Sikeres régiók

Full text search

Sikeres régiók
Régiók versenye. A régiók – a társadalom és a gazdaság térszerkezeti egységei – a történelem során mindig eltérő gazdasági színvonallal, településrendszerrel, lakosaik számára nyújtott különböző életfeltételekkel voltak jellemezhetőek. Mindig voltak fejlett és elmaradott régiók. E különbségek tényezői koronként változtak; hol a talajtermékenység, hol a bányakincsek jelenléte, hol a közlekedési kapcsolatok játszottak szerepet. Napjaink ipar-utáni gazdasági szerkezete és a gazdaság világméretűvé válása a régiók széles körét tette alkalmassá a gazdasági fejlődésre, a korábbi korszak telepítő tényezői – pl. a nagy tömegű munkaerő jelenléte, a helyi energiaforrások – zömmel érvényüket vesztették. Az egyes helyek jellemzőinek és minőségének már csekély különbségei is meghatározó jelentőségűek lehetnek a fejlesztési döntésekben. Ez általánossá tette a régiók versengését a fejlesztési forrásokért, s e versengés átlépi az országhatárokat.
A verseny mindig nyerteseket és veszteseket jelent: a nyertesek a sikeres régiók. A siker általánosan használt mérőszáma a régióban előállított bruttó hazai termék növekedése – ez fontos, de nem elégséges mutató. Végül is, az a sikeres régió, melyet lakói többsége sikeresnek érez – s ezt az érzést sokféle, s nemcsak gazdasági tényező összjátéka eredményezheti. A szakirodalom sokféle siker-felfogást ismer, melyek általános tanulsága, hogy a sikert elsősorban strukturális tényezők határozzák meg, s a siker csak több tényező egyidejű hatása esetén jelenik meg.
A siker tényezői. A siker tíz tényezőjét sorolom fel, melyek együttes jelenléte biztosítja a régió sikerét.
1. A gazdasági szerkezet változtatási képessége. A sikeres régió képes a világgazdasági változásokhoz alkalmazkodni, s gazdasági szerkezetében az emelkedő, értéknövelő, multiplikátor hatású ágazatokat túlsúlyban tartani. Hogy melyik az “emelkedő” ágazat?, az a helytől és időtől függ. A fejlett országokban a magasszintű üzleti, kulturális, kutatás-fejlesztési tevékenységek terjedése jelzi a sikert, hazánkban a fejlett technológiájú, jó piaci pozíciójú ipar letelepülése – akár Nyugat-Európából való áttelepülése – is.
2. A szolgáltatások között magas az értékhozzáadó ágazatok aránya. Az alapellátást biztosító szolgáltatások széles körének működése nélkülözhetetlen, de nem verseny-előny. A siker jele mindenekelőtt a magas szintű üzleti szolgáltatások – pénzintézetek, biztosítók, tanácsadó cégek – s magas szintű kulturális szolgáltatások – egyetemek, kutatás-fejlesztés, művészeti események – jelenléte. Ezek jellemzően nagyvárosi szerepkörök; a városhálózat fejlettsége jelentős regionális előny.
3. Jellemző a tudás-alapú termelés. Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy az emberi tőke kiemelkedő szerepet játszik a nemzeti növekedési ráták különbségeinek magyarázatában. A jól képzett, kulturált munkaerő jelenléte nemcsak a tudásigényes gazdasági tevékenységen keresztül gyakorol hatást, hanem az ilyen munkaerő rugalmasan alkalmazkodik a változásokhoz, igényes a településkörnyezet, általában az élet minősége iránt, hatással van a régió egész társadalmi működésére.
Tudás-alapú termelés alatt nemcsak a csúcs-technológiát: az informatikát, a robottechnikát stb. kell érteni. Ezek az ágazatok roppant tőke-igényesek, s fejlesztésükre csak néhány transznacionális világcég képes. Inkább e technológiáknak a hagyományosabb feldolgozóipari ágazatokban való alkalmazásáról lehet szó – kevésbé fejlett régiók számára a szerény technológiai-igényű, az emberi szaktudásra támaszkodó, kiváló minőségű fogyasztási cikkek előállítás is sikert hozhat – gondoljunk csak a közép-olasz bútoriparra.
4. Erős az innovációs készség. A mai piac-vezérelt gazdaságban a termékek életciklusa eléggé rövid, a termék-innováció a siker fenntartásának előfeltétele. Termékinnováció kevés helyen jön létre, de befogadására a sikerre törő régióknak készen kell állnia.
Az innováció nemcsak új termékek vagy technológiák bevezetését jelenti. Általában a régió ama képessége ez, hogy a műszaki, gazdasági, intézményi, szabályozási, kulturális változásokat befogadja, azokra adaptációs stratégiákkal válaszoljon, a kívülről érkező innovációs hatásokat ne csak elszenvedje, hanem saját javára fordítsa. Egy régió innovációs környezetébe nemcsak a gazdaság teljesítménye és felszereltség tartoznak, hanem a helyi társadalom állapota, színvonala, hagyományos értékrendje, más régiókkal való együttműködési készsége, a regionális identitás ereje, a helyi gazdasági és politikai menedzsment színvonala stb.
5. A sikeres régióban döntések születnek. Fontos az önálló, döntési kompetenciával rendelkező gazdasági egységek jelenléte. Kisebb városokban, ahová nem települnek vállalati központok, szükség van helyben gyökerező kis- és középvállalatokra. A kiszolgáltatott területi gazdaságokat – melyekre vonatkozó döntések a régión kívülről születnek – a változások váratlanul érik, alkalmazkodó képességük is csekély. A gazdasági döntést hozó központok a profitból előnyösen részesülnek, alkalmazottjaik magasan kvalifikáltak s magas jövedelműek.
