Víz és homok garmadái

Full text search

Víz és homok garmadái
Vaja a Nyírség észak-keleti részén fekvő település. A felszín kifejlődése, kialakulása, mai képe több százezer év alatt tulajdonképpen az új pleisztocénban – a földtörténeti újkorban – formálódott olyanná, amilyennek ma látjuk. Ekkor már nem folytak rajta keresztül hatalmas, nagy hordalékkúpokat építő folyók. Az az időszak következett, amikor a szél munkája óriási futóhomokmozgással, akkumulációs felhalmozódással rendezte el a felszínt. Ez volt az az erő, ami változatossá, széppé, mozgalmassá tette a tájat. Az elrendeződő felszínen megmaradnak a hatalmas hosszanti homokhátak, parabola alakú homokbuckák. A garmadák felemelkednek, néhol merészen a mélyen fekvő részek fölé, van, ahol húsz–harminc méteres magasságban is. Ezen a területen a homok már eléggé kötött.
Sok helyen fordul elő a másfél–két és fél méter vastag mésztelen barnaföld. Az elmúlt évezredek alatt alakult át, eredetileg homokos lösztalajokból. A barnafölddel fedett területek értékesek Vaján és környékén. Ezzel szemben ahol a buckák még nagyobb arányban uralkodó felszíni jelenségek, ott tápanyagban szegény és talajeróziónak igen erőteljesen kitett a terület. Itt olyan növényeket lehet és kell termelni, amelyek ezt a felszíni mozgást megakadályozzák vagy késleltetik.
Vajától délre, mint számos helyen a Nyírségben, a lefolyástalan, mély fekvésű részeken a pangó vizek mocsaras, ingoványos – a régi pákász-, halász-életnek oly ideális – helyszínt alakítottak ki.
Ha elszakadva a felszíntől valami csodálatos műszerrel letekinthetnénk a föld mélyébe, akkor ezen a területen izgalmas és érdekes dolgokat láthatnánk. Éppen Vaja, Mátészalka közelében helyezkedik el egy közel ötezer méter mély medence, az úgynevezett mátészalkai. Ezt a területet egykor igen aktív vulkáni működés jellemezte, még a földtörténeti középkort követő időben. Ez az aktivitás igen mozgalmas volt, egész eltemetett hegyeket, négy-ötezer méter vastag összefüggő vulkáni rétegeket találunk az egész Nyírség területén. Egy nyolc-kilencszáz méteres fiatalabb korú üledék alatt kezdődik ez a nagy vulkáni összlet.
Képzeljük el ezt a tájat négymillió évvel ezelőtti állapotában: sekély, meleg tengerből kiemelkedő füstölgő szigethegyek, gyönyörű délszaki fák, növények jellemzik az egész vidéket. Mi maradt meg ebből? Csak a Tokaji-hegy, a beregszászi Nagy-hegy és még sok apró vulkáni dombocska Sárospatak, Sátoraljaújhely környékén.
Vidékünk egy nagy, karéjos törés mentén lezökkent, és elkezdett süllyedni, csak Tarpánál maradt fenn egy kis vulkáni kúp – amit ma már jórészt elhordtak – vagy a határ mentén, Kaszonynál akadnak a lávából kristályosult kőzetek a felszínen.
A felvázolt földtörténeti fejlődés olyan, a mai napig ismeretlen kincseket is rejthet, amelyekről egyelőre keveset tudunk. Egy dolog azonban biztos, hogy ezen a területen, hasonlóan a Nyírség legnagyobb részéhez, bárhol lefúrva nyolc-kilencszáz méter mélységből ötven–hatvan Celsius-fokos termálvizet nyerünk, jó az összetétele, és a kutak igen bő hozamúak.
Amikor Vajának és környékének a felszíne kialakult, még szép számmal voltak a területén hosszan elnyúló, keskeny tavak, egykori elhagyott folyómedrek, amelyek a felszínt felszabdalták. Még a történelmi időkben is nagy területeket borított a víz, csapadékosabb esztendőben igen nagy gondot okozott, akadályozta a közlekedést és ugyanígy a földművelést is. Ezért kellett itt is ármentesítő munkálatokat végezni, csatornákat ásni, hogy a terület és a magas talajvízszint, ami nagyon sok helyen a mélyen fekvő felszíni részek lefolyástalanságából adódott, mezőgazdaságilag hasznosítható legyen. Így indultak meg a múlt század második felében a lecsapoló munkák az egész Nyírségben és Vaja környékén is. A Nyírségben háromezer-kétszáz kilométer hosszú csatornahálózatot létesítettek, így épült meg Vajánál a III. számú főfolyás.
Ma már azt mondhatjuk, hogy a területnek egyetlen természetes vízfolyása sincs, mindenütt a csatornahálózat dominál. Ezek a csatornák a területen a Belfő- és a Lónyai-csatorna révén a Tiszába vezetik a vizet, de Nyírbátor és Mátészalka vonalától délkeletre már a Kraszna irányába áramoltatják a fölösleges csapadékot.
Egyre nagyobb gondot jelent az egész világon, Magyarországon is a megfelelő ivóvíz biztosítása. Ezen a területen éppen az előbb említett földtörténeti események következtében – tekintettel arra, hogy a Kárpátok számos folyója sok-sok helyváltoztatással óriási tömegű, több milliárd köbméter hordalékot felhalmozva halad a belső medence, az Alföld közepe felé – az eltemetett hatalmas, úgynevezett kavicsteraszokban óriási mennyiségű első osztályú víz is felhalmozódott. Ez igen nagy kincset jelent ezen a vidéken a jövő szempontjából, lehet, majd értékesebb lesz, mint ha olajat találnának.
