Zabola Összefoglaló

Full text search

Zabola
Összefoglaló
Zabola Erdély és a Kárpát-medence egyik legkeletibb magyar többségű közössége. A magyarok már az Árpád-korban megtelepedtek a Keleti-Kárpátok kanyarjában, később királyaink a XII. század végén a hegylánctól keletre, Moldvába költöztették őket, ahol védelmi célból jelentős magyar faluhálózatot hoztak létre.
Királyaink a magyar közösségek helyébe a XII. század végén székelyeket telepítettek, akik a középkorban fontos védelmi feladatokat láttak el, s cserébe kedvező kiváltságokkal és mint közösség gazdasági, társadalmi önkormányzattal rendelkeztek.
A feudalizmus csak a XV. század közepén tudott ezen a területen meggyökeresedni, amikor Zabolán is egyre több család vált jobbággyá. Mivel az oszmán-törökök az ország határait veszélyeztették, újra szükség volt a székelyek határvédő erejére, ezért Mátyás király tudatosan lépésekete tett, hogy a falu népe ne süllyedjen jobbágysorba.
A Magyar Királyság felbomlása után, 1542-től formálódott ki az önálló Erdélyi Fejedelemség. A XVI. század második felében a Basa és a Mikes család jelentős számú jobbágy birtokába jutott. A fejedelemség idején mindkét família nagy szerepet játszott Erdély politikai és társadalmi életében. A Mikes család tagjai a XVII–XVIII. század fordulóján tevékenyen kivették részüket a Thököly Imre, majd a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharcokban.
A XVIII. században Erdély és Székelyföld a Habsburg Birodalom keretébe került. Az osztrák hatóságok 1764-ben a Székelyföldön erőszakos úton megszervezték a határőrséget, amely alapjaiban sértette a székely közösségek korábbi rendi alapú önkormányzatát. A zabolaiak is részt vettek az emiatt kitört 1764. évi madéfalvi lázadásban. A mozgalom leverése után községünkből is sokan Moldvába bujdostak.
Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban számos helyi fiatal vette ki részét a harcokból. Az 1867. évi kiegyezés után, az Osztrák–Magyar Monarchia korában Zabola is gyorsan polgárosodott. Kiépült a vasútvonal, fűrésztelepeket létesítettek, a falu határát tagosították, és számos polgári egylet alakult. A XX. század közepéig a falu fejlődésében a Mikes családnak volt döntő szerepe. Évszázadokon át követendő társadalmi, gazdasági és szellemi példát nyújtottak a helybeliek és a környékbeli települések számára.
A békés építőmunkát az első világháború, majd az azt követő impériumváltás szakította félbe. Az antanthatalmak az 1920. évi békediktátumban Erdélyt a Román Királyságnak ítélték. A román adminisztráció Zabolán is hamarosan berendezkedett. A hatalmi változás felborította a korábbi etnikai viszonyokat.
A második világháború idején, 1940. augusztus 30-ától Erdély és benne Zabola újra Magyarországhoz tartozott. A háború megpróbáltatásai ellenére a helyi magyarság erővel, hittel és reménységgel élte meg ezeket az éveket. Románia 1944. augusztus 23-án kiugrott a háborúból, és átállt az addig ellenséges szovjet-orosz oldalra. A második világháborút lezáró békeszerződések Észak-Erdélyt újra Romániának ítélték.
Az 1940-es évek végétől berendezkedő kommunista diktatúra mind türelmetlenebb nemzetiségi politikát folytatott, amely elsősorban a magyarságot sújtotta. Különösen 1965 után, amikor Románia élére Nicolae Ceaus¸escu került. Tovább mélyült a kisebbségek elleni bizalmatlanság, a hatalom a nemzeti elnyomás újabb és újabb eszközeit alkalmazta. Súlyos zavarok keletkeztek a lakosság élelmiszerekkel és közszükségleti cikkekkel való ellátásában. Az elégedetlen romániai tömegeknek 1989 decemberében sikerült megdönteniük az embertelen diktatúrát.
A rendszerváltás eddigi legnagyobb eredménye Romániában – s Zabolán is –, hogy visszakapták a földjeiket a korábbi tulajdonosok. Az ország demokratikus, polgári átalakulása azonban lassan halad. Ennek kedvezőtlen hatásai természetesen a magyarok, románok és cigányok által lakott Zabolán is lecsapódnak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me