EBESZ

Full text search

EBESZ
Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet
angol és francia rövidítése: OSCE
(1994. december 31-ig: Európai BIztonsági és Együttműködési Értekezlet /EBEÉ/)
Székhely: Kärtnerring 5-7, A–1010 Wien
Tel.: (0043) 1-514-360, fax: -514-699
Alapítás: 1975 augusztus 1-jén az EBEÉ Helsinkiben elfogdott Záróokmányával alapította 35 résztvevő állam. Az 1992-es helsinki EBEÉ-utóértekezlet nyomán az Egyesült Nemzetek regionális szervezete lett, új struktúrával és intézményekkel, az 1994-es budapesti utóértekezlet határozata alapján pedig 1995. jan. 1. óta az EBESZ nevet viseli.
Tagok (54): Albánia, Ausztria, Azerbajdzsán, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Fehéroroszország, Finnország, Franciaország, Görögország, Grúzia, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (Szerbia és Montenegro, a közreműködés 1992 óta felfüggesztve), Kanada, Kazahsztán, Kirgizisztán, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Macedónia, Magyarország, Málta, Moldova, Monaco, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Örményország, Portugália, Románia, San Marino, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Tadzsikisztán, Törökország, Türkmenisztán, Ukrajna, az USA, Üzbegisztán és a Vatikán.
Célok: stabilitás és biztonság egész Európában, szoros együttműködés gazdasgi, tudományos, kulturális és környezetvédelmi területen, leszerelési fórum.
Témakörök (“kosarak”) az EBEÉ 1975-ös helsinki záróokmánya szerint:
1. kosár (az okmány magva): az A részben 10 elvet tartalmaz az európai együttélés szabályozására, köztük az erőszakról való lemondást, a határok sérthetetlenségét, a be nem avatkozást, az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartását, a népek egyenjogúságát és önrendelkezési jogát. E kosár B része a bizalomteremtő intézkedéseket (így a hadgyakorlatok bejelentését) tartalmazza, valamint a biztonság és a leszerelés meghatározott aspektusait.
2. kosár ajánlásokat tesz a gazdasági, tudományos és környezetvédelmi együttműködésre.
3. kosár a humanitárius területet (az “emberi dimenziót”) érinti: az emberi kapcsolatok és az információcsere javítását Kelet és Nyugat között.
Az EBEÉ Záróokmánya nem nemzetközi szerződés, a politikai kötelezettségek szabályrendszerével azonban döntő módon előmozdította a kelet-nyugati enyhülést, közeledést és együttműködést (olyan polgári bizottságok jöttek létre, mint a “Charta 77” Közép- és Kelet-Európában, egyházi békemozgalmak az NDK-ban stb.)
Fejlődés: az EBESZ 1973-tól 1989 végéig az egyetlen olyan poiltikai fórum volt, ahol Nyugat és Kelet találkozott. Az utóértekezleteken (1977-78 Belgrád, 1980-83 Madrid, 1989-90 Bécs, 1992 Helsinki, 1994 Budapest) intenzívebbé vált az együttműködés. A Párizsban 1990-ben elfogadott “új Európáért Chartával” megkezdődött – az intézmények megteremtése révén – az EBESZ új szakasza, amelyet tovább épített a Tanács berlini (1991), a prágai (1992), a stockholmi (1992) és a római (1993) ülése, valamint az 1992-es helsinki dokumentum. Az európai hagyományos haderőkről folytatott tárgyalások révén a hagyományos erők leszerelése az EBESZ alkotórészévé vált. Ezzel az EBESZ-folyamat átfogta a kelet-nyugati viszony valamennyi összetevőjét, beleértve az átfogó piacgazdasági reformfolyamatot is. Az 1995. márc. 20-21-én Párizsban tartott összeurópai biztonságpolitikai konferencia elfogadott egy Stabilitási Paktumot („Nyilatkozat a jószomszédi elvek alapjairól, tekintettel a már meglévő szomszédsági és együttműködési szerződésekre, különösképpen a reformállamokra”). A stabilitási paktumot mint a feszültségek megakadályozását célzó megelőző diplomácia eszközét (amely megelőző diplomáciát az EU saját közös külpolitikájának részévé tette) Párizsban – a továbbvitel érdekében – az EBESZ-re ruházták át. A cél továbbra is az, hogy megelőző jelleggel hozzájáruljon a konfliktusok békés megoldásához, mielőtt azok – miként a Balkánon vagy a Kaukázusban történt – megállíthtatlan véres összetűzésekbe torkollnának. A stabilitási paktum fő céljának, vagyis a jószomszédi viszony előmozdításának az érdekében az EU támogatásával számos egyezményt kötöttek, amelyek révén több mint száz egyéni projekt született a regionális, határokon átnyúló együttműködés és a demokratikus