A logisztika NATO-meghatározása:

Full text search

A logisztika NATO-meghatározása:
„Az erők mozgatásának és fenntartásának tervezési és végrehajtási tudománya.” Ide tartozik a tervezés és fejlesztés, a beszerzés, a raktározás, a szállítás, az elosztás, a karbantartás, a személyszállítás, a létesítmények vásárlása, építése és karbantartása, a szolgáltató tevékenység, az orvosi, az egészségügyi ellátás.
A nemzeti haderő logisztikai biztosításának felelőssége általában az érintett nemzetek hatóságainak felelőssége marad. A koordinációért viszont a legfelsőbb parancsnok, valamint a neki alárendelt megfelelő szintű parancsnokok felelősek.
A logisztikai alapelveket és követelményeket a NATO-parancsnokok, az országok vagy főparancsnokságok javasolják, a nemzetek hagyják jóvá egy illetékes bizottságban, a NATO-parancsnokok és törzsek koordinálják és az országok hajtják végre.
A nemzeti és a NATO-hatóságok kollektív felelősséggel bírnak a NATO multinacionális tevékenységeinek logisztikai támogatásáért. Az országoknak egyénileg vagy az együttműködési megállapodások alapján kell gondoskodniuk békében, válsághelyzetben és háborúban a NATO-nak átengedett erőik ellátását célzó logisztikai erőforrásokról.
A hangsúlyt jelentős mértékben az együttes erőfeszítésekre és az együttműködésre fordítják. A legtöbb esetben azonban a tényleges logisztikai erőforrások, legyenek azok akár logisztikai ellátó egységek, lőszerutánpótlás, kőolajtermékek, élelmiszer vagy olyan szolgáltatások, mint a szállítás, nemzeti vagyon marad, nemzeti tulajdonban. A szó szigorú értelmében a NATO „tulajdonában” nincsenek NATO-készletek, utánpótlási anyagok vagy eszközök.
A szövetség új stratégiai koncepcióját az állam- és kormányfők az Észak-atlanti Tanács 1991. november 7–8-i római találkozóján hagyták jóvá. A biztonsági kihívások és kockázatok – amelyekkel a NATO-nak ma szembe kell néznie – más jellegűek, mint amilyenek a múltban jelentkeztek. A NATO összes európai frontjának egyidejű, teljes erővel történő megtámadásának veszélye gyakorlatilag megszűnt, így azután többé nem képezi a szövetséges stratégia fókuszpontját. A múlt súlyos fenyegetésével ellentétben a szövetség biztonsági kockázatai jellegükben többoldalúak és -irányúak maradnak, nehéz azokat ezért előre megjósolni és felbecsülni. A kelet–nyugati konfrontáció megszűnésével Európában nagymértékben csökkent egy nagyobb konfliktus veszélye. Más részről azonban megnőtt az alacsonyabb szintű válságok kockázata, melyek mindegyike gyorsan kialakulhat, és amelyek gyors reagálást igényelnek.
Ezért a NATO lényeges mértékű csökkenést tervezett az aktív haderő szintjein, miközben nagyobb mobilitásra, rugalmasságra és sokoldalúságra törekszik. A NATO katonai potenciáljának a Fő Védelmi Erőkre, a Reagáló Erőkre és a Kiegészítő Erőkre történő átalakítása nagymértékű elmozdulást jelez az új struktúra irányába.
A Fő Védelmi Erők (MDF) fogják alkotni a NATO katonai képességének gerincét. Különböző készültségi szintű, többnemzetiségű és nemzeti alakulatokból tevődnek össze, ideértve néhány, a válságkezelésre bevethető, magas készenléti fokozatú alakulatot is.
