A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény rendelkezései

Full text search

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény rendelkezései
A jogszabály, mint a természeti értékek és védett természeti értékek megóvását hivatni szándékozott törvény, több pontjában és többféle megközelítésben érinti a hatálya alá eső állatfajok védelmét, illetve az ellenük való védekezés módjait. Nem kizárólag a kártérítés fizetésének eshetőségére koncentrál, bár hangsúlyozza annak jövőbeli lehetőségét, hanem olyan állami támogatások felvázolását is megadja, amelyek a gazdálkodói és természetvédelmi érdekek kölcsönös elismerését és figyelembevételét erősitik. A védett és fokozottan védett állatfajok okozta károk utáni kompenzálás csak egyike azon megoldásoknak, amelyekkel ezen fajok védelmét igyekszik elérni a törvény. Sokkal hangsúlyozottabb viszont a gazdálkodói érdekeltségi rendszer felvázolása a természeti értékek fenntartásában való gazdálkodói részvétel erősítésére. Nézzük sorjában a törvény idevágó rendelkezéseit:
„Alapfogalmak” alatt a törvény 4. paragrafusa a jogszabályban használt fogalmak jelentését tisztázza. Többek között:
„a) természeti érték: a természeti erőforrás (...), az élővilág és a fennmaradásához szükséges élettelen környezete, valamint más – e törvényekben meghatározott – természeti erőforrásoknak nem minősülő környezeti elem (...), beleértve a védett természeti értéket is;
e) védett természeti érték (természetvédelmi érték): e törvény vagy más jogszabály által védetté nyilvánított – kiemelt természetvédelmi oltalomban részesülő – élő szervezet egyede, fejlődési alakja, szakasza, annak származéka, illetőleg az élő szervezetek életközösségei, továbbá barlang, ásvány, ásványtársulás, ősmaradvány;
i) biológiai sokféleség: az élővilág változatossága, amely magában foglalja az élő szervezetek genetikai (fajon belüli ), valamint a fajok és életközösségeik közötti sokféleséget és maguknak a természeti rendszereknek a sokféleségét;
l) fenntartható használat (hasznosítás): a természeti értékek olyan módon és ütemben történő használata, amely nem haladja meg megújulóképességüket, nem vezet a természeti értékek és a biológiai sokféleség csökkenéséhez, ezzel fenntartva a jelen és jövő generációk életlehetőségeit;
m) természetkímélő megoldás (természetkímélő gazdálkodás): olyan, a fenntartható használat részét képező eljárás, módszer, gazdálkodási mód, technológia vagy más, a természettel kapcsolatos magatartás, amely csak olyan mértékben befolyásolja a természeti értékeket, területeket, a biológiai sokféleséget, hogy természetes vagy természetközeli állapotuk fennmaradjon.”
Az „Alapelvek”-ben az 5. paragrafus (1.) bekezdése kimondja: „Minden természetes és jogi személy, valamint más szervezet kötelessége a természeti értékek és területek védelme. Ennek érdekében a tőlük elvárható mértékben kötelesek közreműködni a veszélyhelyzetek és károsodások megelőzésében, a károk enyhítésében, következményeik megszüntetésében, a károsodás előtti állapot helyreállításában.”
„A vadon élő élővilág általános védelme” fejezetben a 8. paragrafus (6.) bekezdésében a következőként fogalmaz: „A vadon élő szervezetekre vonatkozó rendelkezések kiterjednek a faj minden egyedére, annak valamennyi fejlődési szakaszára, alakjára, állapotára, részére.”
A „Védett növény- és állatfajok, társulások” fejezet – 43. paragrafus – (1.) bekezdése kimondja: „Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.
(2) Az igazgatóság [a területileg illetékes természetvédelmi igazgatóság értendő alatta – a szerk.] engedélye szükséges védett, illetve – ha nemzetközi egyezmény vagy jogszabály másként nem rendelkezik – nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó állatfaj:
a; állományának szabályozásához;
b; egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához, idomításához;(...)
k; kártételének megelőzése érdekében riasztási módszer alkalmazásához (...).
(4) Fokozottan védett, illetve nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó állatfajok esetében a (2.) bekezdés szerinti engedély csak természetvédelmi vagy más közérdekből adható meg. (...)
