Háromszék előismertetése.

Full text search

Háromszék előismertetése.
A Székelyföldnek legszebb, legérdekesebb s minden tekintetben legkitünőbb részét kétségtelenül Háromszék alkotja. És ezen elsőségi osztályozás ugy természeti szépségeire alkalmazva, – mint erkölcsi értelemben is áll, mert Háromszék nemcsak az összes Székelyföldnek, hanem az annyi nagyszerü vidéket felmutató erdélyi résznek is kétségtelenül legszebb pontját képezi; és ha Háromszék természeti szépségben ritkitja párját, ha tájfüzérének nagyszerüsége által kiemelkedik; ha a természet áldásos kincseiben bővelkedik: erkölcsi becsben méginkább tulszárnyalja honunk minden más vidékét; igen, mert e szék minden időben a hősök hazája volt, mert a mult fényes fegyvertényeire, a nagy ősök dicső harczaira, a közel multban még fényesebb, még dicsőbb tettek következtek, az utódok nem csak hűk voltak a nagy időket élő ősöknek hiréhez, hanem azt még fölül is multák elannyira, hogy a XIX. század történelmének legfényesebb lapját Háromszéknek ujabbkori eseményei foglalják el. Az 1848/9-ki szabadságharczban Háromszéket illeti meg a hősiességnek legdiszlőbb babérkoszoruja; ezen szék volt az, mely Erdély eleste után egymaga állt szembe a zsarnokságnak győzelmes sergeivel, ezen kis területnek maroknyi népe nyilt, semmi természeti védvonalt nem nyujtó vidéken, három hónapig folytatta védelmi harczát a 200,000 oláh és szász nemzetőrrel egyesült, országot hóditott győzelmében felfuvalkodott, osztrák hadsereggel, szembe állott fegyver és lőkészlet nélkül s elfogadta és folytatta a harczot nem a győzelem reményével, hanem Zrinyi hős halálára elkészülve.
Azonban a hősies elhatározás és a pillanat nagysága csodákat művelt; fegyver, ágyu, s lőkészlet mint varázs ütésre állott elő, minden kézben fegyver villogott, mindenki rettenthetlen hőssé változott át, csapatok alakultak, s gyültek a szék minden pontjára; alkotva oly élő védfalakat, melyeken az ellen minden erőlködés daczára áttörni nem tudott s környezve e vidéket a legyőzhetlenségnek csodás nymbusával mind addig, mig Bem az ország tulsó felén megjelenve, a hősiességi verseny Erdély keleti és nyugati részén egyaránt nagyszerü tettekben nyilvánult.
Háromszék ez időben tul tett önmagán; mert a védelmi harczot támadó harczczá változtatta át, s midőn az ellen egy részét sakkban tartva annyira nyugtalanitá, hogy orosz segélynek igénybe vételére szorittatott: másrészről erejének egy részét Bem seregéhez csatolva, kétszeresen osztakozott azon bámulatos hadjárat dicsőségében, mely rövid 3 hó lefolyta alatt Erdélyt kitisztitá az osztrák-orosz hadseregektől, sőt a háromszéki székelyek voltak azok, kik a tömösi szorosnál (márcz 21-én 1849) kihúzódó ellenségnek utócsapatait szétverték, s podgyászait elszedve csúfosan szalaszták ki a hazából.
Nem kevesebb hősiességgel s gyakran győzelmesen harczolt Háromszék az oroszok invasiójakor is elannyira, hogy Háromszék területén még akkor is győzelmes csaták folytak, midőn Erdély már veszve volt, midőn Világosnál a szabadságnak sirját megásták.
A csaták, melyek Háromszéket hazánk Lacedemonjává tevék, e kötet folytán tüzetesebben lesznek tárgyalva: itt csak röviden emlitém azért, hogy olvasómat mintegy előkészitsem a beutazandó vidéknek erkölcsi becsére; előrebocsátám azért, hogy az utazó tudhassa, minő nagyszerü nép által lakott vidékre vezetem; de felhozám főleg azért, mert ezen nagy időknek dicső tényei kevéssé ismeretesek, mintha a történelem azok nagyszerüsége és rendkivüliségétől megdöbbenve, följegyzésével azért késnék, hogy az eposzra méltó tárgyat a költészetnek engedje át; s ha én e munka folytán a páratlan hősiességet itt-ott fölemlitem, ha az események nagyszerüségét gyenge tollam kisszerü vonásaival kontárkodva ecsetelem, teszem azt azért, hogy az által a figyelmet felköltve, mintegy fölhivjam az avatottakat, rámutatva azon korunkat dicsőségének ragyogványával betöltő tényekre, melyek a történészek és költészet felkarolására oly hálásan ajánlkoznak.
A dicsőség fénylő napjának sugarai világitják meg tehát Háromszéket, a szabadság és a polgárosodásnak e ledönthetetlen sorompóját, a haza biztonságának e megvívhatlan fellegvárát, a Székelyföld határszélének ezen áttörhetlen védvonalát, Pannoniának e dicső Lacedemonját, melynek népe a szabadság védelmében oly magasztos szerepet játszott, hogy ha a székelynek azt megelőzött multjában nem lettek volna is nagy momentumai, ha az ősök hősiességben nem tündököltek volna is, Háromszék ujabb történelméből még akkor is minden fia igényt merithetne arra, hogy a székely névre büszke és rátartó legyen.
Ily kedvező világitásban tünnek fel előttünk Háromszéknek szép virányai; ily erkölcsi nagyságban tündököl annak népe.
Mielőtt azonban Háromszék részletesebb ismertetését megkezdenők, mielőtt dicső népével közelebbi érintkezésbe jönnénk; szükségesnek itélem ezen széknek, tájékozottságunkat könnyitő előismertetését adni.
