A Föld régióinak környezeti állapota

Full text search

A Föld régióinak környezeti állapota
A globális szinten jellemző nagyobb környezeti kockázatok és környezetvédelmi részproblémák különböző mértékben veszélyeztetik a Föld egyes földrészeit, régióit.
Az élelmiszer-ellátás és a szegénység problémája. Elsősorban Afrikát, Nyugat-Ázsiát, Ázsia csendes-óceáni térségét, valamint Latin-Amerikát sújtja. Ezekben a régiókban az a legfőbb probléma, hogy mennyi termőföld áll rendelkezésre, e helyeken pusztul a leggyorsabb ütemben a talaj, mindez főleg a városi terjeszkedésnek tulajdonítható. Ez utóbbi különösen a szigeteken található kisebb államokban és a nyugat-ázsiai régiókban jellemző.
Az erdők pusztulása, a biológiai sokféleség csökkenése. Főleg a fejlődő régiók problémája, hiszen Északon az erdők és a biológiai sokféleség megőrzésének sokkal nagyobb figyelmet tudnak szentelni. Globális szinten 1980 és 1990 között a világ erdői és fás területei két százalékkal csökkentek. Ez úgy oszlik meg, hogy míg az ipari régiókban az erdők területe nagyjából változatlan maradt, a fejlődő régiókban a természetes erdők 8 százalékkal csökkentek. Az erdők jelentős mértékben pusztulnak Európában is főleg a levegőszennyezés (ezen belül is elsősorban a savas esők), a kórokozók, a betegségek, valamint az erdőtüzek miatt. A biológiai sokféleség különösen nagy gond Latin-Amerikában és a Karib-tengeri térségben, Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, hiszen ezek területén található a világ ökológiai sokféleségét képviselő országok 80 százaléka.
A felszíni vizek, a talajvíz állapotának romlása. Globális szinten nézve a víz problémája nem annyira mennyiségi kérdés, mint inkább elosztás és a minőség kérdése. Néhány nevezetes kivételtől eltekintve ritkán fordul elő, hogy a víz régiószintű problémává válik, de valamennyi régióról elmondható, hogy vagy a talavíz vagy a felszíni vízforrásokhoz kapcsolódóan küszködnek nehézségekkel.
A vízkészletek fejlesztése és a hatékony vízgazdálkodás különösen Nyugat-Ázsiásban és Afrika egyes részein, elsősorban a szudáni-szahéliai övezetben és Afrika szarvában jelent problémát. A városközpontok, a mezőgazdaság és az ipar jövőbeli vízigényéhez viszonyítva a megfelelő mennyiségű és minőségű víz biztosítása rövidesen problémát fog jelenteni Nyugat-Ázsia, Afrika és Latin-Amerika nagyvárosi területein. Más régiókban a felszíni víz túlzott mértékű kihasználása megbonthatja az áramlási rendszerek egyensúlyát, ami kihatással lehet az akvatikus ökorendszerekre, az ebből táplálkozó vízellátás mennyiségére és minőségére. A talajvíz túlzott mértékű kivétele csökkenti a talajvíz szintjét, ami károsíthatja a vizes területeket, talajsüllyedést okozhat, és elősegítheti a sós víz behatolását a partmenti víztartó rétegbe. A világ számos nagyvárosa, melynek vízellátása elsődlegesen a talajvíztől függ, tapasztalja a vízkészletek romlása miatt bekövetkezett problémákat.
Számos régió nagyvárosa esetében a nem megfelelően kezelt szennyvízkibocsátás miatt a vízi élővilág súlyos oxigénhiánytól és esetenként ammóniamérgezéstől szenved. Az emberek a mikrobák általi fertőzést kockáztatják, amennyiben a visszaforgatott víz nem megfelelően kezelt. Ez főleg Ázsia és Latin-Amerika kevésbé fejlett részein található megavárosok környékén fordul elő. Európa szintén az oly nagy mértékben igényelt talajvízkészletek és a vegyes hasznosítású felszíni vízkészletek szennyezettségétől szenved a fokozott mértékű mezőgazdasági műtrágyázás és a gyomirtók felhasználása miatt. Észak-Amerikában a vízzel kapcsolatos probléma elsősorban a vidéki vízellátás minőségében, illetve annak egészségkárosító hatásánban nyílvánul meg.
