FARNOS. (FURNAS.)

Full text search

FARNOS.
(FURNAS.)
Ama szép völgyben, hol Almás apátsága emelkedett, ennek tőszomszédságában áll szerényen, még az országuttól is félrevonulva, 407Farnos. Jelentéktelen kis község volt hajdanta is: míg Almás a XIV-ik században huszonhét kepe tizedet adott a váradi püspöknek, Farnostól nem telt több tiz kepénél.
Középkori lelkészeiről nemis hallunk semmit, még a pápai tizedjegyzékekben sem; de régi katholikus egyháza, megfogyva, megtörve bár, áll ma is. Rája vonatkozik a mellékelt alap- és felrajz. (41. szám és XXII. tábla.) A falu legvégén, patak partjára építék ezt is. Mint középkori egyházaink kivétel nélkül, keletelve van, de tornya nincs. Ajtaja kettő, a déli s nyugati oldalon; diadalive kifejlett csúcsives egy horonyos kőbéllettel; hajója famennyezetes; szentélye, mely a nyolczszög három oldalával záródik, szintén az, de hogy eredetileg boltozott vala, igazolják a szögleteiben még meglevő gyámkövek. Ablakai, kettő a szentélyen, ugyanannyi a hajó déli oldalán, egykor csúcsivesek valának, de felső részeik már átalakítvák. Falait kivül kéttagu, kőpárkányos támok erősitik. Anyaga faragott, s tört állapotu terméskő. Eszerént kétségtelen, hogy e kis egyház csúcsives-kori mű, s ennélfogva téves jegyzőkönyvének azon állitása, hogy 1750-ben építék. Ekkor csak hosszas pusztulásából vehették ki s pótolhatták beszakadt bolthajtását famennyezettel.
Az egyház mellett magas harangláb emelkedik, mely ujabb keletű, de igen érdekes régi emléket rejteget. Ez egy harang. Kép nincs rajta, de koronája alatt kettős kötél-disz között e köriratot viseli:

(ad honorem spiritus sancti anno domini 1475.)
Volt egy más, kisebb csaknem gyüszü alaku harangja is felirat nélkül, de ezelőtt két évvel ujra öntették: Ez amannál még régibb volt. Ki öntette ama harangot? ki épitteté az egyházat? egyenes adatunk rája nincs; de benn az egyházban a diadaliv alatt egy sirkő fekszik a földön (rajza XXIII. táblán), melynek elkoptatott, renaissance betüi e feliratot adják:

(Hćc est tumba egregii viri Johannis Veres cuius anima residet in cślis. 1500.)
A felirás közti hosszas négyszögü tér három mezőre van osztva, melyek közől a felsőt mesterművekből alakított, egyenkaru keresztidom 408foglalja el, a legalsót nyolczlevelü rózsa, a középsőn pedig pajzs látható, mely felett dárdahegy vagy pallosmarkolat emelkedik. (?)

41. sz. – A kalotaszeg-farnosi egyház alaprajza.
Hasonló czimer áll a déli bejárás mindakét ajtófelének alján. Tehát a Mátyás király ellen 1467-ben indított erdélyi lázadás egyik feje 409Farnosi Veres János e Farnosra való volt s itt fejezte be több, mint harmincz év mulva hányatott életét; de hol van Jánosnak testvére s a lázadásban vezértársa, Benedek? A kis egyház szentélyének éjszaki oldalába állitólag egy másik sírkő is van befalazva, talán épen a nevezett Benedek sírköve.* Annyi bizonyos, hogy a középkorban csak az egyház épitőit, kegyurait s azok családját temeték az egyházba vagy épen annak szentélyébe. Veres János hamvainak is kétségkivül azért jutott oly előkelő hely a kis egyházban, mert annak épitője vagy legalább is kegyura volt.
BUDAI F: Polgári lexikon. 1866-iki kiadás. III. 406. 1. SZALAY L.: Magyarország története. III. 246247. 11.
Benedek, mint legidősebb testvér, öcscsével Jánossal s hajadon nővérével, Annával már 1448-ban említtetik, midőn mindhárman a bodrogmegyei Barthan, Paris és Warasd birtokokra vonatkozó jogigényeiket törekedtek érvényesiteni. Atyjok Dénes volt, ki már e Farnosról irta magát,* s Benedek neje: Ilona, ki elmenekült férje birtokainak eladományozása miatt Mátyás király ellen 1475-ben tiltakozott.*
Gyulafejérvári orsz. levéltár: Bihar. 3. 40.
GÉRESI K: Károlyi-oklevéltár: II. 437. 11. 1553-ban Farnosi Weres Zsigmond fia, János, mint tíz éves gyermek említtetik. Kolosmonostori országos levéltár: Protocoll. 1553.
A kis egyház tájékán található mérműves faragott kövek, mint láttuk,* valamely régi egyház tagjait képezték, de oly nagynak és fényesnek, amilyen nehezen állhatott oly szerény helyen, mint Farnos, hanem inkább a szomszéd apátságos Almásmonostorán.
E munka II. kötele 352. 1.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me