Katonai hivatalok és szervezetek

Full text search

Katonai hivatalok és szervezetek
A fentiekben ismertetett parancsnoki szervezet mellett a Katonai Bizottság és/vagy a NATO-főparancsnokságok alárendeltségébe tartozik néhány katonai hivatal, valamint kutató és kiképző intézmény. Ide tartoznak a következő szervezetek:
Az Űrkutatási és Fejlesztési Tanácsadó Csoport (AGARD), amelyet 1952-ben hoztak létre és katonai hivatalként 1966-ban helyeztek a Katonai Bizottság irányítása alá. Feladata, hogy elősegítse és javítsa az űrkutatással kapcsolatos információk cseréjét a NATO-tagállamok között. Az AGARD tudományos és műszaki tanácsokat és segítséget nyújt a NATO Katonai Bizottságának az űrkutatás és fejlesztés terén, különös tekintettel a katonai alkalmazásra. A csoport székhelye Párizsban van.
A Katonai Szabványosítási Hivatal (MAS) a NATO szabványosításért felelős legfőbb katonai hivatala. 1951-ben hozták létre azzal a céllal, hogy elősegítse a tagállamok között a hadműveletek, eljárások és anyagok szabványosítását, s így lehetővé tegye a NATO-erők lehető leghatékonyabb, közös működését. A nemzetközi műszaki szakértőcsoportok és a MAS közötti együttműködést a NATO Szabványosítási Csoportján keresztül szervezik meg, egyidejűleg kapcsolatot tartva a NATO Nemzetközi Titkárságával és a Nemzetközi Katonai Vezérkarral. 1970 januárjában a Katonai Szabványosítási Hivatal székhelyét a NAOT brüsszeli központjába helyezték.
A NATO Elektronikai Hadviselés Tanácsadó Bizottságát (NEWAC) 1966-ban állították fel, hogy támogassa a Katonai Bizottságot, a NATO-főparancsnokságokat és tagállamokat azáltal, hogy olyan speciális többnemzetiségű szervezetként működik, amely a három haderőnem bázisán előmozdítja a hatékony elektronikai hadviselési képesség kifejlesztését. A bizottság figyelemmel kíséri az egyes országokban és az integrált katonai parancsnoki szervezetben a NATO elektronikai hadviselési képességének javítása érdekében hozott intézkedések végrehajtásában elért eredményeket. A NEWAC a NATO-országok és a főparancsnokságok képviselőiből áll. Elnöke és titkára a Nemzetközi Katonai Vezérkar (IMS) Hadműveleti Főosztályának állandó állományába tartozik.
A NATO Kiképzési Csoport (NTG) felelős a NATO-n belül a kiképzés többnemzetiségű alapon történő megszervezéséért. A csoport célja, hogy javítsa és bővítse a tagországok között létrehozott kiképzési formákat, valamint kezdeményezéseket tegyen a többnemzetiségű kiképzés megszervezésére. Az NTG a NATO Katonai Bizottságának tesz jelentést.
A NATO Katonai Egészségügyi Szolgálatai Vezetőinek Bizottsága (COMEDS) az a testület, amelyet korábban EUROMED-nek neveztek, és része volt az 1993 végén feloszlatott Eurocsoportnak; bizottságként 1994 januárjában alakult meg a NATO Katonai Bizottságának felügyelete alatt. A tagországok legmagasabb szintű katonai egészségügyi szervei alkotják, és központi szerepet tölt be ezen a területen folyó fejlesztésben és koordinációban, valamint tanácsot nyújt a Katonai Bizottságnak.
A Katonai Bizottság Meteorológiai Csoportjának (MCMG) feladata, hogy tanácsot adjon a Katonai Bizottságnak a NATO-t érintő meteorológiai ügyekben és megtegye a megfelelő ajánlásokat. A csoport a Katonai Bizottság koordináló szerveként működik a NATO-n belül a katonai meteorológiával kapcsolatos minden politikai, eljárási és technikai témában.
A Katonai Távközlési és Információs Rendszerek Hivatalai – műszaki szaktanácsot adnak a Katonai Bizottságnak a tevékenységi körébe tartozó katonai ügyekben. Ezek a hivatalok a következők:
– a Szövetséges Összeköttetési és Számítógép-biztonsági Hivatal (ACCSA);
– Szövetséges Távolsági Vonalak Hivatala (ALLA);
– Szövetséges Rádiófrekvencia Hivatal (ARFA);
– Szövetséges Harcászati Távközlési Hivatal (ATCA);
– Szövetséges Adattovábbító Rendszerek Kölcsönös Működtetését (interoperabilitását) Biztosító Hivatal (ADSIA);
– Szövetséges Haditengerészeti Hírközlési Hivatal (ANCA).