(6) A (2.) bekezdés b) pontjában meghatározott védett állat befogására, elejtésére irányuló hatósági eljárásban a vadászati, illetve a halászati hatóság szakhatóságként működik közre.”
A törvény V. része „A természet védelmének tulajdoni és gazdasági alapjai” címet viseli. A 68. paragrafus (2.) bekezdése így fogalmaz: „A természet védelme céljainak eléréséhez szükséges pénzügyi fedezetet elsősorban a központi költségvetésben és a természet védelmét is szolgáló elkülönített állami és fejezeti kezelésű pénzalapokban, különösen a Központi Környezetvédelmi Alapban kell biztosítani.”
A „Támogatások és kártalanítás” címszó alatt a törvény 7l. paragrafusa a következőket tartalmazza:
„(1) A védett természeti értékek és területek megőrzését állami támogatás nyújtásával, adókedvezmény biztosításával, a természetkímélő gazdálkodást segítő hitelrendszerrel is támogatni kell.
(2) Támogatást kell biztosítani különösen:
– a) a természetkímélő gazdálkodást folytatóknak,
– b) élőhely-rekonstrukciót, élőhely-kialakítást végzőknek, kivéve, ha az erre irányuló kötelezettség megállapítására szankcióként került sor.
(3) A támogatás eseteit, mértékét, feltételeit, a kifizetés módját – e törvény keretei között – a kormány rendeletben szabályozza.
(4) A kötelezettségek megtartását – a támogatás megfizetésének feltételeként – az igazgatóság rendszeresen, de évente legalább egy alkalommal ellenőrzi.”
72. paragrafus: (1) A védett természeti területeken természetvédelmi érdekből – az e törvény hatálybalépését követően – elrendelt mező- és erdőgazdasági korlátozás, illetve tilalom esetén, vagy a termelésszerkezet jelentős megváltoztatásának előírása következtében a tulajdonos tényleges kárát meg kell téríteni. (...)
(2) Amennyiben az ideiglenes védetté nyílvánítást annak indokolatlansága miatt nem követi végleges védetté nyilvánítás, a tulajdonos részére az ideiglenes védetté nyilvánításból eredő tényleges kárt meg kell téríteni.
(3) Ha védett természeti területen kívül elrendelt természetvédelmi célú korlátozás, tilalom, egyéb hatósági kötelezés miatt a tulajdonos jelentős mértékű termelésszerkezet-változtatásra kényszerül, kártalanítására a (2) bekezdésben meghatározottak az irányadók.” A (1.) – (3.) bekezdés szerinti kártalanítás részletes szabályait a kormány rendeletben határozza meg.
A törvény ezt követően a 74. paragrafusban foglalkozik a „Védett állat kártételének megelőzésére, a kárviselésre vonatkozó szabályok”-kal:
„(1) Védett állatfaj egyede kártételeinek megelőzéséről, illetve csökkentéséről a kártétellel érintett ingatlan tulajdonosa, illetve használója a tőle elvárható módon és mértékben gondoskodik. Ha a kártételt a kötelezett nem képes megelőzni, kérheti az igazgatóság hasonló célra irányuló intézkedését.
(2) Riasztási módszerek alkalmazása, illetve – kivételes esetben – a túlszaporodott állomány egyedeinek befogása vagy gyérítése csak az igazgatóság engedélyével és felügyeletével végezhető.
(3) Az igazgatóság szükség esetén vagy a tulajdonos, használó kérésére közreműködik a riasztásban, befogásban, gyérítésben végzi azt. Az igazgatóság saját kezdeményezése esetén az ebből eredő költségeket maga viseli. Ha az igazgatóság beavatkozásával a tulajdonos, használó kérésének tett eleget, a költségek viselésére a közöttük létrejött megállapodás az irányadó.
(4) Az igazgatóság kártalanítást fizet, ha a védett állatfaj egyedének kártétele azért következett be, mert az igazgatóság:
a) nem tett eleget az (1) bekezdésben meghatározott, megalapozott kérelemnek;
b) indokolatlanul nem engedélyezte riasztási módszer alkalmazását, vagy a túlszaporodott állomány egyedeinek befogását, gyérítését;
c) indokolatlanul nem teljesítette a (3) bekezdésben meghatározott kérést.
Más esetben az ingatlan tulajdonosa maga viseli a kárt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me