Háromszék, Csík és Kászonszéken alól a határszél mellett hosszan nyulik le egészen Erdély délkeleti szögletéig, vagy is a Bodza szorosa által jelölt azon pontig, hol a Kárpátok keleti vonala csaknem egyenes szögletben megtörve, dél irányba kanyarul, azonban mivel ezen honthatároló havasoknak e tájat kihasasodása van, azért Háromszék 4–5 mfddel Csíknál kiebb fekszik kelet felé, vagy is ennyivel hajlik kiebb Oláhország felé, feküdvén az északi szélesség 45° 31' 30'' – 46° 16' 0'' és a keleti hosszuság 43° 9' 30'' – 44° 5' 5'' közt (Lenk szerint).
Határai északról Bardoczszék, F.-Fehérmegye peselneki járása *) és Kászonszék. Keletről Oláhország. Délről Felső-Fehérmegye két darabkája *) és a Barczaság. Nyugatról a Barczaságnak észak felé kiszögellő része*) és Felső-Fehérmegye másik foltocskája*).
Bükszád, Mikó-Ujfalu, Karatna, Volál, Peselnek, Szárazpatak nevü községekből álló része.
Egyik darabot Markos, Nyen és Bodola alkotja, a másikat Erősd, Előpatak, Árapatak, Hidvég és Lüget.
Magyaros és Apácza községek.
E darabkát Ürmös, Ágostonfalva és Felső-Rákos képezi.
Háromszék terjedelmét Benkő József hibásan tette 6 mfd hosszura és 3 mfd szélesre, mert ezt teres, lakott része is fölülmulja, s ha miként kell, havasi és hegyes vidékét is oda visszük, akkor sokkal kedvezőbb térméreti eredményre jutunk, mert Háromszék az északi csúcsában levő Nagysándortól az aldobolyi hidig (déli határszéléig) 9 mfd hosszu és a keleti határszélen levő Lipsától (havas) Köpeczig szintén 9 mfd széles. Ily hossz és szélességi vonalokhoz viszonyult térnagysága 511560/1600 négyszög mfd, melyből jön Miklósvárszékre 5568/1600, Kézdi székre 16752/1600, Orbai székre 141322/1600, Sepsi székre 15408/1600, A Bodza-szorosra 101432/1600, a Putna szorosra 11064/1600, és az Ojtozi szorosra 4368/1600 négysz. mfd *), mely területből 10 folyó mfddel érintkezik Oláhországgal, minek következtében Háromszéknek minden 5-ik négyszög mfde határt képző. Terének közép magasága 282 öl*),
Lenk szerint.
Bereczk 306°, az aldobolyi hid 261° magasságban feküdvén a tengerszin felett.
Háromszék alakja szabályszerü négyszög lenne, ha azt északon F.-Fehérmegyének Csík és Háromszék közé beékelt darabkája és északnyugati szögletében a szintén beszögellő Bardoczszék meg nem csonkitaná; valamint délnyugati szögletében is F.-Fehérmegye másik foltocskája is szögletcsonkitást nem okozna; de majd egy czélszerübb és a természeti határvonalakra jobban figyelő felosztása hazánknak bizonynyal ki fogja egyenesitni Háromszék tetszetős idomzatát megcsonkitó ezen beszögelléseket, én ily szerves összefüggését e leirásomban előzetesen kiegészitem az által, hogy Felső Fehérmegyének ugy az északi részre, mint a délnyugati szögletre eső részét Háromszékhez csatolom.
Háromszék nagy része termékeny térség, melyet a rajta áthaladó folyamok idomitottak, egyáltalában Háromszék folyó-rendszere nagyon szerencsés, s mivel a tereit végig futó, azt termékenyitő folyók és azoknak számos mellékfolyói ugy a tájalakulás, mint a talaj termelési viszonyaira nagy befolyással vannak: azért legelőbb is Háromszék folyóit vesszük vizsgálatunk alá.
Háromszék fő folyója az Olt, ebbe szakad csaknem minden pataka, valamint ez futja át csaknem egész hosszában e széket. Az Oltnak eredetét e munka II. kötetében tárgyaltuk, s ugyan ott elkövettük pályafutásának azon pontjáig, midőn a szép fel- és alcsíki tereken áthömpölyögve, Csík véghatáránál a tusnádi szoros – mely alább részletesen lesz ismertetve – képezi azon csudás sziklakaput, vagy előcsarnokot, melyen e folyam Háromszékre áttör. Ezen szoros alsó torkolatában van a Fehérmegyéhez sorozott Bükszád és Mikó-Ujfalu, s igy szorosan véve az Olt csak is az ezeken alul fekvő Málnásnál lép át Háromszék területére. De a hogy átlép, azonnal kibontakozik szük hegy keretéből s a kissé alább büszkélkedő Oltszemnél oly nyilt és termékeny völgyre ér, mely Sz.-Györgynél annyira tágméretüvé lesz, hogy megközeliti a négy mfd szélességet. Ezen Sepsi szék által betöltött gyönyörü tér nyugati oldalán fut le a mindig délirányt követő Olt egészen Al-Doboly-ig, hol a Feketeügygyel egyesülve nyugatra kanyarodik, talán azért, hogy szülőföldének a szép Székelyföldnek virányain tovább időzhessék.
Ezen nyugati folyásában a hogy a Barczaság és Fehérvármegye ide ékelt foltocskája közül kibontakozhatik eddigi délirányu pályájával ellentétes irányt veszen fel, s Miklósvár széketvégig folyva, mert elvégre is el kell szakadnia a szülőföldtől, Alsó-Rákosnál haragosan tör át azon negyedik szorosán, melyet már e munka 1-ső kötetében ismertettem.
E szerint tehát az Olt Sepsi- és Miklósvár széket egész hosszában átfolyja, mely utja egyenes vonalban 7 mfdet, kanyargásaival pedig legalább is 10 mfdet teszen; s bár Oltszemen alól főleg tavaszszal és őszszel tutajozható lenne: mégis használatlanul foly el, sem hajókázási, sem kereskedelmi, sem ipari, sem pedig mezőgazdászati czélokra nem hasznosittatik oly mérvben, mint azt elhanyagolt nemzetgazdászati érdekeink igényelnék.
