Gyöngyösy György.

Full text search

Gyöngyösy György.
Mikor 1740-ben híre járt, hogy gróf Forgách Pál pozsonyi prépost, erdélyi püspök lesz: gróf Csáky Miklós püspök megirta Váradra, hogy Forgách helyébe „Gyöngyösy György uram pozsonyi prépost” és hozzátette, hogy ez nem jó hír.* Csáky ezt máskép értette ugyan, de, valóban, Váradra nézve nem 360lett volna jó, ha Gyöngyösy kanonokot már 1740-ben elveszti.
Gróf Csáky Miklós leveleskönyvei. Csákyak központi levéltára. 234. 13.
Gyöngyösy György nem volt biharvármegyei; a felvidéken, Krasznahorka-Váralján vagy annak közelében született 1690-ben.* Ivadéka Gyöngyösy Istvánnak, a XVII-ik század hírneves költőjének.
Gyöngyösy végrendeletének szavai. Váradi káptalani országos levéltár: Protocol. XIX. 15–13. 11.
Az egyházi pályán 1731-ben tűnik fel, amikor már egri kanonok s jászberényi plébános; két évvel utóbb a király gáborjáni préposttá nevezi ki.* 1735-ben Okolicsányi János püspök átveszi a váradi káptalanba;* 1738-ban Szent Jakab zselizi (Somogy vármegye) javadalmas apátságát nyeri el.* A váradi káptalanban az éneklőkanonokságig emelkedett.
Királyi könyvek. V. 14. l.
Acta Capituli Varad. II. 426. l.
A kinevező királyi oklevél Bécsben 1738 március 8-án kelt s Gyöngyösynek „de Poroszló” előnevét említi. Királyi könyvek. V. 95. l.
Fenmaradt irataiban mindenütt nyoma van, hogy életének célja gyanánt az egyházon kívül levők megtérítése lebegett szemei előtt. És arra ő is, mint annyian, legfoganatosabbnak tartotta a jótékonyságot, a felebaráti szeretet éreztetését.
Áldozatkészségével először is szülőfölde felé fordult. A gömörvármegyei Szent-Királyon és Csetneken templomot épített. Az előbbinek templomáról végrendeletében is bőkezűen megemlékezett; de mert e templomot nem az Őrzőangyalok tiszteletére szentelték fel: végrendeletének e pontját 1755-ben törölte*
Váradi káptalani országos levéltár i. h.
Leróva ekként szülőföldje iránti tartozását, Szent László városára fordította gondjait. Itt volt a forrás, melyből jótékonysága eszközeit meríté: itt akarta felállítani szeretete, hálája maradandó emlékét is.
Előbb munkaképtelenné vált váradi nemes és polgáremberek, utóbb azonban csak asszonyok számára akart menedékházat állítani. Evégre saját házát, mely a mai Kapucinus-utcán az Echerolles-Kruspér-féle ház volt, szemelte ki. 1753-ban magához kérette Salamon József püspöki szertartót és Ernyei Lázár püspöki titkárt, hogy általuk ezen szándékát gróf Forgách Pál püspöknek előterjessze s főpásztori jóváhagyását kikérje. Gyöngyösy ugyanis már ekkor három év óta ágyban fekvő beteg volt. 361Gróf Forgách Pál már ekkor, mint tudjuk, építtette Olasziban az új székesegyházat s készen volt ama tervével, hogy Várad e külvárosát emelendi a püspök és káptalan székhelyévé. Gyöngyösy tervét elismeréssel fogadta, csak azt szerette volna, hogy az intézet ne a Kapucinus-utcán és így Újvároson, hanem Olasziban állíttassék fel. Itt Forgách az intézet helyéül ingyen telket is felajánlott.* Sőt még tovább ment: a szeretet találékony. Szegények-háza már volt Váradon, mint láttuk, gróf Csáky Imre alapította. Gróf Forgách Pál azt javasolta Gyöngyösynek, hogy olyan intézetet állítana, mely menedékház is lenne ugyan, de annál mégis több, nemesebb: állítana kórházat, ami még nincs Váradon s az intézetet helyezné a betegek leghívebb ápolói, az irgalmasrendűek gondviselése alá.
Gróf Forgách Pálnak 1753 január 8-án kelt levele. A váradi irgalmasrend levéltára.
E javaslat Várad egyik legnemesebb intézetének magvát hordozá magában, s e mag termékeny földbe esett.
Gyöngyösy a gróf Forgách püspök felajánlotta telket elfogadta s azon egy igen csinos, kupolás s két kis tornyos templom s ezzel összeköttetésben egy emeletes ház építéséhez fogott. Míg ezek épültek, ő azalatt is ágyhoz szegezett betegen feküdt. Megbízottja, ki helyette mindent rendezett, végrehajtott, kanonoktársa, Alapy János volt.* És Gyöngyösy minél tovább viselte betegsége súlyát, annál több áldozatkészséget érzett azon intézet iránt, mely éppen a betegek és haldoklók vigasztalására volt hivatva.
Gyöngyösynek 1756-i levele. Ugyanott.
1760 július 21-én betegágyához kérette a váradi káptalan nagy- és kisprépostját: Szalbeck Mátyást és Alapy Jánost és írásba foglaltatta általuk végrendeletét. Néhány ezer forinton kívül, melyről már régebben kelt végrendeletében intézkedett, összes vagyonát, még ingóságait is a Várad-Olasziban az iralmasrendűek gondviselése alatt felállítandó kórháznak hagyta, „Isten nagyobb dicsőségére s a közjónak gyarapodására”. E vagyon állott a már említett templomon s házon kívül: huszonötezer forint készpénzből, egy szőlőből, egy majorból, a hozzá tartozó földekkel, továbbá a templom gazdagnak mondható szerelvényeiből s Gyöngyösy házának összes felszereléséből, a hintóslovaktól kezdve az ágy- és fehérneműkig. 362
E hagyatékot az irgalmasrend Váradon levő tagjai 1760 szeptember 6-án ünneplésen átvették; maga a rend, valamint Várad püspöke, báró Patachich Ádám, jóváhagyta; a királynő pedig 1761 július 7-én kelt jelesalakú oklevelével megerősítette.
Mindezt azonban Gyöngyösy már nem érte meg életben. Említett végrendelkezése után hatodnapra, 1760 július 26-án tíz hosszú évig tartott betegsége véget ért: nemesen érző szíve megszűnt dobogni. Hét nap múlva Szalbeck Mátyás nagyprépost temette el, kívánsága szerint egyszerű fakoporsóban, mely kék szövettel volt behúzva.* Első lakója lőn a maga építette kis egyház sírboltjának.*
Irgalmasrendűek levéltára.
Sírirata: Reverendissimus Dominus Georgius Gyöngyösy de Poroszló, Abbas s. Jacobi de Silisio. Cathed. Ecclesiae M. Varadinensis Cantor et Canonicus obiit aetatis suae 70. die 26-a Julii 1760.
Ez egyház s mellette a kórház Gvöngyösy legnemesebb gondolatának megtestesülése; legnemesebb emlék gyanánt emelkedik sírja íelett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me