Csernátfalu.

Full text search

Csernátfalu.
A Hétfalu harmadika Csernátfalu; ez Türkössel ismét teljesen össze van épülve, elannyira, hogy a kettő közti határt csak a Tóvölgye pataka képezi, mely a falun alól Rajna pataka nevet kap, s a Halmoknál egyesül a Hétfalu minden vizeit elvezető Dirbával*, valamint ebbe szakad a falu derekán lefutó Cserna pataka is, mely e falu nevével rokonságban van. Csernátfalva mint fennebb előadtuk, a legrégibb időktől fogva a Hétfalu központi helye volt, hol azon szent Mihálynak szentelt központi egyház feküdt, mely már 1427-ben állott s anyaegyháza volt az egymás végtiben fekvő hétfalunak, a mint ez kitetszik Hunyadi János 1440-ben kiadott rendeletéből, melyben meghagyja, hogy a Hétfalu fele dézmáját a szent Mihály ecclesia papjának adja*.
Melyről alább Hosszúfalunál.
Lásd fennebb az V. fejezetben.
A nagy kormányzó által ily gazdagon dotált egyházról a falut magát is Szent Mihályfalvának nevezték. Zenth Mihali néven fordul elő László király 1456-ki rendeletében, mely szerint fennebbi faluknak a törcsvári várparancsnok által lefoglalt dézmáját a zenthmiháli papnak visszaadni rendeli*. Mátyás király egy 1460-ki adománylevelében Zenth Mihálfalva másként Tharnatfalwa néven emlittetik, a mi tanusitja, hogy az egyház védszentjétől származó szent Mihályfalva mellett a Csernátfalu elnevezés már akkor is használatban volt. Ulászló azon 1500-ki okmányában, melylyel Törcsvárát Brassónak zálogba adja, e falu még mindig Zenth Mihálfalva néven fordul elő*, sőt ez ős néven találjuk fel 1561-ben is azon okmányban, mely által a prázsmáriak János Zsigmond rendeletére a Doborló erdő birtokába beiktattatnak, mikor az egybehivott szomszédok közt ott találjuk Jánosi Mihály szentmihályfalvi birót és Berthalmi Jakab esküdtet*. Ez alkalommal azonban utoljára találkozunk a sz. Mihályfalva elnevezéssel, mert az ezutáni okmányokban mindig Csernátfalu néven jelenik meg, a minek az oláh Csernátu és a német Zernendorf csak átforditását képezi; arra azonban, hogy ily neve honnan származott, irott okmányt találni nem tudtam, bár azon hagyomány él az öregebbek között, hogy e falut egy háromszéki Csernátonból idejött székely gyarmat alapitá, a falu és az azt átfolyó patak nevében örökitvén az ős haza emlékezetét.
Ez okmányt terjedelmesebben fennebb az V. fejezetben.
Mátyás és Ulászló okmányát lásd ugyanott.
Lásd részletesebben Prázsmár leirásánál. Megvan a gub. levélt. Priv. Civ. G. 26. 5326/785.
Csernátfaluban mint régi központi egyházközségben érdekes ódon templomot hittem találni, azonban ezen – Szeli krónikája által is fokozott – várakozásomban csalódtam, mert a régi egyház nagyon romladozot levén, Mária Terézia akkori csernátfalusi lelkész Gödri kérelmére engedélyt adott a templom átalakitására és megnagyitására. Ekkor a régi vagy egészen leromboltatott s teljesen ujból épült, vagy ha falaiból némi kis rész megmaradt is, az annyira átalakult, hogy a régi műidomokból a legcsekélyebb rész sem maradt fenn*. De ha a falak levetkőzték is régi classicus mezöket, még is találhatunk ott némi régiséget. Ilyen kontár mázolásokkal boritott újabb oltárának régi kőtalapzata, melyben „Anno dni 1542” van bevésbe; ilyen igen nevezetes harangja, melyen ezen körirat olvasható: Isten Dvtsősségére Csernát. f. Tvrkösi és Bács. f. eccl. önt. Alább az oldal czifrázatok közt ferditett arab számjegyekkel 1527. E harang nem csak azért nevezetes, mert arról tanuskodik, hogy 1527-ben Csernátfalu, Türkös és Bácsfalu egy egyházközséget alkotott, hanem érdekes főleg magyar köriratáért, mely mint ilyen legrégibb a – reformatio kezdetét jelölő – magyar harang feliratok közt. De van Csernátfalunak mindezeknél régibb műemléke, vagy jobban mondva műremeke, egy góth izlésben készült régi kelyhe, a mely legalább is Hunyadi János korából származik, s az ötvösség egyik legszebb alkotását állitja előnkbe. A gyönyörű régiségnek képét melléklem, hogy halvány leirásom után olvasóim annál hivebb képét birják a valódinak.
