XXI. Gagy-vize völgye.

Full text search

XXI. Gagy-vize völgye.
Csekefalva. Szent-Ábrahám, e falu régi temploma, harangjai. Szent-ábrahámi családnevek. Zsidán pataka. Ing völgye. Régi épitkezések nyomai. Arany eke és arany szarvas az Ing kutjában. Zsidóhegy. Várnyomok. Gagy. Zongota völgye. Várhátja. Tündérek utja.
Ujból Székely-Kereszturon vagyunk, de a már ismert kedves kis városkán most csak átutazunk, hogy az északról lejövő Gagy-vize völgyébe térjünk fel. Csekefalván* átvonulva Szent-Abrahámot, Gagy völgyének legnevezetesebb faluját éri az utas, mely község hajdan anya-ecclesiája volt a szomszéd Csekefalva, Andrásfalva és Gagynak, és melyet 1333-ban már mint önálló egyházmegyét találunk bejegyezve a pápai dézmák regestrumában.*
Tseke Köröns fia a szent Istvánkori székely ősök egyike volt a Csiki kronika szerént. Ettől, ki első idetelepülő volt, nyerhette e falu elnevezését.
Vyda sac. de S. Abraham solv. 3 ban. ant.
E faluk közös temploma a falu felső végénél beszakadó Ingpatak völgye torkolatjánál egy dombon feküdt, melyt még most is Templom-hegynek hivnak, a templomhegy feletti tetőt pedig Tomori-padjának. Ez egyház nagyon szép és régi volt, falait szép fresco-festvények boriták; de romladozott lévén, e század elején lebontatott. Innen vitetett a falu között lévő unitárius imaház harangja, melyen féldombor majuskel irásmodorban e körirat van.

(O rex gloriae veni cum pace.)
Mely XIV-ik század végéig divatozott irásmodor* némileg adat e templom épitési idejéről.
A majuskel a XIV-ik század végéig tartotta magát Erdélyben. A XV-ik kezdetén jön be a barát minuskel és a XVI-ik század közepéig uralkdik.
Sz.-Ábrahámban még megjegyzendő az is, hogy a nép között sok nevezetes családnév fordul elő, mint: Csáki, Kornis, Báró, Jósika, Istvánfi, Szepesi, sat., hogy ezek s az említett Tomoripad elnevezés is miként kerültek ide, megmagyarázhatlan. Augustinovitcs Pál (főkormányszéki tanácsos) – ki az unitárius státusnak és iskoláknak 60,000 forintra emelkedett szép hagyományt tett, – sz.-ábrahámi unitárius lelkész fia volt, s itten is született.*
Augustinovicsról majd alább Kis-Solymos leirásánál fogok bővebben értekezni.
Sz.-Ábrahámnál nyugotról jövő két patak szakad a Gagy vizébe. Egyik (a délrébb lévő) Zsidán pataka, melyet csakis eredeti nevéért említünk meg. Másik a már emlitett Ingpatak. Ennek már eredeti nevénél egyéb nevezetessége is van, mert az a hagyomány él róla, hogy ott régen Dácusok laktak, kik a szittyák (hihetőleg hunok) közeledtére onnan elfutottak, távoztukkor azonban az arany ekét és arany szarvasokat, – melyeket ők Istenökként bálványoztak, – az Ing kutjába temették be; ott van az most is s bár mindig áskálnak utána, mert varázslat alatt van, kivenni nem tudják. Hogy itt ugyancsak valaha laktak, mutatja azon nagy mennyiségű vastag cserépdarab s téglatöredék, melyeket az eke a földből kiforgat s bizonyitja ezen ott talált (felényire kisebbitett) bronz csákány is, melyet sz.-ábrahámi Mátéffi Ferencz talált Ing völgyében, s melyet a kolozsvári muzeumnak ajándékozott. Sz.-Ábrahántól keletre a Zsidóhegy magasul fel, egy kopár bércz, melynek festői redőzetekben lehanyatló mély szakadásos oldalai igen sajátságoson festői képet mutatnak. Tetőlapján gödrök s homályos épületnyomok látszanak; déli fokán, – mely csak keskeny hegynek által függ össze a hegy más felével, s mely könnyen erődithető volt, – most is egy több öl mélységű üreg van, melyet az itten állott várkut helyének tartanak. E kut szép lapos kövekkel volt kirakva, alig néhány évtizede, hogy kiszedett köveit a szent abrahámiak felépitették.
