak déli lejtőin alig fakadnak vízfolyások, ezek a Veszprémi-séd felé csörgedeznek. Az itt születő patakok, csermelyek – kelet-nyugati irányba haladva: a Tapolca, az Öreg-séd, a Somberek-séd és a Vörös János-séd, s végül az Ugod határát keletről lezáró Gerence-patak (amelybe torkollik a két legutóbbi séd is) – mind-mind északi irányba folydogálnak, s végül is valamennyien a Gerence-patakba hordják vizüket, majd pedig ezt követően valamennyi pataké a Marcalon és a Rábán át a Mosoni-Dunában egyesül.
A patakokat vagy időszakos vízfolyásokat, sédeket rejtő völgyek felett a Magas-Bakony erdő borította vagy kopár hegyei, magaslatai tornyosulnak.
Ugod község 10 939 katasztrális holdnyi határának déli kétharmada, valamint a történelmi Ugodhoz tartozó Iharkút 3283 katasztrális holdnyi teljes határa a Magas-Bakony hegyei közé nyúlik. A történelmi Ugod, napjainkban Iharkút legmagasabb hegye a Tevelvár és a Pápavár nevű magaslat, 530 méteres tengerszint feletti magassággal. Ettől keletre valamivel alacsonyabb hegyvonulatok húzódnak: a Hideg-hegy kettős csúcsa (496 és 482 méter), illetve az Ácsfaragási-tető (471 méter). Ez a hegyvonulat alkotja egyébként a fentebb emlegetett vízválasztót is. A vízválasztó hegyvonulattól északra, egymástól völgyekkel elválasztva, számos más magaslat is emelkedik, valamivel, kisebb csúcsokkal. Ezek a Forrasztó-kő (366 méter), a Közép-hegy (377 méter), a Durrogós-tető (415 méter), illetve az ezektől ugyancsak északabbra emelkedő magaslatok: a Som-berek-tető (386 méter) és a Hársas-hegy (384 méter).
A földtani őskor (archaeozoikum: 4,5 milliárd-580 millió év) geológiai nyomai Ugod térségében ismeretlenek. Az ezt követő földtani ókor (paleozoikum: 570-235 millió év) időszakának is csak az utolsó korszaka – a permkor (285-235 millió év) – ismert. Az ebben az időben kialakult 800 méter vastagságú vörös homokkő rétegek északi irányban megsüllyedtek, a felbillent rétegek déli pereme alkotja a Balaton északi partvonalán kibukkanó vörös homokkő képződményeket az Alsóörs-Badacsonyörs vonalon. A permi vörös homokkő tábla északi irányban megsüllyedt térségét – a mai Magas-Bakony helyét – a földtörténeti középkorban (mezozoikum: 235-67 millió év) tenger borította el, s ennek a tengernek a mészkőképződményei alakították ki a Bakony keleti tömegeit, illetve a Bakony észak-északnyugati térségét alkotó Magas-Bakony mészkőhegyeit. A földtörténeti középkor első szakaszát képező triászkori tenger (235–195 millió év) hozta létre a Bakony és a részét képező a Balaton-felvidék egyik legjellegzetesebb kőzetrétegét, a mintegy 600 méter vastagságú fődolomitot. A földtörténeti középkor második szakaszában, a jurakorban (195–137 millió év) a térséget ellepő tengerekből rakódott le a fődolomitra, az úgynevezett dachsteini-mészkő. Ezek a mészkőrétegek uralják hófehér és világosszürke mészkőszikláikkal Ugod és Bakonykoppány magaslatait, s ennek a nagyon tiszta mészanyagából (CaCO3) égették Ugodon évszázadok óta az építkezésekhez használt meszet. A földtörténeti középkor harmadik szakaszát képező krétakorban (137-67 millió év) az elvonuló tengerek helyét hatalmas trópusi őserdők váltották fel. Majd ezt is tenger borította el, s ennek a mészkőrétegei alatt alakult ki az a barnaszéntelep rétegsor, amely az Ugoddal nyugatról szomszédos Homokbödögétől Ajka térségén át Sümegig észlelhető és bányászható napjainkban. Ugyancsak ebből, a krétakorból valók azok a bauxitlencsék, melyek Ugodtól délnyugatra (Iharkútnál) és északnyugatra (Fenyőfőnél) kerültek feltárásra a közelmúltban.
