Párhuzamos történet IV.

Full text search

Párhuzamos történet IV.
Szembenállás és együttműködés a leszerelésben – Amerikai-szovjet mérvadó szerep – Globális fegyverzet- és fegyverkezés-korlátozási megállapodások – Amerikai-szovjet (orosz) atomleszerelési szerződések – Moszkva és Washington a “véletlen háború” ellen – A hagyományos fegyverzet és fegyveres erők csökkentése Európában – Ellenőrzött katonai tevékenység békeidőben – Négy atomfegyvermentes övezet
Hadigazdasági optimalizálással felér az a mód, ahogy az Egyesült Államok és a Szovjetnió, a NATO és a Varsói Szerződés Szervezete négy és fél, illetve három és fél évtizeden keresztül alkalmazta a szembenállás eszköztárában a diplomáciai és katonapolitikai, a gazdasági és ideológiai eszközöket, a fegyverkezést és a fegyverkezésre kényszerítést, de a fegyverzetellenőrzésben, a leszerelési és fegyverzetkorlátozási alkudozásban rejlő lehetőségeket is.
A fegyverzetcsökkentésben mindkét tábor korán megtalálta az egyoldalú katonai előny- és fölényszerzés útjait ugyanúgy, mint a katonai ráfordításokkal való takarékoskodás ártatlannak tűnő eszközeit. Egyaránt hivatkoztak arra, hogy a leszerelés az államok alapvető nemzeti és nemzetközi érdekeit szolgálja, hogy a nemzetközi erőviszonyok befolyásolásának legtetszetősebb formája. Amit Washingtonban mondtak, hogy tudniillik “a Szovjetunió vasöklöt rejt a békés javaslatok bársonykesztyűje alatt”, az az ellenkező irányban éppen úgy érvényes volt. Az is előfordult persze, hogy a felek némelyike “a tárgyalásokra is fegyverkezett”, vagy hogy a hangoztatott együttműködési szándék nem mindig volt a legtisztességesebb.
Tény, hogy négy évtizeddel ezelőtt a Szovjetunió és az Egyesült Államok terjesztett elő – részben közös – javaslatot az általános és teljes leszerelésre, s hogy alapvetően kelet-nyugati együttműködésnek köszönhetően az emberiség ma már három tucat fegyverzetszabályozási, fegyverzetcsökkentési, leszerelési megállapodással büszkélkedhet, hogy két- és többoldalú politikai kötelezettség-vállalások segítik az államok közötti bizalom és biztonság erősödését, végül, hogy a leszerelési tárgyalófórumok napirendje ma is túltelített.
A leszerelés ügyét a Hitler-ellenes koalíció vezető hatalmai már a második világháború alatt felkarolták. Az 1941. augusztus 14-én közzétett Atlanti Charta már gykaorlati rendszabályokat szorgalmazott, amelyek a fegyverkezés nyomasztó terhein enyhítenének. A Szovjetunió egyetértett az Atlanti Charta alapelveivel, s jelezte, hogy miközben radikális megoldásra törekszik a háborúban, harcol az egyetemes leszerelésért.
Az 1943. október 30-i moszkvai amerikai-szovjet-brit külügyminiszteri találkozón a három állam együttműködést fogadott “a fegyverkezés szabályozására vonatkozó megvalósítható, átfogó megállapodás elérése céljából”.
Míg az ENSZ 1945-ös Alapokmánya elmulasztotta követelni a tömegpusztító fegyverek, egyebek között az atomfegyver betiltását és megsemmisítését, a világszervezet testületei a vezető katonai hatalmak kezdeményezésére számtalan leszerelési kezdeményezést tárgyaltak. Az Atomenergia Bizottság 1946. június 14-i ülésén javasolta Bernard Baruch, az Egyesült Államok képviselője egy olyan nemzetközi szerv létrehozását, amely az atomenergia felhasználását ellenőrizte volna. Ugyanebben a bizottságban élt ellenjavaslataival a szovjet küldött, Andrej Gromiko.
Az ENSZ-Közgyűlés által 1952-ben életre hívott Leszerelési Bizottság a tényleges munka végzésére öttagú albizottságot alakított, amelyben négy NATO-állam – az Egyesült Államok, Franciaország, Kanada és Nagy-Britannia – és a Szovjetnió vett részt. 1958-ban az atomrobbantások észlelésének módszereiről és a meglepetésszerű támadás megelőzéséről már olyan testületek tárgyaltak, amelyekben a NATO és a Varsói Szerződés Szervezete paritásos alapon, 4-4, illetve 5-5 tagállamát képviseltette. Hasonlóan paritásos felépítésű volt az 1959-ben létrehozott tízhatalmi leszerelési bizottság, amelynek munkájába azután 1961-ben nyolc el nem kötelezett országot is bevontak. Egyszerre történt 1974-ben az NDK és az NSZK bevonása, de bármilyen bővítés következett is, megmaradt a Genfben működő egyetlen állandó leszerelési tárgyalószervben az amerikai-szovjet társelnöki intézmény még majdnem negyed századon keresztül.
1969-ben előzetes konzultációk, majd 1970-ben érdemi tárgyalások kezdődtek a hadászati fegyverrendszerek korlátozásáról az Egyesült Államok és a Szovjetunió között.
Európa 1973-ban kapott önálló leszerelési-haderőcsökkentési tárgyalófórumot, amikor Bécsben tárgyalások indultak konzultációs jelleggel a közép-európai fegyveres erők és fegyverzet kölcsönös csökkentéséről. Itt helyet kapott a Varsói Szerződés Szervezetének mind a hét akkori tagállama és 12 NATO-ország. Tömbközi tárgyalásként indult Bécsben 1989. március 9-én az európai hagyományos fegyverzet korlátozásának folyamata, amelyben a NATO 16 tagállama egyezkedett a Varsói Szerződés 7 tagállamával, de még az 1990. november 26-án az ugyancsak az osztrák fővárosban munkához látott tárgyalófórum is, amely a katonai létszámszinteket volt hivatva megállapítani Európában.
Vitathatatlanul meghatározó szerepet játszott az Egyesült Államok és a Szovjetunió nemcsak a SALT-START tárgyalásokban, de a közép-hatótávolságú és hadműveleti-harcászati atomeszközök felszámolásáról szóló megegyezésben is. Hasonló módon amerikai-szovjet irányítás és egyeztetés nélkül aligha jöttek volna létre azok a bizalom- és biztonságépítő megállapodások, amelyek 1975-től kezdve elsősorban az európai politikai és katonai enyhülést segítették, de modellként szolgáltak a világ más térségei számára is.
Regionális értelemben természetesen a Varsói Szerződés Szervezetének és a Szovjetuniónak a megszűnése után is érvényesek maradtak a fegyverzetkorlátozási és leszerelési megállapodások a szövetség egykori tagállamaira, illetve különböző mértékben a szovjet utódállamokra is, amelyek a bizalom- és biztonságerősítő intézkedésekből is kiveszik részüket.
Áttekintésünk csoportosítva ismerteti a második világháború utáni leszerelési, fegyverzetkorlátozási, bizalomerősítő nemzetközi megállapodásokat, elsősorban azokat, amelyeknek meghatározó részesei voltak az Egyesült Államok és a Szovjetunió, a NATO és a VSZSZ tagállamai – némi kitekintéssel az 1990-1991 utáni helyzetre.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me