D-vitamin:

Full text search

D-vitamin:
gyűjtőnév, több hasonló alapszerkezetű, bár kémiailag különböző, azonos biológiai hatású vegyületet jelölnek vele. A szó szoros értelmében nem vitamin, hiszen a táplálék végső formájában nem tartalmazza, a korábban annak tartott D-vitaminszerű anyagok egy, a szervezetben keletkező, valójában hormonszerű anyagnak kémiailag az 1,25-dihidroxi-kolekalciferolnak (kalcitriol) előanyagai. A kalcitriol több lépcsőben növényi, illetve állati eredetű szteránvázas vegyületekből képződik. A növényi ergoszterinből ultraibolya sugárzás hatására ergokalciferol (régebben: D2-vitamin), az állati eredetű (az emberben is mindig megtalálható) 7-dehidro-koleszterinből – ultraibolya sugárzás energiájából – a kolekalciferol (régebben: D3-vitamin) jön létre, mindkettő az emberi májban – egy hidroxil-csoport felvételével 25-hidroxi-kolekalciferollá alakul, majd a vesében – újabb hidroxilgyök beépülése után – alakul ki a valóban hatásos kalcitriol.
Az elmondottakból kitűnik, hogy normális, átlagos vegyes étrenden kellő napfény esetén vagy kvarcolás mellett a szervezet saját maga képes előállítani azokat az előanyagokat, melyekből az aktív termék képződhet. Gyermekek vitaminszükséglete a növekedés időszakában nagyobb, a csecsemő – az anya-, ill. tehéntej viszonylag csekély D-vitamin-tartalma miatt – provitaminellátása is szegény, ezért ilyenkor szükséges a D-vitamin pótlása gyógyszerkészítményekkel.
A D-vitamin adagolásának előírása kizárólag az orvos feladata. Túladagolása súlyos következményekkel járó hipervitaminózist okozhat, ezért az orvos az adagolás elrendelésekor mérlegeli az átlagos szükségletet, az esetleg D-vitaminnal dúsított egyéb tápanyagokkal (csecsemőtápszerek, kombinált vitaminkészítmények, dúsított tejtermékek, ill. zsiradékok) bevitt mennyiségét, az egyéni tűrőképességet stb. és ennek ismeretében szabja meg a dózist.
A kalcitriol – más hormonokkal együtt – a szervezet kalciumforgalmát szabályozza, elősegíti a bélből történő kalciumfelszívódást, befolyásolja a vér és a csontok kalciumtartalmát.
A D-vitamin hiánybetegsége az angolkór, felnőttben csontlágyulás (oszteomalácia). A csontok elmésztelenedéséhez, lágyulásához, alaki deformitásokhoz vezet, növekedési zavarokkal együtt. Gazdag és régebben gyógyításban is használt D-vitamin-forrás a különböző csontos halak mája („csukamájolaj”), tartalmazza a tej, tojás, vaj. Utóbbiak D-vitamin-tartalma nagymértékben függ a forrásul szolgáló háziállat napfény- és előanyag-ellátottságától, így igen változó lehet.
A D-hipervitaminózis gyakorlatilag csak gyógyszerkészítmények túladagolása miatt jön létre, fokozott vérbeli kalciumszinttel, csontokból történő fokozott kalcium-kiáramlással jár, és rendellenes helyen (vese, erek) kalciumsók lerakódására vezet, ami az illető szerv működését súlyosan károsítja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me