Oltunk már Csíkból, mint tekintélyes nagyságu folyam érkezik Háromszékre, itt még inkább gyarapodik a beleszakadó számos patak által, ezeknek csak jelentékenyebbjeit emlitem itt meg, minő a Bükszádon alól balpartilag beszakadó Zsombor pataka és a jobbparti Rakottyás, a szintén jobbpartilag beszakadó Árkos patakát és a Szent-György között lefolyó Debren patakát, s végre a Sepsi szék véghatáránál vele összeömlő testvér folyamát, a hason nagyságu Feketeügyet.
A Barczaságról Oltba siető tekintélyesebb balparti folyók a Türkösvize, Vidonbách, Barcza, Homorod és Rákos pataka. Miklósvár széken a jobbpartilag beszakadó patakok között jelentékenyebbek a Bölön pataka, Ajta pataka, Barotvize és a Bardocz székről jövő Kormos-Lángos, s számos más kisebb csermely, melyeket, mivel a kötet folytán részletesebben lesznek ismertetve, itt mellőzök, de nem tehetem azt az Olt testvér folyójával, a Feketeügygyel, már csak azért sem, mert tekintélyes volta mellett ez egy tisztán székely folyó, egyedüli nagyobb folyóink közül, mely Székelyföldön eredve, egész pályahosszát székely területen futja át, mely forrásától torkolatáig mindenütt székely hantokat mos.
A Feketeügy a Kézdiszék északi részén felmagasuló havasokból veszi eredetét, illetőleg az a Kászonszékből letörtető Kászonvize, az Esztelneki patak, a Lemhénynél lefolyó Velencze pataka és a Bereczk patakából alakul. Az ezen alól Feketeügybe ömlő patakok nevezetesebbjei balról az osdolai Kopoló patak, Gelencze pataka, a zabolai Nagy patak, a tekintélyes Kovásznavize, Lisznyó pataka és a határszéli Doborló pataka. Jobbról Nagy vagy Csernáton pataka, Dalnoki patak és Besenyő pataka. Ezek a számos más csermely által gyorsan gyarapodik a Háromszéknek legszebb részét átfolyó Feketeügy, mert a hogy a Kászon vize Sz.-Léleknél*) kiér a hegyek közül, azonnal egy három mfd szélességü gyönyörü térre jut, mely téren Kézdi és Orbai székek egészen a Sepsinek egy része van, de az Olt melléki Sepsiszék csak ott csap át a Feketeügyhöz, hol az Olt völgye is egybefoly a Feketeügyével, vagyis azon ponton, hol a két folyót elválasztó hegység Angyalosnál elenyészik. Itt éri el a háromszéki térség nagyszerüségének teljét, mert bár a két folyó még távol tartózkodik egymástól, de azért köztük más válvonal nincsen, mint azon csekély emelkedésü fennlapály, mely a jellegző Szépmező nevet oly méltán kiérdemli; e fennlapálylyal majd közelebbről fogunk a maga helyén megismerkedni, itt csak azt emlitem fel, hogy Háromszék, két testvér folyója által szegélyzett, térségének szélessége (a Szépmezőt is oda véve) e ponton (Sz.-Györgytől Zágonig) megközeliti a 4 mfdet, hosszasága pedig Bereczktől a Farkasvágóig*) tulhaladja a 7 mfdet; sőt ha e térséget természetes határai szerint teljesen kiegésziteni akarjuk, akkor hozzá kell adnunk a Barczaságot is, mi nem egyéb, mint folytatása a háromszéki térségnek, mely odacsatolás által térségünk még óriásibb mérvet ölt, mivel az Bereczktől Törcsvárig (mind folytonosságban levén) 12 mfd hosszu, s Szunyogszegtől Zágonig 7 mfd széles, miből az következik, hogy Háromszéknek a Barczával összefolyó tere Erdélynek legtekintélyesebb folyamvölgyét alkotja.
Kézdiszék legfelső faluja.
A déli határszél azon pontjáig, hol a Feketeügy az Olttal egyesül.
A minő szép és elragadó e tér, ép ugy összhangzatosan nagyszerü annak havaskerete is, mert a tájfekteztük térséget minden oldalról a legszebb idomu havasok veszik körül. Igy keleten a határszéli Kárpátoknak lánczolata nyulik el, gyönyörüen csoportositott csúcsaival, melyek közt megemlitést érdemelnek a Magyaros, Lipsa, Szemerkés, Mosát, Bonyo-Feje, Bajkán, Zernye, kovásznai Pilis, Jakabhavas, Lakoczás és Csilyános, mivel azok mindenike meghaladja a 4000 lábat, sőt némelyike még az 5000-et is*).
A Mosát 4698'. A Lakoczás 5580'. A Csilyános 5082' magas.
Ezen havassor Zágonon alól hatalmas kifutványát ereszti ki Háromszék felé, mely a Bodza vidékének előhegyeit alkotja. A hegyek ezen beágazásánál szintén kiválik néhány tekintélyesebb csúcs, mint a Szerede és a nyeni Piliske tető, melyek a 4000 láb magasság szinvonaláig emelkednek, de mindamellett is csak apró dombok a Bodza vidéki külső havassorhoz viszonyitva, melyek amazokon büszkén tulemelkedve, a Szilon (Sziriu) és Csukás csúcsokban a 6000 láb magasságot is tulhaladják*).
A Csukás 6150 láb magas.
A Bodza szoros végpontján levő büszke Királyhegynél a határszéli Kárpátok vonala ugyan megtöretik, de azért nagyságban még inkább fejlődik, mert a térségünket délről bezáró havassor*) a Bucsecs és Királykőnél a 8000 láb magasságot is megközeliti*). Ezen megdöbbentően nagyszerü déloldali havasoknak északi kifutványát képezik a Miklósvár széket, vagy inkább az Olt északnak tartó völgyét nyugatoldalról határoló persányi és magyarosi havasok, melyek a krizbai Várhegy és Bálványos csúcsoknál a 4000 láb magasságig hatolnak fel. Ezen hegysornak Rikával átellenes felső végénél tört utat magának Oltunk Alsó-Rákos felé*).
