Az önkormányzó falu

Full text search

Az önkormányzó falu
A helyi közigazgatás kialakulását igen korai adatok bizonyítják. Az 1519. évi összeírás már említi Jó Pál bíró nevét. 1694-től használták a helység első ismert pecsétjét. A tisztségviselők nevével több dokumentumban is találkozhatunk: 1768-ban az úrbéri szabályozás iratait Pintér Mihály bíró, Hajnal István másodbíró, Filotás Ferenc és Kovács György esküdt írta alá. 1829-ben a leégett és újjáépített református templomtorony emléktábláján L. Lukács István bíró, Tanárki Pál, Simon Pál és Katona József esküdt neve szerepelt.
A kiegyezést követő közigazgatást az 1871. és az 1886. évi községi törvények határozták meg. Zámoly ekkor nagyközségi státust kapott, azaz önállóan látta el a szervezeti és költségvetési feladatokat. A nagyközség szervezetét a községi rendelet 1888-ban szabályozta. A nagyközséghez tartozó Borbála- és Ferencmajor, Laja-, Felső- és Farkaspuszta lakóival együtt népessége megközelítette a kétezer-négyszáz főt, a lakóházak száma pedig meghaladta a négyszázharmincat. Területe 9015 katasztrális holdat tett ki. A községi képviselő-testület negyven tagból állt: közülük húszat választottak, húszat pedig a legtöbb adót fizetőkből (a virilisekből) jelöltek ki. A testületnek hivatalból volt tagja a bíró, a törvénybíró, az esküdtek, a jegyző, a pénztárnok, a közgyám és a körorvos. A képviselő-testület állapította meg a költségvetést, a vagyonkezelés elveit, választotta az elöljárókat, a községháza személyzetét és a bábát. Gondoskodott a szegények és az árvák ellátásáról, illetőleg döntött a falu életét alapvetően meghatározó szabályrendeletek megalkotásáról.
A helyi önkormányzat csúcsán a falu legtekintélyesebb polgára, azaz a nagygazdák közül választott bíró állt. Ezt a tisztséget többször viselte ugyanaz a család. A Bíró Simon névben rögzült az a tény, hogy annak a családnak a férfitagjai többször is betöltötték ezt a tisztséget. Rajtuk kívül a Lukács, Csörgöly (Csörgei), Rabi, Menyhárt, Tamás, Möntör, Molnár, Váczi és a Nagy famíliából választott bírót a falu. A nagyközségi szabályrendelet elkészítésekor is Simon István viselte ezt a hivatalt. Általában nem volt szakképzett közigazgatási szakember egy-egy falu első embere, de tekintélyével és helyismeretével el tudta látni a rá váró feladatokat, a hivatalos eljárásokban, ünnepségeken az őt választó közösséget méltóképpen képviselte. Láttuk: 1849-ben még az ütlegeket is el kellett szenvednie.
A bíró helyettese a törvénybíró. Háromtagú esküdti, később elöljárói testület működött még közre az igazgatásban, mellettük a közgyám és a pénztárnok viselt funkciót, ez utóbbi munkájához az adószedés is hozzátartozott. A felsorolt tisztségviselőket a község szavazóképes lakói három évre választották, az elöljárók maguk közül jelölték a bírót. A jegyzővel kiegészítve alkották a község elöljáróságát.
A községi szabályrendelet leszögezte, hogy „a bíró és a jegyző együtt vannak hivatva a közigazgatás minden ágában intézkedni”, a községi képviselő-testület által hozott határozatok végrehajtásáért is együttesen feleltek. A bíró és a jegyző külön-külön is rendelkezhetett a segéd-, kezelő- és szolgaszemélyzettel. Igen fontos feladata volt az elöljáróságnak a „községi utak, hidak, határdombok, csapások és dűlö utak jó karban tartása” és az észlelt birtokháborítások bejelentése.
