Zala Összefoglaló

Full text search

Zala
Összefoglaló
Zala szép tájú Somogy megyénk külső-somogyi tájegységének keleti részén található, közel Tolna határához. A szelíd dombokra és völgybe települt község nevét a preszláv eredetű sal (áramlás) szóból keletkezett Zala személynév után nyerte, talán egyik első birtokosát hívták így az Árpád-korban.
A kedvező helyi adottságokat kihasználva a község területén már évezredekkel ezelőtt is éltek emberek. A mai zalai szőlőhegyet az újkőkor folyamán az úgynevezett lengyeli kultúrába sorolható csoportok lakták.
Zala helység középkori történéseiről nagyon keveset tudunk. Azt, hogy Somogy vármegyében Zala nevű helység már 1278-ban bizonyosan volt, abból az oklevélből ismerjük, amely Szent Kozma és Damján tiszteletére szentelt templomát említi. A keleti szentek a Somogyot egykor uraló Koppány vezér bizánci kapcsolataira utalhatnak. Szőllősről – mely az újkor egy részében tartozott Zalához – már a XI. század végéről van okleveles adatunk. Szőllős Zalához képest bővelkedik középkori forrásokban, az itteni szőlőbirtokokkal kapcsolatban sokszor fordultak a hiteles helyekhez a földesurak.
A nemes Zichy család a falu életében évszázadokon át alapvető szerepet játszott. Tudjuk, hogy már 1417-ben voltak itt birtokaik Zichy Paska leszármazottai révén. Rajtuk kívül a Pernesziek, a Batthyányak, Nagy-Pói Bálványosiak is birtokoltak itt földeket a középkorban. Később a Boronkayaknak és Babócsayaknak is akadtak itt birtokaik, azonban a XVIII. századtól a XX. század elejéig már a Zichy család a falu egyetlen számottevő földesura.
A török uralom alatti és az azt követő zűrzavaros időket Zala lakossága is megszenvedte, olyannyira, hogy a helység a XVIII. század elején teljesen elnéptelenedett. Az 1710-es években újratelepült falu lakosai a korábbihoz hasonlóan magyarok voltak. A XIX. század közepén úgy tudták a helybeliek, hogy a Veszprém megyei Devecserből és Vászolyból mintegy másfélszáz évvel korábban érkezett Somogyi és Varga család leszármazottai tették ki ekkor a helység lakosságának jelentős részét. Bóta falu 1573–1574-ben még népes falunak számított a huszonöt adózó házával, de a török idők elmúltával nem maradt lakosa. Ide már 1718-ban is telepítettek a Felvidékről tótokat, azaz szlovákokat. Bótapuszta később Zala külterületi része lett.
A Zala vidékén lakók megélhetését a középkortól kezdve a XX. század végéig szinte kizárólag a mezőgazdaság adta. A szomszédos, majd a XVIII– XIX. századtól Zalához tartozó Szőllős különösen híres volt jó borairól.
Valószínűleg irtásfaluként jött létre Zala is, a legtöbb somogyi helységhez hasonlóan. Az erdőterületeket termőfölddé alakították, és így a lakosságszám is szépen gyarapodhatott. Zalán 1573–1574-ben a vidéken átlagosnak mondható tizenegy adózó háztartást írtak össze a török adószedők, 1720-ban tíz adózóról tudunk. A kedvezőbbé váló megélhetés és a földművelés lassan korszerűsödő módszerei következtében a XVIII. század vége felé már 478 lakója van a településnek. Az 1767-es urbárium több mint negyven helybeli telkes adózót tüntet fel.
A helység gazdasági, kereskedelmi életének fellendítése szempontjából nagy lehetőségekkel kecsegtetett, hogy az 1840-es évek elején a település földesura évi négy országos vásár tartására kapott jogot. Az ekkortól mezővárosként számon tartott Zala lakosai – valószínűleg a közeli Tab jóval kedvezőbb feltételeinek árnyékában – mégis megmaradtak mezőgazdaságból élő gazdálkodóknak, munkásoknak, ezután is csak néhány, kisiparral foglakozó mesterember élt itt.
A dualista korszak az ország gazdasági fejlődésének jó szolgálatot tett, de ez ezen a kissé elzárt külső-somogyi vidéken csak módjával érvényesült. Az arányaiban egyre kevésbé jövedelmező mezőgazdaságból mind nehezebben tudtak az emberek megélni. Legnagyobb lélekszámát mégis ebben a korszakban érte el a település: 1910-ben 946 fő volt a jelen lévő népesség.
Az első világháborút követően fokozatosan elerőtlenedett az egykor szebb napokat látott község. 1921-ben kivált belőle Szőllőspuszta és Sérsekhegy, melyek egyesülve önálló községet alakítottak, 1926 óta Sérsekszőllősnek nevezik.
A község életében még az 1930-as években is jelentős szerepet töltöttek be az itt tartott országos vásárok. Ezek állatvásári részei megyeszerte híresek voltak. Az évi négy „sokadalom” mindig várva várt esemény volt a faluban.
A második világháborúban a község nem szenvedett komolyabb anyagi károkat, de a kommunista hatalomátvételt követő területfejlesztési koncepció úgynevezett körzetesítési politikája munkahelyek híján a zalaiak tömeges elvándorlását hozta magával. A kisközség népességmegtartó képességét tovább csökkentette, hogy 1963-ban előbb az általános iskola felső, majd 1977-ben az alsó tagozatát is megszüntették a településen.
A község történetének rendelkezésre álló adatai alapján nemzetiségi vagy vallási konfliktusok nem nehezítették az itt élők életét, szinte mindegyikük magyar és katolikus vallást gyakorló volt. A XX. század elején Bótapusztára érkezett felvidéki szlovák betelepülők rendkívül gyorsan asszimilálódtak, az ekkor ideköltöző németek pedig csak 1921-ig tartoztak a község kebelébe, mivel az általuk lakott külrészek ekkor önállóvá váltak.
Zala Magyarország legkisebb települése, ahol olyan képzőművészeti, néprajzi gyűjtemény, és olyan, értékes XVI–XX. századi kiadványokat tartalmazó könyvtár várja a látogatókat, mint amilyen a Zichy Mihály Emlékmúzeum. Az 1927-ben magánkezdeményezésként megnyitott intézmény annak a világhírű zalai születésű festőművésznek a nevét viseli, aki nagyrészt külhonban eltöltött élete során tett szert az örökösök kezén a XX. század folyamán kiállítássá szervezett tárgyakra. A múzeum legnagyobb becsben tartott alkotásai természetesen a festőművész Zichy Mihály termékeny pályájának Zalára került képei. A művész unokája, Zichy Mária Alexandra, valamint ennek férje, Csicsery-Rónay István, továbbá fiuk, ifjabb Csicsery-Rónay István sokat tettek azért, hogy a múlt század nehéz éveiben is ápolják a Zichy-kultuszt, és megőrizzék, bővítsék a gyűjteményt.
A gyönyörű táji adottságok szinte teljesen kihasználatlanok. Kellő ismertség híján a Zichy-park faóriásait, sétányait, a Zichy-sírkertnek is nevezett régi temetőt, a Halomi-dűlő tetejéről nyíló remek kilátást csak nagyon kevesen láthatják, élvezhetik. A falu „zsákjellege” miatt a múzeum látogatóin kívül alig téved erre idegen. Tab árnyékában nehezen tud kibontakozni a somogyi Zala, pedig talán most még megfordítható volna a népesség fogyása, és megszülethetne a remény, hogy a harmadik évezred elején újból felvirágzik ez a gazdag múltú, több mint hétszáz éves település.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me