Háromszéknek déli határát ugyan a Bodza vidéke, azután a Feketeügy, Olt és az Előpatak közeli hegyek alkotják; de a háromszéki tér természetes határvonalát a déli Kárpátok képezik.
A Bucsecs 7980'. A Királykő 7110' magas.
Alkotva a nagyszerü alsó-rákosi szorost, melyet e munka I. kötetében ismertettem.
Midőn Háromszéket a körvonaloztam három oldalon ily nagyszerü havasok keretelik, akkor a felső vagy északi oldalon sem marad e tekintetben hátrányban, mert ott van északkeleti szögletében a büszke Nemere, s az ő vele versenyző Nagy Sándor és Kurucsa tető, melyek az 5000 láb magasságot tulhaladják*). Odább nyugatra azon roppant havastömb, mely Csik déli oldalán csoportosul, a 3579 láb magasságu Büdös és a 4320 láb magas Nagy-Csomág csúcsokkal, sőt e hegység a tusnádi szoroson is tulhatol, hol a Nagy-Murgó, Piliske és Mitács csúcsokkal ismét 4800 láb magasságig lövell fel, mig hátterében a hatalmas Hargita büszkélkedik.
A Nagy Sándor 5118'. A Nemere ennél is magasabb. Mindezek a mil. geogr. Ins. 1863-ki földabr. szerint.
Ezen északi havaslánczolatnak két hatalmas kifutványa nyulik le délirányba, egyik azon testes hegyháromszög, mely a torjai Büdös és a sz. Anna tó mögötti Nagy-Csomágból leágazva az Olt és Feketeügy közé, mintegy 5 mfd hosszuságban és 2–3 mfd szélességben ékeli be magát a Bojtorjános és Bodoki havas főcsúcsokkal, mely utóbbi 3720 láb magasságig hatol fel.
A másik azon Mitácsból leágazó hegytömb, mely Sepsi és Miklósvár székek közé, vagyis az Oltnak le és vissza (föl) folyása közé, 5 mfd hosszan, 2 mfd szélességben furta be magát, s melynek végcsúcsa a barczaszéli Veczernél van.
Ezen havasok között terül el Háromszéknek gyönyörü tere, melyet termékenységeért a Székelyföld Kanaánjának jogosultan nevezhetünk, mivel a számos vizér által öntözött térségnek dús talaján terem hazánknak legszebb és legjobb tiszta buzája, mely sulyban még a bánátit is felülmulja; és terem igen nagy mennyiségben, mi a talaj termékenysége mellett a lakosok szorgalmának is feltudható, a mennyiben hazánkban a földet sehol annyi figyelemmel és oly értelemmel nem müvelik, mint Háromszéken*). Innen van, hogy bár Háromszéken a birtok nagyon szét van oszolva*), mégis csaknem kizárólag földmüveléssel foglalkozó lakói jóllétnek örülnek; innen van, hogy a jól fizető fekvő birtoknak értéke oly nagy Háromszéken, mint sehol hazánkban*), s népében az ahhoz való ragaszkodás oly határtalan, hogy Háromszéken a birtok eladása oly ritkán fordul elő, mint a fehér holló.
Ez annyira megy, hogy szántás után az asszonyok és gyermekek egész raja lepi el a földeket s kalapácscsal verik szét a göröngyöket, miért a háromszéki föld mindig olyan, mintha meg lenne rostálva. Mikor a gabona fejet hányt, akkor azt kigyomlálják, miért a háromszéki buza mindig oly tiszta, mintha szemelve volna, s azért az vetőmagként és finom lisztnek is nagyon keresett.
Elannyira, hogy a közönséges földészek közt gazdag ember az, kinek 10 hold birtoka van, a nagyszámu nemesség birtoka is nagyon el van aprósodva, ugy hogy pár nagyobb birtokot kivéve, alig van 100 holdnál több egy kézen, de ebből bámulatosan sok jövedelmet tudnak kiteremteni, elannyira, hogy egy ily kis birtoku háromszéki földbirtokos tisztességesebb s sokkal vendégszeretőbb házat tart, mint másutt a pár ezer holddal biró.
Tudok esetet, hogy 3–400 frtot is igértek holdjáért anélkül, hogy megkaphatták volna. Tagositás persze, hogy itt sincsen, s az nagyon bajosan lenne keresztülvihető, éppen a birtokhoz való ezen kegyeletes ragaszkodás miatt.
Háromszék nyilt térség levén, a szelek nagyon uralogják; két irányból jövő szél van itten, egyik az ohajtva félt Nemere, mely az ojtozi szoros felől északkeleti irányból tör be; ohajtják e szelet, mert azon év, midőn a Nemere uralkodik, termékeny szokott lenni; félik, mert annak oly erős rohamai vannak, hogy házfedeleket sodor el, utasok szekereit forgatja fel, s főleg télben oly hideggel jár, hogy a legmelegebb öltözék mellett is megfagylalja a künn szorultakat.
Másik félt és utált szél az ugynevezett német szél, mely nyugat irányból jön; rettegett és utált e szél, mert mig a Nemere áldást hoz, addig ez rosz termést és nyomort szokott eredményezni*). Különben Háromszék igen kedvező égalji viszonyoknak örvend, s bár a szőllő itt már nem érik meg, de a gabona minden faja, még a melegebb égaljt igénylő kukoricza is rendesen elkészül s dús terméssel jutalmaz; kölest és haricskát (tatárka, hajdina) nagyobb mennyiségben termelnek, s egyáltalában Háromszéken az aratás 4 héttel köszönt be hamarább, mint legközelebbi, északi szomszédjánál Csíkban, de sőt a vele délről szomszédos s térfolytonosságban levő Barczaságon is 2 héttel aratnak későbben, mint Háromszéken, minek a Barczát közvetlenül körülölelő magas havasok lesznek okozói, mig Háromszéken a nagyobb csúcsok a tértől messzebb, a havasoknak középzöméből emelkednek ki.