6. Erős és gyarapodó középosztály. Az új gazdasági szerkezet átalakítja a helyi társadalom összetételét. Összezsugorodik a szakmunkás réteg – a szaktudás jórészt beépül a technológiák számítógép-vezérlésébe. Feleslegessé válik a tanulatlan, csak fizikai erejét értékesítő munkaerő. A tudás-igényes gazdasági tevékenység ugyanakkor jelentős számú, felsőfokú végzettségű, átlagfeletti jövedelmű vállalkozót és alkalmazottat foglalkoztat. A növekvő, s remélhetően anyagilag is gyarapodó középosztály jelenléte a régió egész fejlődését serkenti. Olyan igényeket jelent fogyasztásban, a szabadidő eltöltésében, a lakásban, a környezet minőségében, amelyek hatására a kereskedelem, a kulturális élet, az épített környezet színvonala is emelkedik.
Ugyanakkor, a munkaerő-szükséglet változásával sokan válnak tartósan – esetenként végleg – munkanélkülivé. Paradox módon a sikeres régiókban a társadalmi polarizálódás, a társadalmi konfliktusok keletkezése is erőteljes.
7. Az értékes településkörnyezet. A képzett és kulturálódó középosztálynak jelentős a nem-anyagi értékek iránti igénye. A gazdaságilag sikeres város polgárai elvárják a városi terek esztétikus továbbépítését, színvonalas lakásokat, a változatos kulturális életet, jó iskolákat, közbiztonságot, stb. Ezért az igényes várospolitika, a színvonalas közszolgáltatások biztosítása, elsőrendű gazdaságfejlesztő tényező.
8. Sikeres konfliktuskezelés. A sikeres régió – nem gondtalan régió! Sőt, a siker maga számtalan új konfliktus forrása. Például a gazdaság bővülése, a városok terjeszkedése növeli a környezetterhelést; az úthálózat vagy a közművek fejlődése nem tart lépést az igények növekedésével. Mint már erre utaltunk, a sikert hozó gazdasági szerkezetváltás a képzetlen munkaerőt kiszorítja a foglalkoztatásból. A siker bevándorlókat vonz az elmaradott régiókból vagy elmaradott országokból, akiknek beilleszkedése nehéz lehet, s egy részük marginalizálódhat. Úgy tűnik, hogy a siker társadalmi árnyoldalai sehol sem kerülhetőek el – s ha ezt a helyi önkormányzatok nem tudják kezelni, a növekvő társadalmi feszültség a gazdasági sikereket is aláaknázhatja.
Hasonló feszültségforrás lehet, ha a siker csak néhány városban koncentrálódik, s az egyenlőtlenségek növekszenek a régión belül. Gyakori eset, hogy a sikeres városok szigetszerűen elkülönülnek régiójuk többi részétől.
9. Jelentős külső kapcsolatok. A gazdaság nemzetközivé válása alaposan megnövelte a régiók külső kapcsolatait. Ezek annyira jelentősek, hogy a régiók közötti verseny fő színtereit jelentik. A világgazdaságban keringő tőke- és információ folyamatokat, turistatömegeket mindegyik régió igyekszik megcsapolni. Szomszédos országok integrációját főleg a határon túlnyúló rendszeres régióközi kapcsolatok, nemzetközi nagyrégiók formálódása egyengeti. Ezért fontos kérdés, hogy a régióknak van-e igazgatási önállósága, eljárhatnak-e nemzetközi kapcsolataikban, van-e választott regionális kormányzat? Érthető, hogy hazánkban évtizedek óta fel-felmerül – s az európai uniós csatlakozás előtt ismét időszerű – a megyék felváltása a nagyobb területű, népességű, s gazdasági teljesítményű régiókkal.
A régióközi kapcsolatokat jelentős részben a városrendszer közvetíti. Az európai integráció alapszerkezetét az európai nagyvárosi rendszer jelenti. A falusi térségek általában a városi vonzáskörzetekben betagozódva vesznek részt a régiók közötti együttműködésben.
10. A sikeres régióban növekszik a jövedelem és a foglalkoztatás. A felsorolt tényezők érvényesülésének együttes eredménye, hogy a sikeres régiókban magas és/vagy gyorsan növekszik az egy lakosra jutó bruttó hazai termék. Nem beszélhetünk azonban régió-sikerről az esetben, ha a gazdasági kibocsátás növekedése – pl. egy technológiai váltás következtében – csökkenti a foglalkoztatást, alacsony szinten maradnak a jövedelmek vagy a profitot kivonják a régióból.
A sikeres régió. A régió-siker tíz tényezőjét összegezve a következő módon határozhatjuk meg a sikeres régiót:
A sikeres régióban növekszik az előállított jövedelem. E jövedelem jelentős része helyben marad befektetésre, vállalkozói és személyi jövedelemre, adók formájában településműködtetésre és fejlesztésre. A jövedelem növekedéséből a lakosság széles rétegei részesülnek, a gazdasági növekedés nem károsítja a régió természeti környezetét, épített és más kulturális értékeit. Végül: a növekedés a régió valamennyi településcsoportját érinti, nem növeli a régión belüli területi egyenlőtlenségeket.
A siker fenntartásáért nap mint nap meg kell küzdeni – csak a hanyatlás megy magától. Minél inkább terjed a sikeres régió területe, annál közelebb jutunk a sikeres Magyarországhoz.
Enyedi György

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me