Sivatagosodás

Full text search

Sivatagosodás
Mi a sivatagosodás? A vízgazdálkodás szempontjából rossz fizikai-kémiai tulajdonságokkal rendelkező homokos területeken vagy szikes területeken lévő növényzet egyrészt a változatlan gazdálkodás, másrészt a természeti folyamatok hatására eltűnik. A fő fizikai tulajdonságok közé tartozik, hogy milyen a talaj vízmegtartó képessége. A homoknak van a leggyengébb: egyméteres réteg homokban legfeljebb 140-150 mm víz fér el. Összehasonlításképpen: a nagyon jó gazdálkodású talajok 200-250 mm vizet is képesek elraktározni egyméteres rétegben. A rossz fizikai tulajdonságú talajokat fenyegetik a leginkább a sivatagosodási folyamatok. Elég néhányszor tíz év, hogy meginduljon a folyamat.
A talaj vízmegtartó képessége elsősorban azáltal csökkenhet, hogy évtizedeken keresztül csak kevés csapadékot kap, így a talaj mállósabb lesz, apróbb részekre bontódik szét, egyre kevesebb lesz az a terület, ahol meg tudja tartani a vizet. Ezért fokozatosan egyre homokszerűbbé válik. Vannak egyéb látható előjelei, például egy idő után megjelennek a szárazságtűrő fűfélék, a pozsgások, az efemer-növények, a homokgyepek, a sziklagyepek.
A sivatagosodási folyamat időléptéke és okai. A sivatagosodás kezdetét évtizedekben lehet mérni. Két fő oka van: az egyik természeti, a másik emberi.
A folyamat a normálistól eltérő szárazságú éghajlati helyzetből adódóan kezdődhet el. A Föld számos vidékén, így elsősorban a Szaharában és a Szaharától délre eső területeken a hatvanas évek vége óta sokkal kevesebb eső esett a normálisnál. Évről évre hosszú kilométereken át terjeszkedik tovább a sivatag.
A talajnak ezt a fajta degradációját súlyosbították az emberi tényezők, például az, hogy a helyi lakosság gazdálkodási szokásai az említett területen nem változtak annak ellenére, hogy kevesebb volt a csapadék. A legeltetésből élő lakosság egyre több, már kiszáradó területen is tovább legelteti az állatokat. Sivatagosodás indul meg ott is, ahol a megengedettnél sokkal több a vízkivétel a talajvízből.
A sivatagosodás mint világprobléma. A feladatok a XXI. századra című dokumentumban, amelyet az ENSZ Környezet- és Fejlődés-világkonferenciáján fogadtak el, a következő olvasható:
„A sivatagosodás egyfajta talajpusztulás, ami száraz, félszáraz és félpárás szárazföldeken fordul elő igen különböző tényezők eredményeképpen, beleértve a klímaváltozást és az emberi tevékenységet is. A sivatagosodás ma a földi népesség körülbelül egyhatodát, a száraz területek 70 százalékát, körülbelül 3,6 milliárd hektárt érint, ami az összes földterületek körülbelül egynegyede. A sivatagosodás legnyilvánvalóbb hatása a terjedő szegénységen túl, hogy leromlik a 3,3 milliárd hektárnyi teljes legelőterület minősége, amely 73 százalékban olyan legelő, amely emberek vagy állatok eltartására túl tereméketlen; a szárazföldeken tovább csökken a talaj termőképessége és romlik a szerkezete, amely 47 százaléka a teljes száraz területeknek. Ezekből marginális, eső öntözte szántó válik. Fokozódik az öntözött szántóterületek leromlása, ami a sűrű népességű és nagy mezőgazdasági aktivitású területek 30 százalékára terjed ki.”
Az aszály mint a talajminőség romlásának egyik tényezője. A sivatagosodási folyamat szorosan kapcsolódik ahhoz a jelenséghez, hogy a hatvanas évek óta világszinten kevesebb csapadék hullott a korábban szokásosnál, vagyis súlyosbodott az aszály (az átlagos mértéket jelentősen és tartósan meghaladó vízhiány).
