Az atomsorompó-szerződés

Full text search

Az atomsorompó-szerződés
1968-ban az ENSZ-közgyűlés XXII. ülésszakán fogadták el „a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról” szóló nemzetközi szerződést.
Az atomsorompó-szerződés elnevezéssel ismertté vált megállapodás lényegét a szerződés 1. és 2. cikke tartalmazza.
Az 1. cikk szerint: „A szerződésben részes, nukleáris fegyverrel rendelkező valamennyi állam kötelezi magát, hogy sem közvetlenül, sem közvetve senkinek nem ad át nukleáris fegyvereket vagy egyéb nukleáris robbanószerkezeteket, ill. nem engedi át az ellenőrzést az ilyen fegyverek vagy robbanószerkezetek felett; és hogy semmilyen módon sem segít, bátorít vagy ösztönöz nukleáris fegyverekkel nem rendelkező államot nukleáris fegyver vagy egyéb nukleáris robbanószerkezet előállítására vagy más módon történő megszerzésére, sem pedig az ilyen fegyverek vagy robbanószerkezetek fölötti ellenőrzés megszerzésére.”
A 2. cikk szerint: „A szerződésben részes, nukleáris fegyverrel nem rendelkező valamennyi állam kötelezi magát, hogy sem közvetlenül, sem közvetve senkitől sem fogad el nukleáris fegyvereket vagy egyéb nukleáris robbanószerkezeteket, ill. nem vállalja ilyen fegyverek vagy robbanószerkezetek ellenőrzését; hogy nem állít elő és más módon sem szerez nukleáris fegyvereket vagy egyéb nukleáris robbanószerkezeteket, és hogy nem kér és nem fogad el semmiféle segítséget nukleáris fegyverek vagy más nukleáris robbanószerkezetek előállításához.”
E szerződés a békés célokra történő atomkutatás és a nukleáris anyagok és berendezések ellenőrzésével a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget bízta meg.
Az atomsorompó-szerződés részesei között van 3 atomhatalom (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió), a két nagy katonai szövetségi rendszer, a NATO és a Varsói Szerződés összes tagországa és számos más állam, jelenleg összesen 136 ország. Sok ún. „küszöbállam”, amely rendelkezik az atomfegyver előállításához szükséges tudományos-műszaki ismeretekkel (pl. Argentína, Brazília, India, Pakisztán, Izrael, a Dél-afrikai Köztársaság) különböző okok miatt nem írta alá ezt a megállapodást.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me