A globális talajromlás okai és intenzitása

Full text search

A globális talajromlás okai és intenzitása
A talajerózióról a legátfogóbb felmérést az UNEP-ISRIC 1991-es tanulmánya keretében készítették. Ebben a talaj lepusztulásának négyféle stádiumát különböztették meg.
1. enyhe: a talaj mezőgazdasági művelésre alkalmassága kissé csökken. A talaj kezelésének változtatásával a teljes termőképesség helyreállítható.
2. mérsékelt: a talaj mezőgazdasági termőképessége jelentősen csökkent, de helyi gazdálkozásra alkalmas. Nagyobb beavatkozás kell a talajjavításhoz.
3. erős: a talaj elveszítette termőképességét, és többé nem alkalmas mezőgazdasági művelésre. Nagyszabású beruházásokra és energiaráfordításra lenne szükség az újbóli működésbe vételhez.
4. Szélsőséges: a talaj többé nem művelhető, nem is javítható, az emberi tevékenység következtében parlagon marad.
A világon mintegy 1,995 millió hektárnyi föld mutatja a talajromlás jeleit. Ez a mintegy 130 millió négyzetkilométer a nem jéggel borított földfelszín 15 százaléka. Ebből 295 millió hektár erősen károsodott. E talajok helyreállítása még lehetséges, de igen jelentős anyagi ráfordításokkal és csak hosszú idő alatt. Mintegy 113 millió hektár az erdőirtás miatt pusztult le, 75 millió hektárt tettek tönkre túllegeltetéssel. A megművelt földek helytelen kezelése 83 millió hektár leromlásához vezetett, ezek a talajok már nem vehetők többet művelésbe. Mintegy 40 százaléka a teljesen lepusztult talajoknak Afrikában, 36 százaléka Ázsiában található, azaz azokon a kontinenseken, amelyeken leggyorsabb a népességnövekedés. Mintegy 10 millió hektár szélsőségesen erodálódott, visszafordíthatatlanul elveszett.
Mintegy 910 millió hektárnyi föld a mérsékelt leromlás jeleit mutatja, s bár ezeket még mezőgazdasági művelésre használják, e földek termőképessége jelentősen csökkent. Ha hamarosan nem javítják fel azokat, a romlás visszafordíthatatlan lesz. E területek egyharmada Ázsiában, mintegy 20 százalékuk Afrikában, 12 százalékuk Dél-Amerikában található. A fő ok az erdők kiirtása, a túllegeltetés és a helytelen gazdálkodás.
Az enyhe lepusztulás mintegy 750 millió hektárt érint. Ezeket a területeket helyes műveléssel helyre lehet állítani, többségük Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában terül el.
A világ földterületeinek 15 százalékát érinti az ember okozta talajromlás. Nem csak az okok, hanem a következmények is globálisak. A talaj lepusztulása negatív hatást gyakorol az élelmiszer-termelésre, a biodiverzitásra, az erdőirtások súlyosan károsítják az élőhelyeket. A szén és a nitrogén körforgására gyakorolt biológiai, földrajzi, kémiai hatások klimatikus változásokat is okoznak, a talaj szabályozófunkciója felborul.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me