A Reagáló Erők viszonylag magas készenléti fokozatú, szárazföldi, légi és tengeri komponensekből állnak, de a NATO rendelkezésére álló katonai erőforrásoknak csak egy kis részét képezik. A Reagáló Erők közé tartoznak egyrészt az Azonnali Reagálású Erők (IRF): kisebb és rugalmasabban reagáló erők (a rendelkezésre álló zászlóalj méretű alegységekből, bevetésre kiválasztott, többnemzetiségű, dandár méretű alakulatok – hasonló méretű légi és tengeri Azonnali Reagálású Erők). Másrészt a Gyorsreagálású Erő (RRF) az Európai Szövetséges Főparancsnokság Gyorsreagálású Hadteste, amely képes négy meghatározott feladatra szervezett többnemzetiségű és nemzeti hadosztályt és dandárt (továbbá hasonló méretű légi és tengeri gyorsreagálású erőt) szétbontakoztatni.
A Kiegészítő Erők olyan fő védelmi vagy békeerőkön kívüli, más európai és észak-amerikai erők, melyeket megerősítésként biztosítanak az elrettentéshez, a válságkezeléshez és a védelemhez való hozzájárulásként.
Az Észak-atlanti Tanács 1992. december 17-én Brüsszelben megerősítette a szövetség felkészültségét az ENSZ békefenntartó tevékenységének támogatására.Tágabb értelemben a békefenntartó tevékenység magában foglalja a megelőző diplomáciát, a konfliktusmegelőző küldetéseket, a béketeremtést, a hagyományos békefenntartást, a humanitárius segélyeket és a menekültek megsegítését. A korábbi békefenntartó tevékenységek növekvő száma, mérete és komplexitása szerte a világon a nemzetközi közösség nagyobb hajlandóságát jelzi a helyi konfliktusok megoldásában, de az ENSZ-nek mind a mai napig jelentős problémát okozott az ilyen tevékenységek támoatása, a személyi állomány és a költségek biztosítása. A szövetség olyan egyedülálló képességekkel és erőforrásokkal rendelkezik, amelyeket elérhetővé lehet tenni békefenntartói és konfliktusmegelőzési erőfeszítések támogatására.
Az új stratégia a NATO-haderők mozgékonyságára és nemzetközi jellegére teszi a hangsúlyt. Ez új logisztikai követelményeket támaszt:
1. Rugalmasság.
2. Stratégiai Mozgékonyság, Közlekedés és Szállítás. A nemzeteknek megfelelő feltételekről kell gondoskodniuk a haderők mozgékonysága, közlekedése és szállítása érdekében.
3. Több nemzetiség.
4. Szabványosítás. A szabványosítás szintje közvetlen hatást fog gyakorolni a NATO-erők harci hatékonyságára, különösen a többnemzetiségű alakulatokéra. Ezért a felszerelések, az anyagi készletek és az eljárási módszerek szabványosítása megsokszorozza az egész logisztikai erőt.
5. Befogadó Nemzeti Támogatás. A Befogadó Nemzeti Támogatás döntő fontosságú a haderők minden típusának/kategóriájának harckészsége szempontjából. A Főbb NATO Parancsnokságok (MNC) igényeit számításba vevő két- és többoldalú megállapodások gondoskodnak az MNC haderői szükséges védelméről, fogadásuk logisztikai és infrastrukturális biztosításáról, szállításáról és alkalmazásáról.
6. Harckészség. A logisztikai elemek a szükséges haditechnikai eszközök, harcbiztosító javak és a háborús fogyó készletek, a hadműveletek biztosításához elegendő szinteken való tartásával járulnak hozzá a harckészséghez.
7. Egészségügyi Biztosítás. Az egészségügyi szolgálatok, a járványmegelőzéssel, a betegek, a sérültek és a sebesültek gyors ellátásával, továbbá azok minél előbbi újra szolgálatba állításával nagyban hozzájárulnak a harckészséghez.
8. NATO Infrastruktúra. A NATO infrastruktúrájának és a nemzetileg biztosított létesítményeknek megfelelőeknek kell lenniük a NATO-haderő kiszolgálására. A fegyveres erők feladatainak meghatározásánál prioritást kell biztosítani az infrastrukturális katonai követelményeknek.
9. Együttműködés. A polgári és ipari erőforrások felhasználásának maximalizálása érdekében létfontosságú a kibővített polgári-katonai együttműködés és koordináció.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me