A földvári fellegvár.

Full text search

A földvári fellegvár.
A leirtam egyházköri fővár keleti csúcsán túl a hegyfoknak egy természetes nyergesedése van, azon túl egy önálló kerek domb magasul fel, mely minden oldalról függőleges meredeken van lemetszve; ezen a természettől vár talapjául idomitott dombtetőt koronázza a mellékelt képünkben is látható várrom. Ugy látszik, hogy ez egy elkülönitett előerődje vagy citadellája volt a fővárnak, mely azzal egy a hegynyakon elvonuló, s most is alapfalairól felismerhető fedett folyosó által volt egybeköttetésben; mely folyosó a fővár keleti kapujától a váracs déli oldalán lévő védtornyos kapuhoz vezetett.
Ezen váracs tojásdad alakú, itt-ott csekély megtöréssel, hosszával dél-kelet és észak-nyugatnak fordulva. Alakját a domb fennlapjának ily idoma határozta meg. Két (kelet és nyugati) végén a várfal szinvonalából kiszökellő (10 lépés oldalhoszszal biró) négyszög védtorony A B emelkedik*; erős tömör négyemeletes tornyok, melyeknek börtönül vagy hadkészlet-tárul használt alsó osztálya boltozva van.
Lásd alaprajzát a következő lapon.
E két védtornyon kivül volt egy kisebb kiszökellő, most részben összeomladozott torony az északi oldalon D, mely látszólag belül nyitva volt, és ezzel szemben a déli oldalon a mindeniknél testesebb kaputorony E, melyet egy szintén védtoronynyal Z erősitett előudvar F előz meg. A könnyebben megmászható déli oldalon a várfalak kettősek voltak, sőt a fedett folyosónak külső falával hármasak; ezek között vezetett fel az út a kapuhoz, s az ellenségnek ezen szoros s felülről uralgott folyosón át a kapuhoz jutni nem könnyű feladat volt. A külső falaknak most csak alapja látszik; de a belső várfal a vár egész kerületén még most is vagy 5 öl magasságban fennáll, annak teteje nem rovátkos, hanem cseréppel van fedve. E falak tetőormán kiszökellő zuzművek (assommoir) vannak, s minden két ily zuzmű között egy egyszerű lőrés, mely a XV-ik század várépitészeténél divatozott modor lévén, ismét arra mutatna, hogy e citadellát sem a lovagok épitették, hanem az később emeltetett, föltehetőleg akkor, midőn Földvár 1427-ben Zsigmond királytól vásárjogot nyervén, várossá emeltetett. Belül a lőrések magasságában vivófolyosók (mordgang) vonultak el, az azokat tartott gerendáknak helyei most is látszanak a falakban, melyek mindenütt épek, kivéve az északi oldal egy kis darabját és a kaputoronynak felső részét. Az északi fal belső részén egy helyt 1657 évszám olvasható, mi e várnak későbbi kiigazitását jelölheti csak.
A 106 lépés hosszú s legnagyobb szélességénél 30 lépés széles várudvar közepe táján feküdt a várkápolna H; homlokzata és szentélyének egy része még áll, s összeomlott altemplomának (kriptája) bejárata is látszik.
A kápolnától nyugatra a vár kővel kirakott kutjának K van mély ürege, és erre figyelmeztetni a látogatót azért tartom szükségesnek, mert az csak részben levén bedeszkázva és földelve, a magas dudva és csalán közt nem ötlik fel, s a kutató könnyen bele eshetnék, mitől magam is csak esetlegesen menekültem meg. A várfalakat itt-ott oldaltámok támogatják. A bástyák alapjánál a XV-ik század erőditvényi elve szerint alól kihajló alapfalrakat jön elő.
A leirtam állapotban van Földvár váracsa, elhagyatva, nem gondozva küzd az az idő romboló hatalmával, s Földvár lakói méltán megrovást érdemelnek, hogy a multnak ezen tisztes emlékét, az atyáiknak annyiszor biztos menhelyet nyujtott, s a vidék szépitésére, érdekesitésére oly nagy mérvben befolyó romot oly vétkes közönynyel összeomlani hagyják; most még kevés költséggel ki lehetne a régi mintájára épiteni a váracsnak leomlott részét s annak fennmaradását még sok századra biztositani; igy elhagyatva az gyorsan siet enyészete felé, mert midőn az idő vas foga tért nyerve megkezdhet egy ős romot, azt gyorsan halomra dönti. A barczasági szászok büszkék, és méltán büszkék a német lovagokra, kik ha nem is eldődeik közvetlenül, de előfutóik voltak, kik a szászok idetelepülésének útait egyengették, s első gyarmataiknak e szép, természetáldotta földre való települését eszközölték; emlékük bizonynyal annyi kegyeletet és tiszteletet érdemelne, hogy hátramaradt kevés műemlékeiket, ittlétüknek ezen tisztes kőbetüit megvédjék a végenyészettől. De nemhogy védnék, hanem önkezükkel rombolják, mert e vár már me sincsen a fennjeleztem állapotban, mert 1870-ben egy katonai laktanyát kelletvén épiteni, a földvári kupaktanács elhatározta, hogy azt a citadella lebontandó falaiból épitsék, és ezen vandal határozatukat derék lelkészük ellenzése daczára végre is hajtották. Igy a csak pár évvel ezelőtt még teljes épségben állott kaputornyot és a vár déli falának egy részét lerombolták. És ne jajduljon-e fel a régi műemlékek iránt kegyelettel viseltető szemlélő, midőn egy magát műveltnek tartó nép ily vandalismusát látja; s kiméletet érdemel-e az ily barbar eljárás? Attól kelletvén tartanunk, hogy a megkezdett rombolás e gyönyörű romot maholnap eltünteti, szükségesnek látom annak alaprajzát mellékelni azért, hogy legalább e lapokon maradjon meg emléke.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me