B6-vitamin, piridoxin:

Full text search

B6-vitamin, piridoxin:
B-vitamin-hiányos állatokon kifejlődő bőrelváltozásokat 1934-ben sikerült egy anyaggal megakadályozni, melyet B6-vitaminnak neveztek el. Kémiailag piridoxin, de a belőle keletkező piridoxamin, ill. piridoxál is éppolyan hatásos, ezért van, aki a piridoxint e vitaminféleség provitaminjának tartja. A szervezetben foszforizálódik, és az aminosav-lebontásban részt vevő enzimek koenzimjeként szerepel, azok aminocsoportjainak átépítésében fontos.
Izolált hiánya ritkán, legtöbbször a B-vitamincsoport többi tagjának hiányával együtt okoz tüneteket. A triptofán-niacin átalakulást gátolja, ez magyarázza meg állatkísérletekben B6-vitaminra fellépő pellagrát. Néhány anyag a B6-vitamin antivitaminjaként szerepel. így pl. a tuberkulózis kezelésében régebben alkalmazott izonikotinsav-hidrazid, valamint a penicillin és egyes származékainak alkalmazása szükségessé teszi a B6-vitamin pótlását. Önkénteseken végzett megfigyelések alapján leírták, hogy hiányában bőrártalmak, ingerlékenység, kedélyállapot-zavarok, vérszegénység léphet fel, az idegrendszeri tünetek gyermekeken görcsökben, merevségben nyilvánulhatnak meg.
Nem kellően magyarázott hányáscsillapító hatása, ezt a gyógyszeres kezelésben is használják. Napi szükséglet kb. 2 mg, terhességben és a szoptatás alatt 2,5–3 mg. Raktárai 2–6 hétre elegendők, hús, máj, bab, gabonafélék maghéja, egyes déligyümölcsök (banán), tojás tartalmazzák nagy mennyiségben. A konyhatechnika (főzés, sütés stb.) 40–70% veszteségét idézheti elő.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me