Tüzérfegyverek

Full text search

Tüzérfegyverek
A táblázatok (összhangban az európai hagyományos haderő- és fegyverzet-csökkentési koncepciókkal) csak a 100 mm-es űrméret feletti tüzérfegyvereket ismertetik. Megállapítható, hogy a tüzérfegyverek a bemutatott haditechnikai eszközcsoportok közül a legöregebbek.
Ez az oka annak, hogy az arányokat tekintve itt a legnagyobb az Egyesült Államokban készült eszközök állománya, igaz, hogy ezek mindegyike több évtizedes konstrukció. Az amerikai önjáró lövegek az összes európai NATO-országban rendszerben állnak.
Az amerikai lövegeken kívül saját maga számára készít nagy kaliberű ágyúkat, tarackokat Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, sőt még Törökország is. Nemzetközi együttműködésben Nagy-Britannia, Németország és Olaszország gyárt vontatott tarackágyút is.
A nagy kaliberű amerikai rakéta-sorozatvetőket hét európai NATO-ország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Törökország tartja szolgálatban. Ezenkívül csak Németország és Spanyolország fejlesztett ki az amerikaiaknál kisebb kaliberű típust saját hadserege számára.
A bemutatott haditechnikai eszközcsoportok közül az irányított páncéltörő rakéták típusválasztéka a legkisebb, s mivel a fegyverek mindegyik európai NATO-országban rendszerben állnak, ezért ezeknek a legnagyobb az egységesítési aránya.
Így a különféle indítóberendezésekről bevethető amerikai TOW típust tíz európai NATO-ország, míg a könnyű, állványról indítható francia Milan típust kilenc ország hadserege tartja rendszerben. E két típuson kívül csak a német–francia fejlesztésű HOT és egy új francia konstrukció, az Eryx figyelemre méltó.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me