gyógyfürdő:

Full text search

gyógyfürdő:
a fürdőzés a gyógyítás legrégibb gyógykezelési eszköze. Már a görög Hippokratész a fürdők hasznos és káros hatásairól ír tanulmányaiban. Már a római birodalom orvosai – Celsus, Galenus – is fürdőkezeléseket javasoltak egyes megbetegedések gyógykezelésében.
A fürdőkezeléseket ma már csak olyan 25 °C-nál magasabb hőmérsékletű és meghatározott ásványisó-tartalmú vizekben végzik, amelyeknek gyógyító hatása orvosi vizsgálatokkal igazolt. 1–2 fürdőkezeléstől tartós eredményt nem lehet várni, csak a kúraszerűen végzett 15–20 fürdőkezelés nyújt kedvező hatást. Nemcsak mozgásszervi megbetegedések kezelésében, hanem egyes belgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, bőrgyógyászati megbetegedések gyógykezelésére is jó hatásúan használják a fürdőkezeléseket, iszappakolásokat. Pl. a jódos-brómos gyógyvizek a pajzsmirigyek működését befolyásolják. A szénsavas termálvizek a keringési elégtelenségek, szívbetegségek hasznos kezelési eszközei. A méh körüli gyulladások, petefészek-gyulladások balneoterápiás kezelése régóta polgárjogot nyert. Bőrgyógyászati vonatkozásban a pikkelysömör (pszoriázis) kénes fürdővel való kezelése sokak által kedvelt fizioterápiás beavatkozás. A gyógyfürdő-kezeléseket ma már más fizioterápiás beavatkozásokkal is kiegészítik. A korszerű fizioterápia komplex kezelést nyújt.
A fürdőkúra a szervezetet igénybe veszi, és a 4-5. napon a kúra hatására fürdőreakció lép fel. Ha a fürdőkúrát nem megfelelően alkalmazzák, vagy a beteg szervezete a beavatkozások hatását nem jól tűri, fürdőfáradtság lép fel, mely a fürdőkezelés tovább folytatását nem teszi lehetővé. Az egyes fürdőkezelések időtartama a beteg tűrőképességétől függően 15–40 perc. Sem éhgyomorral, sem teli gyomorral nem tanácsos fürdőbe menni. Különösen idős és gyengébb egészségi állapotban levőknél helyes, ha a fürdőkezelés után 1/2 órát pihennek.
Nagyon fontos, hogy a fürdőkezelés előtt az orvos mérlegelje a kúra várható hatását, a beteg tűrőképességének mértékét. Feltétlenül be kell tartani az orvos által megszabott fürdési időt. Sokan lebecsülik a fürdőkezelések ellenjavallatait, pedig ennek mellőzése komoly következményekkel járhat. A fürdőkezelés elégtelen szívműködés esetében egyértelműen ellenjavallt. Szívizominfarktus után 6–8 hónapig nem jöhet szóba a fürdőkúra. Ha szívbetegség zajlott le, inkább csak szénsavas fürdő végezhető, vagy félfürdő jöhet szóba, mely a mellkasi légzést nem csökkenti.
Bár a meleg fürdő a vérnyomást kb. 30 Hgmm-rel is csökkenti, a magasabb hőmérsékleti hatás olyan vérnyomás-emelkedést eredményezhet, melynek komoly következményei lehetnek.
Idős betegeknél inkább csak fél- és részfürdőket célszerű előírni. A vese-, máj- és cukorbetegség, működési zavar szintén ellenjavallatot képez. Eszméletvesztéssel járó megbetegedéseknél vagy ha daganatos megbetegedés miatt kezelték a beteget, a fürdőkúra szintén tiltott. Heveny ízületi megbetegedés, lázas és fertőző betegség, fekélyek, sebek jelenléte, a terhesség szintén nem teszi lehetővé a fürdőkezeléseket.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me