Ezen hivatalok állandó állománya – a londoni központú Tengerészeti Hírközlési Hivatal kivételével – a NATO Nemzetközi Katonai Vezérkar állományából kerül ki és Brüsszelben működik.
A távközlési és információs rendszerek ügyeiben a Katonai Bizottság ezen kívül tanácsokat kap a NATO Távközlési és Információs Rendszerek Bizottságától (NACISC), amely ugyanakkor az Észak-atlanti Tanácsnak és a Védelmi Bizottságnak tesz jelentést. A NACISC munkájához segítséget nyújt az Összeköttetési Rendszerek Munkacsoportja (CSWG), és az Információs Rendszerek Munkacsoportja (ISWG).
A Szövetséges Hatalmak Európai Legfelsőbb Parancsnokságának Műszaki Központja Hágában van és a szövetséges hatalmak európai főparancsnokának politikai irányítása alá tartozó nemzetközi katonai szervezetként működik. Feladata, hogy tudományos és műszaki tanácsot és segítséget nyújtson a SHAPE-nek, továbbá, hogy kutatást folytasson, tanulmányokat, vizsgálatokat és fejlesztési terveket készítsen és műveleti kísérleteket hajtson végre az európai főparancsnokság számára. Tevékenysége eredetileg a légvédelmi kérdésekre korlátozódott, de 1963-ban kibővült és most az Európai Szövetséges Főparancsnokság hatáskörébe tartozó valamennyi katonai kérdésre kiterjed.
A Műszaki Központ jelenlegi programja elsősorban az európai főparancsnokságot foglalkoztató három fő területre irányul, amelyek a következők: a fegyveres erők képessége és felépítése, beleértve az új fegyverek és technológiák hatásfokát; vezetés és irányítás, beleértve az automatizált adatfeldolgozás bevezetését; összeköttetések, beleértve a koncecpiók kidolgozását, a rendszerfejlesztést és a műveleti támogatást.
A Szövetséges Hatalmak Atlanti-óceáni Legfelsőbb Parancsnokságának Tengeralatti Kutatások Központját (SACLANTCEN) 1959-ben hozták létre az olaszországi La Speziában, majd 1963-ban a NATO hivatalos katonai szervezete lett. A Központ feladata, hogy tudományos és műszaki tanácsot és segítséget nyújtson a SACLANT számára a tengeralattjáró-hadviselés és aknaelhárítás terén. A Központ kutatásokat és korlátozott körben fejlesztést végez (de mérnöki tevékenységet és gyártást nem) a fenti szakterületeken, beleértve az oceanográfiát, a műveleti kutatást és elemzést, a tanácsadó és konzultációs tevékenységet és a feltáró kutatásokat. 1986 júliusában vízre bocsátották La Speziában az Alliance (Szövetség) nevű 3 200 tonnás tengeralatti kutató járművet, az első hajót, amelynek költségeit a SACLANTCEN égisze alatt a NATO-országok közösen fedezték. A hajó 1988 májusától működik rendeltetésszerűen.
A NATO Védelmi Kollégiumát 1951-ben alapították Párizsban, majd 1966-ban áthelyezték Rómába. A Katonai BIzottság irányítása alatt áll, amelyet egy független Tanácsadó Testület segít.
Tanfolyamokat szervez a tagállamok azon katonatisztjei és polgári tisztségviselői részére, akik előreláthatólag kulcspozíciókba kerülnek a NATO-n belül vagy saját nemzeti szervezeteikben. 1991 óta lehetőség nyílik arra is, hogy a NATO Védelmi Kollégiumának tanfolyamain részt vegyenek a Szövetség együttműködő partnereinek tisztjei és polgári tisztségviselői. A Kollégium parancsnoka legalább altábornagy rendfokozatú tábornok, akit hároméves időszakra neveznek ki. Munkájában a parancsnokot olyan tanszék segíti, amely egy polgári személyből, két katonai helyettesből és legalább nyolc tanszéki tanácsadóból áll. A tanfolyamok előadásokat és vitákat, csoportos tanulást és bizottsági munkát foglalnak magukba, az oktatók számára tanulmányutakat szerveznek az Egyesült Államokba, Kanadába és az európai tagországokba. A tanfolyamokon való részvétel követelménye egy szakterületen való jártasság és alapos angol vagy francia nyelvtudás.