Az adminisztráció és a községi közigazgatás mindennapos teendőit a jegyző – mint a képviselő-testület alkalmazottja – látta el. Kezelte a községi irodát, őrizte a község pecsétjét, felelt az anyakönyvek vezetéséért, a könyvelésért, a nyilvántartásokért, a jegyzőkönyvek és az irattár őrzéséért. Ebből a munkából, az érte járó fizetésből és a jegyzői javadalmi földek hozamából élt, megbízatása idején a jegyzői lakást használta. Közigazgatási szakember volt, a XIX. század végén jegyzői tanfolyamot végzettek közül választotta meg a képviselő-testület. A jegyzői munkakört Kupecz József és Mórocza Lajos után Helmstreit György (1898-ban Halmosra magyarosította német hangzású családnevét) töltötte be 1889-től 1910-ig. 1911-től 1922-ig Horváth József, 1923-től 1933-ig pedig Perl Jenő látta el a vezetőjegyzői feladatokat.
Perl Jenő Zámolyon született 1870-ben, Székesfehérváron érettségizett. Segédjegyzőként kezdte pályáját szülőfalujában, majd Tácon volt vezetőjegyző. Zámolyi jegyzősége idején a vármegyei jegyzőegyesület és számos helyi egyesület elnökévé választották. Megválasztásától, 1896-tól tagja volt Fejér vármegye törvényhatósági bizottságának, 1933-ban vonult nyugalomba. Fia, Perl Ferenc 1945 után lett Zámoly jegyzője, munkáját a képviselő-testület elismerte, hiszen „nagy érdemei voltak az újjáépítésben”.
Csajthay Máté 1899-ben Inotán született, a gimnáziumot Pápán, a jegyzői tanfolyamot Szombathelyen végezte. 1933-tól bevonulásáig szolgálta a községet. A leventeegyesület elnöke, tűzoltóparancsnok és református presbiter volt. Csajthay Máté vezetőjegyző kezdeményezésére épült az új, emeletes községháza a két világháború között. Beltowszky Lajos vezetőjegyzőt a község lakóinak kitelepítésekor szovjet katonák lőtték agyon 1945-ben Kápolnásnyéken.
A község 1898-tól alkalmazott segédjegyzőt. Az első okleveles segédjegyző a későbbi jegyző, Perl Jenő tartalékos honvéd hadnagy volt. 1906-tól tíz éven át Farkas Tivadar, illetve 1922-től az 1940-es évekig Nagy Benedek végezte a segédjegyzői tennivalókat. Takácsi Nagy Benedek gazdatisztként kezdte a pályáját, előbb szőlő- és borgazdasági, majd közigazgatási tanfolyamot végzett. Zámolyon kötött házasságot, a református tanító leányát, Ribiczei Nemes Katalint vette feleségül, 1917-től kapott segédjegyzői megbízatást.
A nagyközségi testület már 1888-ban is foglalkoztatott írnokot, aki a jegyző közvetlen beosztottja volt, képességeihez mérten önálló feladatkörrel. Ugyancsak községi alkalmazottként találkozunk a szülésznő, illetve a halottkém és a dobos vagy másként tizedes nevével. Ez utóbbi 1888-ban rendőri és éjjeliőri feladatokat is teljesített. Ő ellenőrizte a kocsmákat, a háztulajdonosok által kiállított éjjeliőrök éberségét, gondoskodott a községháza tisztaságáról és rendjéről, bejelentette és bekísérte a csavargókat, valamint a rendbontókat. Felügyelete alá tartozott a kisbíró munkájának előírása és ellenőrzése. A kisbírók végezték a kézbesítést és a dobolást. Később a dobos és a kisbíró munkaköre, nyilván az írni-olvasni tudók számának növekedése folytán, összemosódott. Az 1888-ban alkotott szabályrendelet szerint Zámoly nagyközség kertészt is szerződtetett. Szülésznőként Kardos Jánosnét, Szilágyi Katalint, Tormai Máriát, majd 1922-től az 1940-es évekig Varga Istvánnét foglalkoztatták.