A gyenge minőségű ivóvíz és a víz fertőzöttsége világszerte az emberi megbetegedések és elhalálozások első számú oka. Mintegy 1,7 milliárd ember, azaz a világ népességének több mint egyharmada nem rendelkezik biztonságos ivóvízzel. A következő évszázad elején krónikus vízhiánytól fog szenvedni a világ körülbelül egynegyede. A vízkészlet fejlesztése prioritást élvez Nyugat-Ázsiában, Afrikában és a csendes-óceáni térségben. Európában és Észak-Amerikában a vízforrások védelme a szennyezéssel, a savasodással és az eutrofizációval szemben abszolút elsőbbséget élvez. A nagyvárosoknak otthont adó régiók vízellátása ugyancsak az egész világon problémát jelent, különösen a talajvízforrások védelme. Több mint 1,5 milliárd ember ivóvize a talajvízből származik. Globális jellegű prioritásoknak számít a víz méltányos megosztása. A jövőben több régióban is a víz hiánya lesz a fejlődés legnagyobb akadálya.
Savas esők és az országhatárokon átterjedő levegőszennyezés. Ez a jelenség korábban csak Európában és Észak-Amerikában volt probéma, ma már az ázsiai, csendes-óceáni régió bizonyos részeiben, továbbá Latin-Amerika egyes területein szintén tapasztalható. A Francia Környezetvédelmi Intézet (IFEN) 1998. február 12-én közzétett tanulmánya megállapítja, hogy az erdők pusztulásáért felelős savas esők Európában mérséklődtek, de a veszélyes környezeti szennyeződés összegződő hatása változatlanul létezik.
A nyolcvanas évek második felében tett erőfeszítések nyomán 1985 és 1994 között 30 százalékkal mérséklődött a savas szennyeződés (kén, nitrogén, ammónia), de ezek felhalmozódása mára súlyos, az ökorendszerek számára alig elviselhető túlterhelést jelent. A savas szennyeződések (a természetes savasság százszorosa) nem csupán az erdőket pusztítják nagy ütemben, de súlyosan szennyezik a felszíni vizeket, folyókat, tavakat fenyegetve annak élőlényeit, pusztítják az épületeket, többszörösére gyorsítják a fémek korrodációját. Európán belül egyébként a savas esők következményei leginkább a skandináv államokat sújtják.
Az ózonréteg pusztulása, az éghajlat változása, a globális felmelegedés. Ezek, az egymással összefüggő jelenségek a vártnál gyorsabban haladnak előre és az előrejelzések szerint a következő tíz év lesz a legsúlyosabb ebből a szempontból. Valamennyi régió számára gondot jelent a globális felmelegedés. A leghangsúlyozottabban azonban a fejlődő országok helyzetét nehezíti az ebből adódó éghajlati változékonyság és a tengerszint növekedése. Ezeket a problémákat csak erősíti a gazdasági fejlesztés energiaigényének rohamszerű fejlődése, különösen Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, ahol az 1990 és 2010 közötti időszakban 100 százalékos energiafelhasználás-növekedést prognosztizálnak, Latin-Amerikában pedig ez az arány 50-77 százalékos lesz. A közeljövő elsődleges energiaforrásai várhatóan továbbra is a fosszilis energiahordozók, vagyis a szén, a kőolaj és a földgáz lesznek.
Föld/talaj. A földhöz kapcsolódó kérdések azokban a régiókban nagyobb jelentőségűek, ahol az élelmisze-rellátás biztosítása prioritást élvez, így Afrikában és Nyugat-Ázsiában. A korlátozott gazdasági forrásokkal rendelkező országokban az élelmiszer-kereskedelem rendszerint nem tudja kielégíteni a növekvő igényeket. Az intenzívebb termelési technológiák gyors bevezetését és adaptálását a gazdasági és kulturális bonyodalmak szintén korlátozzák, így nem marad más, mint a földművelés kiterjesztése a marginális területekre és a vadon rovására. A következmény: az erdők, fás- és füves területek pusztulása, degradálódása, a természetes ökorendszerek feldarabolódása, annak negatív hatásai a biodiverzitásra. A földterülettel való szegényes gazdálkodás tovább csökkenti a talaj termőképességét, gyorsítja a tápanyagok kimosódását. A földterület lepusztulásával együtt hanyatlik a termelékenység, sőt a legrosszabb esetben bekövetkezik a marginális földterületek elsivatagosodása vagy megfordíthatatlan leromlása. Afrika, Ázsia, a csendes-óceáni térség és Nyugat-Ázsia legfőbb betegsége, hogy viszonylag csekély az egy főre jutó földterület, és a föld minősége is gyenge. Speciális probléma a vizenyőssé válás, az elszikesedés, a talaj értékeinek erróziója. Az elsivatagosodás a régiók szárazabb zónáiban súlyos gond.
