Duna–Dráva Nemzeti Park

Full text search

Duna–Dráva Nemzeti Park
Az Országgyűlés 29/1991. (IV. 30.) OGY sz. határozata indította el a térségben a tervezési munkát.
„a Duna Sió-torkolata és a Dráva-torkolat közötti szakaszán és a Dráva a Magyar Köztársaság és a Jugoszláv Szocialista Köztársaság hozza létre a közös Duna–Dráva Nemzeti Parkot.”
A Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium területi tervezési főosztálya megbízásából a KÉE Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszéke készítette el a Tervezett Duna–Dráva Nemzeti Park és térsége regionális tájrendezési tervének vizsgálati munkarésze c. anyagot.
1996. április 9-én dr. Baja Ferenc miniszter a Dráva partján Szentborbáson bejelentette a Duna–Dráva Nemzeti Park létrejöttét. Ez az ország hatodik nemzeti parkja. A nemzeti park létrehozását kimondó 7/1996. (IV. 17.) KTM sz. rendelet indoklása szerint:
„A védetté nyilvánítás célja a Duna és a Dráva folyók, mellékágrendszerük, valamint az érintett területek természeti értékeinek, a felszíni és felszín alatti vízkészletének, továbbá az érintett területek erdeinek, termőtalajának és más megújuló erőforrásainak védelme.”
A kb. 50 000 hektár nagyságú terület nemzeti parkká nyilvánításakor már folyt a koncepció készítése, amely jóval nagyobb, közel hatszor akkor területre terjed ki, mint amennyit nemzeti parkká nyilvánítottak.
A folyók mentére szűkült terület védelme érdekében a szomszédos településeket és a jelentősebb vonzást jelentő térségeket (pl. Villányi-hegység) is bevontuk a regionális jellegű vizsgálatba.
 
Problémák, konfliktusok – lehetőségek:
A Duna–Dráva Nemzeti Park térsége településhálózati és természetvédelmi szempontból is két jól elkülöníthető részre, a Duna és a Dráva mentére oszlik. Az adottságok és a problémák mindkét térségben eltérőek. Míg a hosszan elnyúló Dráva menti térségben a „túlélés” az elsődleges szempont, addig a Duna mentén a „nagy városok” közelségével kell megbirkózni. A Dráva menti települések „szintre hozása” komoly, ma már nem a technikai infrastruktúrán, hanem a humán erőforrás helyben tartásán, odacsábításán múlik.
A Duna menti városok nagy települések a Dráva menti apró falvakhoz képest. Teljesen más kiindulási pontokat nyújtanak a védett területekhez.
A településhálózat, illetve a regionális kapcsolatok előnyös és hátrányos oldalait a következő táblázatban foglaljuk össze:
Országon belüli helyzeta periferikusság természetvédelmi szempontból előnyös lehet
Közigazgatási felosztása térséget „szétszabdaló” közigazgatási beosztás az együttműködés
lehetőségeit rontja
Megyeszékhelyek, nagyobb
városok elhelyezkedésea megyeszékhelyek a térségen kívül helyezkednek el
Gemencet körbefogják a nagyobb települések Tolna, Szekszárd,
Bátaszék, Mohács, Baja)
Belső szétválása térség kettészakadt a Duna menti jobb és a Dráva menti
hátrányos térségre
Demográfiai szempontoka Dráva menti területek népessége csökken, ami kedvező lehet,
de összetétele nagyon rossz, ami kedvezőtlen lehet

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me