A NATO (SHAPE) Iskolája a németországi Oberammergauban működik, és az Atlanti Szövetség katonai és polgári állományának egyik legfontosabb kiképző központja. Eredete 1953-ra nyúlik vissza, amikor az USA szárazföldi erők oberammergaui iskolájának speciális fegyverzeti részlege tanfolyamokat indított a Szövetség katonatisztjei és magas beosztású polgári alkalmazottai részére stratégiai kérdésekről, valamint a hagyományos és nukleáris fegyverekben ezzel összefüggő változásokról. 1966-ban a speciális fegyverzeti részleg a NATO Fegyverzeti Rendszerek osztálya lett és a SACEUR operatív irányítása alatt maradt, ugyanakkor az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának keretében is tevékenységet folytat. A NATO Iskola jelenlegi nevét és alapszabályát 1975-ben kapta. Tanfolyamait folyamatosan felülvizsgálják és korszerűsítik, hogy egyaránt meg tudjon felelni az Európai Szövetséges Parancsnokságban és a NATO egészében végbemenő fejleményeknek.
1953 óta a NATO területéről a szövetséges és nemzeti parancsnokságoktól összesen több mint 50 000 tiszt, tiszthelyettes és polgári személy vett részt az Iskola tanfolyamain. Évente 32 tanfolyamot tartanak mintegy 5 700 hallgatónak, és a tantárgyak között szerepel a fegyverek alkalmazása, a nukleáris, biológiai és vegyi védelem, az elektronikai hadviselés, a vezetés és irányítás, a mozgósítható erők, a többnemzetiségű erők, a békefenntartás, a környezetvédelem, a válságkezelés és a NATO-val kapcsolatos alapvető tájékoztatás.
Az iskola kibővített szerepe megmutatkozik a tantestületben és állományában is. 93 katonai és polgári személyt alkalmaz a következő 14 NATO-ország valamennyi szolgálatától: Belgium, Dánia, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Görögország, Hollandia, Kanada, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország ésTörökország.
Annak biztosítása érdekében, hogy a hallgatók lépést tarthassanak a Szövetség ügyeivel kapcsolatos legfrissebb információkkal, a tantestület tagjai állandó, szoros kapcsolatban állnak a NATO-val, a SHAPE-pel, az Európai Szövetséges Főparancsnoksághoz tartozó parancsnokságokkal, az egyes országok fővárosaival és katonai vezető szerveivel. Az iskolába látogató politikai vezetők, polgári és katonai szakértők rendszeresen tartanak előadásokat a hallgatóknak és a tantestület tagjainak. 1993 óta nem NATO-tagországokból is meghívtak előadókat.
1992 óta több tanfolyamon részvételi lehetőséget nyújtanak Közép- és Kelet-Európa, valamint más EBESZ-ország hallgatói számára. A tanfolyamokat kibővítik és továbbfejlesztik azzal a céllal, hogy javítsák a Szövetség és ezen országok közötti párbeszédet és együttműködést.
Az Iskola a SACEUR operatív irányítása alatt áll. Segítséget és útmutatást kap a SHAPE állományának tagjaiból álló tanácsadó testülettől. Németország és az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága létesítményeket és logisztikai támogatást ad, ám az iskola működési költségeit a hallgatók által fizetett tandíjakból fedezi és lényegében önfenntartó.
NATO Távközlési és Információs Rendszerek (CIS) Iskolája magas szintű képzést ad polgári és katonai személyeknek, akik képzettséget szereznek a NATO távközlési és információs rendszereinek kezelésében és fenntartásában. Az iskola tisztképző és orientációs tanfolyamokat is tart, és az utóbbi időben CIS-tanfolyamokat indított be a NATO együttműködő partnerei számára. Az iskola az olasz légierő kiképző dandárán keresztül – amellyel közös elhelyezést nyert Latinában – támogatást kap az olasz védelmi minisztériumtól. Mindkét NATO parancsnokság kiképző létesítményeként működik és az AFSOUTH-tól kap adminisztratív támogatást. A NATO Távközlési és Információs Rendszerek Működési és Támogató Hivatala (NACOSA) alárendeltségébe tartozik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me