Afrika erdős és füves részein a föld pusztulására hatással vannak az emberek által okozott tüzek. E földrészen a polgári konfliktusok gyűrűző hatásai szintén nehezítik a föld elérhetőségét. Jelentős földterületek megközelíthetetlenek a múltbeli katonai konfliktusokban létrehozott bányajáratok miatt, a menekültek környezetre gyakorolt hatása szintén lényeges számos országban.
A korlázott mennyiségű föld, a földerózió következtében zajló pusztulás és a szárazföld jelentős mértékű elsivatagosodása Latin-Amerikában is probléma. Annak ellenére, hogy Latin-Amerikában ma is nagy számban találhatók természetes ökorendszerek, a mezőgazdasági művelés határának korlátlan kiterjesztése súlyos hatással lehet a vadon területeire. A föld pusztulásának eredői Európában a visszafordíthatatlan erózió, az elsavasodás, a talajszennyezés és az azt követő gazdasági hatások. A talaj pusztulása többé nem minősül elsődleges problémának Észak-Amerikában, mivel ott a talajmegőrzés alapján gazdálkodnak. Ennél több figyelmet szentelnek ugyanakkor a föld- és a vízszennyezéshez kapcsolódó problémáknak.
Erdők. A természetes erdő pusztulása a fejlődő régiókban jelentős méreteket öltött 1980 és 1990 között. A trópusokon bekövetkezett összes erdővesztés Latin-Amerikában és a Karib-tengeri térségben volt a legjelentősebb mértékű, ezt követte Afrika és Ázsia, majd a csendes-óceáni térség. Az erdők csökkenésének hátterében e régiókban főleg az iparosodás, a népesség növekedése, a mezőgazdasági művelés kiterjesztése, valamint az erdészeti termékek kereskedelme áll. Az erdőirtás aránya különösen aggasztó Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, valamint Nyugat-Ázsia magasabban fekvő államaiban. Afrikában a csökkenés oka, hogy egyre több területet vonnak be a mezőgazdasági művelésbe, a fát nagy mennyiségben használják tüzelőanyagként, és a fa mint fűtőanyag kiváltására nincs más alternatíva. Az afrikai felgyorsult erdőirtásnak tulajdonítható, hogy ott csökken a talaj termőképessége, fokozottan változékonnyá válik az éghajlat, és egyre gyakoribbak az árvizek. Európában és Észak-Amerikában stabil az erdő területe. Az európai erdők talaja viszont fokozottan savanyúsodik, és súlyos méreteket ölt az észak-szibériai erdők kiaknázása.
Biodiverzitás. A biológiai sokféleség megőrzése valamennyi régió baja, a fejlesztési kényszer által okozott élőhelyvesztés, a túlzott halászat, a talajvíz kimerülése és a vadászat mind veszélyezteti a biodiverzitást. Észak-Amerika és Európa egyes részein a halállomány súlyosan megfogyatkozott. Az erdőirtásnak, a gyepterületekhez hasonló természetes területek átalakításának egyik legkárosabb hatása az élőhelyek feldarabolódása, a biológiai sokféleség csökkenése.