A vízrendezéseket térségünkben még nem végezték el teljes körűen. Különösen gondot okoz az, hogy bizonyos periódusokban öntözni kell, más esetekben pedig óriási vízfölöslegek vannak. Ezért vált szükségessé, hogy víztározókat építsenek, amit a felszíni domborzati adottságok lehetővé tesznek. Az országban a legolcsóbban itt lehet nagyobb tömegű vizet tárolni a szárazabb időszakokra. Így alakítottak ki Vaján is egy víztározót. A tározót a III-as számú főfolyás táplálja, 68 hektár területen hétszázezer köbméter, sőt végszükségben egymillió köbméter vizet tud befogadni.
Az éghajlati körülmények viszonylag kedvezőek, az alföldi tájakhoz viszonyítva több a csapadék: 533–645 milliméter hull le átlagosan egy-egy évben. A napsütéses órák száma is meglehetősen kedvező, 1950–2000 a napsütéses órák száma, és ez a gazdag napfény és megfelelő hőmérséklet kiváló adottságokat jelent a talajokat is figyelembe véve a gyümölcstermesztésnek, valamint a hosszú tenyészidőszakú növények termelésének. Alkalmas a terület olyan értékes növényféleségek megtermelésére (bodza, feketeribizli), amelyek korlátlanul exportálhatók.
Elsősorban északi, északkeleti, valamint déli, délnyugati a szélirány. A szél – mint említettük – évezredekkel ezelőtt Vajának és környékének igen jelentős felszínformáló tényezője volt. A homokfelszín védelme érdekében megfelelő növénytakaróval, fásítással, erdősítéssel meg kell védeni a felső talajrétegeket az erre a vidékre oly jellemző széleróziós hatásoktól és veszélyektől.
Vajának és környékének változatos felszíne valamikor lápokban, mocsarakban, rétekben, gyönyörű tölgyfaerdőkben, nyírfákban gazdag terület volt, ezek maradványai még helyenként láthatók. Mára a szántóterületek váltak uralkodóvá.
Az egykori flóratartomány több mint fele közismert közép-európai fajokból áll, míg más része az Atlanti-óceán partjáról vándorolt be, de még északi, sőt balkáni, kárpáti elemek is megtalálhatók: gazdag képet mutat az élővilág. Különlegesen értékes és szép fajok is megjelentek – a bennszülött fajok, például az alföldi piros szegfű, a fehér homoki szegfű vagy a homoki vértő észak-magyarországi változatai. Számos olyan alfaj is előfordul, amelyek mindegyike ritkaság. Ilyen például a magyar kökörcsin vagy a mocsári angyalgyökér, a szibériai kannavirág.
Ezt a tájat a régészeti leletek szerint a késő bronzkorban népesítette be az ember. Annak ellenére, hogy az 1960-as évektől buzgó honismereti aktivisták, zömmel pedagógusok működtek a községben, s noha eredményes múzeumbarát kör dolgozik a településen, régészeti emlékek felbukkanásáról egyetlenegyszer tudósíthattak: amikor a helyi Béke Termelőszövetkezet kertészetében végzett csatornázáskor késő bronzkori cserepek és egy kora vaskori edény látott napvilágot.
Valószínű, hogy ez az az időszak, amikor az őskorban a környék valóban benépesült. Ugyanis még az 1850-es években gróf Vay Ádám birtokán, a szeszgyár közelében állítólag húsz tömör és borított markolatú bronzkardot találtak, melyeket széthurcoltak. Az 1868-ban megalakult Szabolcsvármegyei Régészeti Egylet részére azután e leletből id. Szikszay Pál főszolgabíró két kardot, dr. Saáry Sándor nyíregyházi főorvos, műgyűjtő pedig egyet ajándékozott, a többi sorsáról nincs tudomásunk. (A lelet elkallódásában az is közrejátszhatott, hogy ez időben a Vayak nem tartózkodtak Vaján, birtokuk bérletben volt, így a kincslelet megszerzésére nem is tehettek lépéseket.) A szakember a lelet tömör markolatú kardját az úgynevezett Hallstatt A 1 időszakra keltezi, azaz a kora vaskor elejére (Krisztus előtt 600–800), s a két nyélnyújtványos kard is megfelel ennek a keltezésnek.
Hasonló a kora egy kéttekercses bronzfibulának, amelynek lelőhelyét sajnos nem ismerjük. Amikor a Jósa Múzeum tudós igazgatója, Kiss Lajos néprajzos az árvaszék megbízásából 1938-ban megfordult a vajai kastélyban, az első emeleti Pipázóban egy barokk szekrényben meglátta a kérdéses tárgyat – a kastély birtokosa nem lévén otthon –, levélben kereste meg özvegy Vay Ádámné született gróf Zichy Mariettát, vajon nem gyarapítaná e hiányzó darabbal a múzeum gyűjteményét? A grófnő válaszleveléből tudjuk, hogy a fibulát beküldte Nyíregyházára, azt azonban nem közölte, vajon vajai-e a lelet vagy a Vay-birtokok valamelyikén került-e elő.
Végül a Jósa András Múzeum több középkori vassarkantyút őriz Vaja lelőhely megjelöléssel, ezek egyikéről írják, hogy a várkastély területén találták. Nem csoda, hiszen a család középkori kúriái is e tájon, a református templom környékén álltak.

Részlet a víztározóról

Részlet a víztározóról

A víztározó zsilipje feltöltés előtt (1963)

Részlet a kastélyparkból

Kora vaskori edény a tsz kertészetéből

Kora vaskori vajai bronzkardok

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me