struktúrák erősítése érdekében. Ezen szándék előmozdítása érdekében az EU eddig 200 millió ECU-t bocsátott rendelkezésre a közép- és kelet-európai támogatási program (PHARE) keretében. Olyan projektekre, amelyeket most vizsgál meg az EU-bizottság, további 60 millió ECU-t hagytak jóvá. A nemzeti kisebbségi főbiztos, Max van der Stoel (Hollandia) jelenleg 10 államban közvetít a legkülönbözőbb kisebbségi kérdésekben. Lettországban és Észtországban elsősorban az ott élő orosz lakosság státusáról van szó, Szlovákiában és Magyarországon a kölcsönös kisebbségi probléma rendezéséről, Romániában a nagy létszámú magyar, Macedóniában az albán kisebbségről, Ukrajnában a krími tatárok jövőjéről, Kazahsztánban és Kirgizisztánban az etnikumok közötti feszültségekről. A daytoni békemegállapodás nem katonai jellegű előírásainak végrehajtása érdekében az EBESZ-külügyminiszterek 1995. dec. 8-án Budapesten elhatározták: többszáz szakértőt küldenek Bosznia-Hercegovinába, egyebek közt azért, hogy az 1996 őszére tervezett választásokat előkészítsék és felügyeljék, valamint biztosítsák az emberi és kisebbségi jogok betartását.
Fegyverzetellenőrzés, leszerelés és bizalomteremtés EBESZ-keretekben
A hagyományos leszerelés – amivel a helsinki záróokmány még csak marginálisan és korábban elkülönített tárgyalási fórumon foglalkozott – az európai hagyományos haderőkről szóló tárgyalások (CFE) révén az EBESZ alkotórészévé vált. Az európai bizalomteremtő intézkedésekről és leszerelésről tartott stockhomi (1984-86) és bécsi értekezlettel (utóbbi 1989-től, immár azzal az elnevezéssel, hogy bizalom- és biztonságteremtő intézkedésekről folyó tárgyalások), továbbá az európai hagyományos haderőkről szóló bécsi tárgyalásokkal (CFE) 1989-től ez a terület az EBEÉ-folyamat fő vonulatává vált, bizonyos önállósulási tendencia mellett. A bizalom- és biztonságteremtő tárgyalások keretein belül 1992. márc. 4-én a Bécsi Dokumentum’92-vel intézkedéscsomagot írtak alá, a katonai feszültségek elhárítása érdekében (egyebek közt a kölcsönös ellenőrzésről, a manőverek megtekintéséről, a haerőkről szóló információk kicseréléséről). Az 1990. nov. 19-én, a párizsi EBEÉ-csúcson aláírt és 1992. nov. 9-én érvénybe lépett Szerződés az európai hagyományos haderőkről (CFE I-szerződés) első ízben írta elő a hagyományos fegyverek (harckocsik, tüzérség, harci repülőgépek) drasztikus csökkentését az Atlanti-óceán és az Ural között. Egy 1992. júl. 10-i kiegészítő megállapodás (CFE Ia) az egyes szerződő felekre nézve előírta haderejük étszámerejét. 1993 nov. 16-án befejeződött a CFE-szerződés első csökkentési szakasza: összesen 17 200 nehézfegyvert semmisítettek meg vagy alakítottak át polgári célokra, nemzetközi ellenőrzés mellett. Ebből 11 500 esett a Varsói Szerződés volt államaira, 5700 pedig a NATO-államokra. Az 1992-es, 4. helsinki utóértekezlet határozata alapján immár EBESZ-égisz alatt megy végbe, illetve zajlik minden összeurópai leszerelési intézkedés, valamint tárgyalás a további bizalomte-remtő intézkedésekről és konfliktus-megelőzésről. Ugyancsak EBESZ-ernyő alatt folynak a tárgyalások a volt Jugoszlávia területén kialakult konfliktusban közvetlenül vagy közvetve érintett államok között arról a fegyverzetellenőrzésről, illetve leszerelésről, amit az 1995. novemberi-decemberi dayton/párizsi békemegállapodás ír elő. Az első találkozó a Bonn melletti Petersbergben volt, 1995. december 18-án. A tárgyalásokat Bécsben folytatták, és 1996. június 12-én Boszniva-Hercegovina, Horvátország és a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság aláírta a fegyverzetellenőrzési megállapodást a volt Jugoszlávia területére nézve.
ÁLLAM- ÉS KORMÁNYFŐK
CSÚCSTALÁLKOZÓJA
kétévente
utóértekezlet
különtanácskozások,
szakértői találkozók,
szemináriumok
 
 
rendszertelenül, időközönként
PARLAMENTI GYŰLÉS
(TITKÁRSÁG: KOPPENHÁGA)
MINISZTERI TANÁCS
évente egyszer
gazdasági fórum
 
 
 
LEGFELSŐ TANÁCS (PRÁGA)
ÁLLANDÓ TANÁCS (BÉCS)
legalább három havonta
 
EGYEZTETŐ ÉS DÖNTŐBÍRÓSÁG (GENF)
FŐTITKÁRSÁG (BÉCS)
állandó intézmények
titkárság
(Prága)
Biztonsági
fórum
(Bécs)
konfliktus-
megelőző
központ
(Bécs)
demokratikus
intézmények és emberi jogok hivatala
(Varsó)
nemzeti kisebbségi
főmegbízott
(Hága)
 

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me