Gödri János fenneb emlitett egyháztört. 34. sz. lapján azt irja, hogy Csernátfaluban 1777–1778-ban épitett az odatartozó háromfalu szép templomot Máté Márton pap idejében.
A kehely egészen ezüstből készült s ugy kivül mint belül dúsan van aranyozva, magassága 21 centimeter, öblének felső kerülete 28 1/2 cent., átmérete 9 cent.
A kehely felső részének vagy öblének közepe táján szép idomitásu domborpárkányzat vonul el, a melyen alól bemélyitett metszéssel növénydísz közé fogott madarak tünnek fel. Ugy a növénydísz, mint a madáralakok igen finom metszetűek, s zománczozásnak nyomait mutatják, a melyek azoknak egykori szinpompájára engednek következtetést vonni. Legszebb azonban a kehelygomb (pomellum) ékitményzése; itt egy hatszög idomu díszletcsoportozat van. A hatszögű díszletcsoport mindenik oldala egy góth izlésű imolácskát vagy inkább ablakot tüntet elő; az ablak fölött keresztvirágban végződő csúcsmű, s a fölött lőrés és falvéddel (Zinnen) tetőzött várfal-oromhoz hasonló ábra huzódik el.
Az ablakokat három tornyacscsal (fialen) ékitett oldaltám választja el. Mindezek fölött a díszlet hatszögének megfelelő hatszögidomú fedélzet tünik fel, mondat-szalagokkal, melyeknek fekete zománczu betüi olvashatlanokká koptak, csak egyikén hittem kivehetni Anno-t, az évszám már elkopott; de a használt majuskel betüjelek határozottan a XV-ik század közepe tájára útalnak. A kehelytő itt részletezett műalakja a legfinomabb metszést tünteti elő, az egész átlátszólag (a jour) van dolgozva, a chinaiak ilyszerű műveinek bámulatos türelmével; de e mellett ritka műértelemmel is, mert ott minden részlet: az ablakok díszművezete, a csúcsművek virágcsomói és keresztvirága, a kiszökelve feltörő oldaltámok nyulánk tornyacsai, mind az épitészet műszabályainak megfelelőleg vannak idomitva; szóval itt kicsided (miniature) alakban előnkbe van állitva az, a mit a góth épitészet roppant mérvekben oly nagyszerűleg idomitott az épitészetnél; itt ezüstbe van parányi téren kivésve az, a mit ezen emléképitészet kőbe szokott volt önteni, itt mint ott minden alakitás nemcsak gyönyörködtet, hanem egyszersmind korjelölőként tünik fel. A kehely szintén hatszirmu s alól díszletezett félkörökben végződő talpazatának egyik szirmán egy ornatusban levő katholikus pap alakja van bekarczolva, mely egy fenn helyezett dicsfényövezte kehely előtt imádkozik. Az egész, a mint ezen rövid leirásból is megitélhetni, egy valódi műremek s az ötvösség oly kiváló műve, a melynek kevés párja van hazánkban. Ezen általános műbecse mellett érdeket költhet bennünk azon tudat is, hogy az kétségtelenül a régi Zenthmihál ecclesia korszakából való, s annak egyedüli emlékét képezi, mely ezen egykor királyilag dotált ecclesiának valóban királyi fényű clenodiumát mutatja fel az utókornak*. E kehely szépsége engem váratlanul lepett meg, s kárpótlást nyujtott azon csalódásomért, a mely itten remélt régi egyházi jegyzőkönyvek és más okmányok nem léte miatt ért. Itt mindenesetre mint régi központi egyháznál ilyeknek kellett lenni, de – ugy látszik – a harczvihar, a mely e faluk felett annyiszor vonult át, megsemmisité azokat, ugy hogy Csernátfalu legrégibb jegyző- és anyakönyve csak 1761-ig megy fel.
A hagyomány azt mondja, hogy azt Hunyaditól egy csatában való vitézségért nyerték az ősök.