A Zsidóhegy fennlapja félhold alaku, délkeleti vége a Hegyek köze nevü hegykarajjal függ össze, melynek nyugoti hegyfokát a Zsidóhegygyel alak- és magasságban versenyző Szarvas-Fejtő alkotja. E felhagyott szántóföldek mezsgyéi látszanak, mi bizonyítja, hogy itten földmíveléssel foglalkozó emberek laktak; az ott nagy mennyiségben termő vadrózsák és rozsmarintbokrok disznövényzetét alkotják ezen most kopár, kiélt vidéknek, de egyszersmind azt is mutatják, hogy valaha nőikezek fáradoztak e helyek felékitésén. E homályos nyomok némileg igazolni látszanak azon hagyományt, hogy régen, midőn az Ing völgyében laktak, itt a Zsidóhegyen ezen telepetvédő erőd állott; az ezzel kapcsolatos szóhagyomány azt is követeli, hogy Szt. Ábrahámon régen zsidók laktak, s ugy falu, mint e hegy elnevezése onnan eredne. A zsidóknak roppant kincsét a Zsidóhegy titkos pinczéibe hiszik elrejtve. Egy eprésző leány nyitva találta egykor e pincze ajtóját, bement kétszer, s megrakodva az ott kádakban álló arany és drága kövekből, azt künn leöntötte, de kincsvágytól zaklatva harmadikszor is vissza tért; azonban midőn kincscsel terhelve kilépni akart, a becsapódó ajtó sarkát szakitá oda, künn hagyott kincse pedig szénné változott át, mond a rege.
Valójában meglepő jelenség az e vidéken előforduló számos zsidós elnevezés, minő Bethfalva, Galathvára, Szt.-Abrahám, Libán, Zsidóhegy stb. mi az észlelő előtt azon kérdést támasztja, ha valjon nem laktak-é e vidéken a kereszténység előszázadaiban zsidók? mert hogy Jeruzsalemnek Titus általi bevétele és a zsidó nemzetnek szétszoratásakor honunkba számos zsidó jött, kiket a romaiak bányászatnál alkalmaztak, s kiket Pál apostól a keresztyén hitre áttéritett, azt történészek bizonyitották*; s azért nem lehetetlen, hogy egy ily zsidótelep lakhatta az Ing völgyét régen, mire vonatkozhatna az ottan elrejtve hitt arany szarvas (a zsidók arany borja) bálvány, a szomszéd Zsidánpatak elnevezése, ugy a Zsidóhegy és Szt.Abrahám neve is.
A többek közt Székely Sándor unitárius vallástörténet 2-ik és 3-ik lapján.
A Szt.-Ábrahámot követő Magyar-Andrásfalván felül Gagy jön. A minő bünbakja Udvarhelyszék havas aljának Oláhfalu, olyan alsó részének Gagy; minden élcz, minden adoma üldözi e falunak lakóit. A gagyiak vetették el a sót és aranyport, azt megfogamzó növény magnak itélvén, ők huzták toronyra a bikát, sőt még a gagyi papról is van adoma: „Olyan gondos mint a gagyi pap” Mit onnan eredettnek mondanak, hogy a szegény, szolgát tartani képtelen pap egykor hatalmasan szónokolt; de meglátva az ajtóval szemben lévő szószékből, hogy a disznócsordát hajtják, azon aggodalmában, hogy az ő malaczai othon maradnak, megfeledkezett a hely méltóságáról, s az ott elhaladó szomszédasszonynak kikiáltott, hogy az ő malaczait is csapja ki. Mondják továbbá, hogy keskeny földjeiket nem merik végig szántani, nehogy fel billenjenek.
A gagyi gyerekekről mondják (arra vonatkozva, hogy sok golyvás van köztök), hogy egyet, kinek golyvája nem volt, játszó társai azzal boszontották, hogy nem is gagyi; ez keservesen sirni kezdve, mentegetődzött, hogy az Isten még néki is adhat golyvát.