Azért azt „hatforintos“ szélnek is nevezik, mert azon évben, mikor az uralg, rendszerint oly rosz termés van, hogy a buza ára 6 frtra is felmegy.
A főfoglalkozást képező földmüvelés mellett ipart és kiviteli kereskedést is üznek itt-ott. Háromszék lakói, nevezetesen Kézdi-Vásárhely viszi itt a főszerepet, hol a kézműiparnak több czikkei nagyobb mennyiségben készülnek, s azzal Moldovában nagy kereskedést üznek. Fával és fagyártmányokkal leginkább a havasalji faluk lakói kereskednek. Ugyanezen falukban a marhatenyésztés is nagyobb mérvben üzetik.
Gyáripara leginkább szeszgyártásra és finom lisztre szoritkozik, ezen utóbbi czikk Erdély minden részében keresett.
Ásványokban szintén gazdag Háromszék, csakhogy fájdalom az itt is, mint hazánk sok más vidékén parlagon hever. Igy Kovászna hegyeiben a legjobb minőségü és legdusabb vaskőrétegek jönnek elő, kimerithetlen mennyiségben, müvelését egy társulat 1861-ben meg is kezdette, de tőkehiány miatt nagyon csekély mérvben folytatja. Kőrös közelében is van vaskő. Kéndús rétegek a torjai hegyekben nagy mérvben fordulnak elő, s bár azok a nemzeti fejedelmek korában müvelet alatt állottak, jelenleg teljesen el vannak hanyagolva. Kőolaj Sósmező környékén jön elő, sóban azonban szegény Háromszék s azt Oláhországból (csempészve), de leginkább Parajdról hordják.
Ásványos vize nagyon sok van, melyekkel e kötet folytán találkozni fogunk; mint legnevezetesebbet felemlitem itt a kovásznai Pokolsárt, a málnási Bugyogót, a bodoki és szent-györgyköri forrásokat.
Fennebb rövid átnézetét adtam a Háromszék terét termékenyitő folyóknak és patakoknak, de azok mellett van Háromszéknek néhány oly folyója is, melyek a határszéli Kárpátok közt eredve, kifelé folynak; ezek közt legfelül van a Nemere tájáról kiinduló Szaláncz pataka, hol a kézdivásárhelyieknek vannak fürészei. Kissé alább az ezzel csaknem párhuzamosan folyó Ojtóz patakának völgye következik, egyedüli határszoros, hol szekéruton közlekedhetik Háromszék Romániával, azért itt harminczad is van. Alább Osdola tájékán a Szemerkésből eredő Putna vize völgye, melyen csak csempészek járnak.
Legalsó ily kifelé siető folyója Háromszéknek a Bodza, de ennek területe csak kis részben tartozván Háromszékhez, azt majd a Barczaság leirásánál fogom ismertetni.
A mi a tárgyalásunk alatti Háromszéknek nevét illeti, az onnan eredhetett, hogy eredetileg ezen szék három fiuszékből Sepsi*), Kézdi*) és Orbai*) székekből alakult. Ezek egyesülése által keletkezett Háromszék és származott neve is; azonban ha a néveredet logikáját szorosan akarnók követni, akkor a Háromszék helyett ma már Négyszék nevet kellene használnunk, mert a kezdetben szövetkezett három székhez később egy negyedik – Miklósvárszék – is csatoltatott, mint azt alább látni fogjuk.
Sepsiszék régi okiratokban Sebus néven fordul elő, ily nevét Benkő (Spec. Tran.) Sebus nevü székely őstől, vagy Sebestől származtatja. Hogy székhelyéről Szent-Györgyről Szent-Györgyszéknek is hivatott régen azt az I. Mátyás király korabeli erdélyi vajdának Miklósvárszék kiváltságait megerősitő, alább közlendő decretumából látjuk. Ugy látszik, hogy Sepsiszék volt azon központ, mely a többi székeket magához vonta, azonban azt, hogy ezen egyesülés mikor történt, önkéntes vagy erőszakolt volt-e, – mint Miklósvár széknél – nem lehet tudni.
Kézdi nevét Benkő Kezdőtől származtatja.
Orbaiszék neve ily nevü székely őstől eredett a hagyomány szerint, kinek ivadéka lehetett az Orbai család, melyből több jeles ember származott, nevezetesen Orbai Miklós, János Zsigmond főstrázsamestere. Benkő Orbaiszék nevét Orv-tól eredezteti, mivel – mint mondja – sok orv vagy tolvaj tartózkodott régen ott, kik a szomszéd tartományokból csaptak be.
A mi Háromszéknek politikai felosztását illeti, az most is megtartá mint alosztályzatot a négy fiókszékre való felosztást. A fiókszékek ismét járásokra oszlanak, még pedig a következőkre:
Sepsi fiókszék. I. Feketeügyi járás, melyhez 18 helység tartozik*). II. Olti-járás, melyhez 19 helység, egy mezőváros (Sz.-György) és egy taxalis hely (Ilyefalva) van sorozva.
Alább közlendő statistikai táblázatok fiókszékenkint levén egybeállitva, – ott a helységek osztályozva lesznek.
Kézdi fiókszék. I. Felső járás 17 helységgel. II. Alsó járás 14 helységgel, 1 mezővárossal (Kézdi-Vásárhely) és 1 taxalis helylyel (Bereczk.)
Orbai fiókszék. I. Felső jár. 9 helységgel. II. Alsó jár. 8 helységgel.
Miklósvár fiókszék 10 helysége csak egy járást képez.
A szék élén főkirálybiró áll, kinek tisztségét, mint minden más hivatalt is, választás utján töltenek be*). A négy fiókszék mindenikének külön alkirálybirája, minden járásnak külön dullója (szolgabiró) van; sőt régen mindeniknek külön alszéke is volt, honnan a központi derékszékhez felebbeztek*), most azonban ezek hatásköre a járási és központi törvényszékekre ruháztatott át.
