XVIII. Brassó belvárosa.

Full text search

XVIII. Brassó belvárosa.
Brassó tájfektezése. Brassó körerőde, védfalainak kiterjedése, kapui, szögerődei és védtornyai. Brassó védereje. A belváros útczái, nagy-piacz, a bazilika, a régi Katalin-egyház s más kápolnák. A belváros többi templomai. Az árúcsarnok, szinház és szinészet Brassóban. Honterus születésháza, jellemzése és hatáskörének ismertetése. Emlékszobrának hiánya.
Most, miután Brassó alakulásáról, kifejlődéséről, közigazgatásáról, iparáról, kereskedelméről, népviszonyairól és nevelésügyéről a szükséges előismereteket megszereztük, ezen előtájékozottsággal tegyük vizsgálatunk tárgyává magát az oly sok nevezetes műemléket felmutató várost, mindenek előtt a hajdan erőditett belvárost.
Miként már fennebb előadtam, a legelső Brassó a Barczaság déli oldalán a havasok egyik hegykebléből kirohanó Köszörüpatak torkolatjának baloldali előhegye alatt tér helyen feküdt; ide épültének alkalmasint főoka az volt, hogy hátrább a völgy jobb oldalán emelkedő Czenk tetején, egy hatalmas királyi végvár feküdt, a melynek területéhez s ezzel Fejér megyéhez tartozhatott a pataknak völgye is. Az első város ily nyilt s védtelen helyen való fekvésének czélszerütlen volta csakhamar kiderült, mert szultán Amurát 1421-ben a várost feldulta. A czenktetői királyi várba mentesült lakosok ezen szerencsétlenségen okulva, a várost többé nem künn a térségen, hanem a hadászatilag erős fekvésű és könnyen védhető Köszörüpatak völgyében épiték fel. Alig lehetett volna ennél regényesebb, szebb és biztosabb helyet találni, mert a szűk völgyecskét mindkét oldalról magas meredek hegyek környezik, a völgy feje az úttalan és megközelithetlen Keresztyén havas sziklás előhegyei közé nyulik fel, mig a völgy torkolatja előtt egy a völgyet csaknem egészen elzáró, önálló hegy emelkedik, melyet a természet egy a bemenetelt fedező erőd elhelyezésére teremtett, s melyet az oda épült várról Schlossbergnek, magyarul Fellegvárhegynek neveztek el. Ezen védő hegy háta mögött az egész völgy szélességét elfoglalva helyezkedett el a később védfalakkal megerőditett második Brassó; de népessége gyarapodásával a falövezte szük téren nem tudott elférni, s lassanként három külváros épült hozzá. Egyik Ó-Brassó, a mely a fellegvár hegye és a völgy baloldali előhegye közti völgy sikátorban helyezkedett el, s nevét onnan nyerte, hogy egész addig lenyulik, hol az első város feküdt. A Fellegvárhegye és a völgyet jobbról szegélyező Czenk Csigahegynek nevezett előhegy foka közt épült a másik külváros Bolonya, s végre az erőditett belváros háta mögött összekeskenyülő völgyfőben a harmadik külváros Bolgárszeg. Ezeket majd alább részletesen fogjuk ismertetni; most a belvárost tesszük vizsgálódásunk tárgyává.
Alig lehet oly kies és oly meglepően szép fekvést képzelni, mint a minő Brassóé, ugy, hogy Európában kevés szárazföldi város van, mely vele a fekvés szépségére nézve versenyezhetne. Ott emelkedik fel közvetlen mellette falmeredek oldalával, a félelmes magasságig fellövellő Czenk, oly szép sürű erdőséggel, mintha ültetve lenne; szemben a Bácsél (Raupenberg), mely ha nem bir is a tuloldali Czenk nagyszerűségével, de az azt diszitő kertek, a meredek oldalaira aggatott, s csúcsait koronázó kies nyári lakok, azt nagyon szép és kiessé teszik, s végre hátterében emelkednek fel a Keresztyén havas fenyves-nőtte előhegyei fölött az ég felhői közé felnyuló kopár, de kopárságukban festői csúcsok. Ezen valóban nagyszerű keretbe van foglalva Brassó mint kies rózsa, melyhez a három külváros mint mozaikból egyberakott díszlevél tapod oda. Ott vannak belváros sürű háztömege mellett a mult kor hatalmáról regélő körfalak, magasan kiemelkedő védtornyai és hatalmas szögerődeivel, s ott van mindezek fölött a mindent uralgó dom, mint a műépitészetnek megkövült remeke.

A régi Szentlélek-kapu Brassóban a Czenkkel hátterében. (Rajz. Greguss J.)
Mindez gyönyörű kertek és lombos sétányok zöld koszorujába foglalva, bizonyára minden látogatóra oly benyomást fog gyakorolni, a melyet nem egyhamar feledend el. De mi e kedves és páratlanul szép fekvésű várost nemcsak a szépész lelkesedésével, hanem a régész korjelölő műidomokat kereső szemével is vizsgáljuk, s mert a multnak classicus alakjai előtt mindig tisztelettel hajlunk meg, mielőtt a belvárosba belépnénk, annak classicus régi keretét: az ódon överődöt fogjuk szemlélődésünk és észleletünk tárgyává tenni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me