A fentebb említett földtörténeti középkor összesen 170 millió éve alatt kialakult mészkőrétegek is – hasonlóan a földtörténeti ókor rétegeihez – észak-északnyugati irányban megsüllyedtek. Míg a Magas-Bakony részei kiemelkedtek (mészkőhegyek formájában), a Kisalföld irányába húzódó rétegek több száz méter mélyre lesüllyedtek. A földtörténeti újkor (67 millió évtől napjainkig) első szakaszát képező harmadkorban (kainozoikum, 67 millió év) a Bakony helyét ellepő tengerek lassan eltűntek, s a kéreg mozgásai során ebben az időben alakult ki a földfelszín mai képe. Felgyűrődtek az Alpok és a Kárpátok hegyei, lesüllyedt a mai Kisalföld és Nagyalföld. A földtörténeti újkorban – elsősorban annak közepét képező miocénkorban (25–10 millió év) – a kéregmozgások következtében újra tenger lepte el ezt a térséget. Ekkor és az ezt követő pliocénkorban (10-2 millió év) a területet borító tengerekben rakódtak le azok a homok-, homokkő, aleurit- és agyagrétegek, amelyek Ugodtól délre jól felismerhetők, szinte minden bányában, feltárásban előbukkannak.
A mintegy egymillió évvel ezelőtt megkezdődött holocénkor, melynek egyenes folytatása napjaink kora, az ember megjelenésének időszaka is. Ebben az időben már kialakultak a mai táj domborzati formái. A jelenlegi irtásterületek barna erdei talaja a bizonyíték arra, hogy a régészeti múltban összefüggő és nagy erdőségek borították az Ugod határát képező hegy- és dombvidéket, s ennek késői maradványai uralják ma is a terep egyes részeit.
A bükk- és bükkös erdők gyepszintje kora tavasszal virágpompás. A teljes Bakonyra jellemző növényzet mellett mint egyedi ritkaságot a kilúgozott, sovány, savanyú erdőtalajokra jellemző, de ritka korpafüvek közül a montán lapos korpafüvet (Lycopodium complanatum) eddig csak az ugodi Vesszőfőnél és a szentgáli tiszafásnál, a szubmontán kapcsos korpafüvet (Lycopodium clavatum) Ugodtól Devecserig és Uzsáig találták meg. Az alhavasi részeg korpafű (Lycopodium selago) is fellelhető az északi Bakonyban, az Ugodhoz közeli Hubertlak mellett. A nyugatias elterjedésű tavaszi tőzike (Leucojum vernum) az ugodi erdőkben – Gyökeres-árok, Ingesbika-árok, Molnár-kuti-árok – éri el elterjedésének keleti határát. A déli pirítógyökér (Tamus communis) szárazabb talajú bükkös erdőkben az ugod-bakonyszücsi peremhegyeken is megél. A genyőte (Asphodelus albus) az ugodi Som-berek-hegy körzetében is tenyészik. A szubmediterrán lónyelvű csodabogyót (Ruscus hypoglossum) Ugod erdeiben is megtalálták.
A rovarvilág, a vízi élőlények, a madárvilág és az emlős állatok terén Ugod és körzete egyedi, csak itt jellemző különlegességekkel nem rendelkezik. Az apró- és nagyvadak azonosak a Bakony más területein élőkkel.
Kétségtelen tény, hogy a Balaton-felvidéken (a Balaton ekkor még nem is létezett!) és a szűkebb értelemben vett Bakony térségében az ember már 30-40 ezer évvel ezelőtt megjelent. Ugod határában azonban olyan barlangot nem találtak, amely szállást adhatott volna a legkorábbi őskor itt élő emberének.

Kilátás a Pápavárról (Fekete G. felvétele)

Hippurites-faj az ugodi mészkőből (Zittel nyomán)

Ugod környéki Bükkös (Fekete G. felvétele)

Az Ugod környéki erdők aljnövényzete (Összeállította: Galambos István)
1. Részeg korpafű (györgyfű) [Lycopodium (Huperzia) selago] 2. Kapcsos korpafű [Lycopodium clavatum] 3. Lapos korpafű [Lycopodium complanatum 4. Tavaszi tőzike [Leucojum vernum] 5. Pirítógyökér [Tamus communis] 6. Királyné gyertyája [Asphodelus albus] 7. Lónyelvű csodabogyó [Ruscus hypoglossum]

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me