Part menti régiók degradálódása. A világ népességének mintegy 60 százaléka part menti övezetben él, a parttól 100 kilométeres távolságon belül. Több mint 3 milliárd ember függ valamilyen módon a part menti és tengeri élőhelyektől. A világ part menti régióinak körülbelül egyharmada van kitéve a jelentős pusztulás veszélyének, különösen a szárazföldről származó szennyezési forrásnak, valamint az infrastruktúra fejlődésének tulajdoníthatóan. A legnagyobb mértékben (80 százalékban) az európai part menti övezetek vannak kitéve a kockázatnak. Ezt követik sorrendben az ázsiai és a csendes-óceáni part menti övezetek (70 százalékos veszélyeztetettséggel). A part menti területek állapotára negatív módon hat az erdőgazdálkodás és a vízikultúrás tevékenység, Latin-Amerikában a mangrovefák mintegy 50 százalékára van ez kihatással. Az olajkiömlés különösen Nyugat-Ázsiában és a Karib-tengeri térségben jelent veszélyt, míg a turizmus érdekében végzett infrastrukturális fejlesztés jelentős nyomást gyakorol a természetes part menti területekre szerte a világon, különösen a kis szigetek fejlődő államaiban. A túlzott mértékű tengeri halászat révén jelentősen csökkent a kereskedelmi halállomány Ázsiában, a csendes-óceáni térségben, Észak-Amerikában, Európában és Nyugat-Ázsiában. Globális értelemben a tengeri halféleségek több mint 60 százalékát túlozott mértékben halásszák.
A szárazföldi szennyezőforrások különösen érzékenyen érintik a tengerparti ökorendszereket és azok biodiverzitását. A világ part menti régióinak körülbelül egyharmada van kitéve a pusztulás kockázatának, ezen belül Európa a legveszélyeztetettebb. Ázsia és a csendes-óceáni térség, a Karib-tengeri térség és Nyugat-Ázsia szintén szembesül a települési hulladék, a kibocsátás és az ipari szennyezés szárazföldi forrásaihoz kapcsolódó problémákkal. A szállítás és az olajkiömlés különösen Nyugat-Ázsiában és a Karib-térségben jelent különösebb veszélyt. Latin-Amerika és a Karib-térség part menti és tengeri erőforrásainak veszélyeztetettsége jelentős mértékben növekszik a turizmus, az infrastruktúra fejlesztése és az üledék, a hulladék és ipari szennyezők kibocsátásával. A partvidékek eróziója egyre súlyosabb probléma számos afrikai országban, ahol a helyi közösségek a folyók felső szakaszán épített gátakkal vagy a lepusztult vízgyűjtő területeken az errózió növelésével megváltoztathatják az üledékképződés korábbi módozatait.
A tenger. Az eutrofizáció szintén probléma a balti tengerekben, a Fekete-tengerben és az Északi-tengerben, súlyos probléma a Földközi-tenger és a Kaszpi-tenger mellékén található településeken. A túlzott mértékű tengeri halászat széles körben okoz aggodalmat Ázsia és a csendes-óceáni térség egyes részein, Észak-Amerikában, Európában és Nyugat-Ázsiában. Ezen túlmenően a kisebb szigeteken létesült államok, illetve Délkelet-Ázsia, a csendes-óceáni térség, a karibi térség és az alacsonyan fekvő európai területeken található part menti közösségek számára különösen nagy kérdés az, hogy az éghajlatváltozás a jövőben milyen hatással lesz a tengerszint alakulására.
Légkör. Az emberek és tevékenységek urbanizált és iparosodott területekre koncentrálódása külön probléma Európában, elsősorban Kelet-Európában, ahol a legnagyobb általános környezeti probléma a gyenge levegőminőség. A helyi levegőminőség Ázsia, a csendes-óceáni térség, Latin-Amerika és Észak-Amerika nagyvárosaiban is gond. Számos afrikai nagyváros gyors fejlődése szintén jelzi, hogy a közeljövőben várhatóan a gyenge levegőminőségből adódóan nehézségeik lesznek.
Urbanizált és ipari környezetek. A gyors urbanizálódás, különösen a part menti övezetekben jelent súlyos gondot. Részben ez is gerjeszti a gazdagok és szegények közti szélesedő szakadékot. A századfordulóra az emberiség több mint fele urbanizálódott területen él majd, ez az arány 2020-ra 60 százalékra fog növekedni, vagyis Európa, Latin-Amerika és Észak-Amerika lakosságának több mint 80 százaléka urbanizált területen fog lakni.