A székely törvények szerint, bár most ideiglenesen a ministerium nevezi ki, de bizottmányi gyülések mint mindenütt, ugy itt is óvás és jogfenntartással, kivételesen fogadták el.
Sepsi alszéke Sz.-Györgyön volt, elnöke a kerületi királybiró, tagjai a jegyző, 4 rendes fizetéses ülnök, (Miklósvárszékkel közös) pénztárnok és 99 számfeletti táblabiróból álltak. Kézdi alszéke Kézdi-Vásárhelyt ülésezett a kerületi alkirálybiró elnöklete alatt, alakitva volt a jegyzőből, 4 rendes és 95 számfeletti táblabiróból. Orbai alszéke Kovásznán székelt, elnöke a királybiró, tagjai jegyző, 4 rendes és számos tiszteletbeli táblabiró, ezeken kivül szavazattal birt a közügyvéd és szegények szószólója is. Miklósvárszéknek szintén volt királybirája elnöklete alatt működő alszéke, melyet 6 rendes, több tiszteletbeli táblabiró és aljegyző alkotott. Ennek székhelye előbb Miklósvártt volt, később Baróthra tétetett át. A főkirálybiró elnöklete alatt ülésező derékszék vagyis másodfolyamodásu törvényszéke az összes Háromszéknek rendesen Szent-Györgyön székelt. De mindezen törvényszékek hatásköre a fegyverfeladás után megszorittatott, s csak a fegyver alól kivett nemességre és csekély számu polgáriakra és jobbágyságra terjedt ki, mert a jogellenesen felállitott katonai birák a fegyverviselőket teljesen kivonták a polgári hivatalok befolyása alól. S itélték azokat részint idegen törvények, részint pedig s leginkább saját szeszélyük szerint. 1848 elsöpörte a zsarnokság e fattyukinövéseit, s a polgárok törvény előtti egyenlőségét helyre állitotta.
Háromszéknek régen, ugy látszik, nem volt kormányzati központja, sőt gyüléseit is most itt, majd amott tartotta. Leginkább azonban a központi Maksán, Rétyen és Léczfalván; később Zabolán s másutt is, mint azt a jelen kötetben ki fogom mutatni. E szerint ambulansok levén közgyülései, állandó székháza sem volt egészen e század második tizedéig, midőn Sepsi-Szent-Györgyön ideiglenesen magánház lett e czélra berendezve; mostani csinos székháza ugyancsak Sz.-Györgyön 1832-ben épült*).
Mint azt majd a maga helyén be fogom mutatni.
A mi Háromszéken a nevelés ügyét illeti, az az utóbbi időkben igen kedvező lendületet nyert, és ebben az érdem csaknem kizárólag Háromszék lelkes népeé, mert a mi tanintézet forradalom előtt létezett, akár polgári (mint a kantai, kézdi-vásárhelyi algymnasiumok), akár katonai (mint a szent-györgyi, kézdi-vásárhelyi katonai intézetek): azt az absolut kormányzat megszüntette, mintha a zsarnokság sötétjét az értelmi sötétséggel is tetézni akarta volna; de Háromszék lelkes népe, mely a forradalom napjaiban oly magasztos, oly dicső volt, a megpróbáltatások végzetteljes napjaiban is csak nagy tudott lenni, s bár le volt sujtva s kizsarolva, azért mégis önmagától megvont filléreiből százezreket gyüjtve, Sz.-Györgyön ipartanodával egybecsatolandó algymnasiumot s néhány helyen, mint K.-Vásárhelytt, Zágon és Uzonban jeles elemi iskolákat hozott létre, másutt népiskolákat rendezett be*), s mindezt tette ön erején, a kormányzat által nem csak nem segittetve, hanem éppen gátoltatva.
Majd a maga helyén azokat részletesen fogom ismertetni.
Hogy egy népnek, mely szellemi fölemelkedésére ily áldozatokat tud hozni, értelmesnek és jóra fogékonynak kell lennie, az magától értetik, s valójában be kell vallanunk, hogy a Székelyföldnek legértelmesebb, legfejlettebb s leghazafiasabb népét Háromszéken találjuk, sőt itt lelhetjük fel a székely fajnak legerőteljesebb és leszebb raját is, mert Háromszéken főleg a férfiak termetesek, izmosak, de a mellett fürgék és mozgékonyak, s valamint termetök, ugy arczuk is férfias, méltóságteljes, azon az önbizalom, erő és hősiesség kinyomatát lehetvén felismerni.
Vallásra nézve Háromszék lakói nagyrészt protestánsok*); katholikusok csak itt-ott szórványosan jönnek elő, tömegesebben leginkább kézdi-széknek Csikhoz közel eső felső részében, melyet ezért Szentföldnek neveznek. De Szentföld előttünk nem csak az, hanem szent Háromszéknek minden hantja, mert azt a szabadság védelmében kiöntött vér öntözé és szentesité mindenhol.
Reformatusok, unitariusok.
Háromszék czimerül egészen korunkig megtartotta a Mátyás kora előtt használt ős székely czimert; mi pánczélos kar által tartott szablya, melybe medvefő, sziv és korona van tüzve, kétfelől – az ujabb czimerbe is felvett – nap és hold. A régi dicsőség ezen jelvényének megőrzésére valójában leghivatottabb Háromszék, hol a régi czimer aegise alatt a régiek hősiessége is fenntartatott, mintha e czimer – mely multat és jelent egybe köt – a „noblesse oblige” elv alapján kötelezte volna az utódokat az ősök szebb erényeinek szeplőtelen megőrzésére; mit Háromszék hűn teljesitett, s azért méltó arra, hogy büszkén tüzhesse ki az ős Székelyföldnek dicsfény környezte régi czimerét.