Csernátfalu nem csak vallási, hanem e mellett kereskedelmi központja is volt a Barczaság magyarok által lakott ezen szögletének, a mennyiben már nagyon régi időktől fogva voltak hetivásárai, melyeken e vidék népe egybe sereglett; azonban ahogy Brassó ezen faluk sorsa felett rendelkezni kezdett, Csernátfalu nagyon keresett vásárait is betiltotta azért is, mert a brassai vásároknak versenytársa volt, de főleg azért, mert azokra a háromszéki székelység is nagy számmal szokott volt egybeseregleni, a mi az ős haza és elszakadt gyarmata közt folytonos érintkezési pontot és testvéries egybeköttetést hozott létre, mi a tervbe vett germanisatio keresztülvitelére gátlólag hatott; miért ezen vásároknak meg kellett szünni. Erőszakosan betiltott sokadalmaiknak fölélesztésére bár minden lehetőt megtettek a csernátfalusiak, arra az engedélyt csak is 1842-ben nyerhették meg; kieszközlésében igen nagy érdeme van csernátfalvi Opra Czirkának, ki Bécsbe és a guberniumhoz többször fölmenvén, nem kis nyugtalanság és költekezéssel eszközölte ki a hétfőnapi hetivásárok engedélyét Csernátfalu számára*.
Az engedélyokmány kelt Bécsben 1842. april 1-én 1372 udvari szám alatt. Ebben is Csernátfalu régibb, de elévült vásárjogára hivatkozás van téve.
A brassai szászok ekkor is sokat akadékoskodtak; Oprát is megnyerték, ki hajlandóvá lett a vásár jövedelmét Brassónak oda játszani; de ekkor Molnár Károly s utánna Miklós Samu Csernátfalunak e két lelkes magyar jegyzője lépett fel, s többszöri kérelmeik és Kolozsvárra való fölmenetelük által kieszközölték, hogy a főkormányszék Csernátfalu jogigényeit pártfogolása alá vette, s a kormányszék erélyes fölterjesztésein a brassaiak jogtalan és méltánytalan ellenműködése hajótörést szenvedett. Csernátfalu megtarthatta vásárait, miből most évenkint 300–400 ft jövedelme van; de Csernátfalunak ezen fölmelegitett vásárai nem csak a községnek jövedelmeznek, hanem az egész vidék pénzforgalmára jótékony hatással vannak, mert e vásárok annyira látogatottak, hogy baromfi, élelmi szerek, csergék (lombos pokrócz), kaskavál (sajt), öltönyök, gyapju s más czikkek eladása, évenkint 1.000,000 forintot felülhaladó összeget hoz forgalomba, a mi ezen vásárok létjogát leginkább indokolja. Csernátfalunak piaczán több bolt és nagyobb kereskedés nyilt az ujabb időben*; van gyógyszertára, mely az ötvenes években állittatott, s van a négy község által dijazott orvos is; szóval Csernátfalu a várossá létel minden elemeivel fel van ruházva.
Melyeknek német feliratai ezen, magyarok és oláhok által lakott helységben nagyon boszantók, azoknak megszüntetése azonban a nép erélyétől függ; ne vásároljon ott, hol nemzetiségét nyiltan gunyolják.
Csernátfalu mint központi hely a nevelésügyben sem maradt hátra, a miről már maga a lutheránus templom közelében levő 16 öl hosszuságu díszes tanoda épülete is meggyőzhet; ez 1865-ben épült, s abban két tanitó oktatja ezen község 370-et meghaladó magyar fiatalságát*. Az oláhok itt is mint mindenütt külön huzódtak, különben az oláhok itt számosak, két templomuk van, egyik a magaslaton, hol a pázsintosok (közhelyekre települt oláhok) tömegesen laknak; ez egy sok tornyu, czikornyás, a bolgárszegi nagy templom modorában épült egyház. Másik templomuk a csernátfalvi piacz keleti végében büszkélkedik, ez a többiektől eltérőleg, egyszerűen nemes, román stylt utánzó modorban épült, azaz hogy 20 év óta van épités alatt, s ha elkészülhet Hétfalu legszebb, és legnagyobb egyháza lesz*. Ezen templom szentélyénél végződik Csernátfalu és kezdődik.
Miből 156 az ismétlő iskolára esik.
Ez az egyetlen pont, hol a másutt mindenütt magaslatokon lakó oláhok, egy kis szögleten a magyarok közé beékelték magokat, s a négyfalut átszelő Nagy utcza mellett tért foglaltak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me