Régi időkben midőn az utak roszasága miatt, de ősi szokásból is, a férfiak lóháton utaztak, Sándor István, Udvarhelyszék fő királybirája, Gagyon átmenve, kérdezősködött a Böződbe menő ut felöl: Hát menjen fel az ur a Pistabá (a névután ragaszott bátyámat jelent) földjénél, osztán az Andrásbá erdeje alatt elé stb. De atyafi, felel a fő királybiró, én nem tudom, hogy hol van sem a Pistabá földje sem az Andrásbá erdeje. „Hát kied (kegyelmed) ki?” kérdi a bántódott gagyi. Én a főtiszt vagyok. „Nóhát elég bolond volt, a ki olyan főtisztet választott, ki még azt sem tudja, hogy hol a Pistabá földje”, mond gagyi atyánkfia.
S száz még száz más adoma, mi onnan ered, hogy sok golyvás van köztök s egy kissé talán buták is, de minden butaságuk mellett, még is kiélczelték és meggyalogoltatták a gagyiak József császárt, mint az megénekelte Dózsa Dániel barátom.
Gagynak van egy érdekes harangja, mely nem annyira régisége, mint a miatt nevezetes, hogy az Rákoczi Ferenc forgalomból kiment rézpénzeiből öntetett, mint körirata bizonyítja:
INDUST. Dr. PALFIANORUM EX MONETA CUPR DEPLORATO STATU TRANS. CONFLATO.
Oldalán 1701. év szám, körül a Rákoczi által veretett különbféle pénzek egy egy példánya van beöntve.
E harangnak másik hason párja 1848-ban ágyuvá öntetett; minő szeszélyes játéka a sorsnak, hogy a szabadság pénzéből Isten dicsőségére zugó, a hiveket imára hivó harang lesz és a harang ágyuvá válik, hogy a honnan szabadságát, Isten e legszentebb adományát, oltalmazza. Gagy kicsiny temploma 1666-ban épült, vagy is akkor, midőn Szt.-Abrahámtól elválva, önálló egyházmegyévé lett.
A falunál beszakadó Zongota patak völgyén, és a magas Gagy keresztje nevü hegyen vonul át a Kereszturról Kis-Küküllő völgyére menő országút. A Zongotának jobb partján egy Gagyra néző magas hegycsúcs emelkedik, melyet Várhatjának neveznek, de a követelt várnak ma ott semmi nyoma nincsen.
A Zongota patakával párhuzomoson fut le a Járpataka, ennek eredetén felül Földhid nevü hegyélen vonul át a szép asszonyok vagy más néven Tündérek útja.
Ez pedig egy rétyi honárká-hoz és a rikai kakas borozdá-hoz hasonló (alján 8 lépés átmérőjü 4–5 láb magas) földtöltés, mely innen északkelet irányban átmegy a kőrispataki erdőkre, hol a Rakotyástetőn, Gyertyános sarkán, Borzliktetőn át a Dömös sarkáig követhető vonala, itt rút árkok, szakadásak jövén közbe, tovább nem nyomozható, bár azt követelik, hogy egészen a Firtosig – melynek irányul – ment fel; délnyugotra menő része már tisztábban nyomozható, mert a Gagy keresztjénél átvág a solymosi, csőbi és zsákodi erdökön a Szászföldre. Most teteje sürün be van fával nőve; néhány helyen átmetszést tettem s közép mélységénél nehány hüvelyk vastag összeverődött vereses égett földréteget találván, azt téglaporladéknak itéltem, miért is az énlaki és martonosi (később meglátandó) romai castrumokhoz vezetett, téglával burkolt romai utvonalnak hittem; de vonalát követve, csakhamar meggyőzödtem, hogy az utvonal nem lehetett, oly meredek oldalokra érvén, hol még gyalog is alig lehet lecsúsztatni. E szerént tehát ez valamely iránytöltés vagy határvonal lehetett,* az egész Székelyföldöt átszelő (a Brassó közeli apáczai erdőktől kiindulva, a görgényi havasokig menő) főtöltésnek egy mellék ágazata, mert az Oroszhegynél elhagytuk fő vonal, mint később meglátandjuk, a Parajd közeli Rabsonné vára alatt csap át a görgényi havasokra, tehát az egész Székelyföldet déltől északnak menőleg szeli át, mig ezen mellékága azt keletről nyugotnak irányulva futja át. Részletesebb nyomozását a Partium leirásánál folytatandónak fenhagyván, most visza térek Gagy vize völgyébe.
Láss többet az e fajta töltésekről ezen kötet X-ik fejezetében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me