Orvosképzés, szakképzés, szolgálatok

Full text search

Orvosképzés, szakképzés, szolgálatok
A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény, valamint annak 1996. évi módosítása értelmében az orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzés, illetve az orvostudományi (egészségtudományi) egyetemek felügyeletét a művelődési és közoktatási miniszter látja el. Ugyanezen törvény 16. §-a kimondja, hogy az egészségügyi felsőoktatási intézmények a vonatkozó jogszabályok és finanszírozási feltételek mellett részt vesznek az egészségügyi feladatok ellátásában, az ágazati kutató-fejlesztő tevékenységben, valamint a szakképzésben és továbbképzésben. A fentiek tekintetében a szakmai felügyeletet a népjóléti miniszter gyakorolja, a finanszírozást a Népjóléti Minisztérium, illetve az Egészségbiztosítási Alap biztosítja. A törvénymódosítás értelmezése alapján a szakorvos-, szakfogorvos-, szakgyógyszerészképzés nem tartozik a felsőoktatási törvény hatálya alá, és annak felügyeletét a 6/1993. NM rendelet (amely a 9/1978. EüM rendelet többször módosított változata) értelmében a Népjóléti Minisztérium felügyeli. 1998-ban egy koncepciójában is új szakképzési jogszabály kiadása várható.
A Népjóléti Minisztérium még 1996-ban, az egészségügy modernizációs programjának keretében elkészítette az orvosokra vonatkozó munkaerő-fejlesztési prognózisát, amely szerint ahhoz, hogy 2025-re az orvosok száma 27 000 körül stabilizálódjon, a hazai hallgatók számára évente kiadott diplomák száma nem haladhatja meg a 700-at. A népjóléti tárca által javasolt felvételi keretszámok a fenti prognózist figyelembe veszik.
Az orvostudományi egyetemek első évfolyamára felvett hallgatók számát az 1. sz. táblázat mutatja. Ebben a számban benne foglaltatik a hazai egyetemeken magyar és idegen nyelven tanuló külföldi hallgatók száma is, amely a felvettek számának mintegy 25 százaléka. Az 1996/97. tanévre felvett orvostanhallgatók száma változatlan számú külföldi hallgató felvétele mellett 740 volt. Évek óta változatlan nagyságrendű a felvett fogorvos hallgatók száma. A gyógyszerészeti karokon a túljelentkezés az elmúlt években többszörösére emelkedett, feltehetően a patika-privatizáció hatására.
A négy orvostudományi egyetemen tanuló orvos, fogorvos és gyógyszerész hallgatók számát a 2. sz. táblázat mutatja. Itt is fel kell hívni a figyelmet, hogy az adatok a magyar és külföldi állampolgárságú hallgatók együttes számára vonatkozik. Látható, hogy az orvostanhallgatók számának kismértékű csökkenése mellett a fogorvos hallgatók száma és a gyógyszerészhallgatói létszám változatlan.
A 3. sz. táblázat az orvostudományi egyetemek által kiállított diplomák számát mutatja, ugyancsak beleszámítva a külföldi állampolgárságú hallgatóknak kiadott okleveleket is. Mint a táblázatból látható, az elmúlt négy évben az orvostudományi egyetemeken végzett hallgatók számában lényeges változás nem volt.
A még fennálló rendelkezések szerint a szakorvos-, szakfogorvos- és szakgyógyszerészképzést a Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem (HIETE) irányítja, szervezi és ellenőrzi. Ennek megfelelően a szakképzésre történő jelentkezés is itt történik.
A szakvizsgáztatást és a szakorvosi, szakfogorvosi, szakgyógyszerészi oklevelek kiadását a Népjóléti Minisztérium felügyelete alatt működő Országos Szakképesítő Bizottság (OSZB) adja ki. A 4. sz. táblázat az évente kiadott oklevelek számát mutatja. Az 5. sz. táblázat az évente kiadott szakorvosi oklevelek számát demonstrálja alap- és ráépített szakmák szerint, beleértve a külföldön szerzett és honosított szakorvosi okleveleket is. A szakmai bontásban feltűnő, hogy 1995-től a háziorvostanból kiadott szakképesítések száma jelentősen megugrott. Ez abból adódik, hogy a 7/1993. NM rendeletben előírt háziorvostani szakképesítés első jelentkezői 1995-ben vizsgáztak először. A 6. sz. táblázaton a szakgyógyszerészképzés adatait tüntetjük fel.
A szakképzésről szóló miniszteri rendelet az orvosok, fogorvosok számára ötévenként írja elő a kötelező továbbképzéseken való részvételt. A Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem által szervezett folyamatos továbbképzési tanfolyamokon évente 5-6 ezer orvos, fogorvos és gyógyszerész vesz részt. Mivel ez az oktatási forma statisztikailag nem regisztrált, a 7. sz. táblázat példaként mutatja be az 1996/97. években a fenti egyetem által tartott továbbképző kurzusok néhány adatát. A szakképzés és a kötelező továbbképzés a résztvevők számára térítésmentes, és annak költségeit a Népjóléti Minisztérium finanszírozza.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me