Háromszék népét nem csak a haza szent jogainak védelmében vivott harczok fogyaszták, hanem megapasztani törekedtek a rosz akaratu népszámlálások is, mert a hiv. kimutatások lakóinak számát most 63,000-re, majd 80,000-re tették, pedig ez adatoknak veririfikatiójából az tünik ki, hogy azok igaztalanok, s hogy Háromszék lakóinak száma, nem annyira, hanem 113,362-re megy. Sőt mivel a haza érdeke azt kivánja, hogy a hon határai felett őrködő székelység ugy erkölcsi becsben, mint számban gyarapodjék, azért a háromszéki székelységhez számithatjuk azok gyarmatait is, melyeket szomszédságában kibocsátott, s melyek bár kormányzatilag el vannak tőle szakitva, bár a feudalismus átka egykor elnyomott szolgákká tevé, de azért azok székely eredetük emlékét nem csak fentarták, hanem arra büszkék is, sőt most a jobbágyság eltörlésével létre jött egyenlőség alapján mindinkább egyöntetüekké válnak székelyeinkkel. Ilyek pedig a Csík és Háromszék közé ékelt Felső-Fehérmegyéhez tartozó faluk lakói, kiknek száma 5803-ra megy*) ilyek a Hidvég és Bodola táji csángók, kiknek száma 6343-ra megy*) s ilyek a barczasági 10 faluban*) lakó ágostai hitvalláson levő testvéreink, kiket, mint annak helyén látni fogjuk, Nagy Lajos királyunk a székelyek közül telepitett oda a határszél oltalmára, ezeknek száma 16,000-et tesz*), és igy a háromszéki székelységnek és gyarmatai lakóinak száma 141,508-ra megy fel; mely – azt hiszem nem egészen alaptalan – számitás, csak Háromszéken és szomszédságában 78,508 lélekkel szaporitja a székelység létszámát.
Ezek falunként és vallásfelekezetileg következőleg oszlanak:
 
Kathol.
Reform.
Gör. nem egyesült
Görög egyesült
Luth.
Idegen
összes népesség
Mikó-Ujfal
406
70
800
4
1280
Bükszád
630
15
430
7
3
6
1091
Karathna
460
130
4
10
6
610
Volál
506
219
60
4
789
Peselnek
1203
10
1
1214
Szárazpatak
770
19
25
3
2
819
 
3975
463
1234
102
6
23
5803
 
Ezek pedig mind csak magyarul tudók és igy mindnyáját bátran székelynek vehetem, mivel a keleti vallásuak sem tudnak szót is oláhul, ekként azokat csak keleti vallásu székelyeknek vehetjük.
Ezeknek részletes kimutatását a Barczaság leirásánál fogom adni, itt csak a tisztán magyar ajkuak számát vettem fel, s nem számitám se Lüget, se Bodola, se Nyen, se Márkos keleti vallást követő lakóit, kik nemzetiségileg is oláhok.
Ezek a Hétfalu, Ujfalu, Krizba és Apácza.
Ezeknek népességi táblázata is a Barcza leirásánál lesz közölve, itt csakis tisztán az ágostai hitvalláson levőkkel – kik kizárólag magyarok – vettem és teljesen mellőztem az ezen falukban lakó oláhokat.
A kizárólag Háromszékre eső szám pedig kevés kivétellel mind székely, mert a mi keleti vallásu a szorosan vett Háromszéken van is, annyira el van székelyesedve, hogy csak magyarul beszél, miért őket bátran keleti vallásu székelyeknek mondhatjuk. Azok száma, kik az ujabb időkben Oláhországból szivárogtak be leginkább a határszél közeli falukba, s kik nemzetiségükhez ragaszkodva, oláhoknak mondhatók, száma alig mehet 5000-re.
Ha már most Háromszéknek (közel) 52 négyszög mfd területére népességét beosztjuk, körülbelül 2180 lélek esik egy négyszög mfdre; de mivel Háromszék területének csak teres része alkalmas a földmüvelésre – mi körülbelül 16 négyszög mfdet teszen – e szerint müvelhető részének mindenik négyszög mfdére 7085 lélek esik.
A szorosan vett Háromszék lakossága vallásfelekezetek szerint igy oszlik fel:
Reformatus összesen51,519
Katholikus40,140
Unitárius5304
Görög-egyesült3148
Görög-nemegyesült11,921
Lutheránus153
Zsidó230
Idegen947
Összesen:113,362
Fiuszékenkint pedig ekként:
Miklósvárszék összes lakóinak száma12,774
Kézdiszék46,216
Orbaiszék20,571
Sepsiszék33,801
összesen113,362
Ezek pedig 4 mezővárosban, 96 faluban és 4 telephelyen*) a következő fiókszékenként készitett táblázatból kitünő arányban oszlanak el:
Ezen telephelyek következők: Doborló, Farkasvágó, zaláni üvegcsür, ojtozi Soosmező.
Miklósvár fiókszék népességi táblázata.
Faluk neve
Református
Unitárius
Katholikus
Gör. egyes.
Görög nem egyes
Luheránus
Zsidó
Idegen
Összes népesség
1 Közép-Ajta
1390
33
29
222
6
1680
2 Nagy-Ajta
297
809
82
3
3
11
1205
3 Száraz-Ajta
1489
29
18
2
1538
4 Baróth
193
26
1667
143
57
12
6
20
2124
5 Sepsi-Baczon
850
4
113
967
6 Bodos
429
16
31
31
2
509
7 Bölön
251
1349
79
700
2
15
2396
8 Köpecz
819
9
66
86
4
4
988
9 Miklósvár
79
697
2
35
44
857
10 Zaláni üvegcsűr
(praedium)
9
263
103
135
510
 
5806
2275
2932
470
1157
25
9
100
12774
 
Kézdi fiókszék népességi táblázata.
Sorszám
Városok, faluk, tanyák neve
Református
Katholikus
Unitárius
Gör. egyes.