A nagyközség éjszakai rendjének felügyeletét a gazdák által kiállított személyek helyett hamarosan a község alkalmazásában álló őrök váltották fel. Őket Zámolyon patrónak nevezték. Igen szigorú emberek lehettek, mert a rosszalkodó gyerekeket is azzal ijesztették, hogy „elvisz a patró”. Ha valaki éjfél után is világított, oda be is kopogtak, hogy nincs-e valami baj. Tatai József éjjeliőrre, aki az 1950-es évekig szolgált, még sokan emlékeznek. Ugyancsak megőrizték az utolsó kisbíró, Dobos Margit emlékét, akinek valódi nevét – Menyhárt Ferencné – kevesen tudták, mindenki ragadványnevén emlegette, hiszen ő még szó szerint dobolva tudatta a híreket.
Az állami postahivatal szolgálatában állt ugyan, mégis a község mindennapi életéhez tartozott a postamester munkája. A perkátai születésű Mészöly Vilma 1907-től négy évtizedig volt postamester Zámolyon. Legendás rend uralkodott a kis hivatalban, pedig a kézbesítő sokáig az a „Schlösször bácsi” volt, aki olvasni sem tudott. Naponta lovas kocsival hozta és vitte Székesfehérvár és Zámoly között, illetve hordta szét a leveleket. A régi postahivatal a katolikus templom oldalával szemben, az Ady Endre utcában, Vilma néni saját házában működött. Csak 1949-ben költözött a mai helyére, a Kossuth utcai Középső iskola mellé. A rendszeres buszközlekedés megindulása előtt a postakocsival néhány fillérért Székesfehérvárra is utazhattak a zámolyiak.
1892-ben alkotta meg a nagyközségi képviselő-testület a szőlőhegy szabályrendeletét. Ez az Öreg- és Új-hegy szőlőbirtokosait „egy erkölcsi testületté” tömörítette, amely a szőlőhegyre vonatkozó ügyeket önállóan intézte. Élén a három évre választott hegyelöljáróság állt, amely az első és második hegybíróval együtt hat tagból alakult. A szőlőkben adódó őrzési és rendfenntartói feladatokat a hegyközség tagjai által évente választott hat hegyőr látta el. A hegyközségi pénztárból a két hegybíró évi nyolc, a hegyőrök évi hatvan forint fizetést kaptak. Szolgálatuk megkezdése előtt mindannyian a járási főszolgabírói hivatalban esküt tettek. A hegyőrök a szolgálatuk alatt esett kárért vagyonukkal feleltek. A hegypénztár a szőlőbirtokosok hegyközségi adóját kezelte: szüreti cédulát csak az kapott, aki előtte a hegyadót befizette. Ezekből az adókból tartották fenn a szőlőhegyek útjait, dűlőit, kútjait és kapuit. A szőlőket gát (árok és sövény) vette körül, védve az állatok kártétele ellen. A szőlőhegyen a szőlőbirtokosok is csak a munkák idején tartózkodhattak.
1886-ban a községi képviselő-testület rendkívüli ülése alkotta meg a község első tűzrendőri szabályrendeletét. Ez az utasítás még csak a tűzveszély megelőzésével foglalkozott. Következő tűzrendészeti szabályrendeletük, az 1893. évi, a tűz oltásakor már számolt az önkéntes testülettel. A felszerelésről a község gondoskodott. Az önkéntes tűzoltó-főparancsnok felelt a község tűzbiztonságáért. Ezt a bizalmi funkciót sokáig maga a jegyző töltötte be. Az önkéntesek havonta elméleti és gyakorlati oktatást kaptak, aratás előtt rendszeresebben gyakorlatoztak. Aratás idején az elöljáróság két lovat tartott állandó készenlétben a felszerelés szállítására.
A Zámolyi Önkéntes Tűzoltóegylet a Fejér Megyei Tűzoltószövetség tagjaként tűnik föl az 1890-es naptárban. Az 1889-ben alakult tűzoltó-egyesület élén főparancsnokként az uradalom intézője, Báró Jenő állt, akit hamarosan a fia követett. 1898-tól szolgálata végéig a parancsnok Halmos György jegyző volt. 1912-ben a működő tagok száma már csak 24 (1894-ben 56-ot jelentettek), de valószínűleg hatékonyabban működtek, szervezetük több szakaszra oszlott, s külön szertárnokot is számon tartottak Böde Ferenc személyében. A parancsnoki tisztet később Perl Jenő jegyző, Moharos Lajos református tanító, majd Csajthay Máté jegyző látta el.