A fejlődő és gyorsan iparosodó régiók a magas születési arányszám és a bevándorlás miatt rohamosan növekvő népességnek adnak otthont. Az urbanizáció tervezés nélküli növekedése és a megavárosok (a tízmillió fölötti lakost számláló városok) megjelenése környezeti problémákkal jár. A becslések szerint e kategóriába 2000-re 21 nagyáros tartozik majd. E városok kialakulását Ázsiában, a csendes-óceáni térségben, Latin-Amerikában és Afrikában a nyomor- és szegénynegyedek burjánzása kísérte minden alapvető infrastruktúra, víz és higiénia nélkül. Ez a jelenség bizonyos mértékig Kelet-Európát is sújtotta, Nyugat-Ázsia számos nagyvárosához hasonlóan, különösen azokat, ahol a vidékről a városba történő vándorlás tömeges méreteket öltött.
Hulladéktermelés. A városiasodással arányosan súlyosbodnak a hulladéktermelés káros hatásai, különösen Észak-Amerikában és Nyugat-Európában. Az olyan szubrégiók, mint Kelet-Európa, Dél-kelet-Ázsia, Latin-Amerika és Nyugat-Ázsia bizonyos részei, (amelyekben még csak most van kialakulóban a fejlődő gazdaság), az iparosodáshoz kapcsolódó új problémákkal kénytelenek szembenézni. A szennyezőanyagok és a melegházi gázok növekvő mennyisége súlyos problémákat jelent az elsavasodás, a városi levegőminőség romlása és az országhatárokon átterjedő szennyezés tekintetében. Kelet-Euópában mindehhez hozzáadódik a radioaktív hulladék felhalmozódása és a múltból fennmaradó radioaktív kiömlések utóhatása.
Az afrikai nagyvárosok gyenge minőségű városi- és szilárdhulladék-kezelése különösen nagy problémát jelent. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában ugyanakkor az a tendencia, hogy zöldebbé tegyék a nagyvárosokat, azok sűrűségét csökkentsék. E régiók esetében az egyszemélyes háztartások növekvő száma jelenti a nehézséget, mivel ez növekvő terhet ró az energiaforrásokra és a hulladékgazdálkodásra. Európa urbanizált és ipari területein a talaj- és vízszennyező források potenciális veszélyt jelentenek az emberi egészségre. Nyugat-Európa nagy részéről elmondható, hogy az új technológiákba történő beruházás javítja a hulladékgazdálkodást. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a rohamosan növekvő gazdasági tevékenység és népesség olyan mértékű szilárd- és iparihulladék-termelést okozott, hogy most súlyos környezeti problémákkal kell szembenézni. Latin-Amerika iparosodott országaiban az ipari szennyvíz és szilárd hulladék növekvő veszélyt jelent az emberi egészségre, ugyanis a nagy népességű települések közel helyezkednek el a szennyezőkhöz. Észak-Amerikában a termelődött városi és ipari hulladék növekvő mennyisége miatt a hulladékgazdálkodás kiemelt figyelmet kap. E régió a föld vezető hulladék-előállítója.
Sarkvidéki környezet. Az északi és a déli sarkköri régiók jelentik a világ legnagyobb fennmaradó természeti területeit és ős-eredeti környezetét. A sarki régiók fontos jelzőeszközei planétánk átfogó egészségi állapotának, különösen ami a globális felmelegedést, a nagy távolságra jutó szennyezőanyagokat, valamint a Déli-sarkkör esetében az atmoszferikus ózonkoncentrációt illeti. Az Északi-sarkkörön a túlzott halászat, bányászat, az erdészeti iparágak jelenléte, valamint az infrastruktúra fejlesztése mind-mind a természetes élőlényeket veszélyezteti, és megnyitja az utat a közvetlen pusztulás és az erőforrások szennyezése előtt. Ez a régió különösen érzékeny a föld minőségromlása és eróziója szempontjából, ugyancsak törékeny a biodiverzitása, amely csak egynéhány, de igen speciális és adaptálódó fajból áll. Az Északi-sarkkör iránti ipari és katonai érdeklődés negatív hatással járt, a radioaktív hulladékok lerakása, illetve a hasonló anyagokkal kapcsolatos balesetek miatt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me