Az aszály típusai:
1. Meteorológiai aszály. Egy adott térségben az átlag alatti csapadék, amely a mezőgazdaságra, a vízi erőforrásokra és különböző társadalmi-gazdasági tevékenységekre van hatással, akkor vezethet aszályhoz bárhol a világon, ha annak évi mennyisége mintegy két éven keresztül legalább az érintett terület felén a normál értéknek maximum 60 százaléka.
2. Mezőgazdasági aszály. Amikor a csapadék mennyisége vagy eloszlása elégtelen, ezért a talajvízkészletek fogyása és a párolgási veszteségek együttes hatása miatt számottevő a kiesés a növénytermesztésben és az állattenyésztésben.
3. Légköri aszály. A levegő alacsony légnedvessége magas – általában 30 Celsius fok fölötti – hőmérséklete miatt megnövekedett párologtatóképességre vezethető vissza. Légköri szárazság esetén a levegő magas hőmérséklete és alacsony nedvességtartalma miatt a potenciális párolgás olyannyira fokozódik, hogy a növényzet a párologtatást nem képes a megfelelő mértékben fokozni, még abban az esetben sem, ha a talajban elegendő mennyiségű víz áll rendelkezésre.
4. Fiziológiai aszály. Főként kora tavasszal lép fel, amikor a növény számára szükséges mennyiségű vízfelvételt a gyökérzet a talaj alacsony hőmérséklete miatt nem tudja kielégíteni annak ellenére, hogy annak megfelelő a nedvességtartalma és a tartaléka.
5. Hidrológiai aszály. A vízkészletek jelentős mértékű szűkülésében megnyilvánuló jelenség. Ez a hidrológiai ciklus jó néhány elemének változásában jelentkezik:
– a folyók csökkent vízhozamában, vízszintjében;
– a tavak, víztározozók alacsony vízállásában;
– a talajvíz és karsztvízszintek mélyebbre szállásában;
– a forráshozamok szűkülésében.
6. Gazdasági, ökonómiai aszály. A gazdasági élet valamely területén vagy annak egészére vonatkozóan a vízhiány által okozott károk pénzben kifejezett káreseménye. Közgazdasági aszály akkor lép fel, ha a vízhiány olyan mértékű, hogy kedvezőtlenül befolyásolja egy térség jól megalapozott gazdaságát.
Az aszály számszerűsítése. Mind a természeti, mind a társadalmi-gazdasági megközelítések esetében is elsődleges fontosságú az aszály korrekt számszerűsítése. Általánosan elterjedt a különböző aszályindexek használata. Az indexek alapjai jórészt a hagyományos meteorológiai elemek. Jellegük szerint osztályokba sorolhatók, úgy mint csapadékindexek (csapadék, anomália-, relatív csapadék-, standardizáld anomáliaindex stb.), mérlegindexek, ilyen például a Lang-féle index (LI) : P/T, de Martonne szárazsági index (dMI): 12 P/ (T+10) és a mai napig is igen elterjedt nedvességhiány-index (MAI): P/PE; talajnedvesség indexek, mint például a relatív talajnedvesség-tartalom: W/AWC (*100), illetve a hidrológiai szempontú különféle ariditási mutatók. A növényfajtáktól függő számszerűsítésre az adott területre jellemző agro-hidro-potenciál (AHP), azaz az adott növényállomány vízfogyasztásának és vízigényének hányadosa ad lehetőséget, valamint az ennek alapján számított egymást követő „vízstresszes” napok száma. Az aszály-hatás kifejezésére pedig a kimutatott terméscsökkenés, hozamkiesés és a minőségben történt változás alkalmas.
A csapadék mértéke határozza meg a föld különböző területeinek szárazsági szempontból történő felosztását (lásd táblázatok).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me