Az önkéntes tűzoltótestület szervezésének idejéből maradt fenn az a ma már adomaként ismert történet, amelyet Böde Ferenc elmondása alapján idézünk. Böde Ferenc nősülése előtt tizenöt évig Boszniában huszárként szolgált, s ott ezredkürtös volt. Így hazatérése után a zámolyi tűzoltózenekarnak és a tűzoltó-egyesületnek is tagja lett, majd 1912-től tíz évig szertárosaként működött. „Azelőtt tűz esetén a szomszédság, az utcabeliek, a falu lakossága fogott vödröt, létrát, tűzoltókapacsot, és szaladt az égő házhoz segíteni a tűz megfékezésében. Aztán jött az országos rendelkezés, hogy Zámolyon is meg kell szervezni az önkéntes tűzoltóságot. Összehívták a falugyűlést, ahol az elöljáróság közölte, hogy a községi önkéntes tűzoltó-egyesület felállítására pótadót fognak kivetni. Nem tetszett az újabb adó a megjelenteknek. Rögtön fel is kiáltott valaki: – Nem kell nekünk tűzoltóság! Eloltjuk mi a tüzet, csak legyen!”
Az 1891. évi nagy zámolyi tűzvész óráiban bizony volt, de egyedül az emberi erő aligha fékezhette volna meg. Mikor a lángok fellobbantak, éppen hatalmas vihar tombolt a térségben, a szélvész szétszórta a tűzcsóvákat. A vörös kakas a fél Öreg utcát elpusztította. A tűzvész hatása még az 1950-es években is megfigyelhető volt a Kossuth utcán. A katolikus templomtól délre sok volt még a régi, hosszú ház, amelyek megmenekültek a tűztől, ezért nem kellett őket újjáépíteni. Ezek részben máig is megmaradtak.
Tanulva az eseményekből, a századfordulón korszerűsítették a felszerelést. 1903-ban épült a tűzoltószertár a zsinagóga mellett, majd 1924-ben pótszertár az Új utcán. 1957-től motoros fecskendővel oltottak. Az új szertárat 1968-ban adták át a bikaistálló helyén.
Az önkormányzat kiépülésével párhuzamosan helyi civil szervezetek létrehozására, a társadalom önszerveződésének előmozdítására a kulturális és gazdasági érdekek szolgálatában is történtek kísérletek. A társadalmi-kulturális egyesületek közül a Zámolyi Olvasókörről kapunk hírt 1875-ből. Az Egyesült Ipartársulatot 1873-ban jegyezték be, ennek megszervezéséhez azonban nem volt szükség önálló kezdeményezésre, hiszen a céhek 1872. évi megszűnése után kialakult rend szerint az ipartársulatok tömörítették az iparosokat. A társulat a tagok ínségbeli segélyezésére és a hazai ipar támogatására vállalkozott. Alaptőkéje a feloszlatott takács- és fazekascéh megmaradt vagyonából és a tagdíjakból állt, a céhektől a szervezetre két zászló és két céhláda maradt. Az alapszabályt a megszűnt céhek vezetői írták alá: Szalay Ferenc a takácsok és Kardinál Ferenc a fazekasok részéről. A Zámolyi Ipartársulat, később Vegyes Ipartársulat néven bejegyzett szervezet élén Moór Mihály, Barna István, Haáz József, Vörösmarty Imre, majd Major István állt.
1894-ben Kontra Imre vezetésével alakult meg a Zámolyi Segélyegylet mint szövetkezet. Működéséről továbbiakat nem tudunk, valószínűleg a református egyház céljait szolgálta, mivel utóbb a mindenkori református lelkész vezette. Elképzelhető, hogy a takarékmagtárat is ez a szervezet működtette.