Görög nem egyesült
Zsidó
Lutheránus
Idegen
Összes népesség
1
Albis
812
19
10
3
844
2
Kézdi-Almás
1103
15
1118
3
Bélafalva
926
6
932
4
Berceczk (mváros)
40
1693
19
1300
19
3071
5
Bita
479
11
6
6
502
6
Alsó-Csernáton
1633
420
6
4
246
8
29
2346
7
Felső-Csernáton
1179
270
70
137
9
1665
8
Csomortány
712
712
9
Dálnok
1747
63
28
28
1866
10
Esztelnek
9
1034
1
1044
11
Futásfalva
15
883
13
2
913
12
Hatolyka
25
603
2
5
6
641
13
Ikafalva
445
267
3
79
10
804
14
Kézdi-Vásárhely és Kanta mv.
2790
1680
9
14
40
19
200
4752
15
Kis-Kászon
416
416
16
Kurtapatak
630
2
1
631
17
Léczfalva
963
26
10
6
1007
18
Lemhény
14
2653
207
2
2876
19
Maksa
683
112
6
38
10
10
10
869
20
Márkosfalva
703
115
57
28
903
21
Martonfalva
386
164
5
13
4
572
22
Kézdi-Martonos
9
621
20
430
1
1081
23
Matisfalva
173
31
3
2
209
24
Nyujtód
18
1108
12
3
8
5
1154
25
Oroszfalu
70
350
1
421
26
Osdola
18
2335
2
30
165
9
2559
27
Polyán
17
1670
150
11
1848
28
Sárfalva
9
668
4
2
4
687
29
Szászfalu
503
503
30
Szent-Katolna
35
1061
2
7
1105
31
Szent-Lélek
9
3183
1
3
3196
32
Al-Torja
34
2130
115
5
2
11
2297
33
Fel-Torja
489
470
27
2
4
992
34
Várhegy (tanya)
120
10
4
8
9
151
35
Ojtoz és Sóósmező
430
1067
2
30
1529
 
 
12924
28359
26
882
3507
28
39
451
46216
 
Orbai fiókszék népességi táblázata.
Sorszám
Faluk neve
Református
Katholikus
Unitárius
Gör. egyes.
Görög nem egyesült
Zsidó
Lutheránus
Idegen
Összes népesség
1
Barátos
930
25
4
22
14
1
996
2
Czofalva
360
16
2
10
3
391
3
Gelencze
29
2323
117
6
3
2478
4
Haraj
5
547
1
553
5
Hilib
4
559
17
18
1
599
6
Imecsfalva
12
469
2
10
493
7
Kovászna
2182
100
5
5
813
10
14
22
3151
8
Körös
673
10
683
9
Páké
656
30
13
3
702
10
Papolcz
1106
34
260
6
1406
11
Páva
569
260
4
38
3
874
12
Petőfalva
6
330
6
342
13
Szörcse
703
68
3
774
14
Tamásfalva
349
73
6
2
430
15
Telek
659
49
24
6
738
16
Zabola
1359
606
4
6
180
2
2157
17
Zágon
2669
468
647
6
5
9
3804
 
 
12271
5967
13
183
2007
30
22
78
20571
 
Sepsi fiókszék népességi táblázata*)
Ez, valamint az előbbi táblázatok készültek a reformátusok és unitáriusok 1869-ik évi névkönyve, a katholikusok „Cathologus Ven. Cleri dioc. Tran. 1867“ és az 1862-ki hiv. kimutatás nyomán, hozzá adva a szokásos százalékot, s több hiányos adatot a helyszinén kiigazitva.
Sorszám
Városok és faluk neve
Református
Katholikus
Unitárius
Gör. egyes.
Görög nem egyesült
Zsidó
Lutheránus
Idegen
összes népesség
1
Aldoboly
459
68
15
542
2
Angyalos
609
4
6
14
6
639
3
Árkos
377
60
1019
120
43
4
20
1643
4
Besenyő
368
22
10
11
1
16
428
5
Bikfalva
1143
40
9
26
130
2
5
12
1367
6
Bodok
991
69
19
1079
7
Bodzaforduló
9
14
50
1300
15
9
1397
8
Nagy-Borosnyó
1133
60
9
10
6
1218
9
Kis-Borosnyó
579
18
6
570
15
2
1190
10
Doborlo (tanya)
59
19
1007
2
1087
11
Egerpatak
569
19
6
13
5
2
614
12
Eresztevény
170
46
9
225
13
Éthfalva
533
7
5
1
546
14
Farkasvágó (tanya)
100
9
595
704
15
Feldoboly
633
15
4
60
712
16
Fotos
152
152
17
Gidofalva
850
47
52
949
18
Ilyefalva (mváros)
1152
34
19
140
40
5
19
1719
19
Kálnok
346
15
283
9
6
659
20
Kilyén
401
64
73
2
68
8
616
21
Komolló
403
12
15
113
543
22
Kökös
316
38
318
425
4
1101
23
Kőrispatak (Sepsi)
159
543
326
14
17
3
22
1084
24
Laborfalva
42
133
389
2
25
591
25
Lisznyó
553
23
4
290
205
4
1079
26
Magyaros
463
9
6
41
92
1
612
27
Málnás
541
80
19
17
8
5
670
28
Martonos (Sepsi)
570
3
16
8
597
29
Oltszem
679
33
6
22
11
10
2
16
779
30
Réty
799
18
3
17
6
843
31
Szacsva (Magyar)
230
10
15
13
1
269
32
Szemeria
559
28
15
3
15
3
623
33
Szent-György, Sepsi (mv.)
1484
572
40
6
530
89
36
100
2857
34
Szent-Király
263
8
303
25
5
604
35
Szent-Iván
80
187
86
13
178
16
8
568
36
Szotyor
603
50
16
4
6
5
684
37
Uzon
1146
218
10
305
6
3
9
1697
38
Zalán
856
39
3
44
5
947
39
Zoltán
139
3
4
15
6
167
 
 
20518
2882
2990
1613
5250
163
67
318
33801
 

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me