A Zámolyi Segélyegylet népkönyvtári egyesülete 1899. február 1-jén Kontra Imre elnökletével fogalmazta meg alapszabályát. Az alapítók leszögezték, hogy a könyvtárat a tagok és a faluban lakó megbízható személyek használhatják. A népkönyvtár fenntartására hozták létre a Fejér-Zámolyi Társaskört 1905. április 16-án, melynek titkárává Nagy Jánost, elnökévé Csinos Jánost választották. A kör célja – megfogalmazásuk szerint – „a közművelődés fejlesztése, a hazai nyelv művelése, a társalgás és társadalmi élet elő mozdítása.” A találkozások, társalgás, étkezések, s „egyébb az illem szigorú korlátai között maradó szórakozás” alkalmával a tagok politikai és szépirodalmi szaklapokat, illetve könyveket használhattak. A résztvevők javaslatára felolvasásokat és előadásokat szerveztek.
A reformátusok vezette segélyegylet mintájára a katolikusok 1906-ban hitelszövetkezetet hoztak létre, mely az országos központi hitelszövetkezet fiókszervezete lett. Elnöke Ódor István, könyvelője Csinos János katolikus tanító volt, utóbbi felelőtlen magatartásával a társaságot csődbe vitte.
1922-ben szervezték meg községi segítséggel a Hangya Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezetet. Első elnöke a jegyző, Horváth József, könyvelője évtizedekig Moharos Lajos református tanító volt. A Hangya nagy tudású és nagy hatású elnökévé 1925-ben Gulyás Kornél református lelkészt választották. A pénztárnoki teendőket sokáig Veszeli Miksa látta el, üzletvezetőnek Tóth Istvánt, majd Hoffman Ferencet nevezték ki.
A gazdakört 1937-ben 44 gazda alakította meg. A község mezőgazdaságának felvirágoztatása érdekében – az alapító jegyzőkönyv szerint – a kör „az érdekelt községi gazdákkal a kívánalomhoz mérten szövetkezeteket alakít, a gazdasági termékek közös eladását és a gazdasági szükségletek közös beszerzését szervezi”.
A Polgári Lövészegyletet 1935. október 11-én hívták életre. Elnökévé Csajthay Máté vezetőjegyzőt, alelnökévé a két lelkészt, Szabó Józsefet és Gulyás Kornélt, ügyvezető elnökké Pintér Jenő főintézőt, titkárává Sumbszky Lajos kántortanítót, háznaggyá ifjabb Schmid Alajos mészárost választották. A vezetőségben a faluban lakó három vitéz, Kalmár Gusztáv, Lukács Pál és Huszár Gábor is helyet kapott. Az egylet orvosa Osztheimer Géza OTI-orvos volt.
1938 februárjában alakították meg a Zámolyi Iparoskört. A 22 tag az iparoskör elnökévé Pintér József cipészt, jegyzőjévé ifjabb Csörgei János kőművest, pénztárnokká ifjabb Schmid Alajos mészárost, könyvtárossá idősebb Csörgei János kőművest, háznaggyá Somogyi Pál csizmadiát választották. Az Iparoskör „székházául” a Tóth-féle kocsmát jelölték ki. A zámolyi vadásztársaság alakuló közgyűlését 1945. december 4-én tartották, elnökké Cs. Simon Jánost, vadászmesterré Reiter Lászlót választották.
A helyi társadalom önszerveződésének lendülete a második világháborút követően egy csapásra véget ért. 1948 nyarától a kommunista párt sorra hozta létre a gazdákat, az újbirtokosokat, az ifjúságot és az asszonyokat tömörítő szervezeteket. Változásokra 1990 tavaszától, a rendszerváltoztatás kezdetétől adódott csak lehetőség.

Az 1930-as évek második felében épült községháza

Az önkéntes tűzoltó-egyesület (1969). Balról jobbra: Menyhárt Ferenc, Hermán János, Tamás János, Kalmár István, Nagy P. János, Németh János, Möntör József, Katona János

Zámolyi műkedvelő színjátszók (1930-as évek eleje)

A Vén bakancsos és fia, a huszár című darab szereplőgárdája (1938). Az ülő sorban balról a negyedik Kaufler Béla borbélymester, a színmű betanítója

A szép Ilonka című énekes színdarab az óvodások előadásában a majálison: Hermán Irén és Lukács László (1956)

A leventeversenyen első díjat nyert Ujvári József társa nyakában (1941)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me